Προς το περιεχόμενο

Πιστωτική Κάρτα.. ΠΟΥ;


Swimmer21

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 347
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

@logistoulis

Δε νομίζω να μίλησα πουθενά για "καημένο". Και ούτε για συμπάθεια επειδή "δεν ήξερε".

Απλά δεν βλέπω τον λόγο να βλέπουμε αρνητικά το γεγονός ότι ένα μέλος του φόρουμ, που την πάτησε, προσπαθεί να επισημάνει τους κινδύνους και εμείς αρχίζουμε κουλά "παραδείγματα" ;)


'Aλλο να απέχει από την κατοχή της και άλλο να συμβουλεύει τους άλλους να πράξουν το ίδιο.

 

Ο καθένας συμβουλεύει με βάση τις εμπειρίες του.

Και προσωπικά προτιμώ την συμβουλή της αποχής στην πιθανότητα της κακής χρήσης από την συμβουλή της κατοχής με την αισιοδοξία της καλής χρήσης.

Σε τελευταία ανάλυση, όπως είπε και ο logistoulis, την κακή χρήση άλλων τελικά την πληρώνουμε όλοι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ότι κάποιος την "έπαθε" και θέλει να το μοιραστεί με άλλους και ενδεχομένως να τους προστατέψει από αυτό, γιατί είναι κακό και το κοροϊδεύουμε;

 

Αν σου έλεγε κάποιος αυτό που έγραψα παραπάνω δε θα ήταν για γέλια / κοροϊδία ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η λύση δεν είναι η αποχή αλλά να μάθεις τη σωστή διαχειριση. Κάτι τέτοιοι και χωρίς κάρτα χαλάνε όλα τους τα λεφτά σε βλακείες άρα πάλι το ίδιο αποτέλεσμα έχουμε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα 25δις που δόθηκαν από το δημόσιο για ανακεφαλαιοποίηση όμως δείχνουν το εξής, ότι ο "καημένος που δεν πλήρωνε" είναι ο έξυπνος και όσοι δε φεσώθηκαν ποτέ είναι οι μ@@κες 

 

οπότε ρε φίλε ναι να δείξουμε συμπάθεια (γιατί σίγουρα φταίνε και οι τράπεζες που μοίραζαν δανεισμό με το τσουβάλι), αλλά με μέτρο.. όλα τα πράγματα έχουν δύο όψεις 

 

υπάρχουν και οι άτυχοι, υπάρχουν όμως και πάρα πολλοί που δεν αξίζει να τους λυπάσαι τι να κάνουμε τώρα

 

δε το λέω προσωπικά για τον vairass, αλλά δε μπορώ να τους βάλω όλους στο ίδιο τσουβάλι ειδικά όταν γνωρίζω ένα σωρό στρατηγικούς κακοπληρωτές και ανεύθυνους ανθρώπους οι οποίοι συνεχίζοντας την ανευθυνότητά τους μέχρι και πρόσφατα ήλπιζαν ότι θα έρθει κάποιος μεσσίας από τον ουρανό να τους διαγράψει τα χρέη 

 

και ειδικά κάτι ξεγυρισμένα λαμόγια μέχρι και σήμερα καταφέρνουν και επιπλέουν και ο απλός κοσμάκης πασχίζει να εξασφαλίσει να φάει και αγχώνεται αν χρωστάει 100€ στην εφορία 

Από ένα σημείο και μετά ίσως συμφέρει να αφήσεις να μεγαλώσει το χρέος και να κάνεις ένα διακανονισμό παρά να ζορίζεσαι να τα έχεις όλα πληρωμένα και να μη βγαίνεις...πχ ασφαλιστικά ταμεία. Ένας που δεν πλήρωνε ΤΕΒΕ και μαζεύτηκε ένα μεγάλο ποσό μπορεί να βγει τελικά πιο ευνοημένος κάνοντας μια ρύθμιση για 10 χρόνια από κάποιον άλλον που πλήρωνε με το ζόρι και δεν έβγαινε στα υπόλοιπα...

 

Για τις πιστωτικές, αν δεν παρασυρθείς είναι χρησιμότατο εργαλείο και μεγάλη ευκολία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τις πιστωτικές, αν δεν παρασυρθείς είναι χρησιμότατο εργαλείο και μεγάλη ευκολία.

 

Ασφαλέστερο "εργαλείο", ίσως όχι με τις ανάλογες ευκολίες, είναι η χρεωστική.

Και όπως ξέρουμε και από τη σωστή χρήση των πραγματικών εργαλείων, προηγείται η ασφάλεια της ευκολίας.

 

Η λύση δεν είναι η αποχή αλλά να μάθεις τη σωστή διαχειριση. Κάτι τέτοιοι και χωρίς κάρτα χαλάνε όλα τους τα λεφτά σε βλακείες άρα πάλι το ίδιο αποτέλεσμα έχουμε.

