Προς το περιεχόμενο

E-book reader?


kotlid

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλη χρονια. Aυτά που διαβάζω για το sage είναι λίγο ανησυχητικά: κυρίως θέματα μπαταρίας και ποιότητας φωτισμου. Αν αγόραζα σήμερα για διάβασμα θα πήγαινα σε kindle oasis, kobo libra2 ή αν έβρισκα κανένα kobo forma σε ευκαιρια. Δε με ενδιαφέρουν σημειώσεις και audiobooks. Φυσικά υπάρχουν και άλλες επιλογές που γράφουν τα παιδιά εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Απορία, από πού αγοράζουμε ebook reader? Πήγα να αγοράσω απο Amazon Γερμανίας το Kindle Paperwhite στα 130 περίπου και δεν μου το στέλνει, μετά άρχισα να ψάχνω εδώ το τοπικ και είδα ότι υπάρχει και το Kobo Libra, αλλά ούτε αυτό το βρίσκω κάπου. Στο Amazon Αγγλίας έχει το Paperwhite χωρίς ads βέβαια που είναι καλύτερα αλλά βγαίνει 180 ευρώ.

Θέλω κάποιο να μπορώ να βάζω οποιοδήποτε PDF έχω να το μετατρέπω αν χρειάζεται στο PC και να το βλέπω στην συσκευή αν έχει κάποιος να προτείνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, Luciddream είπε

Απορία, από πού αγοράζουμε ebook reader? Πήγα να αγοράσω απο Amazon Γερμανίας το Kindle Paperwhite στα 130 περίπου και δεν μου το στέλνει, μετά άρχισα να ψάχνω εδώ το τοπικ και είδα ότι υπάρχει και το Kobo Libra, αλλά ούτε αυτό το βρίσκω κάπου. Στο Amazon Αγγλίας έχει το Paperwhite χωρίς ads βέβαια που είναι καλύτερα αλλά βγαίνει 180 ευρώ.

Από το amazon Γερμανία (και από όποιο άλλο) αν θέλεις να αγοράσεις Kindle θα πρέπει να επιλέξεις την έκδοση χωρίς διαφημίσεις για να στο στείλουν Ελλάδα. https://www.amazon.de/-/en/dp/B08N3TCP2F?ref=MarsFS_ERDR_mlb_row&th=1

Πάει από 129,99 στα 149,99

Αν αγοράσεις από Ελλάδα πρόσεξε το μοντέλο που θα πάρεις μην πληρώσεις για μοντέλο του 2021 καμιά συσκευή τετραετίας. 

Επεξ/σία από Conan2046
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, Conan2046 said:

Αν αγοράσεις από Ελλάδα πρόσεξε το μοντέλο που θα πάρεις μην πληρώσεις για μοντέλο του 2021 καμιά συσκευή τετραετίας. 

Ναι αυτό το παρατήρησα που το κάνει το skroutz επίτηδες, ενώ τα μαγαζιά τουλάχιστον το γράφουν. Οπότε πάμε τουλάχιστον στα 150 ευρώ 163 ευρώ, βέβαια μάλλον θα κάτσω να διαβάσω το τοπικ καλύτερα να δω ποια συσκευή με καλύπτει περισσότερο. thanks

Επεξ/σία από Luciddream
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eψαχνα και εγω ενα reader. Πηρα ενα Tolino. Μου εδωσε ενας γνωστος ενα Kindle.

Ολα καλα και ολα πολυ ομορφα και πολυ εξυπηρετικα. Ωσπου ενα βραδυ μου ηρθε μια ιδεα.

Πηγα στο υπογειο και ψαρεψα ενα παλιο Ipad 2. Δεν κανει τιποτα αλλο , αλλα βιβλια μπορω να διαβασω και μαλιστα πολυ καλα. Για εμενα ισως το καλυτερο reader που επιασα στα χερια μου. Οπως ειπα ομως η εμπειρια μου ειναι μονο σε δυο reader και μαλιστα απο οτι θυμαμαι τα μοντελα ηταν και αρκετα παλια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Bullrich είπε

Eψαχνα και εγω ενα reader. Πηρα ενα Tolino. Μου εδωσε ενας γνωστος ενα Kindle.

