Προς το περιεχόμενο

Laser στα μάτια? Απόψεις, κόστος!


Claymore123

Προτεινόμενες αναρτήσεις

40 minutes ago, dionisis1925 said:

Μην κάνεις το λάθος και κυκλοφορήσεις πρωί χωρίς γυαλιά ηλίου,άμα έκανες την PRK θέλει υπομονή για να σταθεροποιηθεί η όραση σου,εγώ το βράδυ είχα θέμα με τα φώτα για περίπου ένα μήνα.

Λασικ έκανα. Είμαι κομπλέ με τον ήλιο και τα μακρινά. Στα κοντινά κα κυρίως στο κινητό και τα λεντ που φωσφορίζουν έχω θεματακι ακόμη. Μακάρι να διορθώνεται με το καιρό αλλιώς τον ηπια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 2,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Θα ηθελα αποψεις σχετικα με το Laser. Εχω πολυ λιγο αστιγματισμο (κατω απο 1) δεν φοραγα ποτε γυαλια και προσφατα πηγα για εναν τυπικο ελεγχο να μετρησω βασικα την πιεση ετσι προληπτικα . Στην εξεταση μου ειπε για τον λιγο αστιγματισμο τον οποιο γνωριζα και μου εβαλε δοκιμαστικα κατι φακους και μου αρεσε αυτη η καθαροτητα που εβλεπα. Μου προτεινε ο γιατρος να κανω την trans prk και η αληθεια ειναι οτι ψηθηκα. Εχουν κανει πολλοι γνωστοι μου και ολοι δεν ειχαν κανενα προβλημα απο ηλικιες 20 εως και 60 , αλλα μπηκα και διαβασα και διαφορες πολυ κακες εμπειριες στο internet. Ποια ειναι η γνωμη σας να προχωρησω σε κατι τετοιο η να το αφησω ? Δεν ξερω αν μπορω να γραψω και το ονομα του γιατρου και την κλινικη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, raid_av είπε

Θα ηθελα αποψεις σχετικα με το Laser. Εχω πολυ λιγο αστιγματισμο (κατω απο 1) δεν φοραγα ποτε γυαλια και προσφατα πηγα για εναν τυπικο ελεγχο να μετρησω βασικα την πιεση ετσι προληπτικα . Στην εξεταση μου ειπε για τον λιγο αστιγματισμο τον οποιο γνωριζα και μου εβαλε δοκιμαστικα κατι φακους και μου αρεσε αυτη η καθαροτητα που εβλεπα. Μου προτεινε ο γιατρος να κανω την trans prk και η αληθεια ειναι οτι ψηθηκα. Εχουν κανει πολλοι γνωστοι μου και ολοι δεν ειχαν κανενα προβλημα απο ηλικιες 20 εως και 60 , αλλα μπηκα και διαβασα και διαφορες πολυ κακες εμπειριες στο internet. Ποια ειναι η γνωμη σας να προχωρησω σε κατι τετοιο η να το αφησω ? Δεν ξερω αν μπορω να γραψω και το ονομα του γιατρου και την κλινικη.

Μυωπια εχεις ?Ηλικια ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, Γιάννης Platano είπε

Μυωπια εχεις ?Ηλικια ?

Οχι μονο αστιγματισμο πολυ λιγο και ειμαι 41

Επεξ/σία από raid_av
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν επιμενεις να κανεις πρωτα με τον γιατρο σου για το αποτελεσμα . Το laser ειναι μια απλη επεμβαση και με ενα ελεγχο απο πριν δεν θα εχεις προβληματα . Αν καταληξεις συζητσε μρ τον γιατρο σου να σου δημιουργησει λιγη μυωπια στο ενα ματι για να μην χρειστεις συντομα γυαλια για κοντα . Τεχνικη monovision

Ολα τα πιο πανω με συνενοηση με τον γιατρο σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα , είχα αναφέρει πριν 1-2 μήνες ότι ήμουν σε ανάρρωση απο θεραπεία - επέμβαση κερστοκωνου.

Πέρασε ο απαιτούμενος χρόνος , πήγα στο γιατρό μου και πλέον μπορώ να συνεχίσω στη κατασκευή φακών επαφής . 

Μου πρότεινε 1-2 άτομα που γνωρίζει χωρίς να αποτελεί δέσμευση.

