Προς το περιεχόμενο

ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ADSL/VDSL ROUTER post here(γράψτε εδώ)


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

το airties κατέβαζε με 1,7 καρφωμένο και τώρα κατεβάζω με 1,5.

Εντάξει δεν έγινε και τίποτα όμως,απλά έχω ενα νεο μόντεμ με τρομερή παραμετροποίηση στο μενού τους.

Στο επόμενο(εαν δεν έχει μπει VDSL στη Νίκαια εως τότε)πάμε σε zyxell :-D

οσο για το wifi board,το έχω ψάξει και δυστυχώς ακόμα με τον τελευταιο περσινό driver η κάρτα έχει θέμα. Ακόμα και δίπλα στο μόντεμ στέλνω ενα αρχειο απ το wifi του λάπτοπ στον σταθερό με καλώδιο και ανα 2-5 δευτερόλεπτα απ τα 6ΜΒ/s βουτάει στα 100ΚΒ/s και μένει για 1-2" .

Σε 802.11g δεν υπάρχει αυτό το πρόβλημα ΑΛΛΑ επειδή έχω καμιά 15αρια wifi τριγύρω μου ώρες ώρες μου μπουκώνει η σύνδεση και πέφτει στα 11Mbit(συχρονισμός wifi)

Ναι με 10€ τσιμπάω ενα tp link 722N και πιθανότατα καθαρίζω με το συγκεκριμένο πρόβλημα,αλλα τουλάχιστον βρήκα τρόπο να το καλύψω εως ότου χαλάσει το λάπτοπ :P

και το airties broadcom φορούσε πάνω btw. Γενικότερα σε όσες γραμμές το είχα βάλει(φορθνετ,οτέ)συχρόνιζε απο λίγο εως παρα πολύ παραπάνω απο τα μοντεμακια του παρόχου. πχ το technicolor της forthnet με κλειδώνει στα 15100-15600 ανάλογα τα κέφια.Το airties σπάνια να με κλείδωνε κάτω απο 16300 σε fastpath και αυτό με restart με πήγαινε 16600-16900 για πλάκα. Αποσυνδέσεις είχε πραγματικα ελάχιστες,εκτός κ αν ειχε χαλια καιρό εξω.Αντίθετα το 8970 V1 ανα 4-6 ώρες μου εδινε DC.Με το 8970 V3 είμαι βράχος ξανα,εχω κλείσει 5 μέρες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

εχω wind vdsl αλλα παρολα αυτα το download speed kai to ping ειναι 10 και 70-120 αντιστοιχα ( στο speedtest.net). μου εχουν δωσει το zte zxhn h168n router . λετε να φταιει το royter η εταιρια?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω wind vdsl αλλα παρολα αυτα το download speed kai to ping ειναι 10 και 70-120 αντιστοιχα ( στο speedtest.net). μου εχουν δωσει το zte zxhn h168n router . λετε να φταιει το royter η εταιρια?

Πιθανότατα η εταιρία. Κάνε τους ένα τηλ να το δούνε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω το router που δίνει ο ΟΤΕ, το ZTE H108NS. Θέλω να πάρω ένα router που να έχει μεγαλύτερη εμβέλεια καθώς και Bandwidth control. Η σύνδεση μου είναι 4Mbps με fast path και όποτε παίζω BF4 και τύχει κάποιος να μπει στο Youtube το ping ανεβαίνει κατακόρυφα με αποτέλεσμα ο server να με πετάει. Είμαι μεταξύ των TP-LINK W8960 και TP-LINK W8970 V3 . Απ' ότι βλέπω στα χαρακτηριστικά τους, οι κεραίες των δύο προσφέρουν το ίδιο αποτέλεσμα, ενώ και τα δύο έχουν Bandwidth control.

