Προς το περιεχόμενο

ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ADSL/VDSL ROUTER post here(γράψτε εδώ)


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 4,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Αμα εχεις μονοφασικο φιλε χρισταρα μη δωσεις τοσα λεφτα για devolo και τα tplink μια χαρα θα παιξουν

εμένα με ενδιαφέρει να έχω μέγιστες ταχύτητες εκει που θα συνδέσω το powerline(συγκεκριμένα πάνω σε πολύπριζα θα ειναι)απο τη μια μεριά του σπιτιου στην αλλη.

Όταν έρθει εκεινη η ώρα πιθανότατα θα ανοίξω θέμα για περισσότερα στοιχεία/καλύτερη συζήτηση κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλύτερα όμως να πάρεις με δυνατότητα Pass-through, δηλαδή να έχει πρίζα σουκο πάνω του και το ίδιο να μπαίνει πρώτο στην πρίζα του τοίχου.

Υπάρχουν πληθώρα αναφορών ότι όταν μπαίνουν σε πολύπριζο, υπάρχει μείωση στην ταχύτητα λόγω εισερχόμενου θορύβου. Αυτά με το Pass-through φιλτράρουν σε μεγάλο βαθμό τον θόρυβο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλύτερα όμως να πάρεις με δυνατότητα Pass-through, δηλαδή να έχει πρίζα σουκο πάνω του και το ίδιο να μπαίνει πρώτο στην πρίζα του τοίχου.

Υπάρχουν πληθώρα αναφορών ότι όταν μπαίνουν σε πολύπριζο, υπάρχει μείωση στην ταχύτητα λόγω εισερχόμενου θορύβου. Αυτά με το Pass-through φιλτράρουν σε μεγάλο βαθμό τον θόρυβο.

άρα δηλαδή βάζω το powerline και πάνω του συνδέω το πολύπριζο εαν κατάλαβα καλά;

Δυστυχώς εκεί που είναι η τηλεφωνική γραμμή δεν μπορώ να αφήσω μόνο το μόντεμ γιατι συνδέονται τηλέφωνα και φωτιστικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παραξενο να μην απαντησει η tp link.ισως καποιο bug αυτο με την χωρητικοτητα.παιζει κανονικα Ntfs?Να βλεπει gpt λιγο δυσκολο μαλλον ή το δοκιμασες και αυτο?παροτι στο διαβαζει ετσι με αρνητικο παιζει μια χαρα???τσεκαρε το μην γινει καμια βλακεια και μετα κλαις τα Data σου..thanxs για το feedback

Παίζει κανονικότατα ntfs. Gpt φορμαρίστηκε ο σκληρός αρχικά από τον υπολογιστή, και τον είδε το router πάλι με αρνητικό. Δεν πρόλαβα να βάλω data για να δω τι παίζει. Σκέφτηκα ότι θα φταίει που δεν είναι σε mbr και τον ξαναφορμάρισα. Από τότε τον βάζω-βγάζω μεταξύ pc και router, για να του περνάω μέσα πράμα, να μην το κάνω μέσω δικτύου, και διαβάζει τα πάντα όπου κι αν συνδεθεί. Τώρα τι να πω, αν γίνει καμιά στραβή, κλάφτα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα έχω ένα thomson tg585v7(αρκετά παλιό) και θέλω να πάρω ένα ρούτερ (κάνωντας bridge το thomson) ή ένα modem/router .

έχω αρκετά καλή γραμμή και θέλω να πάρω το μέγιστο απο αυτή.

επίσης θέλω καλή κάλυψη ασύρματου και ένα ρουτερ που να μην πιτάρει καθώς πάνω θα πέσουν κονσόλες,nas, ένας media streaming server και τα PC.

σκέφτομαι το cisco/linksys e1200v2. έχετε να προτίνετε κάτι καλύτερο μέχρι 50 ευρώ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α.δοκιμασε Firmware update.β.speedtest εκανες ή απλα ειδες τον συγχρονισμο απο μεσα?θες repeater/extender ή access point?Θα συνδεθει δηλαδη με καλωδιο ethernet Πανω στο adsl router ή ασυρματα?με καλωδιο δεν θα χασεις ταχυτητα ενω ασυρματα(repeater/extender ) θα χασεις.σε ap ή σε repeater value for money ειναι tp link 701nd ,801nd,901nd.παιζει και Repeater και access point.εκτος αν θες να πας μετα σε Powerline με wifi ή σε Powerline μαζι με ap.αν τωρα αλλαξεις και το adsl router εκει δες για τα tp link 8970,8980 dual band,9980 dual band + vdsl για μελλοντικη χρηση εκτος αν θες να δωσεις λεφτα για Draytek.

