Προς το περιεχόμενο

ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ADSL/VDSL ROUTER post here(γράψτε εδώ)


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 4,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

@poulinos
το baudtec ειναι απλα για πεταμα.αν εχεις iptv απλα προσεχε γιατι θα πρεπει να βρεις adsl router  που θα μπορεις να φτιαξεις stb θυρα.λογικα τα περισσοτερα μπορουν απλα να ειναι και ευκολο.η wind παιζει με alcatel dslam οποτε εχει broadcom.δεν ξερω αν ποιο παλια ειχε αλλα dslam.μεσα απο το web interface ή και cli μερικα adsl/vdsl ρουτερ οπως πχ speedtouch,thomson,technicolor το αναφερουν σαν local/remote vendor.ifnt= infineon,bdcm  τα broadcom και glsp καi gspn=globespan.
αν συνεργαζεται το adsl router σου με orbmt ή dmt παλι το βλεπεις αλλιως ρωτας τον παροχο.
καλα και να μην ειναι broadcom το chipset δεν σημαινει οτι δεν θα παιξεις.δεν ειναι Must δηλαδη να ειναι broadcom.και εγω εχω router broadcom και πεφτω σε infineon.
to asus δεν ειναι vdsl αν σε ενδιαφερει.
ουτε το Netgear dgnd3700 kai dgnd400 δεν ειναι vdsl
tp link μονο το 9980 ειναι vdsl.αν εχεις καλη γραμμη ολα θα παιξουν μια χαρα.κοιτα και σε Draytek αν ειναι να ανεβεις σε λεφτα.2760 για παραδειγμα.

ευχαριστω για την απαντηση @poulinos.στο θεμα μας...

δεν εχω iptv,δεν εχω vdsl,απο ενα site εδω που λεει για τα dslam βγαζει αυτο.απο το ρουτερ δεν γινεται να δω,δεν εχει τετοια λειτουργια.

διαβασα κιολας σε διαφορα φορουμ οτι κατω απο 2,5χλμ αποσταση απο το dslam παιζουν καλα τα trendchip.τα broadcom παιζουν καλα σε ολες τις αποστασεις.τωρα,κατα ποσο αληθευει αυτο δεν γνωριζω.εγω εχω line attenuation 24,8 και snr 7.8.κλειδωνω στα 13,3 down/961 up

τα draytek που λες ξεφευγουν σε τιμη.

απο τα παραπανω πιο πολυ μου αρεσε το asus(και λογω web interface) και μετα το netgear 3700.

tp-link 8970 v3 εχει broadcom οπως και το tp-link 8960n για value for money router.

μου αρεσαν οι 2 usb που εχουν τα asus and netgear ...

απλως,θα ηθελα να παρω κατι καλο που να παιζει σωστα και να μην εχω θεματα.

γι αυτο ρωτησα αν ξερει καποιος κανενα αλλο,δοκιμασμενο,που να παιζει απροβληματιστα

post-105831-0-06196900-1445423165_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, περιμένω από τον ΟΤΕ να μου δώσει προσφορά για vdsl. Επειδή δεν πρόκειται να μείνω με το modem router που δίνει ο ΟΤΕ, κάποιο αξιόπιστο vdsl modem router? Θέλω να έχει όσο το δυνατόν καλύτερο wifi, μια και μοιράζω σε 2 ορόφους. Για φίλο παλιότερα είχαμε πάρει το Asus dsl-ac68u. Έχει βγει κάτι νεότερο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, περιμένω από τον ΟΤΕ να μου δώσει προσφορά για vdsl. Επειδή δεν πρόκειται να μείνω με το modem router που δίνει ο ΟΤΕ, κάποιο αξιόπιστο vdsl modem router? Θέλω να έχει όσο το δυνατόν καλύτερο wifi, μια και μοιράζω σε 2 ορόφους. Για φίλο παλιότερα είχαμε πάρει το Asus dsl-ac68u. Έχει βγει κάτι νεότερο?

σε λιγα λεφτα tp link 9980.σε πιο ακριβο draytek 2760 αλλα δεν εχει wifi ac.to ac68u ειναι το τελευταιο οσο ξερω με vdsl και ac.

 

ευχαριστω για την απαντηση @poulinos.στο θεμα μας...

δεν εχω iptv,δεν εχω vdsl,απο ενα site εδω που λεει για τα dslam βγαζει αυτο.απο το ρουτερ δεν γινεται να δω,δεν εχει τετοια λειτουργια.

