Προς το περιεχόμενο

ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ADSL/VDSL ROUTER post here(γράψτε εδώ)


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εσυ θες adsl router ή σκετο ρουτερ?το n600 ειναι router.to archer d2 ειναι adsl router

http://www.tp-link.com/gr/products/details/cat-15_Archer-D2.html

Και τα δύο τα είχα υπ'όψη μου γιατί είδα ότι είναι modem routers. ή τουλάχιστον έτσι γράφει στο άμαζον. N600 και D2

 Ίσως μιλάω για διαφορετικές εκδόσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα,
Δυστυχώς το ρουτερακι μου dgn2000 έμεινε σακάτικο, στα καλά καθούμενα σταμάτησαν να δουλεύουν σωστά οι ethernet οποτε αναγκάζομαι να παω σε αλλαγή καθώς τις χρειάζομαι.


Ψάχνω κάτι κοντά στα 50e.

Σκέφτομαι για το tplink TD-W8970.

Με ενδιαφέρουν τα παρακάτω:
- όσο πιο σταθερή και γρηγορη σύνδεση στο internet.
- 2 ethernet πάνω του (το pc και ένα powerline TPlink επίσης)

- wifi σήμα να φτάνει μέχρι το διπλανό δωμάτιο δηλαδή 5 μετρα, το υπόλοιπο σπίτι καλύπτεται από τα powerlines.

- Θα συνδέονται πάνω του 8-10 συσκευές οποτε να δίνει ip χωρίς πρόβλημα.

- Τέλος έχω συνδέσει adsl από wind αν έχει σημασία

 

Σκέφτομαι καλά για το 8970? θα με καλύψει στα παραπάνω? καμια άλλη ιδέα?

Ευχάριστω πολύ για το χρόνο σας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

Δυστυχώς το ρουτερακι μου dgn2000 έμεινε σακάτικο, στα καλά καθούμενα σταμάτησαν να δουλεύουν σωστά οι ethernet οποτε αναγκάζομαι να παω σε αλλαγή καθώς τις χρειάζομαι.

 

 

Ψάχνω κάτι κοντά στα 50e.

Σκέφτομαι για το tplink TD-W8970.

 

Με ενδιαφέρουν τα παρακάτω:

- όσο πιο σταθερή και γρηγορη σύνδεση στο internet.

- 2 ethernet πάνω του (το pc και ένα powerline TPlink επίσης)

- wifi σήμα να φτάνει μέχρι το διπλανό δωμάτιο δηλαδή 5 μετρα, το υπόλοιπο σπίτι καλύπτεται από τα powerlines.

- Θα συνδέονται πάνω του 8-10 συσκευές οποτε να δίνει ip χωρίς πρόβλημα.

- Τέλος έχω συνδέσει adsl από wind αν έχει σημασία

 

Σκέφτομαι καλά για το 8970? θα με καλύψει στα παραπάνω? καμια άλλη ιδέα?

Ευχάριστω πολύ για το χρόνο σας!

μισό με 1 mbit παραπάνω απ το technicolor που δίνει η forthnet μου εδωσε το 8970 V3.

οι αποσυνδέσεις ειναι μηδαμινες,είναι 10+ μέρες σερί στο ιντερνετ χωρίς DC.

 

επειδή έχω αρχίσει να σκέφτομαι το powerline,δουλεύει με σωστές ταχύτητες σε εσενα και τόσες συσκευές.

Δηλαδή βάζει καποιος να κατεβάζει κάτι και έχει τέρμα ταχύτητα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποιος που έχει το w9980 αν ξέρει να με βοηθήσει θα του ήμουν ευγνώμων. Έχω το συγκεκριμένο ρούτερ και θέλω να του βάλω σκληρό πάνω στο USB για να έχω τα αρχεία μου στο δίκτυο. Ξέρει κάποιος μέχρι πόσο χωρητικότητα παίρνει; Δεν έχω κανέναν USB σκληρό τώρα για να δοκιμάσω. Για 4tb ενδιαφέρομαι αλλά πολύ χλωμό το κόβω...

