Προς το περιεχόμενο

E-book reader?


kotlid

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, nzeppos είπε

Όχι δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα, αλλά αφού παίζει σε πολλαπλά Kindle τότε ακόμα καλύτερα. Πρέπει να κάνω πάλι την (τρίλεπτη) διαδικασία για να αλλάξω region σε Βραζιλία για να το πάρω στη μισή τιμή και όλο το ξεχνάω. 😐

Οταν ειδα οτι δε δουλευε αρχικα ετσι, δοκιμασα ακομα και να το κατεβασω και να το ξεκλειδωσω με το calibre και μετα να το ξαναπερασω απ'ευθειας στο folder Dictionaries αλλα ουτε ετσι δουλεψε. Μη ρωτησεις γιατι, ιδεα δεν εχω. 

Εχω βρει πως να φτιαξεις mobi dictionary βεβαια αλλα χρειαζεσαι ενα txt αρχειο με τη βαση των λεξεων απο πισω, φτιαγμενο με σωστο τροπο (καθε γραμμη μια αγγλικη λεξη και μετα χωρισμενες με tabs οι μεταφρασεις στην ιδια γραμμη) αλλα το ενα ελευθερο λεξικο καταλληλα δομημενο που βρηκα (απο https://www1.dict.cc/translation_file_request.php?l=e) ειχε πολυ λιγες λεξεις. Δουλεψε αλλα δεν αρκουσε.

Σε περιπτωση που το θελει κανεις, ο τροπος για να φτιαξεις ελευθερο λεξικο για οποιαδηποτε γλωσσα ειναι εδω : https://1manfactory.com/create-your-own-kindle-dictionary-for-every-language-for-free/

Απλα αντι για το mobigen κατεβαζετε το Kindle Previewer που το εχει αντικαταστησει και για να μην εχετε θεμα με τα ελληνικα θα πρεπει να τρεξετε την εντολη tab2opf.exe -utf dict.txt.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Το Calibre έχει κάποιο θέμα με το DRΜ; Αγόρασα "Το βιβλίο των χελιών" το κατέβασα έκανα την μεταφορά στο Calibre, το πέρασα στο Onyx και δεν μου το άνοιγε με τίποτα (epub), η μάλλον ανοίγει μια λευκή σελίδα και φαίνεται και ο αριθμός των σελίδων του βιβλίου, στο Calibre ανοίγει κανονικά. Κατέβασα στο Onyx το ADE, το διαβάζει κανονικά αλλά δεν μ' αρέσει η εφαρμογή. Τελικά απλώς μετάτρεψα στο calibre το epub σε mobi και το Onyx το ανοίγει κανονικά, αλλά μου κάνει εντύπωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαντάζομαι ότι μιλάμε για το Calibre με DeDRM tool (ή άλλο αντίστοιχο, αν υπάρχει), γιατί χωρίς κάποιο plugin νομίζω ότι δεν μπορεί να διαβάσει ebook με DRM.

Μήπως έχει κάποιο θέμα το tool και δεν κάνει σωστά το removal; Όσες φορές το έχω δοκιμάσει στο Kindle, πάντα έπαιζε σωστά στη συσκευή αν το Calibre μπορούσε να ανοίξει το βιβλίο. Οπότε αν μιλάμε για ένα τέτοιο σενάριο, μήπως χρειάζεται update το tool;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, nzeppos είπε

Φαντάζομαι ότι μιλάμε για το Calibre με DeDRM tool (ή άλλο αντίστοιχο, αν υπάρχει), γιατί χωρίς κάποιο plugin νομίζω ότι δεν μπορεί να διαβάσει ebook με DRM.

