Προς το περιεχόμενο

Laser στα μάτια? Απόψεις, κόστος!


Claymore123

Προτεινόμενες αναρτήσεις

16 λεπτά πριν, atzelepi είπε

Γεια σας,εκανα εγχειρηση 24/9/2020 και σημερα 7/10 συνεχιζω να εχω σοβαρα προβληματα,  ευαισθησια στο φως του ηλιου ακομα και σε κλειστο χωρο οταν μπαινει απο παραθυρο, Σε θερμαοκρασιες 29+ αρχιζει εντονη θολεροτητα και πονοκεφαλος.,(επηρεαζονται τα τραυματισμενα αγγεια?)  αδυνατω να δω τηλεοραση σε αποσταση 4 μετρα πχ,τα γραμματα θολωνουν.

(Απλα ηθελα να μοιραστω την εμπειρια μου)

Για PRK όλα αυτά μου φαίνονται φυσιολογικά , χωρίς γυαλί ηλίου δεν κυκλοφορείς έξω, να βάζεις τα κολλύρια/δάκρυα που σου έχει πει ο γιατρός , το μάτι ακόμα επουλώνεται.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ προσωπικά μετά την εμπειρία μου θα απέτρεπα τον οποιονδήποτε να κάνει αυτή την επέμβαση. Μπορεί να διορθώνει την μακρινή όραση αλλά δημιουργεί αλλά θέματα στη ποιότητα της και στην υγεία του ματιού. Πλέον φοβάμαι να μη χειροτερέψουν οι παρενέργειες και μου τη κάνει ακόμη δυσκολότερη τη ζωή. Οι γιατροί που τις κάνουν αυτές τις επεμβάσεις σε βλέπουν σαν πορτοφόλι, είναι πωλητές και ειδικά αυτός που πήγα εγώ στο λιμάνι της Θεσσαλονίκης.

Επεξ/σία από dimips
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, dimips είπε

Εγώ προσωπικά μετά την εμπειρία μου θα απέτρεπα τον οποιονδήποτε να κάνει αυτή την επέμβαση. Μπορεί να διορθώνει την μακρινή όραση αλλά δημιουργεί αλλά θέματα στη ποιότητα της και στην υγεία του ματιού. Πλέον φοβάμαι να μη χειροτερέψουν οι παρενέργειες και μου τη κάνει ακόμη δυσκολότερη τη ζωή. Οι γιατροί που τις κάνουν αυτές τις επεμβάσεις σε βλέπουν σαν πορτοφόλι, είναι πωλητές και ειδικά αυτός που πήγα εγώ στο λιμάνι της Θεσσαλονίκης.

Αυτο υπαγεται στην αποτυχια..! Γιατι χρονια πισω χωρις να ξερω νομιζα οτι αποτυχια ειναι να βλεπεις χειροτερα(οξυτητα) ή κατα καποιο τροπο να τυφλωθεις!!!

Κοιτα αν σου ελεγαν εχεις μονο 2 επιλογες!

1)Θες να βλεπεις οπως πριν χωρις ομως γυαλια-φακους επαφης ή

2)Τωρα ετσι οπως βλεπεις!!!

1000% θα διάλεγες την επιλογη 2!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, dimips είπε

Εγώ προσωπικά μετά την εμπειρία μου θα απέτρεπα τον οποιονδήποτε να κάνει αυτή την επέμβαση. Μπορεί να διορθώνει την μακρινή όραση αλλά δημιουργεί αλλά θέματα στη ποιότητα της και στην υγεία του ματιού. Πλέον φοβάμαι να μη χειροτερέψουν οι παρενέργειες και μου τη κάνει ακόμη δυσκολότερη τη ζωή. Οι γιατροί που τις κάνουν αυτές τις επεμβάσεις σε βλέπουν σαν πορτοφόλι, είναι πωλητές και ειδικά αυτός που πήγα εγώ στο λιμάνι της Θεσσαλονίκης.