Για την ιστορία να γράψω ότι τελικά το συγκεκριμένο ρουτεράκι τα βλέπει τα 4TB και τα διαχειρίζεται μια χαρά. Η TP-Link με σύνδεσε με Κάιρο και δεν απάντησε ποτέ. Μετά από πολύ ψάξιμο βρήκα κάπου στο ίντερνετ ότι διαβάζει μέχρι 2ΤΒ ανά partision. Σύνολο 8 Partision των 2ΤΒ. Και μόνο ΜΒR. Πράγματι τα 2TB μια χαρά τα βλέπει. Όταν έβαλα 4ΤΒ πάνω απλά μου δείχνει τη χωρητικότητα σε ΜΒ, ενώ στα 2ΤΒ σε GB. Και πριν τον νούμερο έχει αρνητικό πρόσημο. Δεν ξέρω γιατί. Δηλαδή 1,867 GB στα 2ΤΒ, και -378937 MB στα 4ΤΒ. Αλλά δεν μ' έχει επηρεάσει αυτό κάπου. Όλα καλά πάντως για κάποιον που σκέφτεται να το τολμήσει. Ο δίσκος είναι WD Μy Βοοκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα σύνδεση forthnet με ταχύτητα 10.5 με ένα dgn2200 ver1. Μεταπήδησα σε OTE και με το ΖΤΕ έτρεχα με 11. Προσπάθησα να βάλω το dgn2200 και η ταχύτητα μου έπεσε στα 8.5 τι φταίει;;;

παράλληλα θέλω και ένα extender. Ποιο access Να πάρω ώστε να πιάνω τη ταχύτητα 11 και με το dgn2200 σαν repeater. Ή αν έχετε να προτείνετε κάποια άλλη λύση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδιαφέρομαι να αλλάξω το απαρχαιωμένο Modem/router μου. Είμαι μεταξύ ASUS DSL N17U και TP LINK W9980. Με ενδιαφέρει περισσότερο η εμβέλεια του wi-fi. Να υποθέσω ότι το TP LINK λόγω εξωτερικών κεραιών θα είναι καλύτερη λύση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημέρα

 

είμαι κάτοχος του thomson tg585 v7 και αύριο θα ανανεώσω την συνδρομή μου με την forthnet και θα μου δώσουν προφανώς απ' ότι μου είπαν ένα καινούριο.Θα ήθελα να μάθω ποιο μοντέλο δίνει αυτή την στιγμή η forthnet;Πάντως εάν δίνει το ZTE απ'ότι πήρε το μάτι μου έχει αρκετά θέματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημέρα

 

είμαι κάτοχος του thomson tg585 v7 και αύριο θα ανανεώσω την συνδρομή μου με την forthnet και θα μου δώσουν προφανώς απ' ότι μου είπαν ένα καινούριο.Θα ήθελα να μάθω ποιο μοντέλο δίνει αυτή την στιγμή η forthnet;Πάντως εάν δίνει το ZTE απ'ότι πήρε το μάτι μου έχει αρκετά θέματα.

είτε technicolor θα δώσουν είτε zte,εαν εχεις να επιλέξεις πάρε το πρώτο,είναι σίγουρα καλύτερο απ το μουφοzte.

εαν πάντως το 585v7 σε καλύπτει σε αυτά που κάνεις(μιας και ειναι πισω νομίζω 802.11g στο ασύρματο)μείνε με το 585.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είτε technicolor θα δώσουν είτε zte,εαν εχεις να επιλέξεις πάρε το πρώτο,είναι σίγουρα καλύτερο απ το μουφοzte.

εαν πάντως το 585v7 σε καλύπτει σε αυτά που κάνεις(μιας και ειναι πισω νομίζω 802.11g στο ασύρματο)μείνε με το 585.