Ωστόσο έχω μπερδευτεί περισσότερο πλέον καθώς πως θα επιλέξω ποιος είναι καλός και πως θα το κρίνω . Σκέφτομαι να κάνω επίσκεψη και στους να δω τι θα μου πουν.

Πρώτη φορά είναι που θα φορέσω φακούς επαφής και εχω ενα άγχος για το όλο ζήτημα . 

Όποιος έχει μια εμπειρία με εφαρμοστή φακών ας ενημερωσει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/9/2020 στις 9:14 ΜΜ, meletis_m είπε

Καλησπέρα , είχα αναφέρει πριν 1-2 μήνες ότι ήμουν σε ανάρρωση απο θεραπεία - επέμβαση κερστοκωνου.

Πέρασε ο απαιτούμενος χρόνος , πήγα στο γιατρό μου και πλέον μπορώ να συνεχίσω στη κατασκευή φακών επαφής . 

Μου πρότεινε 1-2 άτομα που γνωρίζει χωρίς να αποτελεί δέσμευση.

Ωστόσο έχω μπερδευτεί περισσότερο πλέον καθώς πως θα επιλέξω ποιος είναι καλός και πως θα το κρίνω . Σκέφτομαι να κάνω επίσκεψη και στους να δω τι θα μου πουν.

Πρώτη φορά είναι που θα φορέσω φακούς επαφής και εχω ενα άγχος για το όλο ζήτημα . 

Όποιος έχει μια εμπειρία με εφαρμοστή φακών ας ενημερωσει

Τορικος απλος ή σκληρος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, PLACEBO_89 είπε

Τορικος απλος ή σκληρος?

Δέν ξέρψ καθόλου . Εχω ραντεβού τις επόμενες ημέρες με τον εφαρμοστή φακών να δούμε αναλόγως τη περίθπτωση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 05/09/2020 at 13:34, dimips said:

Τέλος πάντων. Αυτό με τα λεντακια και γενικά τα φωτάκια που έχουν σαν halo effect σε πόσο καιρό φεύγει; Το είχατε εσείς ;

Ένα μήνα μετά την επέμβαση και όλα αυτά με τα φώτα τη νύχτα συνεχίζουν να υφίστανται στον ίδιο βαθμό όπως τη πρώτη μέρα και μάλλον δε θα φύγουν ποτέ.

Δηλαδή θα έχω halos και glares που αναφέρουν πολλοί για τις επεμβάσεις αυτές, συν για μένα ότι από το ένα μάτι βλέπω 3 κάθετες γραμμές στο χρώμα της ίριδας όποτε κοιτάω τα φώτα.

Επίσης βλέπω τα ίδια και στις οθόνες των υπολογιστών. Δεν μπορώ να διαβάσω καλά όταν το φόντο είναι μαύρο και τα γράμματα άσπρα. Επίσης υπάρχει θολούρα.

Ο γιατρός λέει "έλα μωρέ τι σε πειράζει αφού βλέπεις 10 στα 10. Πολλοί το έχουν αυτό, θα το συνηθίσεις. Φταιει και ο εγκέφαλος πολλές φορές που δε προσαρμόζεται"..

Με λίγα λόγια για αυτούς αφού βλέπεις 10/10 πήγε καλά. Το πως βλέπεις όμως κι αν μπορείς να είσαι λειτουργικός τη νύχτα και κυρίως κατά την οδήγηση, δε τους ενδιαφέρει καθόλου, αφού τσιμπήσουν τα λεφτά και με το ζόρι σου μιλάνε. Φταίει και ο εγκέφαλος σου όχι ότι κάνουν ότι να 'ναι.

Σε διάφορα forum αναφέρουν πως φταίει το μέγεθος της κόρης του ματιού που διαστέλλεται τη νύχτα και πως αν είναι σχετικά μεγάλο δεν είσαι κατάλληλος για την επέμβαση, αν και οι "γιατροί" θα σε διαβεβαιώσουν πως είσαι.

Το μετάνιωσα πολύ που την έκανα αυτή την επέμβαση στα μάτια μου, καλύτερα να ζούσα με φακούς. Επίσης διάλεξα τον ακριβότερο και καλύτερο γιατρό της πόλης. Τώρα θα πρέπει να ζήσω με αυτά για το υπόλοιπο της ζωής μου.