αυτο που μπορω να πω ειναι οτι μπορεις να πας να συμβουλευτεις και αλλο γιατρο.αποτι βλεπω εκανες την επεμβαση πριν 1 μηνα?νομιζω οτι υπαρχουν περιθωρια βελτιωσης,ειδικα στις αντανακλασεις

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, Γιάννης Platano είπε

Αν συνεχισει καλο θα ηταν να σε δει γιατρος .

Μετά από μισή-μια ώρα υποχώρησε ευτυχώς. Είχα φρικάρει, είπα όχι πάλι γυαλιά ρε πίστη μου 😆

dimips κάνε υπομονή ρε συ. Εγώ σταγόνες έβαζα ανελλιπώς για 2 μήνες συχνά(μετά συνέχισα πιο αραιά, έχει περάσει χρόνος και ακόμη βάζω που και που), μπάνιο άνετα για πρώτη φορά χωρίς να τσούζουν τα μάτια μου έκανα μετά από ένα μήνα σκέψου. Η αποθεραπεία για τον καθένα είναι διαφορετική. Τα halos είναι αναμενόμενα, θα φύγουν με τους μήνες. Προσωπικά εγώ δεν είχα καθόλου εξαρχής, αλλά στη πλειοψηφία των ατόμων υπάρχουν. Αλλά θέλει χρόνο.

Επίσης, η όραση μου θόλωνε στο κινητό μετά από κάμποση ώρα χρήσης και δεν έβλεπα καθαρά τα γράμματα (κυρίως το βράδυ). Αλλά όσο περνούσε ο καιρός όλα αυτά έφευγαν. ;) 

Επεξ/σία από Asevastos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 minutes ago, dmpatanis said:

Παιδια μπερδευτικα.

Δηλαδη εσεις που κανατε λετε να μην το κανουμε?Εχει παρενεργειες?

Θα ξαναγράψω τους επόμενους μήνες. Πολύ με προτρέπουν να κάνω υπομονή. Μετά από ένα μήνα πάντως εμένα τα φώτα τη νύχτα με τυφλώνουν σχεδόν και από το ένα μάτι οπότε κοιτάω λάμπα βλέπω 3 κάθετες γραμμές στο χρώμα της ίριδας. Αν φύγουν με το χρόνο τότε αξίζει. Τα λεντ όμως των καινούργιων αυτοκινήτων με τυφλώνουν είναι σαν να έρχεται ο Χριστός να με πάρει. Στα υπόλοιπα βλέπω φωτοστέφανα και εκτυφλωτική λάμψη. Τη νύχτα σταμάτησα να οδηγώ. Όσο για τις σταγόνες εγώ μετά από τον ένα μήνα δεν τις χρειάζομαι συνεχώς. Μόνο όταν δουλεύω στο pc με τις ώρες. Στον έλεγχο που μου έκαναν τη παρασκευή που πέρασε και έκλεισα το μήνα μου είπαν βλέπεις και καλά 12/10 σε αυτόν τον πίνακα που έχουν με τον τέλειο φωτισμό και άσπρο φόντο μαύρα γράμματα. Σε μαύρο φόντο άσπρα γράμματα σίγουρα θα ήταν διαφορετικά τα πράγματα. Επίσης ότι αυτό με τα φώτα τη νύχτα θα τα συνηθίσω, όχι ότι θα φύγει... Το θέμα είναι πως για αυτούς θεωρείται επιτυχημένη η επέμβαση αυτή, κάτι που εμένα μου δείχνει πως δε τους νοιάζει αν έχουν ενδείξεις για το μάτι ότι θα έχει αυτές τις παρενέργειες πως θα τους συγκρατήσει και θα σου πουν δεν είσαι κατάλληλος για την επέμβαση. Τους καλυπτει και το ότι σε βάζουν να υπογράψεις πως υπάρχει περίπτωση να έχεις όλες αυτές τις παρενέργειες, διαβεβαιώνοντας σου πως είναι πολύ μικρές οι πιθανότητες και πως το μάτι σου είναι πολύ καλό. Αλλά όπως είπα, θα ξαναγράψω σε λίγους μήνες.

