Προς το περιεχόμενο

Laser στα μάτια? Απόψεις, κόστος!


Claymore123

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, dimips είπε

Δεν υπάρχει καμία βελτίωση και καμία διαφορά. Βάζω συνέχεια δάκρυα και δεν κάνουν κάποια διαφορά, άρα δεν είναι από τη ξηροφθαλμία. Απ' τη πρώτη μέρα έως τώρα ένα μήνα μετά είναι ακριβώς το ίδιο με τη θολούρα και τα φωτοστέφανα και τις λάμψεις, πέραν του ότι τις πρώτες μέρες δεν έβλεπα αυτές τις 3 κάθετες γραμμές στο χρώμα της ίριδας στα φώτα που ισαπέχουν, ενώ τώρα τις έχω. Δεν είμαι απαισιόδοξος. Εσείς όταν κάνετε προεγχειρητικό έλεγχο μπορείτε να αντιληφθείτε αν κάποιος ασθενείς θα εμφανίσει αυτά τα side effects κι αν ναι από τι; 

Τα φαινόμενα αυτά είναι η συχνότερη μεν, παροδική δε, παρενέργεια των επεμβάσεων laser. Ακόμα και στη LASIK που έχει ταχύτατη ανάρρωση, μεταβολές παρατηρούνται κατά τη διάρκεια του πρώτου τριμήνου. Εκεί αποδίδονται και αυτές οι παρενέργειες.

Μια παράμετρος που λαμβάνεται υπόψη προεγχειρητικά είναι η διάμετρος της κόρης σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού. Ακόμα κι αυτή όμως δεν σχετίζεται απόλυτα με την πιθανότητα εμφάνισης του προβλήματος. Παίζουν ρόλο και άλλες παράμετροι της τεχνικής.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

5 minutes ago, DrNick said:

Τα φαινόμενα αυτά είναι η συχνότερη μεν, παροδική δε, παρενέργεια των επεμβάσεων laser. Ακόμα και στη LASIK που έχει ταχύτατη ανάρρωση, μεταβολές παρατηρούνται κατά τη διάρκεια του πρώτου τριμήνου. Εκεί αποδίδονται και αυτές οι παρενέργειες.

Μια παράμετρος που λαμβάνεται υπόψη προεγχειρητικά είναι η διάμετρος της κόρης σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού. Ακόμα κι αυτή όμως δεν σχετίζεται απόλυτα με την πιθανότητα εμφάνισης του προβλήματος. Παίζουν ρόλο και άλλες παράμετροι της τεχνικής.

Είναι ακριβώς αυτό που τους είπα για τη διάμετρο της κόρης και μου είπαν δεν παίζει κανένα ρόλο η διάμετρος της κόρης. Εμένα η διάμετρος της κόρης είναι αρκετά μεγαλη και ειδικά τη νύχτα δε φαίνεται το υπόλοιπο ματι σχεδόν. Τι να πω. Αφού με έβαλαν να υπογράψω ότι μπορεί να τα έχω όλα αυτά ως παρενέργειες και έκανα την εγχείρηση καλά να πάθω. Τελικά πωλητές είναι όχι γιατροί που μπορείς να εμπιστευτείς τα μάτια σου. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, dimips είπε

Είναι ακριβώς αυτό που τους είπα για τη διάμετρο της κόρης και μου είπαν δεν παίζει κανένα ρόλο η διάμετρος της κόρης. Εμένα η διάμετρος της κόρης είναι αρκετά μεγαλη και ειδικά τη νύχτα δε φαίνεται το υπόλοιπο ματι σχεδόν. Τι να πω. Αφού με έβαλαν να υπογράψω ότι μπορεί να τα έχω όλα αυτά ως παρενέργειες και έκανα την εγχείρηση καλά να πάθω. Τελικά πωλητές είναι όχι γιατροί που μπορείς να εμπιστευτείς τα μάτια σου. 

Κοιτάμε τη διάμετρο της κόρης αλλά δεν μπορούμε να προβλέψουμε με αυτή τις παρενέργειες μετά. 

Σε μελέτη 10.000+ ματιών (σημαντική δηλαδή ως προς τον αριθμό):

Αναφορά σε κείμενο

In this large series of young patients with myopia treated with wavefront-guided LASIK, low-light pupil diameter was not predictive of surgery satisfaction, ability to perform activities, or visual symptoms at 1 month postoperatively.

Το 1/4 των ασθενών είχε μεγάλη κόρη 8χιλιοστά και πάνω.

