Προς το περιεχόμενο

E-book reader?


kotlid

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 5,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Σε Kindle δεν νομίζω να γίνεται, γιατί δεν το υποστηρίζει ούτε το app της Amazon (το δοκίμασα προχθές σε Fire tablet). Λογικά θα χρειάζεται κάποιο ereader με Android μπας και γίνεται από κανένα 3rd party app. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στο σπίτι έχουμε τα kindle paperwhite 3 και το 4. Μπαταρία 2+ εβδομάδες με αρκέτό διάβασμα. Τα βιβλία τα φορτώνουμε είτε με usb είτε με email  - @ - kindle. Και ποτέ pdf.

Για τα 80 ευρώ που τα πήρα σε προσφορά από το amazon.de νομίζω ήταν ότι πιο vfm. Σκεφτόμουν να αλλάξω σε libra2 ή ONYX BOOX NOVA 3 αλλά δε βρίσκω πρακτικό λόγο.

Επεξ/σία από aposporis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλημέρα σας

Υπάρχει στο ιταλικό amazon ... to Kobo Libra 2  (7') σε προσφορά.

έχω στην κατοχή μου το Βoyue likebook T78D Muses (7.8'). Δεν είμαι ευχαριστημένος - ικανοποιημένος.

Διαβάζω κυρίως αρχεία pdf.

Το Kobo Libra 2  είναι καλύτερο στην ανάγνωση pdf?
Μήπως να πάω σε κάτι μεγαλύτερο σε ίντσες;

Επεξ/σία από pptsmps
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/2/2022 στις 7:30 ΠΜ, LongTom είπε

Καταρχάς δεν γράφεις το πόσα έχεις να δώσεις για αγορά.

Οι 7" στα ereader δεν είναι στο ίδιο φορμάτ με τα κινητά.
Είναι σημαντικά μεγαλύτερη.

Στις 8" υπάρχουν αρκετές συσκευές, αλλά όσο πας προς τα πάνω, δυστυχώς τόσο λιγοστεύουν οι επιλογές.
Το kobo sage έχει άθλια διάρκεια μπαταρίας εάν το ζορίζεις με φως + γράψιμο, κάτι το οποίο από ότι γράφεις δεν σε ενδιαφέρει. Υπό συνθήκες απλού διαβάσματος έχει μια νορμάλ διάρκεια μπαταρίας.
Επίσης δες και το παλαιότερο kobo forma, το οποίο είναι σε πολλά μέρη σε τιμές κάπου στα 180-190€ μέχρι να φύγει το στοκ. Πάντως εάν έχεις PDF, τα kobo δεν είναι ότι καλύτερο και θα χρειαστείς το koreader για να μην τραβάς τα μαλλιά σου. Τίποτα τρομερό να περάσεις και λειτουργεί άψογα (σε kobo libra H2O & forma που έχω δοκιμάσει), αλλά είναι κάτι που πρέπει να ξέρεις πριν την αγορά.


Μια καλή λύση είναι μια android συσκευή.
Κάτι όπως το boyue mars ή P78.
Με το πρώτο να είναι συνήθως αρκετά φτηνότερο. Κάπου 190-200+€ δίχως μεταφορικά. Το P78 είναι αρκετά ακριβότερο στα 250φεύγα.  
Πολύ τίμιες συσκευές (ιδίως το mars των 190-200€) που όμως μάλλον θα χρειαστεί λίγη δουλειά για να έρθουν στα ίσια τους. Τουλάχιστον να στήσεις την native app και να κατεβάσεις λεξικά και να αλλάξεις κάποια πράγματα στο android.


Έπειτα είναι και τα onyx boox. Το τελευταίο nova air είναι πολύ καλή συσκευή. Βέβαια είναι ακριβή (350 δίχως την μαγνητική θήκη που περιέχει τα κουμπιά) και προσανατολισμένη στις σημειώσεις.
Που σημαίνει ότι θα έχει ελαφρά λιγότερο καλή οθόνη λόγω έξτρα στρώμα πάνω στην οθόνη.
Το παλαιότερο nova 3, το οποίο είναι ίδιο σχεδόν με το air, το βρίσκεις φτηνότερα στα ~300. Ίδια θέματα με το air, εφόσον είναι συσκευές για notepad. Βέβαια είναι γρήγορο με καλή υποστήριξη εφαρμογών και ποιότητα κατασκευής.

