Προς το περιεχόμενο

E-book reader?


kotlid

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά έχει κανείς εμπειρία με το Readwise και άλλες αντίστοιχες εφαρμογές που συγκεντρώνουν τις υπογραμμίσεις?

Υπάρχει κατι αντίστοιχο για συσκευές Kobo? 

Ευχαριστώ πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 5,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Άργησε λίγο να έρθει λόγο ACS αλλά έφτασε σήμερα το Kobo Libra 2.. ασχολούμαι εδώ και καμιά ώρα μαζί του και μου φαίνεται ότι είναι ότι ακριβώς περίμενα :)

Μια χαρά οθόνη, αρκετά μεγάλη για να διαβάζω άνετα αλλά και να το κρατάω με το ένα χέρι, support για pocket ώστε να σώζω διάφορα websites απο τον Firefox και να τα βλέπω αμέσως στο Kobo... έβαλα και το Koreader το οποίο δεν έχω καταλάβει ακόμα αν το προτιμώ ή όχι σε σχέση με το κανονικό reader. Συνδέεται πανεύκολα με το PC, το Wifi επίσης συνδέεται πολύ εύκολα και χωρίς προβλήματα, είναι αρκετά γρήγορο (το περίμενα πολύ πολύ πιο αργό με τα σχόλια που είχα διαβάσει κατα καιρούς), η μπαταρία γεμίζει πολύ γρήγορα. Μόνο Audiobook δεν δοκίμασα ακόμα, αλλά σιγά σιγά θα γίνει και αυτό.

edit: Bonus pic

Spoiler

XLxMCT6.jpg

 

Επεξ/σία από Luciddream
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εν το μεταξύ πήραν update αυτές τις μέρες τα Kobo (και το Libra 2) και έχει γίνει πολύ πιο γρήγορο... επίσης έχει και αυτόματο συγχρονισμό με Dropbox ανεβάζεις τα ebook εκεί και τα στέλνει αυτόματα στην συσκευή. Συνεχίζω να είμαι πολύ ευχαριστημένος :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο Kindle υπάρχει η δυνατότητα σε ορισμένα βιβλία να έχεις το word wise όπου πάνω από "δύσκολες" λέξεις σου εμφανίζει με μικρότερα γράμματα την ερμηνεία τους χωρίς να πρέπει να πατάς πάνω τους και έτσι μπορείς να διαβάσεις ευκολότερα ένα δύσκολο βιβλίο ή και να βελτιώσεις το λεξιλόγιο σου. Αναρωτιέμαι υπάρχει κάτι αντίστοιχο στα Onyx;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Luciddream είπε

Εν το μεταξύ πήραν update αυτές τις μέρες τα Kobo (και το Libra 2) και έχει γίνει πολύ πιο γρήγορο... επίσης έχει και αυτόματο συγχρονισμό με Dropbox ανεβάζεις τα ebook εκεί και τα στέλνει αυτόματα στην συσκευή. Συνεχίζω να είμαι πολύ ευχαριστημένος :)

έκανα την αναβάθμιση χθες στο δικό μου, όντως είναι πιο γρήγορο. Αυτό με το Dropbox δεν το έψαξα ακόμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, billpao said:

Το kobo libra 2 μόνο από  γαλλικό και ιταλικό amazon το βρίσκω. Και εσείς από εκεί το πήρατε;

Εγώ το πήρα απο Γαλλικό LDLC αλλά βγήκε πιο ακριβό απο Amazon.. επίσης ήρθε με ACS και άργησε καμια βδομάδα παραπάνω λόγω ACS (συν 5 μέρες μέχρι να φτάσει Ελλάδα).. Λογικά από Amazon θα σου βγει πιο φτηνά και θα έρθει πιο γρήγορα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Luciddream είπε

Εγώ το πήρα απο Γαλλικό LDLC αλλά βγήκε πιο ακριβό απο Amazon.. επίσης ήρθε με ACS και άργησε καμια βδομάδα παραπάνω λόγω ACS (συν 5 μέρες μέχρι να φτάσει Ελλάδα).. Λογικά από Amazon θα σου βγει πιο φτηνά και θα έρθει πιο γρήγορα.

Ευχαριστώ πολύ, παραγγέλνω από άμαζον τότε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα παιδες. Ελπιζω να ειστε ολοι καλα στην υγεια σας.

Προσπαθω να βρω ενα English Greek dictionary να βαλω στο Kindle paperwhite για την κορη που θελει να προσπαθησει να μαθει να διαβαζει βιβλια στα αγγλικα (της μετεδωσα τη μανια μου 😝) .

Βρηκα το free : https://www.openbook.gr/agglo-elliniko-lexiko-gia-to-kindle/ αλλα εχει λιγες λεξεις σχετικα. Ουσιαστικα ειναι για καποιον που ξερει αγγλικα και χρειαζεται λεξικο για πιο συνθετες και δυσκολες λεξεις.

Πληρωσα ενα English Greek Dictionary που βρηκα στην Amazon https://www.amazon.com/gp/product/B09RMWN9ZD/ref=ppx_yo_dt_b_d_asin_title_o00?ie=UTF8&psc=1 το οποιο ομως ανακαλυψα οτι δεν μπαινει στο Kindle ως dictionary οτι και να κανω.