Μήπως έχει κάποιο θέμα το tool και δεν κάνει σωστά το removal; Όσες φορές το έχω δοκιμάσει στο Kindle, πάντα έπαιζε σωστά στη συσκευή αν το Calibre μπορούσε να ανοίξει το βιβλίο. Οπότε αν μιλάμε για ένα τέτοιο σενάριο, μήπως χρειάζεται update το tool;

Έβαλα τελευταία έκδοση του calibre και μετά το πέρασα ξανά το πιο πρόσφατο, ίσως να έχει και θέμα το συγκεκριμένο epub, ή ο εκδοτικός οίκος, να στο στείλω μια να το τεστάρεις κι εσύ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και δεν το στέλνεις; Νομίζω όμως ότι αν έχει ακόμα κάποιου είδους DRM (που δεν νομίζω, αφού το Calibre το ανοίγει κανονικά), τότε δεν ξέρω αν θα μου παίξει. Στείλτο και βλέπουμε. Το πιθανότερο να είναι κάτι του εκδοτικού οίκου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θυμάμαι καλά στο calibre πρέπει να είναι περασμένα τα στοιχεία του adobe για το πρώτο άνοιγμα του κλειδωμένου με DRM. Μετά θα γίνει η αφαίρεση.

Σε κάποια pdf χρειαζόταν παλαιότερη έκδοση του calibre για να λειτουργήσει το DeDRM

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδια.

Λογικα εχει γινει η ιδια συζητηση αρκετες φορες. Θελω να παρω το πρωτο μου e-reader επειδη χρησιμοποιω πολυ το κινητο μου και το λαπτοπ για να διαβαζω και μου εχει πειραξει τα ματια πια.

Πρωτα απ'ολα θελω να εχει μεγαλη διαρκεια η μπαταρια. Να διαρκει τουλαχιστον λιγες μερες η μπαταρια αλλιως δεν βρισκω νοημα να παρω καν e-reader. Δυστυχως το kobo sage που ειχα βαλει στο ματι εχει αθλια διαρκεια η μπαταρια. Επειδη ταξιδευω συχνα θελω να παρω κατι για το αεροδρομιο να περναει η ωρα και να μην εχω το αγχος της μπαταριας.

Θελω καποια συσκευη στην οποια μπορω να ανεβαζω δικα μου κατεβασμενα αρχεια. Eχω παρα πολλα pdfs τα οποια δεν εχω θεμα να τα μετατρεψω σε epubs μιας και ξερω οτι κατω απο 10 ιντσες θα ειναι ζορι να καθομαι να διαβαζω pdf . Αν παρω το πρωτο e-reader και με βολεψει τοτε θα σκεφτω να παρω μεγαλυτερη συσκευη για πιο σοβαρη δουλεια. Συνεπως και το αν εχει πενα/ εαν μπορεις να κανεις σημειωσεις μου ειναι πανω κατω αδιαφορο.

Το kobo libra 2 ειναι καλο, αλλα ειναι 7 ιντσες και δεν εχει dropbox. To μεγεθος με ενοχλει πιο πολυ, θελω κατι τουλαχιστον 8 ιντσες.

Διαβαζω κυριως ξενα βιβλια και περιστασιακα κατι στα Ελληνικα.

Εχω κοιταξει τα παντα ολα και εχω μπερδευτει λιγακι.

Ευχαριστω εκ των προτέρων!

Μόλις τώρα, wangxian είπε

Καλησπερα παιδια.

Λογικα εχει γινει η ιδια συζητηση αρκετες φορες. Θελω να παρω το πρωτο μου e-reader επειδη χρησιμοποιω πολυ το κινητο μου και το λαπτοπ για να διαβαζω και μου εχει πειραξει τα ματια πια.

Πρωτα απ'ολα θελω να εχει μεγαλη διαρκεια η μπαταρια. Να διαρκει τουλαχιστον λιγες μερες η μπαταρια αλλιως δεν βρισκω νοημα να παρω καν e-reader. Δυστυχως το kobo sage που ειχα βαλει στο ματι εχει αθλια διαρκεια η μπαταρια. Επειδη ταξιδευω συχνα θελω να παρω κατι για το αεροδρομιο να περναει η ωρα και να μην εχω το αγχος της μπαταριας.

