Προς το περιεχόμενο

ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ADSL/VDSL ROUTER post here(γράψτε εδώ)


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να συμπληρώσω στο προηγούμενο μου post  ότι η forthnet μου πρότεινε για αγορά με 60€ το συγκεκριμένο ρουτερ Technicilor TG589vn. Αξίζει να δώσω 20€ παραπάνω και να πάρω ένα από τα δύο που πρότεινα ή να πάω σε αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Αυτό το καινούριο feature που βλέπω σε ακριβά routers που λένε ότι 'λοκάρουν' τις wireless συσκευές που έχεις και μεταδίδουν πιο καλά το σήμα το έχει τεστάρει κανείς να μας πει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λιγο το Up εστρωσε!!!

 

Μας ταλαιπωρησε πολυ να συνδεθουμε γιατι δεν θυμομουν τον κωδικο του ISP (ΟΤΕ στην προκειμενη) και επρεπε να μιλησω με 13888.

 

Εχει απειρες ρυθμισεις που πραγματικα δεν τις εχω ψαξει ακομα.Οσο περνανε οι μερες θα το ψαχνω!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Ψάχνω για κάποιο router έως 80€ το πολύ 90€ (μόνο αν υπάρχει με δόσεις). Είμαι ανάμεσα σε αυτά τα δύο AC750 D2 και το W9980. Να πω ότι υπάρχουν ήδη κινητά στο σπίτι που μπορούν να χρησιμοποιήσουν την 5ghz συχνότητα και το πρότυπο AC. Απλά το 9980 υποστηρίζει και VDSL για πιθανή μελλοντική αναβάθμιση. Ποιό από τα δύο προτείνεται; Μήπως με αυτά τα λεφτά υπάρχουν καλύτερες επιλογές;

 

 

Για να βοηθήσω θέλω να συνδέονται ασύρματα τουλάχιστον 10 συσκευές χωρίς κάποιο πρόβλημα σε μια περιοχή μικρότερη από 80τμ.

σε αυτα τα λεφτα μαλλον δεν θα βρεις κατι καλυτερο.το ενα ειναι Vdsl οποτε μελλοντικα εισαι καλυμμενος το αλλο δινει ac.Οτι θες πιο πολυ απο τα 2.το ac αν δεν κανεις μεταφορα το θεωρω λιγο περιττο.μετα σε παραπανω λεφτα κανα asus.

καλησπερα παιδια,θα ηθελα τη βοηθεια σας για καινουριο modem-router.(τι αλλο.. :-))

η γραμμη ειναι 20αρα,στο εξωτερικο,ο παροχος ειναι η wind και τωρα χρησιμοποιω ενα baudtec tw263r4-a2 του οτε.

 

(μετα απο λιγο ψαξιμο βρηκα οτι τα dslam του παροχου ειναι alcatel αρα εχουν broadcom chipset.επειδη το βρηκα googlaροντας,αν καποιος ξερει πως μπορω να δω δε τι dslam συνδεομαι μεσα απο το ρουτερ 'η καπως αλλιως ...καλοδεχουμενο.απλως για να το σιγουρεψω)

 

οπως ειναι λογικο κοιταω σε modem-router με broadcom chipset.

δεν ξερω αν αλλα chipset ειναι ασυμβατα 'η μπορει να μην λειτουργουν καλα κλπ...

ξεκινησα να κοιταω τa εξης:

-asus dsl-n55u(ralink-trendchip)

-netgear dgnd3700v2 and dgnd4000(brdcom)

-και φυσικα τα tp-link 8970-8980.(lantiq)

απο αυτα μονο τα netgear εχουν bdcom chipset.τα υπολοιπα πιστευετε οτι δε θα παιζουν τοσο καλα με τη γραμμη μου?εχετε στα υποψη σας αλλα μοντελα με broadcom chipset 'η καποια που να ''παιζουν καλα'' με alcatel dslam?

το baudtec ειναι απλα για πεταμα.αν εχεις iptv απλα προσεχε γιατι θα πρεπει να βρεις adsl router  που θα μπορεις να φτιαξεις stb θυρα.λογικα τα περισσοτερα μπορουν απλα να ειναι και ευκολο.η wind παιζει με alcatel dslam οποτε εχει broadcom.δεν ξερω αν ποιο παλια ειχε αλλα dslam.μεσα απο το web interface ή και cli μερικα adsl/vdsl ρουτερ οπως πχ speedtouch,thomson,technicolor το αναφερουν σαν local/remote vendor.ifnt= infineon,bdcm  τα broadcom και glsp καi gspn=globespan.
αν συνεργαζεται το adsl router σου με orbmt ή dmt παλι το βλεπεις αλλιως ρωτας τον παροχο.
καλα και να μην ειναι broadcom το chipset δεν σημαινει οτι δεν θα παιξεις.δεν ειναι Must δηλαδη να ειναι broadcom.και εγω εχω router broadcom και πεφτω σε infineon.
to asus δεν ειναι vdsl αν σε ενδιαφερει.
ουτε το Netgear dgnd3700 kai dgnd400 δεν ειναι vdsl
tp link μονο το 9980 ειναι vdsl.αν εχεις καλη γραμμη ολα θα παιξουν μια χαρα.κοιτα και σε Draytek αν ειναι να ανεβεις σε λεφτα.2760 για παραδειγμα

