Προς το περιεχόμενο

Photography thread(τεχνικές, εξοπλισμός κλπ)


akisk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

22 ώρες πριν, perseas13 είπε

Παιδιά έχω την δυνατότητα να αγοράσω έναν από τους δύο, αυτή την στιγμή έχω τον 18-55 κιτ και η μηχανή μια D5300 και προορίζεται για street photography. Ποια είναι η γνώμη σας? Θα έπαιρνα τον 18-140 αλλά σκέφτομαι ότι ο 18-105 είναι πιο φτηνός. 
 

Εγώ δεν βγάζω καθόλου street αλλά δυο φίλοι που έχω δουλεύουν με 35άρη f2.8 . Νομίζω πως είναι πιο τουριστικοί οι φακοί που αναφέρεσαι. Είναι κάτι μέτριο προς ερασιτεχνικό, ενώ με τον 35 θα μπεις σε άλλους χώρους. Τον 18-105 τον είχα kit στην 7100 και τον έδωσα στα 150 περίπου ευρώ, σίγουρα είναι πολύ καλύτερος από τον φακό που έχεις, αλλά είναι και βαρύς και ογκώδης για street. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 ώρες πριν, perseas13 είπε

Παιδιά έχω την δυνατότητα να αγοράσω έναν από τους δύο, αυτή την στιγμή έχω τον 18-55 κιτ και η μηχανή μια D5300 και προορίζεται για street photography. Ποια είναι η γνώμη σας? Θα έπαιρνα τον 18-140 αλλά σκέφτομαι ότι ο 18-105 είναι πιο φτηνός. 
 

Ποιόν κιτ έχεις;

Αν η προτεραιότητά σου είναι το βολικό εστιακό εύρος, πάρε τον 18-140mm. Οι διαφορές του με τον 18-105mm δεν είναι μεγάλες.

Αν η προτεραιότητά σου είναι η ποιότητα εικόνας, τότε έχει κάποια σημασία αν μιλάμε για τον κιτ AF-S 18-55mm VR II (ή παλιότερο) ή τον AF-P. Ο τελευταίος έχει καλύτερη ποιότητα εικόνας από τους προηγούμενους 18-55mm. Δες εδώ πως συγκρίνεται με τον 18-55mm AF-S και με τον 18-140mm. Καλύτερη οξύτητα όχι μόνο στις άκρες αλλά και στο κέντρο και ελαττωμένο chromatic aberration:

https://photographylife.com/reviews/nikon-18-55mm-dx-vr-af-p/3

Επίσης, τσέκαρε τη συμβατότητα με τη μηχανή σου, γιατί νομίζω πως ο AF-P έχει διακόψει τη συμβατότητα με πολλές παλιότερες DLSR.

Φυσικά, σε περίπτωση που η ποιότητα εικόνας είναι η απόλυτη προτεραιότητά σου, τσέκαρε και κάποιον prime όπως ειπώθηκε παραπάνω.

Επεξ/σία από Cntrl+X
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50ρης σε crop για street ... μόνο αν μιλάμε για streets of NY. 

Θεωρώ κορυφαία επιλογή και χάρισμα φακό για dx το nikon 10-20 . Παίζει προσφορά στο γερμανικό άμαζον . 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Cntrl+X είπε

Ποιόν κιτ έχεις;

Αν η προτεραιότητά σου είναι το βολικό εστιακό εύρος, πάρε τον 18-140mm. Οι διαφορές του με τον 18-105mm δεν είναι μεγάλες.

Αν η προτεραιότητά σου είναι η ποιότητα εικόνας, τότε έχει κάποια σημασία αν μιλάμε για τον κιτ AF-S 18-55mm VR II (ή παλιότερο) ή τον AF-P. Ο τελευταίος έχει καλύτερη ποιότητα εικόνας από τους προηγούμενους 18-55mm. Δες εδώ πως συγκρίνεται με τον 18-55mm AF-S και με τον 18-140mm. Καλύτερη οξύτητα όχι μόνο στις άκρες αλλά και στο κέντρο και ελαττωμένο chromatic aberration:

https://photographylife.com/reviews/nikon-18-55mm-dx-vr-af-p/3

Επίσης, τσέκαρε τη συμβατότητα με τη μηχανή σου, γιατί νομίζω πως ο AF-P έχει διακόψει τη συμβατότητα με πολλές παλιότερες DLSR.