Θελω καποια συσκευη στην οποια μπορω να ανεβαζω δικα μου κατεβασμενα αρχεια. Eχω παρα πολλα pdfs τα οποια δεν εχω θεμα να τα μετατρεψω σε epubs μιας και ξερω οτι κατω απο 10 ιντσες θα ειναι ζορι να καθομαι να διαβαζω pdf . Αν παρω το πρωτο e-reader και με βολεψει τοτε θα σκεφτω να παρω μεγαλυτερη συσκευη για πιο σοβαρη δουλεια. Συνεπως και το αν εχει πενα/ εαν μπορεις να κανεις σημειωσεις μου ειναι πανω κατω αδιαφορο.

Το kobo libra 2 ειναι καλο, αλλα ειναι 7 ιντσες και δεν εχει dropbox. To μεγεθος με ενοχλει πιο πολυ, θελω κατι τουλαχιστον 8 ιντσες.

Διαβαζω κυριως ξενα βιβλια και περιστασιακα κατι στα Ελληνικα.

Εχω κοιταξει τα παντα ολα και εχω μπερδευτει λιγακι.

Ευχαριστω εκ των προτέρων!

Να σημειωσω οτι εαν εχει και ενα καλο λεξικο θα ειμαι πολυ ικανοποιημενη. Δεν ειναι απαραιτητο, εαν υπαρχει καλως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, wangxian said:

Το kobo libra 2 ειναι καλο, αλλα ειναι 7 ιντσες και δεν εχει dropbox. To μεγεθος με ενοχλει πιο πολυ, θελω κατι τουλαχιστον 8 ιντσες.

Το Libra 2 έχει Dropbox, αλλά πρέπει να το ενεργοποιήσεις από κρυφό μενου. Τώρα αν το αφαιρέσουν στο μέλλον δεν ξέρω. Η μπαταρία κρατάει αρκετά. Πρέπει να το έχω 2 βδομάδες και το έχω φορτίσει μόνο μια φορά 6 μέρες πριν, και αυτό μέχρι 95%. Δεν κάνω τρελή χρήση βέβαια, διαβάζω μια ώρα κάθε βράδυ. Τώρα όπως βλέπεις και στην φώτο είναι 79% μπαταρία 6 μέρες μετά. Αλλά αν δεν σου κάνει η οθόνη λογικά θα πρέπει να πας σε κάποιο άλλο.

Spoiler

6QdLABA.jpg

Spoiler

MkE852M.jpg

Spoiler

aPPmGLq.jpg

 

Επεξ/σία από Luciddream
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, wangxian είπε

Καλησπερα παιδια.

Λογικα εχει γινει η ιδια συζητηση αρκετες φορες. Θελω να παρω το πρωτο μου e-reader επειδη χρησιμοποιω πολυ το κινητο μου και το λαπτοπ για να διαβαζω και μου εχει πειραξει τα ματια πια.

Πρωτα απ'ολα θελω να εχει μεγαλη διαρκεια η μπαταρια. Να διαρκει τουλαχιστον λιγες μερες η μπαταρια αλλιως δεν βρισκω νοημα να παρω καν e-reader. Δυστυχως το kobo sage που ειχα βαλει στο ματι εχει αθλια διαρκεια η μπαταρια. Επειδη ταξιδευω συχνα θελω να παρω κατι για το αεροδρομιο να περναει η ωρα και να μην εχω το αγχος της μπαταριας.

Θελω καποια συσκευη στην οποια μπορω να ανεβαζω δικα μου κατεβασμενα αρχεια. Eχω παρα πολλα pdfs τα οποια δεν εχω θεμα να τα μετατρεψω σε epubs μιας και ξερω οτι κατω απο 10 ιντσες θα ειναι ζορι να καθομαι να διαβαζω pdf . Αν παρω το πρωτο e-reader και με βολεψει τοτε θα σκεφτω να παρω μεγαλυτερη συσκευη για πιο σοβαρη δουλεια. Συνεπως και το αν εχει πενα/ εαν μπορεις να κανεις σημειωσεις μου ειναι πανω κατω αδιαφορο.

