Προς το περιεχόμενο

ΓΑΣΤΡΟΣΚΟΠΗΣΗ δημόσια ή ιδιωτικά. Κόστος+ιατροί


abc

Προτεινόμενες αναρτήσεις

90% αύριο θα πάω στο γαστρεντερολόγο. Σήμερα ξύπνησα με λίγη ναυτία, αλλά μόλις πήγα τουαλέτα ηρέμησα! Είναι η τέταρτη μέρα που δεν είχα κάνει, μόνο ούρα τόσες μέρες, επιτέλους ανακουφήστηκα! Επειδή άλλαξα από μόνος μου διατροφή, τέρμα οι καφέδες και οι κόλες, μόνο δημητριακά και μπισκότα ολικής τρώω το πρώι, κοτόπουλο, λαχανικά, ρύζι, φιδέ, πατάτες (μικρές ποσότητες), αυτά.

Η αλήθεια ζόριζομαι λίγο τώρα με την διατροφή γιατί εγώ συνήθιζα να τρώω ότι έβρισκα μπροστά μου (χωρίς να βάζω κιλά), και τώρα δεν ξέρω τι πρέπει να τρώω και τι όχι. Θα τα βρούμε..Μακάρι να ηρεμήσει λίγο η κατάσταση και είμαι πρόμυθος να θυσιάσω τα πάντα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 283
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

90% αύριο θα πάω στο γαστρεντερολόγο. Σήμερα ξύπνησα με λίγη ναυτία, αλλά μόλις πήγα τουαλέτα ηρέμησα! Είναι η τέταρτη μέρα που δεν είχα κάνει, μόνο ούρα τόσες μέρες, επιτέλους ανακουφήστηκα! Επειδή άλλαξα από μόνος μου διατροφή, τέρμα οι καφέδες και οι κόλες, μόνο δημητριακά και μπισκότα ολικής τρώω το πρώι, κοτόπουλο, λαχανικά, ρύζι, φιδέ, πατάτες (μικρές ποσότητες), αυτά.

Η αλήθεια ζόριζομαι λίγο τώρα με την διατροφή γιατί εγώ συνήθιζα να τρώω ότι έβρισκα μπροστά μου (χωρίς να βάζω κιλά), και τώρα δεν ξέρω τι πρέπει να τρώω και τι όχι. Θα τα βρούμε..Μακάρι να ηρεμήσει λίγο η κατάσταση και είμαι πρόμυθος να θυσιάσω τα πάντα.

 

 

Να πας. Εγω είχα δυσπεψία και επι χρόνια προσπαθούσα να βρω μόνος μου την λύση με διατροφή. Τελικά πήγα σε γαστρεντερολόγο και εχω γαστρίτιδα που μπορεί να οφείλεται και στο ελικ. του πυλωρού(περιμένουμε τα αποτελέσματα της βιοψίας). Δεν θα καταλάβεις τίποτα με την γαστροσκόπηση. Εγω είχα μια μικρή ενόχληση στον λαιμό για 1 μέρα και τίποτα άλλο.

 

Εννοείται οτι πρέπει όλοι να σταματήσουμε να καταναλώνουμε fast foods. Αναψυκτικά, μπέργκερς, γλυκά και ακόμα και καφές(η καφεινη κάνει κακό στο στομάχι) πρέπει να καταναλώνονται με μέτρο ή καθόλου.

 

 

Υ.Γ Εγω έκανα την γαστροσκόπηση σε ιδιωτικό ιατρείο. (130ε+30ε η βιοψία)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πας. Εγω είχα δυσπεψία και επι χρόνια προσπαθούσα να βρω μόνος μου την λύση με διατροφή. Τελικά πήγα σε γαστρεντερολόγο και εχω γαστρίτιδα που μπορεί να οφείλεται και στο ελικ. του πυλωρού(περιμένουμε τα αποτελέσματα της βιοψίας). Δεν θα καταλάβεις τίποτα με την γαστροσκόπηση. Εγω είχα μια μικρή ενόχληση στον λαιμό για 1 μέρα και τίποτα άλλο.

 

Εννοείται οτι πρέπει όλοι να σταματήσουμε να καταναλώνουμε fast foods. Αναψυκτικά, μπέργκερς, γλυκά και ακόμα και καφές(η καφεινη κάνει κακό στο στομάχι) πρέπει να καταναλώνονται με μέτρο ή καθόλου.

