Προς το περιεχόμενο

Laser στα μάτια? Απόψεις, κόστος!


Claymore123

Προτεινόμενες αναρτήσεις

36 λεπτά πριν, DrNick είπε

Στη 1 εβδομάδα είναι πολύ νωρίς ακόμη. Δοκιμάσατε να δείτε κοντά αφού πρώτα βάλετε τεχνητά δάκρυα (πχ 5-10 λεπτά πριν);

Από εκεί και πέρα δε γνωρίζω βασικά στοιχεία όπως πχ την ηλικία σας.

Δοκίμασα και αφου έβαλα δακρυα αλλά πάλι φαινονται θολα! Είμαι 36 χρονών. Είναι λες και έχω πρεσβυωπία, πρέπει να κρατάω πιο μακρία το κινητο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

6 λεπτά πριν, marsiopi είπε

Δοκίμασα και αφου έβαλα δακρυα αλλά πάλι φαινονται θολα! Είμαι 36 χρονών. Είναι λες και έχω πρεσβυωπία, πρέπει να κρατάω πιο μακρία το κινητο!

Πόση μυωπία είχατε πριν την επέμβαση; Φορώντας τότε τα γυαλιά σας ή τους φακούς σας είχατε αντίστοιχη ενόχληση κοντά;

(Εξακολουθώ να πιστεύω ότι είναι νωρίς και το μάτι δεν έχει προσαρμοστεί στην καινούρια οπτική κατάσταση του κερατοειδούς.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω μυωπία 4,75 στο ένα και 3,85 στο άλλο. Έχω και αστιγματισμό. Γενικά, δεν ψήνομαι να κάνω λειζερ, όχι μόνο για το κόστος, αλλά δεν βρίσκω το λόγο, καθώς και να το κάνω στα 27 , σε καμια 20αριά χρόνια όπως όλοι θα έχουμε πρεσβυωπία οπότε θα ξαναβάλω γυαλιά.

Θεωρώ ότι όσοι κάνουν λέιζερ, το κάνουν από άποψη αισθητικής ,εκτός αν επείγει κάποιο πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, m.gial είπε

Εγώ έχω μυωπία 4,75 στο ένα και 3,85 στο άλλο. Έχω και αστιγματισμό. Γενικά, δεν ψήνομαι να κάνω λειζερ, όχι μόνο για το κόστος, αλλά δεν βρίσκω το λόγο, καθώς και να το κάνω στα 27 , σε καμια 20αριά χρόνια όπως όλοι θα έχουμε πρεσβυωπία οπότε θα ξαναβάλω γυαλιά.

Θεωρώ ότι όσοι κάνουν λέιζερ, το κάνουν από άποψη αισθητικής ,εκτός αν επείγει κάποιο πρόβλημα.

Για κάποιον που έχει 8 μυωπία και αστιγματισμό 2 και στα 2 μάτια δεν τίθεται θέμα αισθητικής παρέμβασης αλλά επιβάλλεται να γίνει μιας και ο παθών δεν βλέπει στο μισό μέτρο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, thanos78 είπε

Για κάποιον που έχει 8 μυωπία και αστιγματισμό 2 και στα 2 μάτια δεν τίθεται θέμα αισθητικής παρέμβασης αλλά επιβάλλεται να γίνει μιας και ο παθών δεν βλέπει στο μισό μέτρο. 

Με τόσους βαθμούς μπορεί να δει. Υπάρχουν όμως περιπτώσεις με διπλάσιους βαθμούς μυωπίας και ίδιου αστιγματισμου που εκεί τα πράγματα είναι τραγικά και δεν μπορεί να γίνει laser 

Μόνη δυνατότητα ενδοφακοι. 

Εκανε φέτος πολύ πολύ δικό μου πρόσωπο. 