Τα pocketbook inkpad (και γενικά ότι προσφέρουν πάνω από τις 6") δεν θα τα πρότεινα καθόλου γιατί είναι τελείως ασθματικές συσκευές και κλατάρουν σε μεγάλα PDF. 
 

Εάν ψάξεις παλαιότερα ποστ μου εδώ, έχω κάνει σύντομα review για kobo H2O, boyue Mars, Pocketbook Inkpad 3 και Onyx Nova 3, τα οποία έχω (με αρκετές άλλες συσκευές). 

Καλημερα. Δες λιγο το παραπανω σχολιο απο τον LongTom που απανταει για το kobo libra εκ των προτερων και ψαξε να δεις και τα reviews του για να δεις τι λεει για το Kobo.

6 λεπτά πριν, pptsmps είπε

καλημέρα σας

Υπάρχει στο ιταλικό amazon ... to Kobo Libra 2  (7') σε προσφορά.

έχω στην κατοχή μου το Βoyue likebook T78D Muses (7.8'). Δεν είμαι ευχαριστημένος - ικανοποιημένος.

Διαβάζω κυρίως αρχεία pdf.

Το Kobo Libra 2  είναι καλύτερο στην ανάγνωση pdf?
Μήπως να πάω σε κάτι μεγαλύτερο σε ίντσες;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, pptsmps είπε

καλημέρα σας

Υπάρχει στο ιταλικό amazon ... to Kobo Libra 2  (7') σε προσφορά.

έχω στην κατοχή μου το Βoyue likebook T78D Muses (7.8'). Δεν είμαι ευχαριστημένος - ικανοποιημένος.

Διαβάζω κυρίως αρχεία pdf.

Το Kobo Libra 2  είναι καλύτερο στην ανάγνωση pdf?
Μήπως να πάω σε κάτι μεγαλύτερο σε ίντσες;

Τι ακριβώς δεν σε αρέσει στο Muses;
Πέρασες εφαρμογές πέραν αυτών που έχει η boyue και το έστησες έτσι όπως προτείνουν σε φόρουμ;
Γιατί σε γενικές γραμμές το libra 2 θα είναι χειρότερο για την δουλειά που το θέλεις. 
Μικρότερο και με άθλιο native app για PDF. 
Πόσα διατίθεσαι να δώσεις γενικά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, παιδιά,

υπάρχει κάποιο αξιόλογο reader στο εύρος 200-300 ευρώ; Συγκεκριμένα, διαβάζω pdf με πολλά έγχρωμα διαγράμματα, δεν ξέρω αν ενδύκνειται το reader για τέτοιο σκοπό καθώς οι περισσότεροι που έχω διαβάσει και είναι ενθουσιασμένοι μιλούν αποκλειστικά για λογοτεχνικά κείμενα χωρίς εικόνες, μόνο κείμενο.

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, LongTom είπε


Πέρασες εφαρμογές πέραν αυτών που έχει η boyue και το έστησες έτσι όπως προτείνουν σε φόρουμ;

 

ευχαριστώ για την απάντηση

Δώσε έναν σύνδεσμο για το στήσιμο. Να το δοκιμάσω - αν μπορέσω

Μπορεί να δω βελτίωση.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, pptsmps είπε

ευχαριστώ για την απάντηση

Δώσε έναν σύνδεσμο για το στήσιμο. Να το δοκιμάσω - αν μπορέσω

Μπορεί να δω βελτίωση.

 

Εδώ θα δεις πολλά ποστ για να βελτιώσεις/στήσεις την συσκευή σου.
https://www.mobileread.com/forums/forumdisplay.php?f=280

Θέλει διάβασμα φυσικά, αλλά δεν είναι τίποτα τρομερό.

