Προς το περιεχόμενο

Laser στα μάτια? Απόψεις, κόστος!


Claymore123

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 7/10/2020 στις 2:26 ΜΜ, atzelepi είπε

Γεια σας,εκανα εγχειρηση 24/9/2020 και σημερα 7/10 συνεχιζω να εχω σοβαρα προβληματα,  ευαισθησια στο φως του ηλιου ακομα και σε κλειστο χωρο οταν μπαινει απο παραθυρο, Σε θερμαοκρασιες 29+ αρχιζει εντονη θολεροτητα και πονοκεφαλος.,(επηρεαζονται τα τραυματισμενα αγγεια?)  αδυνατω να δω τηλεοραση σε αποσταση 4 μετρα πχ,τα γραμματα θολωνουν.

(Απλα ηθελα να μοιραστω την εμπειρια μου)

Γεια σου, ήθελα να σε ρωτησω πως τα πηγαινεις; περασε καθόλου η ευαισθησια στο φως και αν συνεχίζεις να θολώνεις; θα κάνω κ εγω λέιζερ σε λίγες μέρες και έχω αρχίσει να αγχώνομαι με αυτα που διαβάζω εδω μέσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Τζάμπα αγχώνεσαι (και όσο συνεχίζεις να διαβάζεις θα αγχώνεσαι). Online συνήθως γράφουν αυτοί που δε μένουν ικανοποιημένοι, όχι αυτοί που όλα πήγαν καλά (παρόλο που εδώ μέσα έχουν γράψει ένα σωρό άτομα για την επιτυχημένη επέμβαση τους).

Και εγώ δίσταζα και διάβαζα συνέχεια, δεν ωφελεί σε τίποτα. Η αλήθεια είναι στα νούμερα: το 90% των ατόμων που κάνανε την επέμβαση, δηλώσαν ευχαριστημένοι στο πρώτο τρίμηνο και στον χρόνο πάνω το 94%. Ήταν το αποτέλεσμα μιας έρευνας που είχα βρει online πέρυσι που έψαχνα και εγώ πληροφορίες.

Ενέχει ένα μικρό ρίσκο όπως η οποιαδήποτε επέμβαση και αυτό είναι σε σένα για το εάν πιστεύεις ότι αξίζει να το πάρεις. Δική σου απόφαση και μόνο, ζυγίζεις και αποφασίζεις. Αλλά η αλήθεια είναι ότι η μεγάλη πλειοψηφία των ατόμων είναι ευχαριστημένη (όπως και εγώ).

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, marsiopi είπε

Γεια σου, ήθελα να σε ρωτησω πως τα πηγαινεις; περασε καθόλου η ευαισθησια στο φως και αν συνεχίζεις να θολώνεις; θα κάνω κ εγω λέιζερ σε λίγες μέρες και έχω αρχίσει να αγχώνομαι με αυτα που διαβάζω εδω μέσα.

Geia sou, επισκεφθηκα σημερα τον οφθαλμιατρο που με χειρουργησε,κλεινω 15 μερες απο την εγχειρηση

αυτα που περιεγραψα (φωτοευαισθησια,ξηροφθαλμια,)συνεχιζουν, με ελαχιστη βελτιωση,.αυτη τη στιγμη η οπτικη μου οξυτητα ειναι 9/10 ενω πριν την εγχειρηση ηταν 10/10(αυτη η απωλεια λογικα εχει να κανει και με την φωτο ευαιθησια σιγουρα),ο γιατρος μου λεει οτι υπαρχει  περιθωριο να παει στο 10/10.

Η οραση μου δεν εχει σταθεροποιηθει ακομα.

(Παρατηρω οτι τα συμπτωματα αυτα εντεινονται το μεσημερι λογω εντασης του ηλιου και λογω της ξηρασιας,  σε χαμηλες θερμοκρασιες τα συμπτωματα εξασθενουν )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδια! Εχω κανει prk πριν 15 μερας και εγω! Πόνο δεν ένιωσα ποτέ όμως δεν βλέπω καθόλου καθαρά ειδικά από το αριστερό μάτι η θολούρα είναι πάρα πολύ έντονη σε φάση να μην μπορώ να κέντραρω μια λεξη αν πχ διαβαζω κατι..Ο γιατρός μου λέει να κάνω υπομονή και ότι θα καθαρίσει η όραση μου..Επίσης μου λέει ότι είναι σπάνιο να καθυστερεί τόσο αλλά συμβαίνει. Έχω αγχωθεί αρκετά η αλήθεια είναι και σκέφτομαι μέχρι και δεύτερη γνώμη από άλλο οφθαλμίατρο να πάρω..δηλαδη αν εχω καποιο προβλημα..