Επεξ/σία από dimips
  • Thanks 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, dimips είπε

Ένα μήνα μετά την επέμβαση και όλα αυτά με τα φώτα τη νύχτα συνεχίζουν να υφίστανται στον ίδιο βαθμό όπως τη πρώτη μέρα και μάλλον δε θα φύγουν ποτέ.

Δηλαδή θα έχω halos και glares που αναφέρουν πολλοί για τις επεμβάσεις αυτές, συν για μένα ότι από το ένα μάτι βλέπω 3 κάθετες γραμμές στο χρώμα της ίριδας όποτε κοιτάω τα φώτα.

Επίσης βλέπω τα ίδια και στις οθόνες των υπολογιστών. Δεν μπορώ να διαβάσω καλά όταν το φόντο είναι μαύρο και τα γράμματα άσπρα. Επίσης υπάρχει θολούρα.

Ο γιατρός λέει "έλα μωρέ τι σε πειράζει αφού βλέπεις 10 στα 10. Πολλοί το έχουν αυτό, θα το συνηθίσεις. Φταιει και ο εγκέφαλος πολλές φορές που δε προσαρμόζεται"..

Με λίγα λόγια για αυτούς αφού βλέπεις 10/10 πήγε καλά. Το πως βλέπεις όμως κι αν μπορείς να είσαι λειτουργικός τη νύχτα και κυρίως κατά την οδήγηση, δε τους ενδιαφέρει καθόλου, αφού τσιμπήσουν τα λεφτά και με το ζόρι σου μιλάνε. Φταίει και ο εγκέφαλος σου όχι ότι κάνουν ότι να 'ναι.

Σε διάφορα forum αναφέρουν πως φταίει το μέγεθος της κόρης του ματιού που διαστέλλεται τη νύχτα και πως αν είναι σχετικά μεγάλο δεν είσαι κατάλληλος για την επέμβαση, αν και οι "γιατροί" θα σε διαβεβαιώσουν πως είσαι.

Το μετάνιωσα πολύ που την έκανα αυτή την επέμβαση στα μάτια μου, καλύτερα να ζούσα με φακούς. Επίσης διάλεξα τον ακριβότερο και καλύτερο γιατρό της πόλης. Τώρα θα πρέπει να ζήσω με αυτά για το υπόλοιπο της ζωής μου.

Για μενα δεν ειναι γιατρος αυτος .

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
40 λεπτά πριν, Γιάννης Platano είπε

Για μενα δεν ειναι γιατρος αυτος .

Δεν υπάρχει σοβαρός χειρουργός οφθαλμίατρος, ειδικά πανεπιστημιακος, που να προτείνει επεμβατικη laser για μηδενισμό μυωπίας. Μην τρελαθουμε κιόλας. Οι σοβαροί γιατροί, αυτοί δλδ που χειρουργούν και σώζουν ματιά από σοβαρές παθήσεις με το ζόρι προτείνουν ακόμα και φακούς Επαφής. Η επέμβαση θεωρείται αισθητικής φύσεως προφανώς. Έχουν παγιωμενη άποψη ότι φοράμε τα γυαλάκια μας και δεν επεμβαίνουμε στα μάτια μας αν δεν υπάρχει πρόβλημα. 

30 λεπτά πριν, dimips είπε

Είναι ο πιο γνωστός στη Θεσσαλονίκη.

Θα σου πρότεινα να κλείσεις ένα ραντεβού να εξετάσει τα μάτια σου ένας νοσοκομειακος οφθαλμίατρος για να είσαι ήσυχος για κάποιο τυχόν θεματάκι. Από Θεσσαλονίκη δεν ξέρω, Αθήνα πάντως στο Γεννηματά έχει τρομερή πανεπιστημιακη οφθαλμολογικη κλινική. 

Επεξ/σία από gthe
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, dimips είπε

Ένα μήνα μετά την επέμβαση και όλα αυτά με τα φώτα τη νύχτα συνεχίζουν να υφίστανται στον ίδιο βαθμό όπως τη πρώτη μέρα και μάλλον δε θα φύγουν ποτέ.

Δηλαδή θα έχω halos και glares που αναφέρουν πολλοί για τις επεμβάσεις αυτές, συν για μένα ότι από το ένα μάτι βλέπω 3 κάθετες γραμμές στο χρώμα της ίριδας όποτε κοιτάω τα φώτα.

