Προς το περιεχόμενο

Laser στα μάτια? Απόψεις, κόστος!


Claymore123

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 23/6/2020 στις 12:38 ΜΜ, Γιάννης Platano είπε

Αθηνα γυρω στα 2000 ευρω

Η ασφαλιστικη σου ρωτα αν σε καλυπτει αλλα δυσκολο

1500 κανει η prk ,βρισκεις τετοια τιμη παντου,εχω βρει και με 1200 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 2,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Να πω κι εγω μια νεα ..μεθοδο 

Το Laser ειναι απαγορευτικο σε υψηλες μυωπιες πανω απο 10 βαθμους 

Πολυ πολυ δικο μου ατομο  με 15-17  βαθμους ηταν αδυνατον να κανει 

Με γυαλια ηταν αδυνταον να δει καλα αλλα και με φακους επαφης ειχε προβληματα .

Η μονη λυση ηταν ενδοφακοι !

Υπαρχουν δυο ειδων επεμβασεις με ενδοφακους . Με φακικους και με αυτους που η επεμβαση ειναι ιδια με του καταρακτη

Η καθε μια με τα πλεονεκτηματα ή μειονεκτηματα και ειναι επιλογη του γιατρου

Επιλαγξαμε την δευτερη με πολυ καλα εως τωρα 20 μερες μετα αποτελεσματα ! Επιτελους ειδε !

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Γιάννης Platano είπε

Να πω κι εγω μια νεα ..μεθοδο 

Το Laser ειναι απαγορευτικο σε υψηλες μυωπιες πανω απο 10 βαθμους 

Πολυ πολυ δικο μου ατομο  με 15-17  βαθμους ηταν αδυνατον να κανει 

Με γυαλια ηταν αδυνταον να δει καλα αλλα και με φακους επαφης ειχε προβληματα .

Η μονη λυση ηταν ενδοφακοι !

Υπαρχουν δυο ειδων επεμβασεις με ενδοφακους . Με φακικους και με αυτους που η επεμβαση ειναι ιδια με του καταρακτη

Η καθε μια με τα πλεονεκτηματα ή μειονεκτηματα και ειναι επιλογη του γιατρου

Επιλαγξαμε την δευτερη με πολυ καλα εως τωρα 20 μερες μετα αποτελεσματα ! Επιτελους ειδε !

Καλημέρα Γιάννη.

 

Σε ποια ηλικία το έκανε αν επιτρέπεται; Αν θυμάμαι καλά δε είναι μεγάλη. Γιατί δε έβαζε ICL ενδοφακούς; Πόσο κόστισε περίπου; Ευχαριστώ πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, gamsgr είπε

Καλημέρα Γιάννη.

Σε ποια ηλικία το έκανε αν επιτρέπεται; Αν θυμάμαι καλά δε είναι μεγάλη. Γιατί δε έβαζε ICL ενδοφακούς; Πόσο κόστισε περίπου; Ευχαριστώ πολύ

Καλημερα 

Εχεις pm για να μην θεωρηθει διαφιμηση 

22 στα 23 ειναι 

Επεξ/σία από Γιάννης Platano
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/6/2020 στις 8:02 ΠΜ, kage είπε

Δοκίμασε κάποια στιγμή φακους ClearKone SynergEyes .θυμάμαι ότι βγήκαν πριν λίγα χρόνια και είχαν καλές κριτικές 

Δεν έχω ιδέα από μάρκες .

Να δούμε και αναλόγως τι θα προτείνει ο εφαρμοστής.

