Προς το περιεχόμενο

ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ADSL/VDSL ROUTER post here(γράψτε εδώ)


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να κάνω μια πολύ χαζή ερώτηση?

 

Υπάρχει καλώδιο usb σε male ethernet, με το οποίο ας πούμε θα μπορούσαμε να συνδέσουμε έναν εξωτερικό σκληρό στο modem και να φαίνονται τα αρχεία στο δύκτιο?

 

Μάλλον ρωτάω σοβαρή βλακεία, αλλά αφού το σκέφτηκα.... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Εννοεις η μια μερια να κουμπωνει σε μια θυρα ethernet του router και η αλλη να βγαζει USB θυρα?

 

Αν εννοεις αυτο, δε νομιζω να υπαρχει αφου δεν μπορει να βγαλει τοσο ρευμα μια θυρα ethernet.

 

Εδω και κανονικες θυρες USB που υπαρχουν σε πολλα routers και δεν μπορουν να σηκωσουν δισκους χωρις εξωτερικη τροφοδοσια ρευματος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, αυτό εννοώ, αλλά αν το πρόβλημα είναι το ρεύμα, ο εξωτερικός μου ας πούμε, δέχεται τροφοδοσία από μετασχηματιστή. Δεν υπάρχει πρόβλημα με το ρεύμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι'ομως κυριε... υπαρχει!

Και δεν το περιμενα καθολου!

http://www.digitop.gr/index.php?dispatch=products.view&product_id=2419

 

VmFde3B.jpg

 

Αν το δοκιμασεις, πες μας τι εγινε και αν δουλευει... :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι'ομως κυριε... υπαρχει!

Και δεν το περιμενα καθολου!

http://www.digitop.gr/index.php?dispatch=products.view&product_id=2419

Αν το δοκιμασεις, πες μας τι εγινε και αν δουλευει... :-)

Όπως λέει και στην περιγραφή: Ιδανικό για σύνδεση usb ADSL modem σε θύρα δικτύου. Δεν είναι για εκτυπωτές/δίσκους κ.λπ. Είναι διαφορετικά πρωτόκολλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αληθεια ειναι πως δεν διαβασα την περιγραφη...

Αρα δεν κανει τη δουλεια.

 

Παντως... (και για 1 ευρω κοστος) θα ηθελα να εχω ενα και να το δοκιμασω, ετσι απο περιεργεια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά, καλώδια βρήκα... Το θέμα είναι αν κάνουν δουλειά....

 

Ειναι πολυ απλο.

Θα αγορασεις καποιο απο αυτα, θα το δοκιμασεις και θα μας πεις και μας... :P

Εκτος αν βρεθει καποιος που να το εχει δοκιμασει ωστε να μας διαφωτισει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια να σας ρωτησω.Θελω να βαλω VDSL συνδεση ( 50αρα ) Ζωγραφου πλατεια Γαρδενιας.

Εχει μονο η WIND και ΟΤΕ.

Ποια να προτιμησω και ποσο λετε να πιανω εδω πανω στο περιπου ;

Επιπλεον αν μου πουνε να επιλεξω router ποιο να επιλεξω και εσεις τι εμπειριες εχετε προς το παρον ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα 
ειμαι φοιτητης και θελω να βαλω internet στην wind
μου ειπανε πως το modem το πληρωνω εγω (20ευρω νομιζω) 
υπαρχει κατι καλυτερο ή να παρω αυτο της wind?
είδα και αυτο http://www.skroutz.gr/s/2591339/TP-LINK-TD-W8951ND-New.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

 

Ενδιαφέρομαι να αγοράσω το παρακάτω ρουτερ 


 

Το διάλεξα γιατί θέλω:

συνδεση 10 συσκευών wireless

dual band για ταχύτητα και χωρίς παρεμβολές τουλάχιστον μελλοντικά

ισχύς σήματος σε 100 τμ σπιτι

gigabit etheenet για ταινίες hd δικτυακά

σύνδεση network printer

να μπορώ να βάλω σκληρό

 

αυτά τα λίγα... ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά...