Ευτυχώς όλα καλά. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Γιάννης Platano είπε

Με τόσους βαθμούς μπορεί να δει. Υπάρχουν όμως περιπτώσεις με διπλάσιους βαθμούς μυωπίας και ίδιου αστιγματισμου που εκεί τα πράγματα είναι τραγικά και δεν μπορεί να γίνει laser 

Μόνη δυνατότητα ενδοφακοι. 

Εκανε φέτος πολύ πολύ δικό μου πρόσωπο

Ευτυχώς όλα καλά. 

Κυριε Γιαννη εχει να κανει με κληρονομικο παραγοντα?

Μπραβο που πηγαν ολα καλα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, PLACEBO_89 είπε

Κυριε Γιαννη εχει να κανει με κληρονομικο παραγοντα?

Μπραβο που πηγαν ολα καλα!

Η τόσο μεγάλη μυωπια όχι δεν έχει να κάνει σε εμάς με κάτι τέτοια 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα έχει σταθεροποιηθεί εδώ και 13 χρόνια η μυωπία. Είμαι 27 και έχει να μου ανέβει από τη Δευτέρα γυμνασίου. Βασικά ψέματα μου ανέβηκε 0,25 πέρυσι αλλά δεν ξέρω το λόγο. Όπως και να έχει έμειναν πάνω κάτω τα ίδια. Μειώθηκε στο αριστερό 0,25 και πήγε στο δεξί 0,25. Δεν ξέρω τι έπαιζε. 

Δεν τα γνώριζα όλα αυτά αλλά γενικά θέλει προσοχή.

Πήγε πέρυσι ένας γνωστός μου να κάνει λειζερ και του βρήκε τυχαία  ο οφθαλμίατρος σε έλεγχο πριν το χειρουργείο οιδημα στο οπτικό νεύρο του δεξιού ματιού, και δεν το έκανε , παρόλο που μετά από σωρό εξετάσεις του βρήκαν ότι ήταν φυσιολογική παραλλαγή εκ γενετής.

Πριν χρόνια, περίπου 6 χρόνια, μου το είχαν βρει και εμένα και από το άγχος μου, με έβαλαν και έκανα τουλάχιστον 25 εξετάσεις αίματος, μαγνητική τομογραφία, πηγα σε οφθαλμίατρο που είχε κατι ειδικα μηχανηματα για τετοιες περιπτώσεις και κάτι άλλα μαζί με το νευρολόγο. Το συμπέρασμα είναι ότι βγήκαν όλα ΠΕΝΤΑΚΑΘΑΡΑ και βρήκα τυχαία ότι έχω υποθυρεοειδισμό που μπορεί να προέρχεται και από εκεί. Για την ακρίβεια ο νευρολόγος μου είπε ακριβώς το ίδιο με του φίλου μου. Φυσιολογική παραλλαγή εκ γενετής γιατί έβαλε ένα μηχάνημα μεσα στο μάτι μου και το διαπίστωσε. Δηλ γεννήθηκα με αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, DrNick είπε

Πόση μυωπία είχατε πριν την επέμβαση; Φορώντας τότε τα γυαλιά σας ή τους φακούς σας είχατε αντίστοιχη ενόχληση κοντά;

(Εξακολουθώ να πιστεύω ότι είναι νωρίς και το μάτι δεν έχει προσαρμοστεί στην καινούρια οπτική κατάσταση του κερατοειδούς.)

Ειχα 5,50 και 6,50 μυωπια και 1,5 κ 3 αστιγματισμο. Φορώντας τα γυαλία μου ή τους φακους εβλεπα πολυ καλα κοντα. Τωρα π.χ. αν παω πολύ κοντα το προσωπο μου στον καθρέπτη ή όραση μου θολώνει ενω πριν το λειζερ εβλεπα. θα δωσω χρόνο αφου οπως λέτε κ εσεις είναι πολυ νωρις ακομα. Απλά αναρωτιέμαι αν μετα απο λείζερ μπορει να σου προκαλέσει υπερμετρωπια γιατι έχω ακουσει κάποιες περιπτωσεις που εμφανισαν υπερμετρωπια μετα το λειζερ κ δεν εβλέπαν κοντα καλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, marsiopi είπε