1 ώρα πριν, atzelepi είπε

Geia sou, επισκεφθηκα σημερα τον οφθαλμιατρο που με χειρουργησε,κλεινω 15 μερες απο την εγχειρηση

αυτα που περιεγραψα (φωτοευαισθησια,ξηροφθαλμια,)συνεχιζουν, με ελαχιστη βελτιωση,.αυτη τη στιγμη η οπτικη μου οξυτητα ειναι 9/10 ενω πριν την εγχειρηση ηταν 10/10(αυτη η απωλεια λογικα εχει να κανει και με την φωτο ευαιθησια σιγουρα),ο γιατρος μου λεει οτι υπαρχει  περιθωριο να παει στο 10/10.

Η οραση μου δεν εχει σταθεροποιηθει ακομα.

(Παρατηρω οτι τα συμπτωματα αυτα εντεινονται το μεσημερι λογω εντασης του ηλιου και λογω της ξηρασιας,  σε χαμηλες θερμοκρασιες τα συμπτωματα εξασθενουν )

Απο θολουρα πως πας; Εγω 15 μερες τωρα και την μερα εκτος οτι δεν μπορω να βγω στον ηλιο τα βλεπω κ ολα θολα..περαστικα μας ευχομαι κ επιτελους χωρις προβληματά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, vaggelisdimi είπε

Καλησπερα παιδια! Εχω κανει prk πριν 15 μερας και εγω! Πόνο δεν ένιωσα ποτέ όμως δεν βλέπω καθόλου καθαρά ειδικά από το αριστερό μάτι η θολούρα είναι πάρα πολύ έντονη σε φάση να μην μπορώ να κέντραρω μια λεξη αν πχ διαβαζω κατι..Ο γιατρός μου λέει να κάνω υπομονή και ότι θα καθαρίσει η όραση μου..Επίσης μου λέει ότι είναι σπάνιο να καθυστερεί τόσο αλλά συμβαίνει. Έχω αγχωθεί αρκετά η αλήθεια είναι και σκέφτομαι μέχρι και δεύτερη γνώμη από άλλο οφθαλμίατρο να πάρω..δηλαδη αν εχω καποιο προβλημα..

Απο θολουρα πως πας; Εγω 15 μερες τωρα και την μερα εκτος οτι δεν μπορω να βγω στον ηλιο τα βλεπω κ ολα θολα..περαστικα μας ευχομαι κ επιτελους χωρις προβληματά

η θολουρα συνεχιζεται ,βλεπω οτι εντεινεται σε ισχυρη ηλιοφανεια η ζεστη ακομα και με γυαλια ηλιου (οταν πχ περπαταω στο δρομο μεσημερι.) εγω εχω κανει lasik btw.

απογευμα/πρωι με δροσερη ατμοσφαιρα κα μετριο φως βλεπω πολυ καλα

 

20 ώρες πριν, vaggelisdimi είπε

Καλησπερα παιδια! Εχω κανει prk πριν 15 μερας και εγω! Πόνο δεν ένιωσα ποτέ όμως δεν βλέπω καθόλου καθαρά ειδικά από το αριστερό μάτι η θολούρα είναι πάρα πολύ έντονη σε φάση να μην μπορώ να κέντραρω μια λεξη αν πχ διαβαζω κατι..Ο γιατρός μου λέει να κάνω υπομονή και ότι θα καθαρίσει η όραση μου..Επίσης μου λέει ότι είναι σπάνιο να καθυστερεί τόσο αλλά συμβαίνει. Έχω αγχωθεί αρκετά η αλήθεια είναι και σκέφτομαι μέχρι και δεύτερη γνώμη από άλλο οφθαλμίατρο να πάρω..δηλαδη αν εχω καποιο προβλημα..

Απο θολουρα πως πας; Εγω 15 μερες τωρα και την μερα εκτος οτι δεν μπορω να βγω στον ηλιο τα βλεπω κ ολα θολα..περαστικα μας ευχομαι κ επιτελους χωρις προβληματά

συβουλη μου απεγευγε τη ζεστη και τη ξηρασια,προσπαθησε υγρα μερη ,βαζε aircondition.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας,κανω ενα update, σημερα κλεινω 19 μερες απο την εγχειρηση, τις τελευταιες μερες εχω μεγαλη βελτιωση. η οπτικη οξυτητα αυξηθηκε,η φωτοευαισθησια,ανατανακλασεις και η ξηροφθαλμια  μειωθηκαν.ειμαι σχεδον στο ιδιο επιπεδο/ποιοτητα ορασης  με προεγχειρητικα. 