Αγόρασα το W9980B (δλδ annexB, για ISDN), αλλά (1) όλα είναι στα γερμανικά!!! και (2) δεν μπορεί να συγχρονίσει!!! Δεν ξέρω τι μπορεί να φταίει, ακόμα το ψάχνω... Άμα έχει κανείς καμιά ιδέα τι μπορεί να παίζει... :)

μην γραφουμε Plz την ιδια ερωτηση σε δυο θεματα.

http://www.insomnia.gr/topic/583636-tp-link-w9980-adsl-%CF%87%CF%81%CE%AE%CF%83%CE%B7-%CF%80%CE%BF%CE%BB%CF%8D-%CE%B1%CF%81%CE%B3%CF%8C-wi-fi/

λοιπόν,μιας και το 8970 με απογοήτευσε στον τομέα ασυρματου για torrenting(υπάρχει και προσωπικό αντιστοιχο θέμα για οποιον ενδιαφέρεται η το έχει και μπορει να τσεκάρει την συσκευή του)κοιτάζω σε κάτι αλλο,όταν με το καλό καταφέρω και το πουλήσω.

ειμαι ανάμεσα σε

http://www.e-shop.gr/netgear-d3600-n600-80211n-dual-band-gigabit-wifi-dsl-modem-router-p-PER.617443

και

http://www.e-shop.gr/d-link-go-dsl-ac750-wireless-ac-dual-band-adsl2-pstn-modem-router-p-PER.614671

 

νομίζω το πρώτο λόγω μάρκας και μόνο φαίνεται καλύτερη επιλογή,διαφορετικά το ψήνω για DGN2200 που ειναι και σταθερή αξία(απλά δεν ξέρω τι γινεται με την εμβέλεια του ασυρμάτου του,για μένα ειναι κύριο ατού η ανεμπόδιστη λειτουργια του wifi με μέγιστες ταχύτητες)

απο αυτα τα 2 θα προτιμουσα το Netgear να πω την αληθεια.μηπως να πας σε καποιο να ειναι ac και να παρειςκαι καρτα ac?υπαρχουν και τα Draytek αλλα ειναι ακριβα.το dgn2200 ειναι value for money και νορμαλ εμβελεια.εσωτερικες κεραιες το νεο version εξωτερικες το πιο παλιο.

1 http://www.e-shop.gr/netgear-d6400-ac1600-dual-band-gigabit-wifi-vdsl-adsl-pstn-modem-router-p-PER.617471

2 http://www.e-shop.gr/asus-dsl-ac68u-dual-band-wireless-ac1900-gigabit-adsl-vdsl-pstn-isdn-modem-router-p-PER.617368

Τι θα διαλεγαν οι ειδικοι?

Χρηση για μεγαλυτερη καλυψη στο σπιτι, 2 tv 2 κινητα 1 ταμπλετ

Να μη μπουκωνει (τωρα με το μαμα απο οτε θελει τα restart του)

Ειμαι με adsl 24.

σαν μαρκα Netgear>σαν χαρακτηριστικα και πιο να παιξεις το asus.αναλογως αν σε νοιαζει το ac ή αν σε νοιαζει γενικα ενα καλο adsl/vdsl ρουτερ.

 

Αν ειναι να δωσεις τοσα φραγκα παρε ενα draytek 2760 delight και καθαρισες για παντα. Και πιο φθηνο.

αρκει να μην θελει το ac υποχρεωτικα.κατα τα αλλα +1

 

 

ναι αυτο εννοει.απλα ειναι 802.11n δεν ειναι Dual band.απλα παιρνεις κατι κορυφη

Τελικά είναι καλύτερα ή όχι να κρατάμε το μανίσιο modem-router που μας δίνει η εταιρία;

οχι .ειναι Zte συνηθως δεν αξιζει.λιγα ρουτερ εχουν δωθει να αξιζουν.απλα καποιες φορες 

α.αν εχεις Iptv μπορει να μην παιξει με αλλο adsl/vdsl ρουτερ.