Επίσης βλέπω τα ίδια και στις οθόνες των υπολογιστών. Δεν μπορώ να διαβάσω καλά όταν το φόντο είναι μαύρο και τα γράμματα άσπρα. Επίσης υπάρχει θολούρα.

Ο γιατρός λέει "έλα μωρέ τι σε πειράζει αφού βλέπεις 10 στα 10. Πολλοί το έχουν αυτό, θα το συνηθίσεις. Φταιει και ο εγκέφαλος πολλές φορές που δε προσαρμόζεται"..

Με λίγα λόγια για αυτούς αφού βλέπεις 10/10 πήγε καλά. Το πως βλέπεις όμως κι αν μπορείς να είσαι λειτουργικός τη νύχτα και κυρίως κατά την οδήγηση, δε τους ενδιαφέρει καθόλου, αφού τσιμπήσουν τα λεφτά και με το ζόρι σου μιλάνε. Φταίει και ο εγκέφαλος σου όχι ότι κάνουν ότι να 'ναι.

Σε διάφορα forum αναφέρουν πως φταίει το μέγεθος της κόρης του ματιού που διαστέλλεται τη νύχτα και πως αν είναι σχετικά μεγάλο δεν είσαι κατάλληλος για την επέμβαση, αν και οι "γιατροί" θα σε διαβεβαιώσουν πως είσαι.

Το μετάνιωσα πολύ που την έκανα αυτή την επέμβαση στα μάτια μου, καλύτερα να ζούσα με φακούς. Επίσης διάλεξα τον ακριβότερο και καλύτερο γιατρό της πόλης. Τώρα θα πρέπει να ζήσω με αυτά για το υπόλοιπο της ζωής μου.

Δώσε λίγο χρόνο στόν ευατό σου . 

Βέβαια εγω έκανα άλλη επέμβαση θεραπεία κερατόκωνου. Στο 1,5 μήνα επανήλθε η όραση. Ειδικά τίς πρώτες ημέρες δέν μπορούσα καθόλου το φώς.

Στις 24/9/2020 στις 9:14 ΜΜ, meletis_m είπε

Καλησπέρα , είχα αναφέρει πριν 1-2 μήνες ότι ήμουν σε ανάρρωση απο θεραπεία - επέμβαση κερστοκωνου.

Πέρασε ο απαιτούμενος χρόνος , πήγα στο γιατρό μου και πλέον μπορώ να συνεχίσω στη κατασκευή φακών επαφής . 

Μου πρότεινε 1-2 άτομα που γνωρίζει χωρίς να αποτελεί δέσμευση.

Ωστόσο έχω μπερδευτεί περισσότερο πλέον καθώς πως θα επιλέξω ποιος είναι καλός και πως θα το κρίνω . Σκέφτομαι να κάνω επίσκεψη και στους να δω τι θα μου πουν.

Πρώτη φορά είναι που θα φορέσω φακούς επαφής και εχω ενα άγχος για το όλο ζήτημα . 

Όποιος έχει μια εμπειρία με εφαρμοστή φακών ας ενημερωσει

Επισκέφθηκα εφαρμοστή φακών επαφής. Αφου κάναμε δοκιμές στο κατάλληλο άκουσα τη γνώμη του και καταλήξαμε σε υβριδικούς κερατοκωνικούς φακούς .

Η διαφορά φάνηκε αμέσως στήν όραση απο 2/10 και 4/10 έφτασε 8/10 και στα 2 μάτια. 

Και το κυριότερο δέν τον αντιλαμβάνεσαι όταν το φοράς.

Δέν έχω φορέσει ποτέ φακούς επαφής στή ζωή μου και η εμπειρία ΄ήταν αρκετά παράξενη καθώς και η εφαρμογή τους.

Μου είπε θα τους συνηθίσεις σε 20 ημέρες . Και να ήθελα διαφορετικά δέν γίνεται .

Έχουν ακριβό σχετικά κόστος και η ασφάλεια δέν καλύπτει τίποτα. Πληρώνουμε κάθε μήνα τις εισφορές , ούτε για τήν επέμβασεις κάλυψε τίποτα.

