Προς το περιεχόμενο

Laser στα μάτια? Απόψεις, κόστος!


Claymore123

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

5 μήνες πλέον μετά την επέμβαση femto lasik που έκανα και όλα πολύ καλά. Η ξηροφθαλμία άργησε λίγο να υποχωρήσει, μόλις τις τελευταίες βδομάδες έκοψα τελείως τις σταγόνες αλλά όλα πλέον είναι καλά. Ψάξτε το και όσοι μπορείτε να το κάνετε μη φοβάστε, αξίζει.

Θυμίζω ότι την έκανα στη Θεσσαλονίκη, ηλικία 22 και βαθμοί 3.50 στο ένα και 4.25 στο άλλο. Τιμή στα 1800.

Επεξ/σία από Asevastos
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, Asevastos είπε

5 μήνες πλέον μετά την επέμβαση femto lasik που έκανα και όλα πολύ καλά. Η ξηροφθαλμία άργησε λίγο να υποχωρήσει, μόλις τις τελευταίες βδομάδες έκοψα τελείως τις σταγόνες αλλά όλα πλέον είναι καλά. Ψάξτε το και όσοι μπορείτε να το κάνετε μη φοβάστε, αξίζει.

Θυμίζω ότι την έκανα στη Θεσσαλονίκη, ηλικία 22 και βαθμοί 3.50 στο ένα και 4.25 στο άλλο. Τιμή στα 1800.

Σε ποια κλινική και ποιος ιατρός έκανε την επέμβαση;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

Είμαι 31 με μυωπια απο 1η Γυμνασίου. Πλέον αρκετα χρονια σταθερή στα 2.75 2.50 και απο 0.75 αστιγματισμό. Εχω προγραμματίσει Θεσσαλονίκη στο οφθαλμολογικο ανατολικα για τέταρτη PRK με γιατρό που εμπιστευόμαστε οικογενειακώς πολλα χρονια. Εχω κανει τον προεγχειρητικο ολα οκ. Με κλειστά ματια μου είπε για PRK. Εχω προετοιμαστεί ψυχολογικα για την ανάρρωση. Πηρα και 10 μερες αναρρωτική απο την δουλεια. Εχω προμηθευτεί ηδη και τα κολλυρια ειμαι ετοιμη. Αν εχετε κάποια εξτρα συμβουλή ευπρόσδεκτη. 

Wish me good luck. 😎

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/2/2020 στις 6:29 ΠΜ, Γιάννης Platano είπε

Οχι βεβαια....

Αν εχει ηδη πρεσβυωπια (οπως εγω στα 49 μου που εκνα laser) ή εισα κοντα στην ηλικια να την αποκτησεις ο γιατρος σου αφηνει λιγη μυωπια στο ενα ματι επιτηδες (τεχνικη monovision) για να αντισταθμισει την πρεσβυωπια .

13 χρονια ειμαι χωρις γυαλια ενω ειχε δυο ζευγαρια και στο τελος πολυεστιακα .

Τι βαθμούς είχες;

Δηλ τώρα είσαι 52 ετών;

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Maurikycli είπε

Τι βαθμούς είχες;

Δηλ τώρα είσαι 52 ετών;

Τωρα ειμαι 62

Ημουν 49 με καπου στους 4 βαθμους .

 

Μια ..χαζη ερωτηση : Καποιος που εχει μονο πρεσβυωπια μπορει να κανει Laser να δημιουργησει πολυ μικρη μυωπια να αντισταθμισει την πρεσβυωπια ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Γιάννης Platano είπε

Μια ..χαζη ερωτηση : Καποιος που εχει μονο πρεσβυωπια μπορει να κανει Laser να δημιουργησει πολυ μικρη μυωπια να αντισταθμισει την πρεσβυωπια ?

Γίνεται, αλλά δε συνίσταται. Αν ένας άνθρωπος βλέπει καλά μακριά και θέλει οπωσδήποτε να απαλλαγεί και από τα κοντινά του γυαλιά, υπάρχει η λύση του κερατοειδικού ενθέματος kamra που δεν αλλάζει το πάχος του κερατοειδούς και είναι επέμβαση αντιστρεπτή (μπορεί να αφαιρεθεί).

Πάντως πρέπει να γίνει ξεκάθαρο ότι καμία μέθοδος δεν αντιμετωπίζει την πρεσβυωπία 100%. Υπάρχουν αρκετοί τρόποι που εξασφαλίζουν μια καλή ανεξαρτησία από τα γυαλιά, αλλά με συμβιβασμούς (πχ συμβιβασμοί σε μακρινή όραση και περιορισμός της στερεοσκοπικής όρασης με το monovision). Επίσης υπάρχουν άνθρωποι που δεν μπορούν να συνηθίσουν με κανένα τρόπο τέτοιους συμβιβασμούς.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, DrNick είπε

Γίνεται, αλλά δε συνίσταται. Αν ένας άνθρωπος βλέπει καλά μακριά και θέλει οπωσδήποτε να απαλλαγεί και από τα κοντινά του γυαλιά, υπάρχει η λύση του κερατοειδικού ενθέματος kamra που δεν αλλάζει το πάχος του κερατοειδούς και είναι επέμβαση αντιστρεπτή (μπορεί να αφαιρεθεί).

Πάντως πρέπει να γίνει ξεκάθαρο ότι καμία μέθοδος δεν αντιμετωπίζει την πρεσβυωπία 100%. Υπάρχουν αρκετοί τρόποι που εξασφαλίζουν μια καλή ανεξαρτησία από τα γυαλιά, αλλά με συμβιβασμούς (πχ συμβιβασμοί σε μακρινή όραση και περιορισμός της στερεοσκοπικής όρασης με το monovision). Επίσης υπάρχουν άνθρωποι που δεν μπορούν να συνηθίσουν με κανένα τρόπο τέτοιους συμβιβασμούς.