Με λίγο που έψαξα αναφέρουν τους Kerasoft . Αλλά επειδή σε μπερδεύουν περισσότερο θα περιμένω

Ακόμη δεν ξέρω τι θα φορέσω δηλαδή σκληρικο , ημισκληρικο , μαλακό.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

1 μήνα μετά από επέμβαση trans PRK και η όραση μου είναι ακόμα πολύ θολή (χειρότερη απ' τις 1η εβδομάδας) ,έχω πρόβλημα ακόμα και στο laptop... παίρνω κορτικοειδή σταγόνες όλο αυτό το διάστημα αλλά τίποτα, ο γιατρός λέει πως δεν έχει θεραπευτεί ακόμα το μάτι και απορεί γιατί

... έχει τύχει σε κανένα άλλον? Επιλύθηκε το πρόβλημα?

Επεξ/σία από gregorian7
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους,  ψάχνω για χειρούργο οφθαλμίατρο που εκτελεί επεμβάσεις relex smile στη Θεσσαλονίκη, υπάρχει κανείς που μπορεί να μου προτείνει κάποιον;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, gregorian7 είπε

1 μήνα μετά από επέμβαση trans PRK και η όραση μου είναι ακόμα πολύ θολή (χειρότερη απ' τις 1η εβδομάδας) ,έχω πρόβλημα ακόμα και στο laptop... παίρνω κορτικοειδή σταγόνες όλο αυτό το διάστημα αλλά τίποτα, ο γιατρός λέει πως δεν έχει θεραπευτεί ακόμα το μάτι και απορεί γιατί

... έχει τύχει σε κανένα άλλον? Επιλύθηκε το πρόβλημα?

Κοίταξε με την PRK τα μάτια αργούν να επουλωθούν και να επανέλθει  η όραση σε ικανοποιητικά επίπεδα , εμένα μετά το πρώτο 2μηνο η όραση σταθεροποιήθηκε , φυσικά ο γιατρός με είχε ενημερώσει για όλα αυτά , στην δική σου περίπτωση είναι ανησυχητικό να μην γνωρίζει ο γιατρος μετά τον πρώτο  μήνα γιατί συμβαινει αυτό , ισως να οφείλεται στην ξηροφθαλμία (η λύση είναι να βάζεις πολλά τεχνητά δάκρυα κατά τη διάρκεια της ημέρας για να μην ξηραίνονται τα μάτια ) , στην θέση σου θα πήγαινα και σε άλλον γιατρό να ζητήσω συμβουλή . Υ.Γ Το καλοκαίρι γενικά δεν είναι η καλύτερη περίοδος για laser.

Επεξ/σία από dionisis1925
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Dionisi1925 ,Αν έχεις κάποιον να μου προτείνεις για μια 2η γνωμη , Αθήνα, στείλε ένα PM. 

Ο γιατρός μου το παρουσιάζει φυσιολογικό ,αλλά ότι υπάρχει καθυστέρηση στην ανάρρωση που δεν περίμενε βάση ηλικίας (35) , εξετάσεων κλπ ... 

Η όραση μου είναι ελαφρώς χειρότερη από τη 1η εβδομάδα που φόραγα τους φακούς... και έχουν περάσει 3εβδομαδες από τότε.

Δάκρυα βάζω κάθε 1ωρα, κάτι πανάκριβα με υαλουρονικα και τρεχαλοζες... δεν νιώθω ξηράδα/ενοχλήσεις ενώ το μάτι δακρύζει και μόνο του κάποιες φορές (στο φυσιολογικό βαθμό).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, gregorian7 είπε

Dionisi1925 ,Αν έχεις κάποιον να μου προτείνεις για μια 2η γνωμη , Αθήνα, στείλε ένα PM. 

Ο γιατρός μου το παρουσιάζει φυσιολογικό ,αλλά ότι υπάρχει καθυστέρηση στην ανάρρωση που δεν περίμενε βάση ηλικίας (35) , εξετάσεων κλπ ... 

Η όραση μου είναι ελαφρώς χειρότερη από τη 1η εβδομάδα που φόραγα τους φακούς... και έχουν περάσει 3εβδομαδες από τότε.