Ολα καλα και ολα πολυ ομορφα και πολυ εξυπηρετικα. Ωσπου ενα βραδυ μου ηρθε μια ιδεα.

Πηγα στο υπογειο και ψαρεψα ενα παλιο Ipad 2. Δεν κανει τιποτα αλλο , αλλα βιβλια μπορω να διαβασω και μαλιστα πολυ καλα. Για εμενα ισως το καλυτερο reader που επιασα στα χερια μου. Οπως ειπα ομως η εμπειρια μου ειναι μονο σε δυο reader και μαλιστα απο οτι θυμαμαι τα μοντελα ηταν και αρκετα παλια.

Απ'οσο ξερω κανενα tablet δεν μπορει να συγκριθει με ενα ebook reader οσον αφορα το ξεκουραστο (για τα ματια) διαβασμα. Ειναι η οθονη που κανει τη διαφορα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Ashaman είπε

Απ'οσο ξερω κανενα tablet δεν μπορει να συγκριθει με ενα ebook reader οσον αφορα το ξεκουραστο (για τα ματια) διαβασμα. Ειναι η οθονη που κανει τη διαφορα.

Και εγω ετσι πιστευω. Οταν διαβαζα με τα reader το ειχα στο κρεββατι ανασκελα και ηταν πολυ ανετο.

Ελαφρυ, κατι το οποιο ειναι πολυ σημαντικο γιατι μου ειχε σκασει μερικες φορες στην μυτη επειδη με ειχε παρει ο υπνος.

Τωρα, αλλαξα τον τροπο που διαβαζω. Καθιστος γιατι φοραω πλεον και γυαλια για το διαβασμα οποτε εκει ισως να το αποδιδω.

Σιγουρα παντως ενα καλο reader π.χ τυπου Tolino Vision 6 ειναι ενα πολυ καλο εργαλειο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Bullrich είπε

Και εγω ετσι πιστευω. Οταν διαβαζα με τα reader το ειχα στο κρεββατι ανασκελα και ηταν πολυ ανετο.

Ελαφρυ, κατι το οποιο ειναι πολυ σημαντικο γιατι μου ειχε σκασει μερικες φορες στην μυτη επειδη με ειχε παρει ο υπνος.

Τωρα, αλλαξα τον τροπο που διαβαζω. Καθιστος γιατι φοραω πλεον και γυαλια για το διαβασμα οποτε εκει ισως να το αποδιδω.

Σιγουρα παντως ενα καλο reader π.χ τυπου Tolino Vision 6 ειναι ενα πολυ καλο εργαλειο.

 

Οκ καταλαβαινω αυτο που λες για το βαρος αλλα εγω μιλησα για την οθονη. Τα ebook readers εχουν e-ink οθονη που ειναι πολυ διαφορετικη απο αυτες που εχουν τα tablet και σιγουρα πολυ πιο ξεκουραστη για τα ματια.

Οι περισσοτεροι αλλαζουν απο tablet σε ebook reader γι'αυτον τον λογο κυριως.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρήγγειλα Pocketbook InkPad 3...

Ίσως αύριο το έχω στα χέρια μου...

Πήγα σε σχεδόν τα διπλά χρήματα, τι σχεδόν τα διπλά είναι, αλλά νομίζω ότι οι σχεδόν 8" αξίζουν. 

Το αποφάσισα βλέποντας ότι έχω μπόλικα pdf όσο και epub και νομίζω ότι θα μου κάνει την δουλειά...

 

Άντε μπας και ξεκολλήσω από το τις σειρές και διαβάσω κανένα βιβλίο... Κάποτε διάβαζα 2-3 βιβλία τον μήνα και τώρα είμαι 2-3 τον χρόνο...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, filarhos είπε

Παρήγγειλα Pocketbook InkPad 3...

Ίσως αύριο το έχω στα χέρια μου...