Αλλά πάλι δεν ανέφερες τι ακριβώς δεν σε άρεσε. 
Γενικά εκτός από τα bugs, είναι τίμιες συσκευές για τα λεφτά τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα .

Θελω να κανω μια ερωτηση σχετικα με τη μετατροπη στο Calibre σε ελληνικα pdf.

Συνηθως μετατρεπω αγγλικα pdf χωρις κανενα προβλημα. Oμως προσπαθησα να μετατρεψω και ενα ελληνικο απο pdf σε mobi, και οταν το περναω στο kindle δεν εφαρμοζει σωστα στην οθονη, αφηνει μεγαλα κενα δεξια και αριστερα.

Υπαρχει καποια ρυθμιση που χρειαζεται για ελληνικα pdf ?Ειναι πρωτη φορα που μετατρεπω ελληνικο pdf αρα δεν εχω εμπειρια.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, harisv είπε

Καλησπερα .

Θελω να κανω μια ερωτηση σχετικα με τη μετατροπη στο Calibre σε ελληνικα pdf.

Συνηθως μετατρεπω αγγλικα pdf χωρις κανενα προβλημα. Oμως προσπαθησα να μετατρεψω και ενα ελληνικο απο pdf σε mobi, και οταν το περναω στο kindle δεν εφαρμοζει σωστα στην οθονη, αφηνει μεγαλα κενα δεξια και αριστερα.

Υπαρχει καποια ρυθμιση που χρειαζεται για ελληνικα pdf ?Ειναι πρωτη φορα που μετατρεπω ελληνικο pdf αρα δεν εχω εμπειρια.

 

Επειδη εχω προσπαθησει αρκετες φορες να μετατρεψω pdf ελληνικο σε mobi για την κορη μου, ειδα οτι ο μονος τροπος να βγει σε σχετικα καλη μορφη ειναι να το ανοιξεις το PDF πρωτα με το word και οταν ζητησει να το μετατρεψει να το επιτρεψεις. Μετα μετατρεπεις το docx σε mobi. Το παραπανω δουλευει σε office 360 στα σιγουρα. Σε αλλο δεν εχω δοκιμασει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα. Το Γερμανικό amazon έχει προσφορές στα kindle paperwhite για όποιον ενδιαφέρεται.

Ενδεικτικά το νεο kindle paperwhite 6.8" 8GB από 149€ στα 109,99€, τελική τιμή με μεταφορικά 120€.

  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/2/2022 στις 11:41 ΠΜ, shodan είπε

Καλημέρα. Το Γερμανικό amazon έχει προσφορές στα kindle paperwhite για όποιον ενδιαφέρεται.

Ενδεικτικά το νεο kindle paperwhite 6.8" 8GB από 149€ στα 109,99€, τελική τιμή με μεταφορικά 120€.

Δεν μπορούμε να αγοράσουμε την πιο φτηνή έκδοση με τις διαφημίσεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι δυστυχώς, δεν στέλνει σε ελληνική διεύθυνση. Αν έχεις κάποιον γνωστό Γερμανία θεωρώ πως δεν θα υπάρχει πρόβλημα να παραλάβει αυτός και να σου το στείλει.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, shodan είπε

Όχι δυστυχώς, δεν στέλνει σε ελληνική διεύθυνση. Αν έχεις κάποιον γνωστό Γερμανία θεωρώ πως δεν θα υπάρχει πρόβλημα να παραλάβει αυτός και να σου το στείλει.

 

1 ώρα πριν, zorans είπε

Δεν μπορούμε να αγοράσουμε την πιο φτηνή έκδοση με τις διαφημίσεις;

Ή χρησιμοποιείς κάποια υπηρεσία τοπικής αποθήκευσης/διεύθυνσης που έπειτα στο στέλνουν.
Αλλά από ότι θυμάμαι είναι κάπου στα 15-20€ έξτρα. Έτσι δεν ξέρω εάν αξίζει για το αυτή την περίπτωση. 
Το σκέφτηκα γιατί το amazon se δεν έχει προσφορές...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...