διαβασα κιολας σε διαφορα φορουμ οτι κατω απο 2,5χλμ αποσταση απο το dslam παιζουν καλα τα trendchip.τα broadcom παιζουν καλα σε ολες τις αποστασεις.τωρα,κατα ποσο αληθευει αυτο δεν γνωριζω.εγω εχω line attenuation 24,8 και snr 7.8.κλειδωνω στα 13,3 down/961 up

τα draytek που λες ξεφευγουν σε τιμη.

απο τα παραπανω πιο πολυ μου αρεσε το asus(και λογω web interface) και μετα το netgear 3700.

tp-link 8970 v3 εχει broadcom οπως και το tp-link 8960n για value for money router.

μου αρεσαν οι 2 usb που εχουν τα asus and netgear ...

απλως,θα ηθελα να παρω κατι καλο που να παιζει σωστα και να μην εχω θεματα.

γι αυτο ρωτησα αν ξερει καποιος κανενα αλλο,δοκιμασμενο,που να παιζει απροβληματιστα

 

η wind ναι οπως ειπα ξερω οτι εχει alcatel απλα δεν ξερω αν ειναι ολα της τα dslam alcatel.

γενικως στην ελλαδα δεν ειναι μονο η αποσταση που κανει την γραμμη αλλα και η ποιοτητα του χαλκου.

μπορει να βρεις γραμμη κοντα και να ειναι χαλια οπως και γραμμη μακρυα και να παιζει πενα.

εσυ με 25 attenuation εισαι κοντα στα 2 km και συγχρονιζεις προς το καλα.δεν ειναι τελεια γραμμη ουτε χαλια.

για το asus δεν μπορω να πω αποψη.λιγα ατομα εχουν παρει και δεν βρισκεις πολλες γνωμες τουλαχιστον εδω στο insomnia ουτε πολυ κοσμο να εχει.

για τα netgear γενικως θα δεις ατομα να λενε καλα λογια και αλλους οχι τοσο καλα.καλο θα ηταν να δεις και Reviews πριν παρεις κατι.γενικα δεν θα ειχα θεμα να αγοραζα netgear.τα θεωρω τιμια για τα λεφτα τους.

τα tp link ειναι vfm.κατι καλο με νορμαλ τιμη και με καλο support.οτι εχουν usb ειναι ενα συν

απλα μην περιμενεις οτι αμα βαλεις δισκο πανω οτι θα δεις full read write speed σαν να ηταν pc ή σαν να ήταν κανα ακριβο nas.

usb εχει και το tp link βεβαια.tp link εχει παρει πολυς κοσμος και γενικα ακους καλα λογια .

η φωτογραφια τι ειναι?γραφει alcatel αλλα γραφει και marconi που marconi dslam εχω δει σε αστικο κεντρο αλλα δεν ξερω ποιου παροχου ηταν/ειναι.εχω και τετοια φωτογραφια στο θεμα για το adsl στην υπογραφη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε λιγα λεφτα tp link 9980.σε πιο ακριβο draytek 2760 αλλα δεν εχει wifi ac.to ac68u ειναι το τελευταιο οσο ξερω με vdsl και ac.

η wind ναι οπως ειπα ξερω οτι εχει alcatel απλα δεν ξερω αν ειναι ολα της τα dslam alcatel.

γενικως στην ελλαδα δεν ειναι μονο η αποσταση που κανει την γραμμη αλλα και η ποιοτητα του χαλκου.

μπορει να βρεις γραμμη κοντα και να ειναι χαλια οπως και γραμμη μακρυα και να παιζει πενα.

εσυ με 25 attenuation εισαι κοντα στα 2 km και συγχρονιζεις προς το καλα.δεν ειναι τελεια γραμμη ουτε χαλια.

για το asus δεν μπορω να πω αποψη.λιγα ατομα εχουν παρει και δεν βρισκεις πολλες γνωμες τουλαχιστον εδω στο insomnia ουτε πολυ κοσμο να εχει.

για τα netgear γενικως θα δεις ατομα να λενε καλα λογια και αλλους οχι τοσο καλα.καλο θα ηταν να δεις και Reviews πριν παρεις κατι.γενικα δεν θα ειχα θεμα να αγοραζα netgear.τα θεωρω τιμια για τα λεφτα τους.