Επεξ/σία από dimips
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dimips είπε

Θα ξαναγράψω τους επόμενους μήνες. Πολύ με προτρέπουν να κάνω υπομονή. Μετά από ένα μήνα πάντως εμένα τα φώτα τη νύχτα με τυφλώνουν σχεδόν και από το ένα μάτι οπότε κοιτάω λάμπα βλέπω 3 κάθετες γραμμές στο χρώμα της ίριδας. Αν φύγουν με το χρόνο τότε αξίζει. Τα λεντ όμως των καινούργιων αυτοκινήτων με τυφλώνουν είναι σαν να έρχεται ο Χριστός να με πάρει. Στα υπόλοιπα βλέπω φωτοστέφανα και εκτυφλωτική λάμψη. Τη νύχτα σταμάτησα να οδηγώ. Όσο για τις σταγόνες εγώ μετά από τον ένα μήνα δεν τις χρειάζομαι συνεχώς. Μόνο όταν δουλεύω στο pc με τις ώρες. Στον έλεγχο που μου έκαναν τη παρασκευή που πέρασε και έκλεισα το μήνα μου είπαν βλέπεις και καλά 12/10 σε αυτόν τον πίνακα που έχουν με τον τέλειο φωτισμό και άσπρο φόντο μαύρα γράμματα. Σε μαύρο φόντο άσπρα γράμματα σίγουρα θα ήταν διαφορετικά τα πράγματα. Επίσης ότι αυτό με τα φώτα τη νύχτα θα τα συνηθίσω, όχι ότι θα φύγει... Το θέμα είναι πως για αυτούς θεωρείται επιτυχημένη η επέμβαση αυτή, κάτι που εμένα μου δείχνει πως δε τους νοιάζει αν έχουν ενδείξεις για το μάτι ότι θα έχει αυτές τις παρενέργειες πως θα τους συγκρατήσει και θα σου πουν δεν είσαι κατάλληλος για την επέμβαση. Τους καλυπτει και το ότι σε βάζουν να υπογράψεις πως υπάρχει περίπτωση να έχεις όλες αυτές τις παρενέργειες, διαβεβαιώνοντας σου πως είναι πολύ μικρές οι πιθανότητες και πως το μάτι σου είναι πολύ καλό. Αλλά όπως είπα, θα ξαναγράψω σε λίγους μήνες.

Να ξαναγράψεις σε λίγους μήνες γιατί λες τρομερές ανακρίβειες. 

Καλή συνέχεια και υπομονή γιατί η αποκατάσταση δεν γίνεται από τη μια μέρα στην άλλη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Bakxos είπε

Να ξαναγράψεις σε λίγους μήνες γιατί λες τρομερές ανακρίβειες. 

Καλή συνέχεια και υπομονή γιατί η αποκατάσταση δεν γίνεται από τη μια μέρα στην άλλη. 

Να με συγχωρέσεις για την παρέμβαση μου, αλλά τις τρομερές ανακρίβειες που τις είδες;

Φιλικά 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, dmpatanis είπε

Παιδια μπερδευτικα.

Δηλαδη εσεις που κανατε λετε να μην το κανουμε?Εχει παρενεργειες?

Υπαρχει η οπτικη οξυτητα και η ποιοτητα ορασης. Συνηθως η οπτικη οξυτητα βγαινει καλη.. Ο προβληματισμος παντα ειναι με την ποιοτητα ορασης!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, dmpatanis είπε

Παιδια μπερδευτικα.

Δηλαδη εσεις που κανατε λετε να μην το κανουμε?Εχει παρενεργειες?

Εγω δεν ειχα καμμια απολυτως παρενεργεια καπου 14 χρονια τωρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, dmpatanis είπε

Παιδια μπερδευτικα.

Δηλαδη εσεις που κανατε λετε να μην το κανουμε?Εχει παρενεργειες?