Πήγα σε σχεδόν τα διπλά χρήματα, τι σχεδόν τα διπλά είναι, αλλά νομίζω ότι οι σχεδόν 8" αξίζουν. 

Το αποφάσισα βλέποντας ότι έχω μπόλικα pdf όσο και epub και νομίζω ότι θα μου κάνει την δουλειά...

 

Άντε μπας και ξεκολλήσω από το τις σειρές και διαβάσω κανένα βιβλίο... Κάποτε διάβαζα 2-3 βιβλία τον μήνα και τώρα είμαι 2-3 τον χρόνο...

Update:

Το έχω στα χέρια μου μισή ώρα και δηλώνω ενθουσιασμένος. Έβαλα κάτι παλιά κόμιξ σκαναρισμενα και τα διαβάζω άνετα στην ~8" οθόνη του (ήδη διάβασα 3). Σειρά έχουν κάτι epub που θέλω καιρό να διαβάσω...

Πραγματικά έπρεπε να το πάρω νωρίτερα...

 

Υ.γ Πρέπει να μάθω να περνάω αρχεία στην εσωτερική μνήμη γιατί μέχρι στιγμής φόρτωσα μια Sd για αρχή. Που διαβάζω πως το χρησιμοποιώ;; Θήκη καμιά πρόταση;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με γεια και σου εύχομαι πολλά και καλά διαβάσματα. Για τα βιβλία, δες σε οδηγούς για calibre, νομίζω μια αναζήτηση στο παρόν thread θα σε βγάλει. Για θήκη νομίζω βρίσκεις εύκολα, πχ:

https://www.katerelos.gr/product/57745/pocketbook-origami-case-dark-grey-for-inkpad-3-inkpad.html

 

Επεξ/σία από oykas2001
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, filarhos είπε

 

Υ.γ Πρέπει να μάθω να περνάω αρχεία στην εσωτερική μνήμη γιατί μέχρι στιγμής φόρτωσα μια Sd για αρχή. Που διαβάζω πως το χρησιμοποιώ;; Θήκη καμιά πρόταση;

 

Τι σε δυσκολεύει;, έχεις πολλούς τρόπους.

Τα στέλνεις με μέιλ στο μειλ που δημιουργείς στο pocketbook και φορτώνουν αυτόματα στην συσκευή.

Τα βάζεις στον συνδεμένο dropbox.

Το συνδέεις με καλώδιο στον υπολογιστή και τα πας όπου θέλεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, Conan2046 είπε

Τι σε δυσκολεύει;, έχεις πολλούς τρόπους.

Τα στέλνεις με μέιλ στο μειλ που δημιουργείς στο pocketbook και φορτώνουν αυτόματα στην συσκευή.

Τα βάζεις στον συνδεμένο dropbox.

Το συνδέεις με καλώδιο στον υπολογιστή και τα πας όπου θέλεις.

Είχα στο μυαλό μου ότι το συνδέω με καλώδιο στο πισι και απλώς περνάω τα βιβλία...

Τελικά έβαλα μια 32αρα που περίσσευε και τα πέρασα όλα εκεί... Και έχει πολύ χώρο ακόμα...

 

Θα τα δω σιγά σιγά όλα...

Απλώς μου κάνει εντύπωση πόσο εύκολα διαβάζει pdf χωρίς μετατροπή, περίμενα να είναι δύσκολο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, filarhos είπε

Είχα στο μυαλό μου ότι το συνδέω με καλώδιο στο πισι και απλώς περνάω τα βιβλία...

 

Μπορείς να το κάνεις κι αυτό κανονικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τελικά παρήγγειλα το Kobo Libra 2 σε λευκό, πολύ παραπάνω στα λεφτά από ότι ήθελα (216 ευρώ) αλλά νομίζω θα με βολέψει.

edit: Με ενημέρωσε ο Spaghet ότι στο Amazon Ισπανίας είναι στα 190 ευρώ για όποιον δεν θέλει να την πατήσει όπως εγώ 😛

Επεξ/σία από Luciddream
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...