Ευχαριστω για την απαντηση στη..χαζη ερωτηση μου @DrNick

Καπου ειχα διαβασει οτι για πρεσβυωπια (δεν ξερω αν ειναι αυτη η μεθοδος) τα αποτελεσματα δεν ειναι καθολου μονιμα .Ισχυει ?

Ενας που εχει κανει laser για μυωπια πχ στα 20-25 στα 40-50 μπορει να κανει και αυτη τη μεθοδο για κοντα ?

Επεξ/σία από Γιάννης Platano
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαίρεται και καλή σαρακοστή.

Ένας γνωστός μου υπεβλήθη σε αφαίρεση καταρράκτη και τοποθέτηση ενδοφακού οπισθίου θαλάμου πριν από 6 μήνες. Είχε αρχικά  μυωπία και πρεσβυωπία και κατέληξε τώρα στα παρακάτω αποτελέσματα αφού ο γιατρός  εφάρμοσε την monovision. Του είχε πει ότι θα βλέπει καλά και μακρυά και κοντά.

                                                                                        ΔΕΞΙΟ                                                               ΑΡΙΣΤΕΡΟ            

                                                                   ΣΦΑΙΡ.         ΚΥΛΙΝ.           ΑΞΩΝ                        ΣΦΑΙΡ.         ΚΥΛΙΝ.           ΑΞΩΝ   

                              ΜΑΚΡΙΑ                       -0.50            -1.50                95                            -0.25            -0.25                 60

                               ΚΟΝΤΑ                       +1.75            -1.50                95                           +1.75            -0.25                 60

Έχει αστιγματισμό και λίγη μυωπία για μακριά και αστιγματισμό και πρεσβυωπία για κοντά

Τον είχε πει ο γιατρός αν χρειαστεί θα του κάνει λίγο λέιζερ και θα του διορθώσει την όραση για να βλέπει καλά μακριά, μετά την παρέλευση ενός εξάμηνου  από την ημέρα της επέμβασης.

Την ημέρα βλέπει αρκετά καλά  αλλά το απόγευμα και το βράδυ η όραση χειροτερεύει πολύ. 'Εχει γυαλιά και για μακρυά και για κοντά αλλά φοράει μόνο για κοντά όταν χρειάζεται. Δεν θέλει να φοράει για μακρυά γιατί την ημέρα βλέπει αρκετά καλά και συνήθισε χωρίς γυαλιά.  

Όταν ρώτησε έναν άλλον γιατρό του είπε να μην κάνει τίποτα και να αφήσει  τα πράγματα ως έχουν.

Βρίσκεται σε δίλημμα τι πρέπει να κάνει.  

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε 20 ημέρες θα μπώ για επέμβαση στο αριστερό ματι απο Κερατόκωνο .

Στο δεξί μάτι που ηταν σε χειρότερη κατάσταση και σε πιο προχωρημένο στάδιο , έγινε τέλη Σεπτέμβρη.

Σύμφωνα με το γιατρό και την περίπτωση μου είναι πολύ ευχαριστημένος . 

Αυτό που έχω δεί ο ίδιος είναι βελτίωση ειδικά στό φώς , και στην νυχτερινή οδήγηση .

Θα φορέσω ωστόσο κερατοκωνικό φακο για βελτίωση όρασης .

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσοι έχουν κάνει την fem to lasik έχουν προβλήματα στη νυχτερινή οδήγηση όπως halos ή starbursts τα οποία δεν έχουν εξαλειφθεί μετά το πέρας του τριμήνου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα κάνει την επέμβαση το 2013 μέχρι τώρα δεν έχω κάποιο θέμα, επαγγελματικό όχημα οδηγάω άρα μιλάμε και για μπόλικες ώρες νυχτερινής οδήγησης.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/3/2020 στις 11:15 ΠΜ, meletis_m είπε

Σε 20 ημέρες θα μπώ για επέμβαση στο αριστερό ματι απο Κερατόκωνο .

Στο δεξί μάτι που ηταν σε χειρότερη κατάσταση και σε πιο προχωρημένο στάδιο , έγινε τέλη Σεπτέμβρη.

Σύμφωνα με το γιατρό και την περίπτωση μου είναι πολύ ευχαριστημένος . 

Αυτό που έχω δεί ο ίδιος είναι βελτίωση ειδικά στό φώς , και στην νυχτερινή οδήγηση .

Θα φορέσω ωστόσο κερατοκωνικό φακο για βελτίωση όρασης .

Γιατι το cross linking περα την σταθεροποιηση του κερατοκωνου επηρεαζει και θετικα την οραση..??? Μηπως σου εκανε και καποια σμίλευση με λειζερ..?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, gia_nnis είπε

Γιατι το cross linking περα την σταθεροποιηση του κερατοκωνου επηρεαζει και θετικα την οραση..??? Μηπως σου εκανε και καποια σμίλευση με λειζερ..?

Όχι λέιζερ δεν μου έκανε επειδή είχε λεπτυνει αρκετά ο κερατοειδής . Στη τοπογραφία φάνηκε να έχει πέσει 2,5 βαθμούς  ο αστιγματισμός ( πριν 3 μήνες ) και μου είπε θα πέσει και άλλο 

Τώρα τέλος του μήνα θα μπω για το άλλο μάτι που είναι σε καλύτερη κατάσταση και έχει κλείσει ακριβώς 6 μήνες από τη επεμβαση

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...