 

http://www.tp-link.com/en/products/details/cat-15_TD-W8960N.html#specifications

http://www.tp-link.com/en/products/details/cat-15_TD-W8970.html#specifications

 

Οι θύρες με Gigabit Ethernet δε μ' ενδιαφέρουν καθώς το PC λαμβάνει σήμα μέσω Wi-Fi, όπως επίσης και η θύρα USB δε πρόκειται να χρησιμοποιηθεί. Να προτιμήσω λοιπόν το 8960 ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποιος που έχει το w9980 αν ξέρει να με βοηθήσει θα του ήμουν ευγνώμων. Έχω το συγκεκριμένο ρούτερ και θέλω να του βάλω σκληρό πάνω στο USB για να έχω τα αρχεία μου στο δίκτυο. Ξέρει κάποιος μέχρι πόσο χωρητικότητα παίρνει; Δεν έχω κανέναν USB σκληρό τώρα για να δοκιμάσω. Για 4tb ενδιαφέρομαι αλλά πολύ χλωμό το κόβω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το airties κατέβαζε με 1,7 καρφωμένο και τώρα κατεβάζω με 1,5.

Εντάξει δεν έγινε και τίποτα όμως,απλά έχω ενα νεο μόντεμ με τρομερή παραμετροποίηση στο μενού τους.

Στο επόμενο(εαν δεν έχει μπει VDSL στη Νίκαια εως τότε)πάμε σε zyxell :-D

οσο για το wifi board,το έχω ψάξει και δυστυχώς ακόμα με τον τελευταιο περσινό driver η κάρτα έχει θέμα. Ακόμα και δίπλα στο μόντεμ στέλνω ενα αρχειο απ το wifi του λάπτοπ στον σταθερό με καλώδιο και ανα 2-5 δευτερόλεπτα απ τα 6ΜΒ/s βουτάει στα 100ΚΒ/s και μένει για 1-2" .

Σε 802.11g δεν υπάρχει αυτό το πρόβλημα ΑΛΛΑ επειδή έχω καμιά 15αρια wifi τριγύρω μου ώρες ώρες μου μπουκώνει η σύνδεση και πέφτει στα 11Mbit(συχρονισμός wifi)

Ναι με 10€ τσιμπάω ενα tp link 722N και πιθανότατα καθαρίζω με το συγκεκριμένο πρόβλημα,αλλα τουλάχιστον βρήκα τρόπο να το καλύψω εως ότου χαλάσει το λάπτοπ :P

και το airties broadcom φορούσε πάνω btw. Γενικότερα σε όσες γραμμές το είχα βάλει(φορθνετ,οτέ)συχρόνιζε απο λίγο εως παρα πολύ παραπάνω απο τα μοντεμακια του παρόχου. πχ το technicolor της forthnet με κλειδώνει στα 15100-15600 ανάλογα τα κέφια.Το airties σπάνια να με κλείδωνε κάτω απο 16300 σε fastpath και αυτό με restart με πήγαινε 16600-16900 για πλάκα. Αποσυνδέσεις είχε πραγματικα ελάχιστες,εκτός κ αν ειχε χαλια καιρό εξω.Αντίθετα το 8970 V1 ανα 4-6 ώρες μου εδινε DC.Με το 8970 V3 είμαι βράχος ξανα,εχω κλείσει 5 μέρες.

εχεις επιλογη για zyxel, για Fritz, για tp link ακομα και για Draytek.
Η αλλη λυση με 10 ευρω να αλλαξεις wireless καρτα στο λαπτοπ αντι να παρεις εξωτερικη καρτα.καλυτερα που πηρες
το v3.πιο βασικο ειναι να εισαι σταθερος.

 

εχω wind vdsl αλλα παρολα αυτα το download speed kai to ping ειναι 10 και 70-120 αντιστοιχα ( στο speedtest.net). μου εχουν δωσει το zte zxhn h168n router . λετε να φταιει το royter η εταιρια?

χαρακτηριστικα γραμμης.β.πετα και το zte και παρε κατι αλλο.γ.ζητα fast path για καλυτερο Ping και να εισαι με καλωδιο ethernet αντι για wireless ειδικα με το zte.

 

Έχω το router που δίνει ο ΟΤΕ, το ZTE H108NS. Θέλω να πάρω ένα router που να έχει μεγαλύτερη εμβέλεια καθώς και Bandwidth control. Η σύνδεση μου είναι 4Mbps με fast path και όποτε παίζω BF4 και τύχει κάποιος να μπει στο Youtube το ping ανεβαίνει κατακόρυφα με αποτέλεσμα ο server να με πετάει. Είμαι μεταξύ των TP-LINK W8960 και TP-LINK W8970 V3 . Απ' ότι βλέπω στα χαρακτηριστικά τους, οι κεραίες των δύο προσφέρουν το ίδιο αποτέλεσμα, ενώ και τα δύο έχουν Bandwidth control.