9 ώρες πριν, gthe είπε

Δεν υπάρχει σοβαρός χειρουργός οφθαλμίατρος, ειδικά πανεπιστημιακος, που να προτείνει επεμβατικη laser για μηδενισμό μυωπίας. Μην τρελαθουμε κιόλας. Οι σοβαροί γιατροί, αυτοί δλδ που χειρουργούν και σώζουν ματιά από σοβαρές παθήσεις με το ζόρι προτείνουν ακόμα και φακούς Επαφής. Η επέμβαση θεωρείται αισθητικής φύσεως προφανώς. Έχουν παγιωμενη άποψη ότι φοράμε τα γυαλάκια μας και δεν επεμβαίνουμε στα μάτια μας αν δεν υπάρχει πρόβλημα. 

Θα σου πρότεινα να κλείσεις ένα ραντεβού να εξετάσει τα μάτια σου ένας νοσοκομειακος οφθαλμίατρος για να είσαι ήσυχος για κάποιο τυχόν θεματάκι. Από Θεσσαλονίκη δεν ξέρω, Αθήνα πάντως στο Γεννηματά έχει τρομερή πανεπιστημιακη οφθαλμολογικη κλινική. 

Και στο Αττικό τα απογευμάτινα ραντεβού έχουν άριστους καθηγητές. 

Ειχα επισκεφθεί όταν ανακάλυψα οτι έχω κερατόκωνο .

Επεξ/σία από meletis_m
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, dimips είπε

Ένα μήνα μετά την επέμβαση και όλα αυτά με τα φώτα τη νύχτα συνεχίζουν να υφίστανται στον ίδιο βαθμό όπως τη πρώτη μέρα και μάλλον δε θα φύγουν ποτέ.

Εχεις δοκιμάσει αν υπάρχει βελτίωση, έστω και παροδική, χρησιμοποιώντας τεχνητά δάκρυα. Υπάρχει διαφορά σήμερα σε σχέση με την 1η εβδομάδα; Μην είσαι απαισιόδοξος, υπάρχουν μεγάλα περιθόρια βελτίωσης μέσα στους 1ους 3 μήνες, κυρίως σε θέματα ποιότητας.

12 ώρες πριν, gthe είπε

Δεν υπάρχει σοβαρός χειρουργός οφθαλμίατρος, ειδικά πανεπιστημιακος, που να προτείνει επεμβατικη laser για μηδενισμό μυωπίας. Μην τρελαθουμε κιόλας. Οι σοβαροί γιατροί, αυτοί δλδ που χειρουργούν και σώζουν ματιά από σοβαρές παθήσεις με το ζόρι προτείνουν ακόμα και φακούς Επαφής.

Ενδιαφέρον. Μπορείτε να μας πείτε μερικούς πανεπιστημιακούς που ξέρετε ότι είναι αντίθετοι;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 minutes ago, DrNick said:

Εχεις δοκιμάσει αν υπάρχει βελτίωση, έστω και παροδική, χρησιμοποιώντας τεχνητά δάκρυα. Υπάρχει διαφορά σήμερα σε σχέση με την 1η εβδομάδα; Μην είσαι απαισιόδοξος, υπάρχουν μεγάλα περιθόρια βελτίωσης μέσα στους 1ους 3 μήνες, κυρίως σε θέματα ποιότητας.

Ενδιαφέρον. Μπορείτε να μας πείτε μερικούς πανεπιστημιακούς που ξέρετε ότι είναι αντίθετοι;

Δεν υπάρχει καμία βελτίωση και καμία διαφορά. Βάζω συνέχεια δάκρυα και δεν κάνουν κάποια διαφορά, άρα δεν είναι από τη ξηροφθαλμία. Απ' τη πρώτη μέρα έως τώρα ένα μήνα μετά είναι ακριβώς το ίδιο με τη θολούρα και τα φωτοστέφανα και τις λάμψεις, πέραν του ότι τις πρώτες μέρες δεν έβλεπα αυτές τις 3 κάθετες γραμμές στο χρώμα της ίριδας στα φώτα που ισαπέχουν, ενώ τώρα τις έχω. Δεν είμαι απαισιόδοξος. Εσείς όταν κάνετε προεγχειρητικό έλεγχο μπορείτε να αντιληφθείτε αν κάποιος ασθενείς θα εμφανίσει αυτά τα side effects κι αν ναι από τι; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...