Εχει βρει κανενας αλλος κανενα αγγλοελληνικο λεξικο που να μπορει να φορτωθει και να λειτουργησει στο Kindle? 

Ευχαριστω παιδες.

Επεξ/σία από Ashaman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα σε στεναχωρήσω αλλά δεν νομίζω να υπάρχει κάτι αξιοπρεπές, είτε δωρεάν είτε επί πληρωμή. Το καλύτερο πρέπει να είναι αυτό που βρήκες από το openbook, αλλά φυσικά υπολείπεται πολύ ενός "κανονικού" λεξικού. Το οποίο μάλιστα νόμιζα πως είχε σταματήσει να ανανεώνεται εδώ και χρόνια (από τότε που είχε μόλις 3-4 χιλιάδες λέξεις), οπότε είναι ευχάριστο ότι έχει φτάσει στην έκδοση 5.

update: είχα καιρό να ψάξω για το συγκεκριμένο θέμα, οπότε με ένα γρήγορο έλεγχο στο Amazon βρήκα τούτο εδώ που βγήκε πριν 1-1,5 χρόνο περίπου και ισχυρίζεται ότι λειτουργεί ως λεξικό στο Kindle και έχει κοντά 50k λήμματα. Δεν ξέρω όμως αν κάνει σωστή δουλειά, καθώς δεν έχει κριτικές. Το ίδιο υπάρχει και σε διαφορετική καταχώρηση με διαφορετική τιμή εδώ και ένα μόνο review 3 αστεριών χωρίς κριτική. Είναι λίγο ρίσκο νομίζω, εκτός αν το επιστρέψεις αν δεν σου κάνει δουλειά.  Γύρω στα 4,2 ευρώ αν το πάρεις από το βραζιλιάνικο Amazon (αλλάζοντας προσωρινά το region σου).

Επεξ/σία από nzeppos
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nzeppos είπε

Θα σε στεναχωρήσω αλλά δεν νομίζω να υπάρχει κάτι αξιοπρεπές, είτε δωρεάν είτε επί πληρωμή. Το καλύτερο πρέπει να είναι αυτό που βρήκες από το openbook, αλλά φυσικά υπολείπεται πολύ ενός "κανονικού" λεξικού. Το οποίο μάλιστα νόμιζα πως είχε σταματήσει να ανανεώνεται εδώ και χρόνια (από τότε που είχε μόλις 3-4 χιλιάδες λέξεις), οπότε είναι ευχάριστο ότι έχει φτάσει στην έκδοση 5.

update: είχα καιρό να ψάξω για το συγκεκριμένο θέμα, οπότε με ένα γρήγορο έλεγχο στο Amazon βρήκα τούτο εδώ που βγήκε πριν 1-1,5 χρόνο περίπου και ισχυρίζεται ότι λειτουργεί ως λεξικό στο Kindle και έχει κοντά 50k λήμματα. Δεν ξέρω όμως αν κάνει σωστή δουλειά, καθώς δεν έχει κριτικές. Το ίδιο υπάρχει και σε διαφορετική καταχώρηση με διαφορετική τιμή εδώ και ένα μόνο review 3 αστεριών χωρίς κριτική. Είναι λίγο ρίσκο νομίζω, εκτός αν το επιστρέψεις αν δεν σου κάνει δουλειά.  Γύρω στα 4,2 ευρώ αν το πάρεις από το βραζιλιάνικο Amazon (αλλάζοντας προσωρινά το region σου).

Έψαξα στο amazon και μου έβγαλε αυτό που είχα βάλει παραπάνω το οποίο όμως δε δούλεψε. Αυτό που έβαλες τώρα δούλεψε ευτυχώς. Ακόμα καλύτερα είναι στο kindle unlimited οποτε το κατέβασα δωρεάν, το δοκίμασα και παίζει μια χαρά. 

Thnx ρε φιλε

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 1/2/2022 στις 11:21 ΜΜ, nzeppos είπε

Αν είναι έτσι να το κατεβάσω κι εγώ τότε! 😁

Καλημερα φιλε. 

Δοκιμασα στο δικο μου το kindle, επαιξε μια χαρα. Δοκιμαζω στο καπακι στο kindle της κορης μου (αφου αλλαξα registration για να μπορω να της το στειλω νομιμα) αλλα δεν παιζει. Και ψαχνω να βρω τι και πως και δεν μπορω να βγαλω ακρη με τπτ. Εσυ το δοκιμασες στο δικο σου? Το ειδε στα settings ως dictionary για να το προσθεσεις?

 

Ακυροοο. Μετα τη 2η, 3η προσπαθεια που εκανα, το καταφερα να δουλεψει επιτελους. Μια χαρα . Και παλι thnx φιλε μου :-)

Επεξ/σία από Ashaman
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα, αλλά αφού παίζει σε πολλαπλά Kindle τότε ακόμα καλύτερα. Πρέπει να κάνω πάλι την (τρίλεπτη) διαδικασία για να αλλάξω region σε Βραζιλία για να το πάρω στη μισή τιμή και όλο το ξεχνάω. 😐

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...