Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν επειδή γράφονται παπάδες και επειδή είμαι καλό παιδάκι ας αφήσω ένα μήνυμα να υπάρχει εδώ να ξέρει κάνας άμοιρος που μπορεί να το διαβάσει στο μέλλον, πως γίνεται η δουλειά με την απορρόφηση της πρωτεΐνης στον οργανισμό!

 

Το λοιπόν, ξεκινάμε από τα αυτονόητα, αν δεν υπήρχε όριο και μπορούσε ο καθένας σε κάθε γεύμα να αφομοιώνει όση πρωτεΐνη γουστάρει θα καθόμασταν όλη μέρα να τρώμε πρωτεΐνη και θα ήμασταν όλοι σβατζενδγκερ! Επίσης ούτε με την μέρα πάει το όριο γιατί όπως σωστά είπε κάποιος ο οργανισμός δεν έχει ξυπνητήρι να αλλάξει την μέρα! Α αν άλλαζε με την μέρα θα είχαμε πρόβλημα με την αλλαγή της ώρας lol!

 

Φεύγουμε από τα αυτονόητα και τις ανοησίες και πάμε γρήγορα στα δεδομένα!

Ο οργανισμός κάθε ανθρώπου αφομοιώνει διαφορετικά γραμμάρια πρωτεΐνης ανά γεύμα και αυτό εξαρτάται από το σωματικό μας βάρος, από τη μυική μάζα που κουβαλάμε, από το πόσο καλά κοιμόμαστε, από το πόσο καλό μεταβολισμό έχουμε, από την ηλικία μας και χίλια δυο αλλά!

Οι επαγγελματίες ή όσοι ασχολούνται σοβαρά με το θέμα τέλος πάντων και γι αυτούς έχει σημασία ακόμη και το ένα γραμμάριο πρωτεΐνης να μην πηγαίνει χαμένο κάνουν το εξής.. Τρώνε για μια βδομάδα συγκεκριμένα γεύματα πρωτεΐνης, ίδια προπόνηση, ίδια ποσότητα νερού, ίδια ξεκούραση και μετά πάνε και κάνουν εξέταση ουριας και κρεατινινης ! Αν τα αποτελέσματα στο αίμα βγαίνουν καλά συνεχίζουν την επόμενη βδομάδα αλλά αυξάνουν την ποσότητα της πρωτεΐνης ανά γεύμα και ούτω καθεξής ώσπου οι εξετάσεις να δείξουν αυξημένες τιμές! Τότε σταματάνε να παίρνουν περισσότερη πρωτεΐνη και έχουν βρει ακριβώς τα γραμμάρια που μπορεί να αφομοιώσει ο οργανισμός τους και μένουν σε αυτά!

Δεν υπάρχουν πρωτόκολλα λοιπόν Γιαννιο Χ φορές επί 30 γραμμάρια υπάρχουν όμως δεδομένα που αυτά δεν αλλάζουν εις τους αιώνες των αιώνων, αμήν!

 

Ήταν λίγο βιαστικό το μήνυμα μου απλά τρώω τα 300 γραμμάρια πρωτεΐνης μου σε ένα γεύμα γιατί βαριέμαι να τρώω μετά, το ίδιο δεν είναι εξάλλου??

 

Δεν νομίζω ότι στο επίπεδο μας (όλοι παίζουμε μεταξύ 75-90 κιλά) θα έχει καμιά σοβαρή διαφορά αν θα κάνουμε 3 γεύματα η 6, αλλά είμαι σίγουρος ότι οι pro bodybuilders ακολουθούν την διαδικασία που περιγράφεις και πολύ πιθανό στα 100+ κιλά + φάρμακο κτλ θα υπάρχει διαφορά.  

 

Κάποιος που είναι 75 κιλά να χωρίζει την πρωτεΐνη 150 γραμμαρίων την μέρα σε 6 γεύματα είναι λίγο μαζοχιστικό και πολύ ψυχολογικά κουραστικό νομίζω.. αν δεν θέλει 3 ας κάνει 4

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Κι εγώ σου λέω ότι τα πράγματα έχουν αλλάξει. Μπορείς να αφομοιωνεις πρωτεινη ακόμη και 24 ώρες μετά το γεύμα, αυτό δε λες να εννοησεις. Νομίζεις ότι θα αφομοιώσεις κάποιο νούμερο και θα κατουρήσεις το υπόλοιπο.