Ειχα 5,50 και 6,50 μυωπια και 1,5 κ 3 αστιγματισμο. Φορώντας τα γυαλία μου ή τους φακους εβλεπα πολυ καλα κοντα. Τωρα π.χ. αν παω πολύ κοντα το προσωπο μου στον καθρέπτη ή όραση μου θολώνει ενω πριν το λειζερ εβλεπα. θα δωσω χρόνο αφου οπως λέτε κ εσεις είναι πολυ νωρις ακομα. Απλά αναρωτιέμαι αν μετα απο λείζερ μπορει να σου προκαλέσει υπερμετρωπια γιατι έχω ακουσει κάποιες περιπτωσεις που εμφανισαν υπερμετρωπια μετα το λειζερ κ δεν εβλέπαν κοντα καλα

Καλημέρα! Από τη στιγμή που με γυαλιά και φακούς πριν την επέμβαση δεν υπήρχε πρόβλημα, περιμένω να βελτιωθεί σιγά σιγά.

Η συχνότητα υποδιόρθωσης ή υπερδιόρθωσης μετά το laser αναφέρεται σε μελέτες μέχρι και 10% (αναφέρεταιόμως σε ανομοιογενή πληθυσμό με μεγάλο εύρος προεγχειρητικής μυωπίας ή υπερμετρωπίας, αλλά επίσης και στις 2 επεμβάσεις PRK-LASIK).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 2/10/2020 στις 10:57 ΜΜ, gthe είπε

Δεν υπάρχει σοβαρός χειρουργός οφθαλμίατρος, ειδικά πανεπιστημιακος, που να προτείνει επεμβατικη laser για μηδενισμό μυωπίας. Μην τρελαθουμε κιόλας. Οι σοβαροί γιατροί, αυτοί δλδ που χειρουργούν και σώζουν ματιά από σοβαρές παθήσεις με το ζόρι προτείνουν ακόμα και φακούς Επαφής. Η επέμβαση θεωρείται αισθητικής φύσεως προφανώς. Έχουν παγιωμενη άποψη ότι φοράμε τα γυαλάκια μας και δεν επεμβαίνουμε στα μάτια μας αν δεν υπάρχει πρόβλημα. 

Θα σου πρότεινα να κλείσεις ένα ραντεβού να εξετάσει τα μάτια σου ένας νοσοκομειακος οφθαλμίατρος για να είσαι ήσυχος για κάποιο τυχόν θεματάκι. Από Θεσσαλονίκη δεν ξέρω, Αθήνα πάντως στο Γεννηματά έχει τρομερή πανεπιστημιακη οφθαλμολογικη κλινική. 

Έδωσα το παρόν τον περασμένο Δεκέμβριο στο Μέγαρο μουσικής στο συνέδριο του κολλεγίου οφθαλμολογίας. Συμμετείχαν σχεδόν ολοι οι μεγάλοι οφθαλμίατροι της Ελλάδος. Σας διαβεβαιώνω ότι το 70 % της αίθουσας φόραγε γυαλιά ( και σίγουρα κάποιο ποσοστό φακούς επαφής ). Ελάτε λοιπόν, και με βάση των εμπειριών από το forum εδώ, καταρρίπτεται ο μύθος ότι η συγκεκριμένη επέμβαση είναι ρουτίνας, αν πραγματικά ήταν κανένας οφθαλμίατρος δεν θα φορούσε γυαλιά αυτός ή μέλη της οικογένειας του....

Ακόμα και αν του αρέσουν τα γυαλιά κάποιου, δεν νομίζω να διαφωνεί κανένας ότι κάθε άνθρωπος στην γη θα ήθελε να έχει καθαρή όραση, θα μπορούσε λοιπόν ο καθένας που αναφέρει σαν λόγο ότι του αρέσουν τα γυαλιά να κάνει το λέιζερ και μετά να φορά γυαλιά με φακούς χωρίς διόρθωση, αυτό από μόνο του λοιπόν φανερώνει ότι υπάρχει κάποιο ρίσκο στην επέμβαση.