 

το dgn δεν θέλει upgrade. χαμήλωσα το snr μέσω προγράμματος και η ταχύτητα πήγε στα 12 οπότε θα κρατήσω σαν βασικό router το dgn2200.

η 2η συσκευή θα παίρνει ασύρματα το ίντερνετ αφού μεσολαβούν κάμποσοι τοίχοι μέσα στο σπίτι.

 

οπότε έχουμe dgn2200-->άγνωστη συσκευή (ασύρματα)--->> επέκταση, ενίσχυση wifi και έξοδο σε καλώδιο (αν χρειαστεί, πχ σε tv).

 

υπάρχει περίπτωση ασυμβατότητας dgn2200 και tp-link801...???

 

άλλη απορία: το 801 μπορεί να δουλέψει σαν extender και να βγάζει από καλώδιο ταυτόχρονα??

 

thanks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα έχω ένα thomson tg585v7(αρκετά παλιό) και θέλω να πάρω ένα ρούτερ (κάνωντας bridge το thomson) ή ένα modem/router .

έχω αρκετά καλή γραμμή και θέλω να πάρω το μέγιστο απο αυτή.

επίσης θέλω καλή κάλυψη ασύρματου και ένα ρουτερ που να μην πιτάρει καθώς πάνω θα πέσουν κονσόλες,nas, ένας media streaming server και τα PC.

σκέφτομαι το cisco/linksys e1200v2. έχετε να προτίνετε κάτι καλύτερο μέχρι 50 ευρώ?

κάποια πρόταση κανείς? poylinos?

βιάζει γιατί έχω κουπόνι έκπτωσης και θα λήξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επανέρχομαι επιτέλους με ανθρώπινο internet! Δεν ήθελα να απαντήσω από το κινητό.. Αφού οι ethernet του dgn2000 μου πέθαναν τελείως πήγα και πείρα το προαναφερθέν W8970!

 

100% ευχαριστημένος με την απόδοση του εδώ και 2 μέρες! συχρονισα και 500kbps παραπάνω! Έβαλα και ένα fastpath στη γραμμή και ήρθα πάλι στα ίδια. 13500kbps :huh:

 

Ίσως να μη τα πηγαίνει το ίδιο καλά όταν είναι πολλά connection ανοιχτά πχ από το torrent >500 , ίσως να θέλει καμια ρυθμίσει, το ψάχνω..

 

Το wifi κάλυψε το πεδίο το οποιο επιθυμούσα, δίνει κανονικά ip χωρίς πρόβλημα σε πολλές συσκευές και τις τρέχει χωρίς πρόβλημα.

Το usb port για δημιουργία DLNA εύχρηστο αν και δε παίζει υπότιτλους στη tv μου, δε το χρειάζομαι έτσι και αλλιώς καθώς τρέχω ένα από το pc μου. Σαν ftp server ωραίο είναι και εύκολο.

 

Φαίνεται να παίρνει πολύ παραμετροποίηση από τις ρυθμίσεις του, εάν έχετε να προτείνεται κάτι ευχαρίστως :D

 

 

 

εμένα με ενδιαφέρει να έχω μέγιστες ταχύτητες εκει που θα συνδέσω το powerline(συγκεκριμένα πάνω σε πολύπριζα θα ειναι)απο τη μια μεριά του σπιτιου στην αλλη.
Όταν έρθει εκεινη η ώρα πιθανότατα θα ανοίξω θέμα για περισσότερα στοιχεία/καλύτερη συζήτηση κλπ.