 

Αυτό ισχύει αλλά δεν αφορά το χρόνο των γευμάτων αλλά το ποσο τεστοστερόνη έχουμε. Ο πιτσιρικάς θα βάλει ευκολα μυς ακόμη κι αν κάνει 2-3 γεύματα, εγω όχι, ακόμη κι αν κάνουμε την ίδια προπόνηση, ακόμη κι αν προπονηθω ακόμη πιο σκληρά. Κι εσύ γέμισες μουσκουλα όχι γιατί έκανες 10 γεύματα αλλά γιατί δούλεψες σκληρά την εποχή που το σώμα σου ήταν στην τέλεια κατάσταση για να γυμναστει.

 

Τεσπά, αυτα τουλάχιστον ισχυρίζονται οι ερευνητές που διαβάζω. Αν κάνουν λάθος κάνω κι εγώ, δεν τρέχει τίποτα. Σιγά, αυτά να ναι τα προβλήματα μας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Κι εγώ μέχρι το χειμώνα φέτος με το πρωινό δεν είχα καμία σχέση.

Το δύσκολο είναι να ξεκινήσεις τρώγοντας και να μείνεις πολλές ώρες μετά μέχρι το επόμενο γεύμα σου, τουλάχιστον σε μένα έτσι λειτουργεί. Δεν με πειράζει να μη φάω από όταν ξυπνήσω, αλλά μετά το πρώτο γεύμα ξεκινάω και λειτουργώ με χρονοδιακόπτη. Στις τρεις ώρες πρέπει να ξανατρώω. Δεν τα κάνω αυτά βέβαια, πρωινό κάθε μέρα κανονικά γιατί αλλιώς δεν βγαίνει η μέρα. 

λογικό μου φαίνεται , το πρώτο γεύμα δίνει boost στον μεταβολισμό

εγώ θέλω να τρώω διαρκώς αλλα το πολύ σημαντικό κομμάτι είναι μετά απο προπόνηση , μπορεί να φάω μια μπανάνα κ να πάω σπίτι μετά απο καμια ώρα να φάω φαγητό , αν όμως αργήσω , πχ 2 ώρες κ δεν έχω φάει τότε γίνομαι hangry με όλη τη σημασία της λέξης χαχαχ

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τοξο, αναφορικα με τη συντηρηση, επειδη κι εγω δεν εχω ψυγειο στη δουλεια, εχω ισοθερμικο φορητο μικρο ψυγειακι στο οποιο βαζω παγοκυστες και μου κραταει αρκετες ωρες καποια τροφη (π.χ. γιαουρτι). Ειναι μια βολικη λυση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτιμώ πολύ τις αντοχές σου Γιάννη κι έχεις τον απεριόριστο σεβασμό μου, ωστόσο αυτή τη δουλειά δεν πρόκειται να την κάνω. Προτιμώ να φτιάξω μπάρες με whey για δύσκολες ημέρες από το να γυρίζω με ψυγειάκι.  :ph34r:

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε συ, για ενα μικρο υφασματινο μιλαω. Κάτι τέτοιο. (εχει και πιο καλογουστα, απλα για να δεις σε τι αναφερομαι). Εχε το υποψην σου, ισως σε βολεψει αργοτερα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

85-86 κιλά μην ακούω για δείγματα ανθρώπου και τέτοια :P

 

Τι εννοεις?

 

 To βαρος εξαρταται απο το υψος. Εμπειρικος κανονας για το "κανονικο" βαρος περιπου το υψος σου σε κιλα χωρις το μετρο μπροστα. Δηλαδη 1.80 --> 80 κιλα, εγω που ειμαι 1.86 τα 86 κιλα ειναι μια χαρα . Απο και κει περα μπορει καποιος να θελει να ναι λιγο πιο κατω η λιγο πιο πανω απο αυτο

 

Σημασια εχει επισης και το ποσοστο λιπους. Οπως και να χει δεν μπορεις να κρινεις μονο απο τα κιλα χωρις να ξερεις υψος και fat % λολ

 

Παραδειγμα αυτος εδω (Klokov) ειναι 105 κιλα σε1.82 υψος αλλα με αρκετα χαμηλο ποσοστο λιπους

 

3be901933604848fcc85e8e9233db974.jpg

 

Θα ταν το ιδιο να ταν 105 κιλα και να χε αντι για περιπου 12% λιπος που χει τωρα να χε 25% Φυσικα και οχι θα φαινοταν χοντρος, αυτος εδω ειναι 90 κιλα με 25% λιπος και φαινεται ετσι :

 

90kg-male-25-percent-body-fat.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ε?