τα tp link ειναι vfm.κατι καλο με νορμαλ τιμη και με καλο support.οτι εχουν usb ειναι ενα συν

απλα μην περιμενεις οτι αμα βαλεις δισκο πανω οτι θα δεις full read write speed σαν να ηταν pc ή σαν να ήταν κανα ακριβο nas.

usb εχει και το tp link βεβαια.tp link εχει παρει πολυς κοσμος και γενικα ακους καλα λογια .

η φωτογραφια τι ειναι?γραφει alcatel αλλα γραφει και marconi που marconi dslam εχω δει σε αστικο κεντρο αλλα δεν ξερω ποιου παροχου ηταν/ειναι.εχω και τετοια φωτογραφια στο θεμα για το adsl στην υπογραφη.

η γραμμη δεν ειναι στην ελλαδα,ειναι στο εξωτερικο.ιταλια συγκεκριμενα.

η wind/infostrada εδω χρησιμοποιει alcatel dslam,αλλα και marconi.ξερουμε τι chipset χρησιμοποιουν τα marconi?

η φωτογραφια δειχνει την καλυψη xdsl της περιοχης,σε ποιο dslam συνδεομαστε ,που ειναι ,κλπ...

ειδα επισης και το archer D5 της tp-link και μου αρεσε πολυ.το εχει κανεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπαρχει archer d5,d7,d9.δες τα χαρακτηριστικα απο το καθενα και την τιμη βεβαια.και τα τρια μια χαρα ειναι απλα και τα 3 ειναι adsl.εχουν ναι μεν ac αλλα αμα πας μελλοντικα σε vdsl ή θα πρεπει να το βαλεις σαν ρουτερ μετα με την wan για οποια μοντελα εχουν ή να το αλλαξεις.

για το chipset βρισκω μονο αυτο που ειναι ιταλικα

κατι λενε για broadcom κατι λενε και για texas instruments

http://www.hwupgrade.it/forum/archive/index.php/t-2588691.html


για τα archer δηλαδη η μονη βλακεια να μην ειναι vdsl.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

υπαρχει archer d5,d7,d9.δες τα χαρακτηριστικα απο το καθενα και την τιμη βεβαια.και τα τρια μια χαρα ειναι απλα και τα 3 ειναι adsl.εχουν ναι μεν ac αλλα αμα πας μελλοντικα σε vdsl ή θα πρεπει να το βαλεις σαν ρουτερ μετα με την wan για οποια μοντελα εχουν ή να το αλλαξεις.

για το chipset βρισκω μονο αυτο που ειναι ιταλικα

κατι λενε για broadcom κατι λενε και για texas instruments

http://www.hwupgrade.it/forum/archive/index.php/t-2588691.html

για τα archer δηλαδη η μονη βλακεια να μην ειναι vdsl.

...οντως λενε οτι τα marconi ειχαν texas instruments chipset.μαλλον πρεπει να παρω τηλεφωνο και αν καταφερω να βγαλω ακρη....

 

οσο για τα μοντεμ...δεν με ενδιαφερει το vdsl,οποτε ενα καλο adsl θα ειναι μια χαρα.μπορει και να καταληξω στο asus που μου αρεσε απο την αρχη.. :)..αναλογως και σε τι τιμη τα βρισκω το καθενα..

το σημαντικο ειναι ,οτι αυτο που εχω τωρα ειναι λιγο για τα μπαζα :-D.

 

(και κατι αλλο,αν πρεπει να ανοιξω αλλο θεμα,πειτε μου.

απο την κεντρικη πριζα τηλεφωνου,ο τεχνικος μου τραβηξε καλωδιο ~15μετρα σε αλλη πριζα rj11.εκει συνδεω το καλωδιο τηλεφωνου καρφωτο στο μοντεμ.ειναι ενταξει η καλωδιωση ετσι?υπαρχει κατι αλλο που θα μπορουσα να κανω?)

 

 

edit:πηρα τηλεφωνο και φυσικα η κοπελα δεν ηξερε να μου πει σε τι dslam ειμαι συνδεδεμενος.μου ειπε ομως οτι το dslam ειναι 15αρι max.

επισης εκεινη εβλεπε αλλες τιμες απο αυτες που βλεπω εγω στο ρουτερ μου.δλδ:line attenuation 19-21

snr:17,ενω εγω βλεπω 24.8 και 7.5 αντιστοιχα.

μου ειπε οτι η γραμμη ειναι εξαιρετικη και πιανω το max που δινει το dslam.