κλεινω 14 μερες σημερα απο την επεμβαση,ειναι νωρις να πω κατι,θα ξαναγραψω συντομα,(απο μερα σε μερα βλεπω βελτιωσεις).

εχτες εβλεπα τα "φωτοστεφανα" να εχουν περιοριστει,η οπτικη οξυτητα ναεχει αυξηση με τη πτωση της θερμοκρασιας κατω απο 28 βαθμους κελσιου.

ειναι νωρις να πω.  Και ειναι γενικοτερα  δυσκολο να σου απαντησουμε με ενα ναι η οχι ,κανε η μη κανεις εγχειρηση.

6 ώρες πριν, PLACEBO_89 είπε

Υπαρχει η οπτικη οξυτητα και η ποιοτητα ορασης. Συνηθως η οπτικη οξυτητα βγαινει καλη.. Ο προβληματισμος παντα ειναι με την ποιοτητα ορασης!

 

9 ώρες πριν, Bakxos είπε

Να ξαναγράψεις σε λίγους μήνες γιατί λες τρομερές ανακρίβειες. 

Καλή συνέχεια και υπομονή γιατί η αποκατάσταση δεν γίνεται από τη μια μέρα στην άλλη. 

οι αντανακλασεις (φωτοστεφανα halos)που αναφερεται ο dimisp  ξερω οτι σε καποιοιες περιπτωσεις κανουν μηνες να περιοριστουν (3 μηνες)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, dimips είπε

από το ένα μάτι οπότε κοιτάω λάμπα βλέπω 3 κάθετες γραμμές στο χρώμα της ίριδας. Αν φύγουν με το χρόνο τότε αξίζει. Τα λεντ όμως των καινούργιων αυτοκινήτων με τυφλώνουν είναι σαν να έρχεται ο Χριστός να με πάρει. Στα υπόλοιπα βλέπω φωτοστέφανα και εκτυφλωτική λάμψη. Τη νύχτα σταμάτησα να οδηγώ.

@dimips αυτές οι 3 κάθετες γραμμές στο χρώμα της ίριδας θέλουν αρκετή υπομονή. (Και συγνώμη για την πρώτη απάντηση, αλλά αυτές οι γραμμές δεν έχουν σε καμία περίπτωση να κάνουν με τη διάμετρο της κόρης, αλλά ακριβώς με τον τρόπο που δημιουργείται το φλαπ με το femtosecond laser και ΜΟΝΟ). Ελπίζω να μειωθούν σύντομα.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 minutes ago, DrNick said:

@dimips αυτές οι 3 κάθετες γραμμές στο χρώμα της ίριδας θέλουν αρκετή υπομονή. (Και συγνώμη για την πρώτη απάντηση, αλλά αυτές οι γραμμές δεν έχουν σε καμία περίπτωση να κάνουν με τη διάμετρο της κόρης, αλλά ακριβώς με τον τρόπο που δημιουργείται το φλαπ με το femtosecond laser και ΜΟΝΟ). Ελπίζω να μειωθούν σύντομα.

Ευχαριστώ για την απάντηση. Τουλάχιστον φεύγουν ή μένουν για πάντα; Τις έχω στο μάτι που κατά την αρχή της επέμβαση, μάλλον κατά τη δημιουργία του φλαπ, κουνήθηκα λίγο αλλά μου είπε ο γιατρός πως το πρόλαβε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dimips είπε

Ευχαριστώ για την απάντηση. Τουλάχιστον φεύγουν ή μένουν για πάντα; Τις έχω στο μάτι που κατά την αρχή της επέμβαση, μάλλον κατά τη δημιουργία του φλαπ, κουνήθηκα λίγο αλλά μου είπε ο γιατρός πως το πρόλαβε.

Φεύγουν (δεν έχω δει έστω μια αναφορά - 1 περιστατικο που να μην έχει φύγει). Κάνε υπομονή τους επόμενους 2 μήνες και να μας ενημερώνεις.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...