Μόλις έκανα αίτηση στη wind και με το ρουτερ μέσα.Τώρα όμως λέω να τους πάρω να τους πω να βγάλουν το ρούτερ ώστε να αγοράσω εγώ.

Ποια η γνώμη σας?Η wind το δίνει 20 ευρώ αλλά δεν διαβάζω και τα καλύτερα σχόλια?

 

ΤΟ θέμα είναι να μη δώσω και 50 ευρώ για ρούτερ.Μέχρι 30 θα βρω κάποιο καλό ή έστω καλύτερο από αυτό που θα μου δώσει η wind?

 

Ευχαριστώ πολύ....

 

Ρε παιδιά,πήρα να μάθω τιμή για ένα ρούτερ και από το μαγαζί μου είπαν αν δεν είναι της εταιρείας τότε η τεχνική υποστήριξη δεν θα μπορεί να κάνει κάτι.Ισχύει?

ΔΗλαδή αν δεν αγοράσω της wind τότε ότι πρόβλημα υπάρχει θα πρέπει να το λύσω μόνος...

Λίγο κουλό μου φάνηκε....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, χθες μίλησα με έναν τεχνικό της Cyta και μου είπε ότι έχω την δυνατότητα να πάρω δικό μου ρουτερ και να το βάλω σε bridge mode με το μαυρο pirelli της Cyta ώστε να έχω τηλεφωνία από το pirelli της cyta και ιντερνετ από το δικό μου ρούτερ. Ήθελα να μου το επιβεβαιώσετε εάν γίνετε αυτό, και εάν γίνετε θα έχω κάποια βελτίωση σε συγχρονισμό και wifi? Ποιο ρούτερ έχετε να μου προτείνετε που να μπορώ να αλλάξω και το snr. Έχω γραμμή pstn και μπορώ να διαθέσω γύρω στα 70 ευρώ.

 

Ευχαριστώ

 

Νίκος  

Σου επιβεβαιωνω οτι γινεται γιατι το ειχα κανει με το μαυρο πιρελλι οταν ημουν συτα και στη συνεχεια το εκανα και με το (τραγικο) μοντεμ ρουτερ της wind. Το ειχα κανει με την ελπιδα να παρω κατι που με μεγαλυτερη εμβελεια wifi, αλλα δεν μπορω να πω οτι βοηθησε ιδιαιτερα. Για αυτο βεβαιως δεν φταιει ουτε η συτα, ουτε το πιρελλι, ουτε η συνδεση των δυο ρουτερ. Γενικα παντως πρεπει να σου πω οτι το μαυρο πιρελλι ειναι καλο μοντεμ ρουτερ και ειχα μεινει αρκετα ευχαριστημενος. Μειονεκτημα του ειναι οτι δεν εχει gigabit ethernet, αλλα αυτο λυνεται αγοραζοντας ενα switch των 10-15 ευρω. Γενικα η ευκολια του δικου σου εξοπλισμου ειναι οτι αλλαζεις παροχο και εχεις ετοιμο το δικτυο σου ραμενο στα μετρα σου, εσυ απλα αλλαζεις τα username/password και εισαι ετοιμος. Επισης, αφου αγοραζεις δικο σου εξοπλισμο, αγοραζεις και κατι που καλυπτει απολυτα τις αναγκες σου και θεωρητικα ειναι καλυτερο απο αυτο που προσφερουν οι παροχοι. Σε αλλες χωρες που γινεται ενοικιαση εξοπλισμου, υπαρχει και αυτο το θεμα (αν και εκει θα χρειαζομασταν μοντεμ ρουτερ και οχι σκετο ρουτερ)

 

..EDIT: :) τωρα μολις ειδα οτι πλεον και οι εδω παροχοι σε χρεωνουν για μοντεμ-ρουτερ. Απλα σε αυτην την περιπτωση θελει λιγο παραπανω προσοχη τι θα αγορασουμε γιατι αν τωρα εισαι adsl και αργοτερα πας vdsl, τοτε το adsl modem/router δεν θα δουλευει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...