Φυσικά, σε περίπτωση που η ποιότητα εικόνας είναι η απόλυτη προτεραιότητά σου, τσέκαρε και κάποιον prime όπως ειπώθηκε παραπάνω.

Τον AF-P έχω..Η αλήθεια είναι ότι παρήγγειλα από τον Κωτσόβολο τον 35 mm και περιμένω να έρθει σε λίγες μέρες, είχα προέγκριση και μόνον αυτό μπορούσα να πάρω από άποψη τιμής. Αλλά θέλω και έναν zoom για αρχή και μέχρι 250-300€. Σήμερα το απόγευμα μου έδωσε ένας φίλος για να δω τι παίζει με το ζουμ, τον 55-200. Αυτό που βλέπω είναι ότι το ζουμ σου δίνει πολλές δυνατότητες, ανάλογα και την φαντασία βέβαια που έχει ο καθένας, αλλά με δυσκόλεψε κιόλας και ουκ ολίγες φορές άλλαξα και φόρεσα τον 18-55.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν αλλάζεις φακό στον δρόμο να ξέρεις ότι υπάρχει το ρίσκο όλο και κάποιο σκουπιδάκι θα μπει και θα θέλεις καθάρισμα καθρέφτη ή αισθητήρα. Δεν είναι τρομερά δύσκολο αλλά πολλοί πληρώνουν τεχνικό για το καθάρισμα για να είναι σίγουροι. Τώρα ο 55-200 και ο 70-300 DX είναι καλοί όσο βγάζεις μέρα μόλις αρχίσει να σκοτεινιάζει δυσκολεύουν πολύ τα πράγματα. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπόψη ότι και για τον 55-200mm ισχύει ότι και για τη σχέση του AF-P 18-55 με τα προηγούμενα μοντέλα: υπάρχουν αναφορές ότι το τελευταίο μοντέλο 55-200 VR II είναι οπτικά ανώτερο από τα προηγούμενα 55-200.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, lefta_yparxoun είπε

Αν αλλάζεις φακό στον δρόμο να ξέρεις ότι υπάρχει το ρίσκο όλο και κάποιο σκουπιδάκι θα μπει και θα θέλεις καθάρισμα καθρέφτη ή αισθητήρα. Δεν είναι τρομερά δύσκολο αλλά πολλοί πληρώνουν τεχνικό για το καθάρισμα για να είναι σίγουροι. Τώρα ο 55-200 και ο 70-300 DX είναι καλοί όσο βγάζεις μέρα μόλις αρχίσει να σκοτεινιάζει δυσκολεύουν πολύ τα πράγματα. 

Δίκιο έχεις, θέλει προσοχή με την αλλαγή. Θα προσπαθήσω να αγοράσω τον 18-140 γιατί ουσιαστικά κάνει περίπου την δουλειά που κάνουν και δύο (18-55,55-200) Έτσι όπως είδα το ζουμ του 55-200 (μου είπε ο φίλος θα μου τον αφήσει 80€ αν αποφασίσω ότι μου κάνει) μου άρεσε αρκετα αλλά νομίζω με τον 18-140 +τον 35mm θα είμαι καλυμμένος για τώρα που είμαι στην αρχή.

Επεξ/σία από perseas13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, perseas13 είπε

Δίκιο έχεις, θέλει προσοχή με την αλλαγή. Θα προσπαθήσω να αγοράσω τον 18-140 γιατί ουσιαστικά κάνει περίπου την δουλειά που κάνουν και δύο (18-55,55-200) Έτσι όπως είδα το ζουμ του 55-200 (μου είπε ο φίλος θα μου τον αφήσει 80€ αν αποφασίσω ότι μου κάνει) μου άρεσε αρκετα αλλά νομίζω με τον 18-140 +τον 35mm θα είμαι καλυμμένος για τώρα που είμαι στην αρχή.