 

Διαφορετικά εάν καταλήξω να αγοράσω να προτιμήσω το tp link w8970 για το οποίο έχω διαβάσει αρκετά καλά σχόλια;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαφορετικά εάν καταλήξω να αγοράσω να προτιμήσω το tp link w8970 για το οποίο έχω διαβάσει αρκετά καλά σχόλια;;;

εαν θες μπορείς να αγοράσεις ενα σκετο ρουτερ και να αφήσεις το μόντεμ να υπάρχει,αλλα μπλέκεις με 2 συσκευές.

ναι το 8970 ειναι μια γενική καλή λύση το έχω καμια 10αρια μέρες μπορεί και παραπάνω.

Το wifi του είναι ελαφρώς ευαίσθητο αλλα δεν μπορώ να εχω 100% σωστή εικόνα μιας και έχω κοντά 10 ασύρματα τριγύρω μου και παίζουν σε διαφορετικά κανάλια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκέφτομαι να αγοράσω το xiaomi mini ac router να το συνδεσω με ενα μοντεμ και να το χρησιμοποιώ μόνο για ασύρματη χρήση!Κάτι τέτοιο θα ήταν καλή λύση τι λέτε??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τα δύο τα είχα υπ'όψη μου γιατί είδα ότι είναι modem routers. ή τουλάχιστον έτσι γράφει στο άμαζον. N600 και D2

 Ίσως μιλάω για διαφορετικές εκδόσεις.

το n600 υπαρχει και σε εκδοση ρουτερ και σε εκδοση adsl router.

Υπαρχει το TD-W8980 που ειναι adsl router υπαρχει και το TL-WDR3600 που ειναι σκετο ρουτερ.

θα προτιμουσα το 9980 να ειναι και vdsl εκτος απο adsl για μελλοντικη χρηση.

Καλησπέρα,

Δυστυχώς το ρουτερακι μου dgn2000 έμεινε σακάτικο, στα καλά καθούμενα σταμάτησαν να δουλεύουν σωστά οι ethernet οποτε αναγκάζομαι να παω σε αλλαγή καθώς τις χρειάζομαι.

 

 

Ψάχνω κάτι κοντά στα 50e.

Σκέφτομαι για το tplink TD-W8970.

 

Με ενδιαφέρουν τα παρακάτω:

- όσο πιο σταθερή και γρηγορη σύνδεση στο internet.

- 2 ethernet πάνω του (το pc και ένα powerline TPlink επίσης)

- wifi σήμα να φτάνει μέχρι το διπλανό δωμάτιο δηλαδή 5 μετρα, το υπόλοιπο σπίτι καλύπτεται από τα powerlines.

- Θα συνδέονται πάνω του 8-10 συσκευές οποτε να δίνει ip χωρίς πρόβλημα.

- Τέλος έχω συνδέσει adsl από wind αν έχει σημασία

 

Σκέφτομαι καλά για το 8970? θα με καλύψει στα παραπάνω? καμια άλλη ιδέα?

Ευχάριστω πολύ για το χρόνο σας!

αν θες να δωσεις παραπανω λεφτα για να πας στο 8980 που ειναι και dual band ή στο 9980 που ειναι και vdsl τοτε καντο.εκτος αν θες να πας 150 ευρω για Draytek

μισό με 1 mbit παραπάνω απ το technicolor που δίνει η forthnet μου εδωσε το 8970 V3.

οι αποσυνδέσεις ειναι μηδαμινες,είναι 10+ μέρες σερί στο ιντερνετ χωρίς DC.

 

επειδή έχω αρχίσει να σκέφτομαι το powerline,δουλεύει με σωστές ταχύτητες σε εσενα και τόσες συσκευές.