τι συμπεραινουμε απο αυτο τωρα?? :-) :-)

Επεξ/σία από asbatey
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημερα!

Θελω να παρω ενα καλο modem router που να κυμενεται μεταξυ 100 με 150 ευρω,θελω να εχει πολυ καλο wifi dual band με πολυ καλη εμβελεια γιατι αυτο το technicolor που μου εδωσε η forthnet ειναι για πεταμα. Υποψιν οτι συνδεονται αρκετες συσκευες ασυρματα...Τι προτεινετε σε αυτα τα λεφτα?

Επεξ/σία από mavrickar
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε σεις σκεφτομαι να παρω κανα tp-link μπας και πεταξω το παλιοzte και απ τη μια διαβαζω το 8968 εχει θεματα υπερθερμανσης απ την αλλη το 8970 wifi drops, χαμηλο σήμα κτλ. τι φάση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις παρήγγειλα το TP LINK 9980 από media markt στα 70 για το σαββατοκύριακο. Άντε να δούμε...

καλη αγορα.θα δεις διαφορες με οποιο ειχες ως τωρα.και μια χαρα τιμη 70 ευρω.

 

ρε σεις σκεφτομαι να παρω κανα tp-link μπας και πεταξω το παλιοzte και απ τη μια διαβαζω το 8968 εχει θεματα υπερθερμανσης απ την αλλη το 8970 wifi drops, χαμηλο σήμα κτλ. τι φάση?

υπαρχει και το 8980 υπαρχει και το 9980 σαν vdsl.dual band.ν και το 8970 το εχει πολυς κοσμος γενικα και δεν θα δεις πολλα παραπονα.απλα υπαρχουν 2 μοντελα,ενα με 3 κεραιες και ενα με 2.το με 3 ειναι το v1 το με 2 ειναι το v3.

 

Καλημερα!

Θελω να παρω ενα καλο modem router που να κυμενεται μεταξυ 100 με 150 ευρω,θελω να εχει πολυ καλο wifi dual band με πολυ καλη εμβελεια γιατι αυτο το technicolor που μου εδωσε η forthnet ειναι για πεταμα. Υποψιν οτι συνδεονται αρκετες συσκευες ασυρματα...Τι προτεινετε σε αυτα τα λεφτα?

 

αν δεν σε νοιαζε το dual band θα ελεγα draytek 2760.αρα σε αυτα τα λεφτα παιζεις tp link 9980 ή σε κανα asus(δεν εχω αποψη) και μετα υπαρχουν και Netgear.καλο θα ειναι να το παρεις να παιζει και vdsl μια που θα δωσεις τοσα λεφτα.

...οντως λενε οτι τα marconi ειχαν texas instruments chipset.μαλλον πρεπει να παρω τηλεφωνο και αν καταφερω να βγαλω ακρη....

 

οσο για τα μοντεμ...δεν με ενδιαφερει το vdsl,οποτε ενα καλο adsl θα ειναι μια χαρα.μπορει και να καταληξω στο asus που μου αρεσε απο την αρχη.. :)..αναλογως και σε τι τιμη τα βρισκω το καθενα..

το σημαντικο ειναι ,οτι αυτο που εχω τωρα ειναι λιγο για τα μπαζα :-D.

 

(και κατι αλλο,αν πρεπει να ανοιξω αλλο θεμα,πειτε μου.

απο την κεντρικη πριζα τηλεφωνου,ο τεχνικος μου τραβηξε καλωδιο ~15μετρα σε αλλη πριζα rj11.εκει συνδεω το καλωδιο τηλεφωνου καρφωτο στο μοντεμ.ειναι ενταξει η καλωδιωση ετσι?υπαρχει κατι αλλο που θα μπορουσα να κανω?)

 

 

edit:πηρα τηλεφωνο και φυσικα η κοπελα δεν ηξερε να μου πει σε τι dslam ειμαι συνδεδεμενος.μου ειπε ομως οτι το dslam ειναι 15αρι max.

επισης εκεινη εβλεπε αλλες τιμες απο αυτες που βλεπω εγω στο ρουτερ μου.δλδ:line attenuation 19-21

snr:17,ενω εγω βλεπω 24.8 και 7.5 αντιστοιχα.

μου ειπε οτι η γραμμη ειναι εξαιρετικη και πιανω το max που δινει το dslam.

τι συμπεραινουμε απο αυτο τωρα?? :-) :-)

Ολα θα παιξουν καλυτερα απο αυτο που εχεις πιθανοτατα τωρα.