 

 

Προσωπικά έχω το TP-Link Powerline AV500 TL-WPA4226KIT - WiFi Extender Kit και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος.
Ταχύτητα που πιάνει από τη μια άκρη του σπιτιού διαγώνια στην άλλη είναι 120-200Mbps το γιατί παίζει το έβρος τόσο πολύ δεν έχω ιδέα. Πρόσθετη περί τα 10ms παραπάνω. Το συγκεκριμένο πακετάκι έχει τα πάντα που μπορεί να χρειαστεί κάποιος εκτος από passthrough στον extender. Προσωπικά το έχω βάλει πρώτο  σε ένα πολυμπρηζο και έχω τη παραπάνω απόδοση. :ph34r:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσωπικά με έχει ταλαιπωρήσει αφάνταστα το wifi του 8970 αλλα μαλλον καποιο δικό μου προβλημα πρεπει να ειναι δεν εξηγείται διαφορετικα να μην μπορώ να βρω λυση.

Εχω αγοράσει μαλιστα και το 722Ν για να αποκλεισω καθε ενδεχομενο.

Βάζω να κατέβει ubuntu 15.04 απο την επισημη ιστοσελιδα,χωρις να εχω κανει την οποιαδήποτε ρυθμιση στο utorrent(εκδοση 2.2.1)αφου ξεκινήσει δυναμικά μετα απο λιγο μπουκώνει και η ταχυτητα ειναι 400-800ΚΒ απο 1.5ΜΒ που ηταν σταθερά και μέχρι να κλείσω το utorrent,δεν μπορώ να σερφάρω ευκολα κλπ κλπ.

εχω αλλάξει συσκευη νομίζοντας οτι έχει πρόβλημα αλλα τελικα και η αλλη μου κάνει το ιδιο,εχω δοκιμάσει με το 722Ν και παλι τα ιδια γινονται.

 

βγάζω-βαζω το 722Ν κατεβάζει για 1-5 λεπτα κανονικα και μετά ξανα τα ιδια.

Εχω αλλάξει εκδόσεις του utorrent απο 1.6 εως 2.2.1,δεν βάζω παραπανω για συγκεκριμενους λόγους και διαφημίσεις.

Δεν αλλάζει η κατάσταση.

Port forward εχει γίνει κανονικά.

Βάζω το παλιό μου airties 5440 όλα λειτουργουν ΑΨΟΓΑ.

εχω στερέψει απο ιδέες.

 

Δυστυχώς δεν μπορώ να κανω δοκιμές πολλές με καλώδιο γιατι ειναι στην αλλη ακρη του σπιτιου και δεν μπορω να μετακομίσω με τον υπολογιστή εκει πέρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι μπερδεύτηκα δεν είναι το πρόβλημα στο wifi αλλα γενικά.. Όταν ανοίγω torrent κρεμάει όλο το υπόλοιπο internet. Επιπλέον το torrent δε χρησιμοποιεί πάνω από 1mbps.. Λες και είναι κλειδωμένο εκεί.. Έκανα και Forwarding -> Port Triggering αλλα τίποτα.. Το ίδιο κλείδωμα 1mb με το torrent..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια καλημερα σημερα αγορασα κι εγω το tp 8970 γιατι με το zte του οτε ηταν χαλια η κατασταση.Η γραμμη που εχω ειναι adsl και επειδη δεν ειμαι κ γνωστης των ρουτερ τελικα θα ηθελα να ρωτησω εκτος απο ενα quick set up που εκανα βαζοντας το username και το passworld πρεπει να ρυθμισω κατι αλλο για να ναι καλυτερη η γραμμη?κ αν υπαρχει κατι για το online gaming οπως η ρυθμιση dmz η κατι αλλο που πρεπει να αλλαξω.αυτο που παρατηρησα οταν συνδεθηκα ηταν οτι η γραμμη απο 10 που εδινε πηγε 14 τωρα σε ολα τα αλλα θα ηθελα μια βοηθεια γενικα αν πρεπει να αλλαξω κατι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το dmz να μη το ενεργοποιειτε σε καμια περιπτωση διοτι καταργειτε το nat-firewall και λειτουργει σαν απλο modem το μηχανημα. Ειστε δλδ χυμα στο κυμα και με μεγαλες ευπαθειες στο δικτυο σας. με ενα απλο σνιφαρισμα οποιος θελει μπαινει δλδ. Να χρησιμοποιειτε PF.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πηρα αυτο το router απο cyta ειναι καλο για online gaming για ps4 με διαφερει για τα online games να μην μυ κολαει και μου δημιουργει προβληματα ξερει κανεις αν αξιζει η να παρω καποιο αλλο θελω τις γνωμες σας


Technicolor TG782 γι αυτο εδω μιλαω 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...