β.αν εχεις voip και αλλαξεις adsl/vdsl ρουτερ επισης θα χασεις την τηλεφωνια.

γ.μπορει μια στις 100 να εχεις ασυμβατοτητα.αλλα ειναι μια στις 100 μην πω μια στις 1000

ευπρόσδεκτες προτάσεις εως 100€,νομίζω για παραπάνω σε οικιακή χρήση με adsl δεν εχει νοημα.

Ευχαριστώ.

 

Τα draytek τα γνωρίζω και τα αγαπάω σαν μαρκα αλλα ειναι τρομερά εκτος budget,ασε που το 90% των λειτουργιων τους δεν παιζει να το χρησιμοποιήσω ποτέ.

Οπως και στο 8970,περα απο Port forward και enable ipv6 δεν ασχοληθηκα με κάτι αλλο. :-D

σκοπος θα ηταν να βρεις κατι για δοκιμη πχ κανα Netgear ή κανα asus πριν παρεις καποιο και εχεις θεμα.τουλαχιστον το draytek αντεχει αυτα που γραφει.ναι ειναι λιγοακριβα.αν εβρισκες εστω κανα μεταχειρισμενο 2760n ή κανα 2710n που ειναι σκετο adsl.απλα το 2760 ειναι και vdsl για μελλοντικη χρηση.ναι πολλα feautures ισως να σου ειναι περιττα.

Να συμπληρώσω στο προηγούμενο μου post  ότι η forthnet μου πρότεινε για αγορά με 60€ το συγκεκριμένο ρουτερ Technicilor TG589vn. Αξίζει να δώσω 20€ παραπάνω και να πάρω ένα από τα δύο που πρότεινα ή να πάω σε αυτό;

ωραιο σταθερο ρουτερκαι παιζει vdsl το 589 αλλα ειναι N δεν ειναι ac.οποτε εγω θα εβαζα λιγα λεφτα παραπανω να παρω κατι καλυτερο.το καλυτερο ειναι σχετικο παντα αναλογως τις αναγκες σου.μπορει και το Vdsl να σου ειναι περιττο μπορει και το ac Να σου ειναι περιττο.απλα το 589 εχει και Custom firmware.οχι οτι δεν το ξεκλειδωνεις ή οτι δεν θα παιξει με αλλο Provider αλλα με νευριαζει να ειναι κατι με Custom

Τελικα πηρα αυτο

 

να γραψεις εντυπωσεις διοτι λιγα ατομα εχουν παρει asus και δεν βλεπεις κανεναν να λεει ποσο καλο ή οχι ειναι .και ειναι καμποσα τα ατομα που βλεπουν τα asus και δεν υπαρχει καποιος να πει μια γνωμη αν ειναι καλο ή οχι.

 

Αυτό το καινούριο feature που βλέπω σε ακριβά routers που λένε ότι 'λοκάρουν' τις wireless συσκευές που έχεις και μεταδίδουν πιο καλά το σήμα το έχει τεστάρει κανείς να μας πει;

πολλα feautures θα δεις να αναγραφει το καθε ρουτερ.οτι 150 τις 100 καλυτερο wireless κτλ.δεν ειναι μονο το ποσο καλο ειναι το ρουτερ αλλα ειναι και η αλλη πλευρα.πχ τι ασυρματη καρτα εχεις.αν ειναι κινητο που εχει αδυναμη κεραια ,το ρουτερ θα φτανει σε σενα αλλα εσυ δεν θα φτανεις στο ρουτερ πχ.

 

Λιγο το Up εστρωσε!!!

Μας ταλαιπωρησε πολυ να συνδεθουμε γιατι δεν θυμομουν τον κωδικο του ISP (ΟΤΕ στην προκειμενη) και επρεπε να μιλησω με 13888.

Εχει απειρες ρυθμισεις που πραγματικα δεν τις εχω ψαξει ακομα.Οσο περνανε οι μερες θα το ψαχνω!!

θα βρεις πολλα πραγματα σε αυτα τα ρουτερ.αναλογως τι χρειαζεσαι απο ολα αυτα.σημειωσε καπου τον κωδικο και εσυ.λογικα θα παιζεις πιο σταθερα απο το παλιο ρουτερ.το ποσο συγχρονιζεις δυστυχως δεν ειναι παντα θεμα καλου ρουτερ.μπορει ενα καλο ρουτερ να συγχρονιζει πιο χαμηλα πχ στο down απο ενα των 10 ευρω.ειναι λιγο σχετικο αυτο.απλα δες και τι Profile φορας μηπως μπορει να στο χαμηλωσει(margin) ο παροχος ωστε να κερδισεις σε ταχυτητα.

 

Προσέξτε πάντως γιατί αν δεν κάνω λάθος για να επωφεληθείς από ένα πρωτόκολλο πρέπει να το υποστηρίζει και o client!