 

http://www.tp-link.com/en/products/details/cat-15_TD-W8960N.html#specifications

http://www.tp-link.com/en/products/details/cat-15_TD-W8970.html#specifications

 

Οι θύρες με Gigabit Ethernet δε μ' ενδιαφέρουν καθώς το PC λαμβάνει σήμα μέσω Wi-Fi, όπως επίσης και η θύρα USB δε πρόκειται να χρησιμοποιηθεί. Να προτιμήσω λοιπόν το 8960 ;

 

σου κανει και το 8960 εκτος αν θες και το 9980 που ειναι και Vdsl για μελλοντικη χρηση

Κάποιος που έχει το w9980 αν ξέρει να με βοηθήσει θα του ήμουν ευγνώμων. Έχω το συγκεκριμένο ρούτερ και θέλω να του βάλω σκληρό πάνω στο USB για να έχω τα αρχεία μου στο δίκτυο. Ξέρει κάποιος μέχρι πόσο χωρητικότητα παίρνει; Δεν έχω κανέναν USB σκληρό τώρα για να δοκιμάσω. Για 4tb ενδιαφέρομαι αλλά πολύ χλωμό το κόβω...

δες αν γραφει κατι το manual αλλιως ρωτα την tp link.και να δεις και τι Format υποστηριζει.αν παιζει με Ntfs πχ η οχι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδια!

Εκανα αιτηση για να μεταφερω την γραμμη μου απο ΟΤΕ σε HOL και με ενημερωσαν πως δε θα μου στειλουν εξοπλισμο και πως δεν παρεχουν ουτε με χρησιδανεισμο.

Ο εξοπλισμος που εχω τωρα ειναι ασυρματος φυσικα, αλλα μου εχει δοθει ως χρησιδανειο απο ΟΤΕ και θα πρεπει να τον επιστρεψω.

Θα χρειαστω λοιπον τις προτασεις σας για νεο ασυρματο εξοπλισμο (δεν με ενδιαφερει να υποστηριζει VDSL) οσο το δυνατον πιο οικονομικο απλα να κανω αξιοπρεπως την δουλεια μου.

Απο HOL, μου ειπαν πως στα καταστηματα Vodafone πουλανε πολυ καλο εξοπλισμο στα 19 ευρω, αλλα δεν μου ανεφεραν μαρκα και μοντελο. Τι μου προτεινεται??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλο και με 19 ευρω δυσκολο.ειτε πας στο 8970 ειτε αν θες κατι πιο φτηνο πχ στο 8968.παραξενο να μην δινουν ουτε με χρησιδανειο αν και κανα zte που ειναι για πεταμα θα διναν.γενικα tp link ειναι value for money.υπαρχει και πιο φτηνο απο το 8968 αλλα αν σε παιρνει πηγαινε ή σε αυτο ή ακομα καλυτερα στο 8970.ειναι κατι που θα το κρατησεις καιρο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ZTE H108N δίνει η HOL. Πας για άλλο.

η hol δεν το εδινε χρησιδανειο?τωρα το πουλαει?και πουλαει το zte με 19 ευρω?ελεος.ουτε 5 δεν θα πρεπε να το δινουν.με 20 ευρω παιρνεις tp link.

εκτος αν και η Hol αλλαξε το τροπαριο οπως και η wind που λενε οτι πλεον δεν δινει εξοπλισμο και απλα πουλαει.μειωνουν κοστος οσο παει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι το "πουλαμε πολυ καλο εξοπλισμο" και στα 19 ευρω το φανταζομαι πως δε κολλαει, απλα δεν μου ανεφερε μοντελο-μαρκα για να εχω μια εικονα.Ευχαριστω πολυ pouline για τις προτασεις σου!

Επεξ/σία από manzana
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχουν και οι 2 την ίδια πολιτική. Πρώτα η Wind και 3-4 μήνες μετά ακολούθησε η HOL.

Σε ADSL δεν δίνουν συσκευή, αλλά όποιος θέλει αγοράζει το σαβοροΖΤΕ.