Δάκρυα βάζω κάθε 1ωρα, κάτι πανάκριβα με υαλουρονικα και τρεχαλοζες... δεν νιώθω ξηράδα/ενοχλήσεις ενώ το μάτι δακρύζει και μόνο του κάποιες φορές (στο φυσιολογικό βαθμό).

Εγώ στη θέση σου θα έκανα υπομονή διότι και εγώ μετά τον πρώτο μήνα είχα απογοητευτεί που δεν διάβαζα αριθμούς κτλπ,το κάθε μάτι έχει διαφορετική αντίδραση,εγώ ας πούμε επανήλθα σε φυσιολογικά επίπεδα οράσεως στο δεύτερο μήνα,ένας φίλος στο μήνα πάνω ήτανε κομπλέ,έχω διαβάσει στο φόρουμ περιπτώσεις για haze και άλλες παθήσεις.

Δάκρυα είναι ακριβά και εγώ θυμάμαι έπαιρνα τα systane,τώρα όταν είμαι πολλές ώρες σε υπολογιστή/τηλεόραση έχω πάρει τα thealoz είναι και αυτά ακριβά αλλά με βολεύουν.

Ρώτησε τον γιατρό σου αν μπορείς να πάρεις δάκρυα που είναι πιο οικονομικά ή ψάξε να κάνεις μαζική παραγγελία μέσω ίντερνετ,σίγουρα θα σου έρθει πιο οικονομικά :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, gregorian7 είπε

Dionisi1925 ,Αν έχεις κάποιον να μου προτείνεις για μια 2η γνωμη , Αθήνα, στείλε ένα PM. 

Ο γιατρός μου το παρουσιάζει φυσιολογικό ,αλλά ότι υπάρχει καθυστέρηση στην ανάρρωση που δεν περίμενε βάση ηλικίας (35) , εξετάσεων κλπ ... 

Η όραση μου είναι ελαφρώς χειρότερη από τη 1η εβδομάδα που φόραγα τους φακούς... και έχουν περάσει 3εβδομαδες από τότε.

Δάκρυα βάζω κάθε 1ωρα, κάτι πανάκριβα με υαλουρονικα και τρεχαλοζες... δεν νιώθω ξηράδα/ενοχλήσεις ενώ το μάτι δακρύζει και μόνο του κάποιες φορές (στο φυσιολογικό βαθμό).

Να ξερεις πας δεν πας σε 2ο γιατρο δεν αλλαζει κατι.. Απλα καθαρα θα το κανεις για σενα για ψυχολογικους λογους..!

Εσυ οφειλεις να προσεχεις τα ματια σου και να βαζεις τα δακρυα.. Απο κει και περα θα δειξει ο χρονος..

Συνηθως αποτυχία ονομαζουν οταν παραμενει η ξηροφθαλμια και παρουσιαζονται  μυωψιες-φωταψιες.  Να παραμεινει η θολουρα ειναι εφιαλτικο σεναριο!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Καλημέρα και από μενα!

Θα κανω και εγω το λέιζερ μυωπίας την επόμενη εβδομάδα. Σε λίγους μήνες γίνομαι 25 χρονών.  Έχω 3,50 βαθμόυς στο ένα μάτι και 3,75 στο αλλο. Επίσης έχω και 3 βαθμούς αστιγματισμό.

Την επεμβάση θα την κάνω σε οφλαθμολογικό κέντρο εδώ στην Αθήνα. Εκάνα τον Προεγχειρητικό 'Ελέγχο ολα οκ. Θα κάνω τη μέθοδο PRK.

Ήθελα να ρωτήσω μετά από πόσες μέρες μπορώ να επίστρέψω στη δουλεία μου; (δουλεία γραφείου)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/7/2020 στις 9:22 ΠΜ, gregorian7 είπε

Dionisi1925 ,Αν έχεις κάποιον να μου προτείνεις για μια 2η γνωμη , Αθήνα, στείλε ένα PM. 