Επεξ/σία από DrNick
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για όχι μεγάλους βαθμούς, υπάρχει και αυτή η μέθοδος, χωρίς λέιζερ...

https://www.laservision.gr/el/articles/protoporiaki-methodos-gia-ti-diorthosi-tis-myopias-xoris-epemvasi-leizer

Έχει κάνει κάποιος, να μας πει γνώμη;

Επεξ/σία από Vassilis_24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Vassilis_24 είπε

Για όχι μεγάλους βαθμούς, υπάρχει και αυτή η μέθοδος, χωρίς λέιζερ...

https://www.laservision.gr/el/articles/protoporiaki-methodos-gia-ti-diorthosi-tis-myopias-xoris-epemvasi-leizer

Έχει κάνει κάποιος, να μας πει γνώμη;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, dimips είπε

Είναι ακριβώς αυτό που τους είπα για τη διάμετρο της κόρης και μου είπαν δεν παίζει κανένα ρόλο η διάμετρος της κόρης. Εμένα η διάμετρος της κόρης είναι αρκετά μεγαλη και ειδικά τη νύχτα δε φαίνεται το υπόλοιπο ματι σχεδόν. Τι να πω. Αφού με έβαλαν να υπογράψω ότι μπορεί να τα έχω όλα αυτά ως παρενέργειες και έκανα την εγχείρηση καλά να πάθω. Τελικά πωλητές είναι όχι γιατροί που μπορείς να εμπιστευτείς τα μάτια σου. 

Οι γιατροι οφειλουν να πουν ολα τα ενδεχομενα με ποσοστα! Και πως αυτοι θα κανουν σωστα τη δουλεια τους αλλα δεν φερουν καμια ευθυνη για το αποτελεσμα!

Σιγουρα ''λειτουργουν'' κατα το δοκουν! Για μενα τετοιες επεμβασεις επρεπε να κοστιζουν πανω απο 10000ευρω με ποινικη ρητρα στον γιατρο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα και απο εμενα. Μετα απο 10χρονια με Lasik λογω υψηλού αστιγματισμου ξεκινησα παλι να εχω προβληματα με halo effect λαμψεις τα βραδια ειδικα σε οδήγηση. Εχεται καποια καλη λυση να σας εχει βοηθησει σε κατι τετοιο?Εχεται καποιον καλο γιατρο να μου προτείνετε στη Θεσσαλονίκη γιατι αυτος που μου εκανε την επεμβαση μου λεει πως δεν ειναι τιποτα ειναι λογικο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, man487 είπε

Καλησπερα και απο εμενα. Μετα απο 10χρονια με Lasik λογω υψηλού αστιγματισμου ξεκινησα παλι να εχω προβληματα με halo effect λαμψεις τα βραδια ειδικα σε οδήγηση. Εχεται καποια καλη λυση να σας εχει βοηθησει σε κατι τετοιο?Εχεται καποιον καλο γιατρο να μου προτείνετε στη Θεσσαλονίκη γιατι αυτος που μου εκανε την επεμβαση μου λεει πως δεν ειναι τιποτα ειναι λογικο. 

Σοβαρα ???? Σε εχε προειδοποησει για τυχον τετοιο  προβλημα ? Μαλλον οχι .

Το να κανει καποιος μια τετοια επεμβαση θεωρω καθηκον καθε γιατρου να του πει για εστω πιθανα προβληματα αμεσα ή μακροχρονια .

Επεξ/σία από Γιάννης Platano
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, man487 είπε

Καλησπερα και απο εμενα. Μετα απο 10χρονια με Lasik λογω υψηλού αστιγματισμου ξεκινησα παλι να εχω προβληματα με halo effect λαμψεις τα βραδια ειδικα σε οδήγηση. Εχεται καποια καλη λυση να σας εχει βοηθησει σε κατι τετοιο?Εχεται καποιον καλο γιατρο να μου προτείνετε στη Θεσσαλονίκη γιατι αυτος που μου εκανε την επεμβαση μου λεει πως δεν ειναι τιποτα ειναι λογικο. 

Λες 'παλι'.

Ειχες και αρχικα, οταν ειχες κανει την επεμβαση πριν 10 χρονια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειχα για μια δυο βδομαδες μετα την επεμβαση που νομιζω συμβαινει σε όλους. Απλα τωρα ξαφνικα αρχισε να με ενοχλει παλι και έντονα. Και η απαντηση ειναι οτι ετσι συμβαινει μετα απο διαθλαστική επεμβαση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα. Εχω κανει λασικ 1 χρονο πριν. Ολα καλα μεχρι τωρα αλλα σημερα ξυπνησα και εχω θολη ωρα στο ενα ματι. Τι μπορει να φταιει; Εβαλα δακρυα αλλα ακομη θολα βλεπω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Asevastos είπε

Καλησπερα. Εχω κανει λασικ 1 χρονο πριν. Ολα καλα μεχρι τωρα αλλα σημερα ξυπνησα και εχω θολη ωρα στο ενα ματι. Τι μπορει να φταιει; Εβαλα δακρυα αλλα ακομη θολα βλεπω

Αν συνεχισει καλο θα ηταν να σε δει γιατρος .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας,εκανα εγχειρηση 24/9/2020 και σημερα 7/10 συνεχιζω να εχω σοβαρα προβληματα,  ευαισθησια στο φως του ηλιου ακομα και σε κλειστο χωρο οταν μπαινει απο παραθυρο, Σε θερμαοκρασιες 29+ αρχιζει εντονη θολεροτητα και πονοκεφαλος.,(επηρεαζονται τα τραυματισμενα αγγεια?)  αδυνατω να δω τηλεοραση σε αποσταση 4 μετρα πχ,τα γραμματα θολωνουν.

(Απλα ηθελα να μοιραστω την εμπειρια μου)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...