Σε VDSL συνεχίζουν να δίνουn συσκευή με χρησιδάνειο.

 

Προσωπικά δεν έχω θέμα με αυτή την απόφαση. Προτιμώ ένα καλό ασύρματο router, με τις δυνατότητες και τα χαρακτηριστικά που επιθυμώ και μπροστά ένα modem σε Bridge mode.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλο και με 19 ευρω δυσκολο.ειτε πας στο 8970 ειτε αν θες κατι πιο φτηνο πχ στο 8968.παραξενο να μην δινουν ουτε με χρησιδανειο αν και κανα zte που ειναι για πεταμα θα διναν.γενικα tp link ειναι value for money.υπαρχει και πιο φτηνο απο το 8968 αλλα αν σε παιρνει πηγαινε ή σε αυτο ή ακομα καλυτερα στο 8970.ειναι κατι που θα το κρατησεις καιρο.

Ανάμεσα σε Archer D2 και Ν600 ποιο αξίζει να επιλέξω? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι το "πουλαμε πολυ καλο εξοπλισμο" και στα 19 ευρω το φανταζομαι πως δε κολλαει, απλα δεν μου ανεφερε μοντελο-μαρκα για να εχω μια εικονα.Ευχαριστω πολυ pouline για τις προτασεις σου!

η wind με 20+ εδινε ενα απλο tp link>αλλα με 19 η Hol zte μυριζομαι.μπορεις να τους ρωτησεις τι δινουν αλλα για κατι τετοιο το κοβω.

Έχουν και οι 2 την ίδια πολιτική. Πρώτα η Wind και 3-4 μήνες μετά ακολούθησε η HOL.

Σε ADSL δεν δίνουν συσκευή, αλλά όποιος θέλει αγοράζει το σαβοροΖΤΕ.

Σε VDSL συνεχίζουν να δίνουn συσκευή με χρησιδάνειο.

 

Προσωπικά δεν έχω θέμα με αυτή την απόφαση. Προτιμώ ένα καλό ασύρματο router, με τις δυνατότητες και τα χαρακτηριστικά που επιθυμώ και μπροστά ένα modem σε Bridge mode.

Ριχνουν το κοστος και βλεπω να το ακολουθουν και αλλες εταιρειες.εκτος αν το κρατησουν με σκοπο ανταγωνισμου οτι εμεις δινουμε ενω οι αλλοι οχι.απλα καποιος που θελει ενα απλο ρουτερ πρεπει τωρα να το πληρωσει .απο την αλλη αμα εχει μυαλο ο αλλος θα παει να παρει κατι καλυτερο και θα εχει το κεφαλι του ησυχο.αλλα θα γινουν πολλα παραπονα για αυτην την πολιτικη απο κοσμο που δεν ξερει και θελει κατι ετοιμο.συν οτι αμαπαρεις ρουτερ απο το εμποριο πρεπει να το σεταρεις εσυ ενω πριν γινοταν αυτοματα Setup λογω tr-069.η Hol δεν εχει και κανα σοβαρο Setup.δεν θελει Username/password οποτε απλα βαζεις κατι για ναμην ειναι κενο το πεδιο και παιζει.απλα για καποιον ακομα και αυτο ειναι δυσκολο.και φαντασου να ακους στο support την ατακα οτι δεν ειναι της Hol δεν σε βοηθαμε.εκει θα ειναι σαν να σε υποχρεωνουν να πληρωσεις για το zte.εκει ακομα καλυτερα να εδιναν κατι καλυτερο αφου το πληρωνεις.εστω ενα tp link.το zte δεν θα το εβαζα ουτε για bridge.ειναι μια καλη λυση αυτο που λες απλα για καποιους ειναι δυσκολο το να το σεταρουν.αλλωστε πλεον βρισκεις adsl/vdsl router οποτε μπορεις να τα εχεις ολα σε ενα.

Ανάμεσα σε Archer D2 και Ν600 ποιο αξίζει να επιλέξω? 

εσυ θες adsl router ή σκετο ρουτερ?το n600 ειναι router.to archer d2 ειναι adsl router

http://www.tp-link.com/gr/products/details/cat-15_Archer-D2.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...