Μόλις τώρα, atzelepi είπε

Γεια σας,κανω ενα update, σημερα κλεινω 19 μερες απο την εγχειρηση, τις τελευταιες μερες εχω μεγαλη βελτιωση. η οπτικη οξυτητα αυξηθηκε,η φωτοευαισθησια,ανατανακλασεις και η ξηροφθαλμια  μειωθηκαν.ειμαι σχεδον στο ιδιο επιπεδο/ποιοτητα ορασης  με προεγχειρητικα. 

επαιξε ρολο και ο καιρος σιγουρα,η υγρασια αυτες τις 2 μερες βοηθησε πολυ τα ματια

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/10/2020 στις 5:02 ΜΜ, vaggelisdimi είπε

Καλησπερα παιδια! Εχω κανει prk πριν 15 μερας και εγω! Πόνο δεν ένιωσα ποτέ όμως δεν βλέπω καθόλου καθαρά ειδικά από το αριστερό μάτι η θολούρα είναι πάρα πολύ έντονη σε φάση να μην μπορώ να κέντραρω μια λεξη αν πχ διαβαζω κατι..Ο γιατρός μου λέει να κάνω υπομονή και ότι θα καθαρίσει η όραση μου..Επίσης μου λέει ότι είναι σπάνιο να καθυστερεί τόσο αλλά συμβαίνει. Έχω αγχωθεί αρκετά η αλήθεια είναι και σκέφτομαι μέχρι και δεύτερη γνώμη από άλλο οφθαλμίατρο να πάρω..δηλαδη αν εχω καποιο προβλημα..

Απο θολουρα πως πας; Εγω 15 μερες τωρα και την μερα εκτος οτι δεν μπορω να βγω στον ηλιο τα βλεπω κ ολα θολα..περαστικα μας ευχομαι κ επιτελους χωρις προβληματά

Φίλε και εγώ Prk έκανα το 2016,μετά τον πρώτο μήνα θα αρχίζει να σταθεροποιείται η όραση σου, μπορεί την μια ήμερα να βλέπεις τέλεια και την επόμενη θολά, υπομονή και να βάζεις δάκρυα/κολλύρια και να μην έχεις άγχος, εγώ να φανταστείς μετά από 2 μήνες διάβασα όλους τους αριθμούς καθαρά στον έλεγχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, jimis98 είπε

η οπτικη οξυτητα με την ποιοτητα τι διαφορες εχουν?

η οπτικη οξυτητα μετριεται στον πινακα του οφθαλμιατρου ,ποσο καλα βλεπεις τα γραμματα στα 6 μετρα υπο συγκεκριμενες συνθηκες.

με την ποιοτητα εννοουμε πιο ευρυτερη ικανοτητα πχ  νυχτερινη οραση, τι αντανακλασεις (φωτοστεφανα ,ακτινες απο φωτα κλπ)βλεπει καποιος τη νυχτα

3 λεπτά πριν, atzelepi είπε

η οπτικη οξυτητα μετριεται στον πινακα του οφθαλμιατρου ,ποσο καλα βλεπεις τα γραμματα στα 6 μετρα υπο συγκεκριμενες συνθηκες.

με την ποιοτητα εννοουμε πιο ευρυτερη ικανοτητα πχ  νυχτερινη οραση, τι αντανακλασεις (φωτοστεφανα ,ακτινες απο φωτα κλπ)βλεπει καποιος τη νυχτα

contrast sensitivity για να ειμαι ακριβης 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, atzelepi είπε

η οπτικη οξυτητα μετριεται στον πινακα του οφθαλμιατρου ,ποσο καλα βλεπεις τα γραμματα στα 6 μετρα υπο συγκεκριμενες συνθηκες.

με την ποιοτητα εννοουμε πιο ευρυτερη ικανοτητα πχ  νυχτερινη οραση, τι αντανακλασεις (φωτοστεφανα ,ακτινες απο φωτα κλπ)βλεπει καποιος τη νυχτα

contrast sensitivity για να ειμαι ακριβης 

με την οπτικη οξυτητα βλεπεις καλα η΄πρεπει να εχεις καλη ποιοτητα ορασης για να επωφεληθεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 8/7/2019 στις 4:54 ΜΜ, meletis_m είπε

Kαλησπέρα , επισκέφθηκα σήμερα χειρούργο οφθαλμίατρο για απλή μέτρηση αστiγματισμού & μυωπίας.