 

 

Υ.Γ Εγω έκανα την γαστροσκόπηση σε ιδιωτικό ιατρείο. (130ε+30ε η βιοψία)

 

 

Καλη τιμη για ιδιωτικο ...Σου εκανε προφανως και μεθη . Σωστα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήγα σήμερα στο γαστρεντερολόγο! Του διηγήθηκα όλη την ιστορία όπως σας την είπα πιο πάνω και του εξήγησα πως πριν τον καρδιολόγο που μου χορήγησε τα χάπια δεν είχα ενοχλήσεις με τα έντερα, μόνο δυσφορία.

Μου είπε πως δικαιολογήμενα μου έδωσε τα χάπια, διότι και ο ίδιος θα έστελνε κάποιον σε καρδιολόγο αν υπήρχε θέμα κοντά στην καρδιά. Δεν μου έκανε όμως γαστροσκόπηση.

Μου εξέτασε το στομάχι (με στηθοσκόπιο; αν είναι το ίδιο) μόνο και μου είπε πως είμαι υγιέστατος. Η μεγαλύτερη πιθανότητα είναι πως τα χάπια να με πείραξαν. Μου είπε πως παλινδρόμηση σε όλους συμβαίνει κάποτε και πως επειράζει πάνω απ’όλα η ψυχολογία. Μου είπε, επίσης, να σταματήσω τα χάπια και μόνο όταν νιώθω καούρα να παίρνω gaviscon και maalox. Τέλος μου είπε πως αυτό ήταν σαν ένα ξυπνητήρι στο να προσέχω λίγο καλύτερα την διατροφή μου και είπε βέβαια πως κινδυνεύω όμως να μπω σε ένα φαύλο κύκλο με τους ιατρούς οι οποίοι πιθανότατα να μην μου βρίσκουν κάτι και να με στέλνουν από τον ένα στον άλλο. Διατροφή, γυμναστική και λιγότερο άγχος πάντα, αυτά μου πρότεινε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντα γινεται ψηλαφιση απο τους σωστους γιατρους .Δεν ειναι απαραιτητη η γαστροσκοπιση με το παραμικρο.

Εκτος αν θελουν να σου παρουν λεφτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντα γινεται ψηλαφιση απο τους σωστους γιατρους .Δεν ειναι απαραιτητη η γαστροσκοπιση με το παραμικρο.

Εκτος αν θελουν να σου παρουν λεφτα.

 

Πως θα βρει μικροβιο με την ψηλαφιση ? Μαλλον τα συμπτματα που επιμενουν οδηγουν τον γιατρο σε αποφαση .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως θα βρει μικροβιο με την ψηλαφιση ? Μαλλον τα συμπτματα που επιμενουν οδηγουν τον γιατρο σε αποφαση .

Γιάννη αν έχεις μικρόβιο τα συμπτώματα ποια μπορεί να είναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορει και τιποτα οπως εμενα που βρεθηκε τυχαια αλλα μπορει να ειναι διαφορετικα σε καθε ατομο .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδω και ενα μηνα που ειχα παει στον γαστρεντορολογο για την ΓΟΠ και ξεκινησα ομεπρεζολη ημουν μια χαρα δεν ειχα καουρες και ο πονος στο στομαχι περασε, τις τελευταιες ομως 3 μερες εχω ενοχλησει στον λαιμο και μετα αποψαξιμο ειδα οτι μαλλον εχω ΦΑΛΑΠ , δεν ξερω γιατι εγινε αυτο λετε να υποτροπιασα και να μην το καταλαβα ? εχει κανεις αλλος ΦΑΛΑΠ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εναλλακτικά μπορείς ν αφήσεις τις ιντερνετικές διαγνώσεις και να πας ξανά στο γιατρό σου να του πεις τα νέα συμπτώματα.

Επεξ/σία από angmar
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εναλλακτικά μπορείς ν αφήσεις τις ιντερνετικές διαγνώσεις και να πας ξανά στο γιατρό σου να του πεις να νέα συμπτώματα.

 

 

Απολυτως σωστα !!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εναλλακτικά μπορείς ν αφήσεις τις ιντερνετικές διαγνώσεις και να πας ξανά στο γιατρό σου να του πεις τα νέα συμπτώματα.

 

φυσικα και θα παω απλα εδω ηθελα να παρω μια πρωτη γνωμη μεχρι να παω, να πχ ενα απο αυτα που ηθελα να ρωτησω ειναι αν αρκει το ραντεβου που εχω κλεισει με γαστεροντολογο ή πρεπει να παω και σε ωρλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...