Δηλαδή βάζει καποιος να κατεβάζει κάτι και έχει τέρμα ταχύτητα;

καλο θα ειναι να παρεις καποιο καλο Powerline Πχ devolo και επισης να εχει πριζα πανω του για να συνδεσεις το πολυπριζο (passthrough) ωστε να εχεις τις λιγοτερες παρεμβολες.κατα τα αλλα ναι θα παιξει μια χαρα ακομα και σε τριφασικο ρευμα.ενταξει μην βαλεις το ac στην ιδια πριζα:P

Για την ιστορία να γράψω ότι τελικά το συγκεκριμένο ρουτεράκι τα βλέπει τα 4TB και τα διαχειρίζεται μια χαρά. Η TP-Link με σύνδεσε με Κάιρο και δεν απάντησε ποτέ. Μετά από πολύ ψάξιμο βρήκα κάπου στο ίντερνετ ότι διαβάζει μέχρι 2ΤΒ ανά partision. Σύνολο 8 Partision των 2ΤΒ. Και μόνο ΜΒR. Πράγματι τα 2TB μια χαρά τα βλέπει. Όταν έβαλα 4ΤΒ πάνω απλά μου δείχνει τη χωρητικότητα σε ΜΒ, ενώ στα 2ΤΒ σε GB. Και πριν τον νούμερο έχει αρνητικό πρόσημο. Δεν ξέρω γιατί. Δηλαδή 1,867 GB στα 2ΤΒ, και -378937 MB στα 4ΤΒ. Αλλά δεν μ' έχει επηρεάσει αυτό κάπου. Όλα καλά πάντως για κάποιον που σκέφτεται να το τολμήσει. Ο δίσκος είναι WD Μy Βοοκ.

Παραξενο να μην απαντησει η tp link.ισως καποιο bug αυτο με την χωρητικοτητα.παιζει κανονικα Ntfs?Να βλεπει gpt λιγο δυσκολο μαλλον ή το δοκιμασες και αυτο?παροτι στο διαβαζει ετσι με αρνητικο παιζει μια χαρα???τσεκαρε το μην γινει καμια βλακεια και μετα κλαις τα Data σου..thanxs για το feedback

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

καλο θα ειναι να παρεις καποιο καλο Powerline Πχ devolo και επισης να εχει πριζα πανω του για να συνδεσεις το πολυπριζο (passthrough) ωστε να εχεις τις λιγοτερες παρεμβολες.κατα τα αλλα ναι θα παιξει μια χαρα ακομα και σε τριφασικο ρευμα.ενταξει μην βαλεις το ac στην ιδια πριζα :P

πήγα στο ρολόι που εχουμε για τη δεη και βλέπω μόνο 1 ασφάλεια αρα έχουμε μονοφασικό;

τα κλιματιστικά και η κουζίνα ειναι συνδεδεμένα απ ευθείας στον πίνακα.

βλεπω κάτι 100€ για τα devolo,τόσο καλά ειναι;

γιατι στον ανιποδα υπάρχουν κάτι tp link με 40€ χωρίς passthrough.

απλά θα ηθελα κάτι να συνδέσω τον σταθερό οταν τον φέρω στο γραφείο εδω που ειμαι χωρις wifi και δεν μπορώ να φέρω καλώδιο σε ολο το σπίτι :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα σύνδεση forthnet με ταχύτητα 10.5 με ένα dgn2200 ver1. Μεταπήδησα σε OTE και με το ΖΤΕ έτρεχα με 11. Προσπάθησα να βάλω το dgn2200 και η ταχύτητα μου έπεσε στα 8.5 τι φταίει;;;

παράλληλα θέλω και ένα extender. Ποιο access Να πάρω ώστε να πιάνω τη ταχύτητα 11 και με το dgn2200 σαν repeater. Ή αν έχετε να προτείνετε κάποια άλλη λύση.