Όμως αλλιώς τα περίμενα και άλλα αποτελέσματα άκουσα. Μου είπε οτί έχω πάθηση  με την ονομασία :  κερατόκωνος 

H συγκεκριμένη πάθηση αναπτύσσεται απο 17 χρονών εώς και τα 30 χρόνια.

Εγώ το μόνο που είχα αντιληφθεί ήταν λίγο πιο θολή όραση ειδικά απο το δεξί οφθαλμό.

Μου είπε οτι είναι κρίσιομο και διορθώνεται ώστε να μην χειροτερέψει.

Σαφώς θα πάρω και δεύτερη γνώμη και σκέφτομαι να απευθυνθώ στο Αττικό νοσοκομείο στο οφθαλμολογικό τμήμα.

Το έχει ξανακούσει κάποιος άλλος , έχει κάνει παρόμοια επέμβαση;

Έπειτα 1 χρόνο+ , ενημερώνω . 

Έγινε επέμβαση και στα 2 μάτια με τη κατάλληλη αναμονή ανάμεσα στίς επεμβάσεις .

Έγινε μόνο Cross Linking και στα 2 μάτια λόγω ήδη προχωρημένου σταδίου και λέπτυνσης . Ξεκινήσαμε από το δεξί μάτι.

Εν τέλει έγινε με το καιρό και διόρθωση της οπτικής οξύτητας όσο ήταν δυνατόν.

Πήγα σε εφαρμοστή και έκανα 2-3 ωρες μετρήσεις και δοκιμές και καταλήξαμε σε υβριδικούς κερατοκωνικούς φακούς για τή περίπτωση μου.

Τους περιμένω τέλος του μηνός.

Προχώρησα στή παραγγελία και το ευχαριστό είναι οτι η όραση και στα 2 μάτια έφτασε 8/10 .

Η αίσθηση τους κατά την διάρκεια που το φοράς δεν με ενοχλούσε . Τωρα μένει να δώσω ενα χρόνο στον ευατό μου να συνηθίσω πως φοράμε φακούς επαφής, γιατί πρώτη φορά θα φορέσω φακούς επαφής .

Επεξ/σία από meletis_m
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/10/2020 στις 1:12 ΜΜ, marsiopi είπε

Γεια σου, ήθελα να σε ρωτησω πως τα πηγαινεις; περασε καθόλου η ευαισθησια στο φως και αν συνεχίζεις να θολώνεις; θα κάνω κ εγω λέιζερ σε λίγες μέρες και έχω αρχίσει να αγχώνομαι με αυτα που διαβάζω εδω μέσα.

Τελικά έκανα το λείζερ την Τεταρτη  14/10 με τη μεθοδο lasik. Δεν πονεσα καθόλου, μόνο ετσουζαν λίγο τα ματια μου καμια ωριτσα μετα το λειζερ. δεν ειχα καθολου ευαισθησια στο φως ουτε και ξηροφθαλμια. Την επόμενη μέρα βγηκα εξω και οδηγησα και τη νυχτα. ολα ειναι πολυ καλα βλέπω τέλεια μακρια!!! Το μόνο πρόβλημα που έχω είναι οτι όταν κραταω κοντα ένα εγγραφο με γράμματα τα βλέπω θολα σαν να εχω πρεσβυωπια! ενω εχουν περάσει 6 μέρες δεν έχει διορθωθει. Πρεπει να κραταω πιο μακρια το  εγγραφο ή το κινητο για να δω τα γραμματα. Μιλησα με τον γιατρο μου κ μου ειπε οτι οι μύωπες βλέπουν καθαρα πολυ κοντά αλλα αυτοι που δεν έχουν μυωπια δεν μπορούν να δουν τόσο κοντα και οτι είμαι μια χαρα! Αυτο δεν ισχύει γιατι έβαλα τον άντρα μου και αλλους φιλους να διαβασουν κάτι στα 15 με 20 εκατοστα αποσταση απο τα μάτια και μια χαρα μπορουσαν χωρις να έχουν μυωπια! εγω μπορω να διαβασω κατι μετα τα 23 εκατοστα αποσταση απο τα ματια. Απο οτι διαβασα στο ιντερνετ πρέπει να είναι υπερμετρωπια. εγω ειχα μονο μυωπια και αστιγματισμο. Αν μπορει ο @DrNick να μου απαντήσει γιατι συμβαίνει αυτό και αν ανέπτυξα υπερμετρωπια εξαιτιας λάθος του γιατρού μου και αν θα φύγει αυτό με τον καιρο γιατι ειναι πολυ ενοχλητικο!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας, κλεινω σχεδον ενα μηνα απο την εχγειρηση lasik,και  βλεπω ακομα βελτιωσεις ,τα συμπτωματα (φωτοευαισθησια,πονοκεφαλοι,νυχτερινες αντανακλασεις κλπ) σχεδον εχουν εκμηδενιστει.παραμενει η ξηροφθαλμια.