 

Θα διαφωνήσω κάθετα για πολλούς λόγους (αλλά θα ανφέρω τον ένα και βασικότερο κατά τη γνώμη μου).

Ακόμα και χωρίς κάρτα να χαλάνε τα χρήματά τους, τουλάχιστον αυτά που χαλάνε είναι υπαρκτά. Ενώ με την πιστωτική χαλάνε χρήματα που ΔΕΝ έχουν (τελείως διαφορετικό κατά τη γνώμη μου).

 

Τέλος πάντων, για να μην το πολυκουράζουμε, εγώ δεν έχω να προσθέσω κάτι άλλο.

Θεωρώ σημαντική την προτροπή του vairass παραπάνω, τουλάχιστον γι' αυτούς που καταλαβαίνουν (σημάδι ωριμότητας για μένα) ότι δεν θα αντέξουν τον "πειρασμό".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασφαλέστερο "εργαλείο", ίσως όχι με τις ανάλογες ευκολίες, είναι η χρεωστική.

Και όπως ξέρουμε και από τη σωστή χρήση των πραγματικών εργαλείων, προηγείται η ασφάλεια της ευκολίας.

 

 

 

Με τη χρεωστική απλά δεν χρειάζεται να πας ως το ατμ να τραβήξεις λεφτά, άρα σίγουρα δεν έχει τις ευκολίες τις πιστωτικής :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Υπάρχει ηλικιακό όριο στις πιστωτικές τα 70 χρόνια;

 

Εννοείς αν μπορεί να βγάλει πιστωτική κάποιος αν είναι άνω των 70? Ναι μπορεί αν έχει τις προϋποθέσεις, ή αν εννοείς κάτι άλλο γίνε πιο σαφής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά ήθελε να βγάλει ο πατέρας μου αλλά ενώ την 1η φορά που πήγα eurobank μου είπε ένας υπάλληλος φέρε τα εξής 5 χαρτιά την 2η φορά που πήγαμε (σε άλλον υπάλληλο τώρα) μας λέει πάνω από 70 δεν γίνεται.

Ο πατέρας μου είναι συνταξιούχος της αεροπορίας.

Βασικά ήθελε την κάρτα για αγορά αντικειμένου που κοστίζει 650 ευρώ σε 12 δόσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά ήθελε να βγάλει ο πατέρας μου αλλά ενώ την 1η φορά που πήγα eurobank μου είπε ένας υπάλληλος φέρε τα εξής 5 χαρτιά την 2η φορά που πήγαμε (σε άλλον υπάλληλο τώρα) μας λέει πάνω από 70 δεν γίνεται.

Ο πατέρας μου είναι συνταξιούχος της αεροπορίας.

Βασικά ήθελε την κάρτα για αγορά αντικειμένου που κοστίζει 650 ευρώ σε 12 δόσεις.

 

Στην Εθνική που ξέρω, μια χαρά έβγαλε πιστωτική άτομο άνω των 70.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνήθως οι τράπεζες σε άτομα άνω των 65 δε βγάζουν πιστωτικές Γιατί το υπόλοιπο μέχρι 3000 είναι ασφαλισμένο σε περίπτωση θανάτου, όποτε δε θέλουν να αναλάβουν μεγάλο ρίσκο. Φυσικά όμως την ανανεώνουν δεν ανθρώπους που Σουμ χρόνια αν την εξοφλούν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 9 μήνες μετά...

Καλησπερα...ξερεις κανεις αν θα μπορουσα να βγαλω πιστωτικη καρτα με χαμηλο ετησιο εισοδημα μεν αλλα αρκετα μεγαλους καταθετικους λογαριασμους;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Georgis.georgiou είπε

Καλησπερα...ξερεις κανεις αν θα μπορουσα να βγαλω πιστωτικη καρτα με χαμηλο ετησιο εισοδημα μεν αλλα αρκετα μεγαλους καταθετικους λογαριασμους;

Πρώτα από όλα το "χαμηλό" και το "αρκετά μεγάλο" είναι σχετικά, ο καθένας μας μπορεί να τα αντιλαμβάνεται διαφορετικά.

Οι καταθετικοί λογαριασμοί πάντως δεν μετράνε, το ετήσιο εισόδημα μετράει μόνο, θα έλεγα ότι με εισόδημα από 12.000€ και πάνω εγκρίνεται εύκολα ενώ με μικρότερο δύσκολα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τραπεζιτης σε φιλο μου  (ημουν μπροστα) ειπε με 8500 περιπου μπορει να εγκριθει,εγω εχω 5 500 περιπου αλλα και 500000 ευρω σε καταθετικους

δεν γινεται θεωρω να μην παιζει καθολου ρολο αυτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...