 

Στο συγκεκριμένο θέμα τα κιλά είναι αρκετά γιατί μιλάμε για ποσότητα φαγητού / πόσες φορές την ημέρα τρώει κάποιος. Δεν μπορείς να είσαι 86 κιλά με ένα σάντουιτς και ένα μιλκο την ημέρα ανεξαρτήτως ύψους, μυικης μάζας η ποσοστό λίπους ..λολ

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περαστικά να είναι ό,τι κι αν είναι και να έχεις μια καλή επάνοδο.  :) Φώτη, στείλε πμ να μας πεις, φλεγόμαστε να μάθουμε. 

Με το φαΐ εχει εμμονή ο άνθρωπος, του αρέσει να τρώει συνέχεια καλό, ποιοτικό, διαφορετικό ... φαΐ!

Οπως εγώ :)

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ε?

 

Στο συγκεκριμένο θέμα τα κιλά είναι αρκετά γιατί μιλάμε για ποσότητα φαγητού / πόσες φορές την ημέρα τρώει κάποιος. Δεν μπορείς να είσαι 86 κιλά με ένα σάντουιτς και ένα μιλκο την ημέρα ανεξαρτήτως ύψους, μυικης μάζας η ποσοστό λίπους ..λολ

 

Ναι προφανως και δεν μπορεις, που ειπα εγω κατι τετοιο? Απλα δεν καταλαβα το σχολιο σου οτι δεν ειναι δειγμα ανθρωπου καποιος με 86 κιλα. Οσον αφορα τι, το ποσο πρεπει να φας? Εννοειται οτι διαφορετικες αναγκες για πρωτεινη και θερμιδες εχει καποιος στα 100 κιλα απο οτι καποιος στα 60. Αυτονοητο ειναι αυτο και εχουν ειπωθει στις προηγουμενες σελιδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτοι που λες δοκιμασαν να φανε ασ πουμε 3 γευματα αντι για 6 η 10 (μηπως θυμασαι που ξυπνουσες μες τη νυχτα για να παρεις πρωτεινη; ) και δεν τουμπανιασαν;

 

Αντι να γινεσαι εμμονικος,ριξε μια ματια στη συγχρονη βιβλιογραφια και θα δεις οτι δεν ειναι απαραιτητο να σπας την πρωτεινη σε πολλα μικρα γευματα. Και 3 να κανεις (ας πουμε απο 60 αν γευμα αν εχεις στοχο τα 180γρ) θα δεις τα ιδια αποτελεσματα αν κρατησεις ολους τους αλλους παραγοντες σταθερους.

 

Το σωμα ειναι πιο ικανο στο να προσαρμοζεται και να αποδιδει το μεγιστο απ οσο νομιζεις Τζον. Αυτο με την απορροφητικοτητα πρωτεινης ειναι ενας μυθος που προεκυψε απο λαθος υπολογισμο.

Το ποιο καλο αρθρο που διαβασα ηταν αυτο να σου πω την αληθεια οποτε αυτο και παραθετω

https://www.muscleforlife.com/the-truth-about-protein-absorption-how-often-you-should-eat-protein-to-build-muscle/

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπάρχουν κάποιος τρόπος να ανεβάσει κάποιος την τεστοστερόνη?

 

 

Ναι, πρέπει να γίνεις πιο αποφασιστικός, πιο επιθετικός και κυριαρχικός. If you fake it , you make it. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν υπάρχει κάποια τροφή?

 

τα λιπη ανεβαζουν την τεστοστερονη, το σκορδο, επισης η vitamin D3 (την συνθετεις απο τον ηλιο η  παιρνεις απο συμπληρωμα ) και ισως το μαγνησιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...