Το περιεργο ειναι οι μεταβολες που παρατηρω στην οπτικη οξυτητα του αριστερου ματιου,που μειωνεται αργα τη νυχτα μετα τις 10.30 -11.00,(το διαπιστωνω στην τηλεοραση αυτο)αν εχει καποιος αντιστοιχη εμπειρια ,θα βοηθουσε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, atzelepi said:

Γεια σας, κλεινω σχεδον ενα μηνα απο την εχγειρηση lasik,και  βλεπω ακομα βελτιωσεις ,τα συμπτωματα (φωτοευαισθησια,πονοκεφαλοι,νυχτερινες αντανακλασεις κλπ) σχεδον εχουν εκμηδενιστει.παραμενει η ξηροφθαλμια.

Το περιεργο ειναι οι μεταβολες που παρατηρω στην οπτικη οξυτητα του αριστερου ματιου,που μειωνεται αργα τη νυχτα μετα τις 10.30 -11.00,(το διαπιστωνω στην τηλεοραση αυτο)αν εχει καποιος αντιστοιχη εμπειρια ,θα βοηθουσε.

Καλά είσαι αν έχεις μόνο μια τέτοια μικρή παρενέργεια. Εμένα δύο μήνες σχεδόν μετά και είναι όλα όπως τη πρώτη μέρα. Καλή ανάρρωση.!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, marsiopi είπε

Τελικά έκανα το λείζερ την Τεταρτη  14/10 με τη μεθοδο lasik. Δεν πονεσα καθόλου, μόνο ετσουζαν λίγο τα ματια μου καμια ωριτσα μετα το λειζερ. δεν ειχα καθολου ευαισθησια στο φως ουτε και ξηροφθαλμια. Την επόμενη μέρα βγηκα εξω και οδηγησα και τη νυχτα. ολα ειναι πολυ καλα βλέπω τέλεια μακρια!!! Το μόνο πρόβλημα που έχω είναι οτι όταν κραταω κοντα ένα εγγραφο με γράμματα τα βλέπω θολα σαν να εχω πρεσβυωπια! ενω εχουν περάσει 6 μέρες δεν έχει διορθωθει. Πρεπει να κραταω πιο μακρια το  εγγραφο ή το κινητο για να δω τα γραμματα. Μιλησα με τον γιατρο μου κ μου ειπε οτι οι μύωπες βλέπουν καθαρα πολυ κοντά αλλα αυτοι που δεν έχουν μυωπια δεν μπορούν να δουν τόσο κοντα και οτι είμαι μια χαρα! Αυτο δεν ισχύει γιατι έβαλα τον άντρα μου και αλλους φιλους να διαβασουν κάτι στα 15 με 20 εκατοστα αποσταση απο τα μάτια και μια χαρα μπορουσαν χωρις να έχουν μυωπια! εγω μπορω να διαβασω κατι μετα τα 23 εκατοστα αποσταση απο τα ματια. Απο οτι διαβασα στο ιντερνετ πρέπει να είναι υπερμετρωπια. εγω ειχα μονο μυωπια και αστιγματισμο. Αν μπορει ο @DrNick να μου απαντήσει γιατι συμβαίνει αυτό και αν ανέπτυξα υπερμετρωπια εξαιτιας λάθος του γιατρού μου και αν θα φύγει αυτό με τον καιρο γιατι ειναι πολυ ενοχλητικο!

Στη 1 εβδομάδα είναι πολύ νωρίς ακόμη. Δοκιμάσατε να δείτε κοντά αφού πρώτα βάλετε τεχνητά δάκρυα (πχ 5-10 λεπτά πριν);

Από εκεί και πέρα δε γνωρίζω βασικά στοιχεία όπως πχ την ηλικία σας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...