Το kobo libra 2 ειναι καλο, αλλα ειναι 7 ιντσες και δεν εχει dropbox. To μεγεθος με ενοχλει πιο πολυ, θελω κατι τουλαχιστον 8 ιντσες.

Διαβαζω κυριως ξενα βιβλια και περιστασιακα κατι στα Ελληνικα.

Εχω κοιταξει τα παντα ολα και εχω μπερδευτει λιγακι.

Ευχαριστω εκ των προτέρων!

Να σημειωσω οτι εαν εχει και ενα καλο λεξικο θα ειμαι πολυ ικανοποιημενη. Δεν ειναι απαραιτητο, εαν υπαρχει καλως.

Καταρχάς δεν γράφεις το πόσα έχεις να δώσεις για αγορά.

Οι 7" στα ereader δεν είναι στο ίδιο φορμάτ με τα κινητά.
Είναι σημαντικά μεγαλύτερη.

Στις 8" υπάρχουν αρκετές συσκευές, αλλά όσο πας προς τα πάνω, δυστυχώς τόσο λιγοστεύουν οι επιλογές.
Το kobo sage έχει άθλια διάρκεια μπαταρίας εάν το ζορίζεις με φως + γράψιμο, κάτι το οποίο από ότι γράφεις δεν σε ενδιαφέρει. Υπό συνθήκες απλού διαβάσματος έχει μια νορμάλ διάρκεια μπαταρίας.
Επίσης δες και το παλαιότερο kobo forma, το οποίο είναι σε πολλά μέρη σε τιμές κάπου στα 180-190€ μέχρι να φύγει το στοκ. Πάντως εάν έχεις PDF, τα kobo δεν είναι ότι καλύτερο και θα χρειαστείς το koreader για να μην τραβάς τα μαλλιά σου. Τίποτα τρομερό να περάσεις και λειτουργεί άψογα (σε kobo libra H2O & forma που έχω δοκιμάσει), αλλά είναι κάτι που πρέπει να ξέρεις πριν την αγορά.


Μια καλή λύση είναι μια android συσκευή.
Κάτι όπως το boyue mars ή P78.
Με το πρώτο να είναι συνήθως αρκετά φτηνότερο. Κάπου 190-200+€ δίχως μεταφορικά. Το P78 είναι αρκετά ακριβότερο στα 250φεύγα.  
Πολύ τίμιες συσκευές (ιδίως το mars των 190-200€) που όμως μάλλον θα χρειαστεί λίγη δουλειά για να έρθουν στα ίσια τους. Τουλάχιστον να στήσεις την native app και να κατεβάσεις λεξικά και να αλλάξεις κάποια πράγματα στο android.


Έπειτα είναι και τα onyx boox. Το τελευταίο nova air είναι πολύ καλή συσκευή. Βέβαια είναι ακριβή (350 δίχως την μαγνητική θήκη που περιέχει τα κουμπιά) και προσανατολισμένη στις σημειώσεις.
Που σημαίνει ότι θα έχει ελαφρά λιγότερο καλή οθόνη λόγω έξτρα στρώμα πάνω στην οθόνη.
Το παλαιότερο nova 3, το οποίο είναι ίδιο σχεδόν με το air, το βρίσκεις φτηνότερα στα ~300. Ίδια θέματα με το air, εφόσον είναι συσκευές για notepad. Βέβαια είναι γρήγορο με καλή υποστήριξη εφαρμογών και ποιότητα κατασκευής.

Τα pocketbook inkpad (και γενικά ότι προσφέρουν πάνω από τις 6") δεν θα τα πρότεινα καθόλου γιατί είναι τελείως ασθματικές συσκευές και κλατάρουν σε μεγάλα PDF. 
 