α.δοκιμασε Firmware update.β.speedtest εκανες ή απλα ειδες τον συγχρονισμο απο μεσα?θες repeater/extender ή access point?Θα συνδεθει δηλαδη με καλωδιο ethernet Πανω στο adsl router ή ασυρματα?με καλωδιο δεν θα χασεις ταχυτητα ενω ασυρματα(repeater/extender ) θα χασεις.σε ap ή σε repeater value for money ειναι tp link 701nd ,801nd,901nd.παιζει και Repeater και access point.εκτος αν θες να πας μετα σε Powerline με wifi ή σε Powerline μαζι με ap.αν τωρα αλλαξεις και το adsl router εκει δες για τα tp link 8970,8980 dual band,9980 dual band + vdsl για μελλοντικη χρηση εκτος αν θες να δωσεις λεφτα για Draytek.

Ενδιαφέρομαι να αλλάξω το απαρχαιωμένο Modem/router μου. Είμαι μεταξύ ASUS DSL N17U και TP LINK W9980. Με ενδιαφέρει περισσότερο η εμβέλεια του wi-fi. Να υποθέσω ότι το TP LINK λόγω εξωτερικών κεραιών θα είναι καλύτερη λύση;

οτι καποιο εχει εξωτερικη κεραια δεν σημαινει οτι παιζει παντα καλυτερα απο καποιο που εχει εσωτερικη.αναμεσα σε αυτα τα δυο δεν θα ηξερα ποιο να διαλεξω.τo asus ναι μεν εχει εσωτερικες κεραιες αλλα ειναι πιο gadgeto router να το πω ετσι.και τα δυο εχουν vdsl και τα δυο εχουν wan και gigabit.to tp link ειναι πιο γνωστο και πιο πολυς κοσμος αγοραζει λογω μικροτερης τιμης οποτε πιο ευκολο να βοηθησει καποιος αν εχεις θεμα.ή μπορει να εχεις μια γνωμη.asus θα βρεις πιο δυσκολα καποιο ατομο να εχει.εχω πετυχει ελαχιστα ατομα με asus γενικα.

καλημέρα

 

είμαι κάτοχος του thomson tg585 v7 και αύριο θα ανανεώσω την συνδρομή μου με την forthnet και θα μου δώσουν προφανώς απ' ότι μου είπαν ένα καινούριο.Θα ήθελα να μάθω ποιο μοντέλο δίνει αυτή την στιγμή η forthnet;Πάντως εάν δίνει το ZTE απ'ότι πήρε το μάτι μου έχει αρκετά θέματα.

δυστυχως zte θα παρει μαλλον εκτος αν εχει μεινει κανα technicolor 5136v2.αλλιως θα παρει zte απλα θα παρει καποιο πιο νεο μοντελο που παιζει καπως καλυτερα απο το παλιο zte(εχει και λιγο καλυτερο wireless λενε).γενικα θα κραταγα το v7 ή θα παιρνα καποιο αλλο αλλα σε καθε περιπτωση αν μπορεις να παρεις technicolor προτιμησε το.ειναι πολυ σταθερο.δεν εχει το τρελο σημα και ισως λιγο λιγοτερο απο το v7 αλλα θα σου εχει καλυτερο sync απο το 585.

 

είτε technicolor θα δώσουν είτε zte,εαν εχεις να επιλέξεις πάρε το πρώτο,είναι σίγουρα καλύτερο απ το μουφοzte.

εαν πάντως το 585v7 σε καλύπτει σε αυτά που κάνεις(μιας και ειναι πισω νομίζω 802.11g στο ασύρματο)μείνε με το 585.

λογικα zte .Ναι το v7 ειναι 802.11g και αμα το κρατησει καλο ειναι να μπει στο site της forthnet Να περασει το 8.2.7.8 firmware ή το generic(του το δινουμε εμεις) το οποιο ειναιτο 8.2.6.5 .αυτο για να παρει τα μεγιστα ειδικα αμα εχει κανα Firmware 7.x.x.x

Διαφορετικά εάν καταλήξω να αγοράσω να προτιμήσω το tp link w8970 για το οποίο έχω διαβάσει αρκετά καλά σχόλια;;;

8970 adsl

8980 adsl + dual band

9980 vdsl/adsl + dual band

μετα σε draytek 2760 αλλα πας σε κατι αρκετα ακριβο αλλα κορυφη.