οχι 15 μετρα τηλεφωνικα.η βαλε το ρουτερ στην κεντρικη με κοντο καλωδιο και ριξε μεγαλο Utp ή πηγαινε παρε Utp και χρησηιμοποιησε το ενα ζευγαρι πχ μπλε,μπλε ασπρο σαν τηλεφωνικο .δηλαδη του βαζεις rj11 σε ενα ζευγαρι.

βαλε ενα copy paste ακριβως τα χαρακτηριστικα της γραμμης και επισης δεν υπαρχει 15max.αν το dslam

ειναι adsl2+ θαπαιζει μεχρι 24.εκτος αν δεν πληρωνεις πχ για 24.μαλλον εννοει οτι η γρμαμη σου παιζει 15 max.αν εχεις 15 mbit με 7.5 margin

και 21 attenuation εισαι σε φυσιολογικη γραμμη.ουτε η χειροτερη ουτε η καλυτερη.απλα δες και με μικρο τηλεφωνικο

μηπως χανεις και απο εκει.

και φιλτρα σε τηλεφωνα οπως και σε συναγερμο αν υπαρχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Poulinos γινεται να γινεις πιο συγκεκριμενος με link και αν αξιζουν ή οχι?Tο tp link 9980 ειναι καλο?Ειναι αυτο http://www.mediamarkt.gr/mcs/product/_TP-LINK-TD-W9980-N600-%CE%91%CF%83%CF%8D%CF%81%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%BF-Dual-Band-Gigabit-VDSL2-ADSL2-Modem-Router,99452,1813199.html?langId=-18&et_lid=5&etcc_par=Price+Search+Engine&etcc_med=Price+Search+Engine&etcc_cmp=Productlisting&et_cid=3&etcc_ori=skroutz.gr ?

 

και το draytek ειναι αυτο http://www.msystems.gr/index.php?category=1814&product=18099 ?

Επεξ/σία από mavrickar
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα,

λοιπον, τα στατιστικα που δειχνει το baudtec ειναι αυτα.φωτο1

 

οι αλλες φωτογραφιες δειχνουν τι ειδους καλωδιο χρησιμοποιηθηκε,πως ξεκιναει απο την πριζα(δεν ειχα μικρο κατσαβιδι πλακε για να την ανοιξω) και η καταληξη σε εξωτερικη πριζα rj11( 15μετρα μετα)οπου εκει συνδεεται μονο το ρουτερ.δεν υπαρχουν τηλεφωνικες συσκευες,συνεγαρμοι κλπ.ουτε φιλτρο χρησιμοποιησα αφου παει κατευθειαν στο ρουτερ..

 


@poulinos

οχι 15 μετρα τηλεφωνικα.η βαλε το ρουτερ στην κεντρικη με κοντο καλωδιο και ριξε μεγαλο Utp ή πηγαινε παρε Utp και χρησηιμοποιησε το ενα ζευγαρι πχ μπλε,μπλε ασπρο σαν τηλεφωνικο .δηλαδη του βαζεις rj11 σε ενα ζευγαρι.
βαλε ενα copy paste ακριβως τα χαρακτηριστικα της γραμμης και επισης δεν υπαρχει 15max.αν το dslam
ειναι adsl2+ θαπαιζει μεχρι 24.εκτος αν δεν πληρωνεις πχ για 24.μαλλον εννοει οτι η γρμαμη σου παιζει 15 max.αν εχεις 15 mbit με 7.5 margin
και 21 attenuation εισαι σε φυσιολογικη γραμμη.ουτε η χειροτερη ουτε η καλυτερη.απλα δες και με μικρο τηλεφωνικο
μηπως χανεις και απο εκει.
και φιλτρα σε τηλεφωνα οπως και σε συναγερμο αν υπαρχει.

post-105831-0-83002500-1445695667_thumb.png

post-105831-0-42869500-1445695705_thumb.jpg

post-105831-0-01391700-1445695733_thumb.jpg

post-105831-0-43381000-1445695750_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα,ψαχνω και γω να αγορασω ενα adsl modem-router μιας και το baudtec που ειχε δωσει ο οτε πριν 5-6 χρονακια δεν παει καλα τελευταια (μετα απο κανα 2 πτωσεις κιολας :-D ).Θα συνδεσω πανω 2 pc και στο wifi το πολυ  1 tablet,1 smartphone.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...