Ο γιατρός μου το παρουσιάζει φυσιολογικό ,αλλά ότι υπάρχει καθυστέρηση στην ανάρρωση που δεν περίμενε βάση ηλικίας (35) , εξετάσεων κλπ ... 

Η όραση μου είναι ελαφρώς χειρότερη από τη 1η εβδομάδα που φόραγα τους φακούς... και έχουν περάσει 3εβδομαδες από τότε.

Δάκρυα βάζω κάθε 1ωρα, κάτι πανάκριβα με υαλουρονικα και τρεχαλοζες... δεν νιώθω ξηράδα/ενοχλήσεις ενώ το μάτι δακρύζει και μόνο του κάποιες φορές (στο φυσιολογικό βαθμό).

Φυσιολογική είναι η θολή όραση , ακολούθησε τή αγωγή του γιατρού . Όσο το ξεκουράζεις τόσο γρηγορότερα θα επανέλθει . Σου μιλάω εκ πείρας. 

Βέβαια ο καθένας αντιδράει διαφορετικά.

3 ώρες πριν, aektzis95 είπε

Καλημέρα και από μενα!

Θα κανω και εγω το λέιζερ μυωπίας την επόμενη εβδομάδα. Σε λίγους μήνες γίνομαι 25 χρονών.  Έχω 3,50 βαθμόυς στο ένα μάτι και 3,75 στο αλλο. Επίσης έχω και 3 βαθμούς αστιγματισμό.

Την επεμβάση θα την κάνω σε οφλαθμολογικό κέντρο εδώ στην Αθήνα. Εκάνα τον Προεγχειρητικό 'Ελέγχο ολα οκ. Θα κάνω τη μέθοδο PRK.

Ήθελα να ρωτήσω μετά από πόσες μέρες μπορώ να επίστρέψω στη δουλεία μου; (δουλεία γραφείου)

Ρώτησε τους εάν σου έκαναν τοπογραφία κερατοειδούς στο οφθαλμολογικό κέντρο, βλέπουν περισσότερες λεπτομέρειες και ειδικά για τόν κερατοειδή .

Καλό θα ήταν μια εβδομάδα να κάθεσαι πιο ήσυχος , και λογικά θα σε έχουν ενημερώσει θέλει προσοχή και από τόν ηλιο με καπέλο και γυαλιά ηλίου 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/2/2013 στις 2:45 ΜΜ, Claymore123 είπε

Καλησπέρα παιδιά!

Σκέφτομαι να κάνω laser μέσα στον Μάρτιο καθότι έχω 2κ κάτι μυωπία και στα 2 μάτια αλλά έχω περίπου και 1 βαθμό αστιγματισμό στο καθένα! Βρήκα και ένα άλλο τοπικ αλλά ήταν παλιό και έχει προχωρήσει λίγο η τεχνολογία από τότε, θα ήθελα να μου πείτε περίπου πόσο θα κοστίσει και τυχόν κινδύνους, αν πρέπει να αποφεύγω κάτι μετά και να μου προτείνετε κάποιον καλό γιατρό!

Έχω συστάσεις για τον κύριο εδώ από ένα γνωστό που έκανε

http://myopia-laser-tsioulias.gr/

Ξέρετε να μου πείτε για τον συγκεκριμένο γιατρό?

Ευχαριστώ!

Το είχα σκεφτεί κι εγώ παλαιότερα για laser αλλά δεν το έκανα γιατί βολεύτηκα μια χαρά με φσκούς επαφής. Υπάρχουν φακοί για όλες τις παθήσεις των ματιών, μυοπία, αστυγματισμό, κ.τ.λ. Είναι πιθανόν να χρειάζεσαι μόνο έναν φακό επαφής όπως στην περίπτωση μου, ονομάζεται monovision.

Aν κάνεις laser θα πρέπει να έχεις υπόψην ότι με τα χρόνια έρχεται και η πρεσβυωπία η οποία "ισοφαρίζει" την μυωπία.

Οπότε η συμβουλή μου είναι φακοί επαφής.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...