εαν θες μπορείς να αγοράσεις ενα σκετο ρουτερ και να αφήσεις το μόντεμ να υπάρχει,αλλα μπλέκεις με 2 συσκευές.

ναι το 8970 ειναι μια γενική καλή λύση το έχω καμια 10αρια μέρες μπορεί και παραπάνω.

Το wifi του είναι ελαφρώς ευαίσθητο αλλα δεν μπορώ να εχω 100% σωστή εικόνα μιας και έχω κοντά 10 ασύρματα τριγύρω μου και παίζουν σε διαφορετικά κανάλια.

το v7 ειναι καλη φαση για να το κανει bridge και να βαλει router απο πισω απλα ξερει να το κανει.το 8970 και τα λοιπα tp link 8980,9980 ειναι και σκετα ρουτερ αμα θελει να παιξει ετσι.ια λυση ειναι το 8980,9980 για να εκμεταλευτει και το Dual band για να γλυτωσει λιγο απο παρεμβολες λογω 5ghz.για οσες συσκευες τουλαχιστον μπορουν να παιξουν 5 ghz.

Σκέφτομαι να αγοράσω το xiaomi mini ac router να το συνδεσω με ενα μοντεμ και να το χρησιμοποιώ μόνο για ασύρματη χρήση!Κάτι τέτοιο θα ήταν καλή λύση τι λέτε??

με παραξενευει η πολυ χαμηλη τιμη του.επισης για να εκμεταλευτεις το ac θες και αντιστοιχες καρτες δικτυου.U can try it αλλιως υπαρχει και λυση ολα σε ενα.πχ καποιο asus που ειναι ac και ειναι και vdsl και adsl και ολα μαζι.ή καποιο γνωστο ac router πχ tp link και κανεις bridge το ρουτερ του παροχου (thomson v7)

πήγα στο ρολόι που εχουμε για τη δεη και βλέπω μόνο 1 ασφάλεια αρα έχουμε μονοφασικό;

τα κλιματιστικά και η κουζίνα ειναι συνδεδεμένα απ ευθείας στον πίνακα.

βλεπω κάτι 100€ για τα devolo,τόσο καλά ειναι;

γιατι στον ανιποδα υπάρχουν κάτι tp link με 40€ χωρίς passthrough.

απλά θα ηθελα κάτι να συνδέσω τον σταθερό οταν τον φέρω στο γραφείο εδω που ειμαι χωρις wifi και δεν μπορώ να φέρω καλώδιο σε ολο το σπίτι :-D

 κατι παρομοιο γινεται και στον πινακα σου.ειναι καπως διαφορετικη η ασφαλεια για τριφασικο.ειναι σαν τριπλη οπως βλεπω απο εικονες ενω της μονοφασικης ειναι μονη.το devolo ναι ειναι απο τα καλα και ειναι ακριβο.παιζει και σε τριφασικο.ρωτας και τον thresh παραπανω που εχει Devolo σε τριφασικο.

tp link ειναι value for money.το passthrough βοηθαει να εχεις λιγοτερες παρεμβολες.δεν ειναι οτι ειναι υποχρεωτικο απλα κανει τα πραγματα καλυτερα.το Powerline μπορει να ειναι και με 2 ethernet αν θυμαμαι καλα υπαρχει καποιο μοντελο ή βαζεις Switch.μπορει να ειναι και Wifi επισης αν θες να εχεις και Wifi ή βαζεις καποιο access point πανω στο powerline.απλα οτι παρεις δες απο το Official site αν παιζει σε τριφασικο κτλ για να εισαι σιγουρος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...