Με ζουμ φακούς πολύ μεγάλου εύρους, χάνεις σε ποιότητα . Είναι αναγκαία η ποιότητα που χάνεται ; ΞΕΚΑΘΑΡΑ ΟΧΙ. 

Αν είναι να πας σε μεγάλου εύρους ζουμ , έχοντας αποδεχτεί τη μειωμένη ποιότητα , καλύτερα είναι να πάρεις ένα πολύ μεγάλου εύρους, που είναι φακός για τα πάντα, από wide, μέχρι tele.

Τέτοιος φακός στη dx , είναι ο 18-200 (αλλά και ο ακριβότερος 18-300)  . 

Σε κάθε περίπτωση, μελέτησε τα χιλιάδες δείγματα του κάθε φακού, στα αντίστοιχα group του flickr (πριν καταλήξεις) . 

Επεξ/σία από Dr_73
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, lefta_yparxoun είπε

Αν αλλάζεις φακό στον δρόμο να ξέρεις ότι υπάρχει το ρίσκο όλο και κάποιο σκουπιδάκι θα μπει και θα θέλεις καθάρισμα καθρέφτη ή αισθητήρα. Δεν είναι τρομερά δύσκολο αλλά πολλοί πληρώνουν τεχνικό για το καθάρισμα για να είναι σίγουροι. Τώρα ο 55-200 και ο 70-300 DX είναι καλοί όσο βγάζεις μέρα μόλις αρχίσει να σκοτεινιάζει δυσκολεύουν πολύ τα πράγματα. 

Σχετικά με τη σκόνη έχω την εξής απορία. Σε DSLR που δεν έχουν πρίσμα, βλέπουμε συχνά σωματίδια στο θαμπόγυαλο του σκόπευτρου. Τι γίνεται με όσες έχουν πρίσμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 13/7/2019 στις 11:30 ΜΜ, perseas13 είπε

ουκ ολίγες φορές άλλαξα και φόρεσα τον 18-55.

Ξαναγραφω αυτο που ειχα γραψει στο αλλο νημα που ειχες ανοιξει. :cool:

Φακός για D5300

Οταν εισαι στο πεδιο, συνηθως δεν αλλαζεις φακους.

Γι αυτο προτεινα φακους, 18-οσο παρει ;)

 

Επεξ/σία από allpaple
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, allpaple είπε

Ξαναγραφω αυτο που ειχα γραψει στο αλλο νημα που ειχες ανοιξει. :cool:

Φακός για D5300

Οταν εισαι στο πεδιο, συνηθως δεν αλλαζεις φακους.

Γι αυτο προτεινα φακους, 18-οσο παρει ;)

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου για αυτό θα κοιτάξω για 18-! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα, 

Είμαι κάτοχος μίας Panasonic GX80 με τον Kit φακό 12 - 32mm. Η χρήση που κάνω είναι street photography/video καθώς και video σε εσωτερικούς χώρους. Το βασικό πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι η έλλειψη καλού φωτισμού κάτω από τις συνθήκες που τραβάω συνήθως βίντεο. 

Έχω καταλήξει στο ότι χρειάζομαι κάποιον prime φακό και βρίσκομαι ανάμεσα σε Panasonic Leica 15mm/1.7, Panasonic Leica 25mm/1.4 και Olympus Zuiko 25mm/1.8. Ανάμεσα σε αυτούς τους φακούς μπορείτε να μου προτείνετε κάποιον; Υπάρχει κάποια καλύτερη επιλογή; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, afterhours είπε

Δεν εχω ασχοληθει με βιντεο σε σκοταδια αλλα γιατι δεν σκεφτεσαι να παρεις φωτιστικο πανελ LED...τα βλεπω συνεχεια στα τραπεζια Γαμων

Σε εσωτερικούς χώρους θα μου ήταν χρήσιμο αλλά τραβάω αρκετό βίντεο και φώτο σε εξωτερικούς χώρους. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...