Εάν ψάξεις παλαιότερα ποστ μου εδώ, έχω κάνει σύντομα review για kobo H2O, boyue Mars, Pocketbook Inkpad 3 και Onyx Nova 3, τα οποία έχω (με αρκετές άλλες συσκευές). 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους! Έχω μια ερώτηση που όπου κ αν έψαξα δεν βρήκα απάντηση. Το ερώτημα μου είναι :Υπάρχει κάποιο e-reader άνω των 6 ιντσών εάν γίνεται που να έχει μέσα κ greek translator όπως υπάρχει κ στα κινητά στο Google book reader.

Όσο γνωρίζω τα Kindle δεν υποστηρίζουν μετάφραση στα ελληνικά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, Kazeant είπε

Καλησπέρα σε όλους! Έχω μια ερώτηση που όπου κ αν έψαξα δεν βρήκα απάντηση. Το ερώτημα μου είναι :Υπάρχει κάποιο e-reader άνω των 6 ιντσών εάν γίνεται που να έχει μέσα κ greek translator όπως υπάρχει κ στα κινητά στο Google book reader.

Όσο γνωρίζω τα Kindle δεν υποστηρίζουν μετάφραση στα ελληνικά. 

Αν διαβασεις λιγο παραπανω θα δεις οτι και το υποστηριζει και υπαρχει λεξικο που να δουλευει δοκιμασμενα. Και καλο λεξικο . Απλα πρεπει να το πληρωσεις αν δεν εχεις kindle unlimited. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Ashaman είπε

Αν διαβασεις λιγο παραπανω θα δεις οτι και το υποστηριζει και υπαρχει λεξικο που να δουλευει δοκιμασμενα. Και καλο λεξικο . Απλα πρεπει να το πληρωσεις αν δεν εχεις kindle unlimited. 

Σευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση, Δηλαδή για να είμαι σίγουρος πριν κάνω την αγορά μου κ τα Kindle ereaders μπορούν να κάνουν μετάφραση ενα κείμενο απο αγγλικά στα ελληνικά κατά την ανάγνωση του βιβλίου? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Kazeant είπε

Σευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση, Δηλαδή για να είμαι σίγουρος πριν κάνω την αγορά μου κ τα Kindle ereaders μπορούν να κάνουν μετάφραση ενα κείμενο απο αγγλικά στα ελληνικά κατά την ανάγνωση του βιβλίου? 

Μιλαω για  λεξικο. Πατας παρατεταμενα στη λεξη και σου βγαζει τη μεταφραση. Αν εννοεις κατι αλλο και δεν το εχω καταλαβει πες μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Screenshots_2022-02-05-15-46-49.png.63c442278d8ac1f659c66351a171bb3b.pngΘέλω επειδή τα βιβλία που διαβάζω είναι στα αγγλικά να μπορώ να επιλέξω ένα κομμάτι κειμένου που δεν έχω καταλάβει κ να το μεταφράσει, σίγουρα η μετάφραση δε θα είναι 100% αξιόπιστη αλλά ένα νόημα θα βγει. Σου στέλνω κ μια φώτο για παράδειγμα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Kazeant είπε

Screenshots_2022-02-05-15-46-49.png.63c442278d8ac1f659c66351a171bb3b.pngΘέλω επειδή τα βιβλία που διαβάζω είναι στα αγγλικά να μπορώ να επιλέξω ένα κομμάτι κειμένου που δεν έχω καταλάβει κ να το μεταφράσει, σίγουρα η μετάφραση δε θα είναι 100% αξιόπιστη αλλά ένα νόημα θα βγει. Σου στέλνω κ μια φώτο για παράδειγμα 

Στο Kindle παιζει η μεταφραση λεξεων με το αντιστοιχο λεξικο. Μεταφραση κειμενου (οπως αυτο που θες) στα ελληνικα δεν παιζει, τουλαχιστον οχι στο παλιο paperwhite που εχω . Βεβαια εχει βγει καινουριο PW το οποιο δεν ξερω αν υποστηριζει στο translation και τα ελληνικα. Αυτο θα μας το πει μονο καποιος που το εχει.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...