Επεξ/σία από nikosaek2121
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, nikosaek2121 είπε

Έδωσα το παρόν τον περασμένο Δεκέμβριο στο Μέγαρο μουσικής στο συνέδριο του κολλεγίου οφθαλμολογίας. Συμμετείχαν σχεδόν ολοι οι μεγάλοι οφθαλμίατροι της Ελλάδος. Σας διαβεβαιώνω ότι το 70 % της αίθουσας φόραγε γυαλιά ( και σίγουρα κάποιο ποσοστό φακούς επαφής ). Ελάτε λοιπόν, και με βάση των εμπειριών από το forum εδώ, καταρρίπτεται ο μύθος ότι η συγκεκριμένη επέμβαση είναι ρουτίνας, αν πραγματικά ήταν κανένας οφθαλμίατρος δεν θα φορούσε γυαλιά αυτός ή μέλη της οικογένειας του....

Ακόμα και αν του αρέσουν τα γυαλιά κάποιου, δεν νομίζω να διαφωνεί κανένας ότι κάθε άνθρωπος στην γη θα ήθελε να έχει καθαρή όραση, θα μπορούσε λοιπόν ο καθένας που αναφέρει σαν λόγο ότι του αρέσουν τα γυαλιά να κάνει το λέιζερ και μετά να φορά γυαλιά με φακούς χωρίς διόρθωση, αυτό από μόνο του λοιπόν φανερώνει ότι υπάρχει κάποιο ρίσκο στην επέμβαση.

Καποιοι παλευουν για το ζην και καποιοι αλλοι για το ευ ζην!!!!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και από μένα,

Ενδιαφέρομαι να κάνω την επέμβαση αφαίρεσης μυωπίας. Έχω 2,5 και 3,5 μυωπία και είμαι 32 χρονών. Μένω στην Αθήνα και σε μια πρώτη επίσκεψη σε γιατρό, μου έκανε κάποιους ελέγχους και μου είπε πως μπορώ να κάνω την lasik.

Θα ήθελα εάν κάποιος γνωρίζει στοιχεία γιατρού που θεωρείται πολύ καλός να μου στείλει Pm για να κλείσω ραντεβού.

Σας ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας ,κανω ενα Update gia τη μετεγχειρητικη μου κατασταση,

σημερα επισκεφτηκα το γιατρο ,35 μερες μετα την εγχειρηση,

η οπτικη οξυτητα ειναι σχεδον 10/10

εχω 0,5 μειωπια στο αριστερο 0,25 στο δεξι,πιστευουμε οτι θα μειωθει .

μικρη  ξηροφθαλμια παραμενει  αλλα μειωνεται και αλλο,

η οραση μου παρουσιαζει μια μικρη πτωση οπτικης οξυτητας τα βραδυα αργα 

αυτα.

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν ξαναπάω στο γιατρό θα τόν ρωτήσω καθώς το σκέφτηκα τις τελευταίες ημέρες .

Έχω κάνει θεραπεία απο Κερατόκωνο και πλέον θα φοράω σε λίγο διάστημα φακούς επαφής - (υβριδικούς ) . 

Είμαι 24 χρονών τώρα , σε περίπτωση μετά απο 20 χρόνια εάν εμφανίσω πρεσβυωπία , τους ενσωματώνουν στους φακούς λογικά ; 

Οι φακοι από όσο έχω καταλάβει έχουν ηδη τη μυωπία και το αστιγματισμό και σπρώχνουν το κωνικό σημείο πρός τα μέσα.

@DrNick γνωρίζεις να με διαφωτίσεις ; Εάν και θα ρωτησω και τον εφαρμοστή σε λίγες ημέρες που θα παραλάβω τους φακούς.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...