εννοειται αυτο.αν παιζει ac το ρουτερ και εχει καρτα n θα παιξει σαν N.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Poulinos : Για αυτό ρώτησα γιατί εγώ που έχω cyta και σύμφωνα με αυτά που λες δεν μπορώ να αλλάξω modem-router (όπως βλέπεις ακριβολογώ ενώ εσύ λαθεμένα αναφέρεις μόνο τη λέξη router).

Μπορώ όμως να κουμπώσω πάνω όποιο router της αγοράς γουστάρω και να χρησιμοποιώ το wireless του router (έχοντας κλειστό το wireless του modem-router).

Για παράδειγμα έτσι κάνω όταν κουμπώνω πάνω ένα airport express που έχω.

Ολα τα airport της apple είναι μόνο routers!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

poulinos επειδη βλεπω οτι το κατεχεις το σπορ και γω οχι, αν θα ηθελες μπορουμε να κανονισουμε να ερθεις απο εδω να το δεις και να κανεις κανενα review για το ινσομνια κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Poulinos : Για αυτό ρώτησα γιατί εγώ που έχω cyta και σύμφωνα με αυτά που λες δεν μπορώ να αλλάξω modem-router (όπως βλέπεις ακριβολογώ ενώ εσύ λαθεμένα αναφέρεις μόνο τη λέξη router).

Μπορώ όμως να κουμπώσω πάνω όποιο router της αγοράς γουστάρω και να χρησιμοποιώ το wireless του router (έχοντας κλειστό το wireless του modem-router).

Για παράδειγμα έτσι κάνω όταν κουμπώνω πάνω ένα airport express που έχω.

Ολα τα airport της apple είναι μόνο routers!

ναι modem router δεν μπορεις να αλλαξεις.το εγραψα ρουτερ( ασχετα που αλλο adsl/vdsl router (xdsl port)  αλλο σκετο ρουτερ(wan θυρα) για συντομια λογω οτι ειναι λιγο κουραστικο καθε φορα να γραφεις adsl/vdsl router και β.μιας και η κουβεντα ειναι για adsl/vdsl. λεγοντας πιο πανω ρουτερ cyta εννοουσα  το adsl router της cyta.αλλα ναι οποιος εχει cyta λογω voip ,οποιος εχει vodafone λογω voip,οποιος εχει Hol(λιγοι συνδρομητες που ειναι voip), οποιος εχει iptv απο oτε ή hol αμα αλλαξει adsl/vdsl router θα χασει αυτην την υπηρεσια.το iptv μπορει να παιξει και σε αλλα ρουτερ απλα θελει να φτιαξεις αλλο pvc(8,36) , (8,37).το εχουν κανει μερικοι και παιζει.το voip ειναι πιο δυσκολο διοτι θελει να παρεις τους κωδικους για να παιξει και πολλες φορες ναι θελει παραπανω ρυθμισεις πχ pvc κτλ για να παιξει.οποιος θελει παιρνει το ρισκο.επισης το ιδιο ισχυει και για τα προγραμματα voip της forthnet σε εταιρικα προγραμματα.μερικοι παροχοι σε βαζουν σε bridge mode αλλα οχι ολοι.

Δεν ειναι υποχρεωτικο να στο γυρισουν σε bridge.μπορεις να βαλεις το ρουτερ πισω απο το adsl/vdsl router και χωρις bridge απλα θα εχεις 2 nat οποτε μετα διπλα Port forward.υπαρχει και η λυση να βαλεις το router lan το lan με το adsl router αλλα ετσι θα παιζει σαν ενα access point.και μετα η σωστη λυση να ειναι bridge το adsl router.αναλογως τι θελει να κανει ο καθενας και ποσο advanced ειναι για να κανει παραπανω ρυθμισεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

poulinos επειδη βλεπω οτι το κατεχεις το σπορ και γω οχι, αν θα ηθελες μπορουμε να κανονισουμε να ερθεις απο εδω να το δεις και να κανεις κανενα review για το ινσομνια κλπ.

αυτο για τα reviews ξερεις ποσες φορες το εχω σκεφτει.αλλα δεν το εκανα ποτε γιατι απλα απο χρονο αστα να πανε.εδω θελω να κανω λιγο Update το guide στην υπογραφη μου και το σκεφτομαι διοτι θα φαω κανα 10 ωρο στο νερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω καταμπερδευτεί με όλα αυτά τα πρότυπα και τις ταχύτητες κλπ.

Είμαι ανάμεσα σε

tp-link 9980

tp-link archer D7

ASUS N17U (κυρίως επειδή αγαπώ την εταιρία και μου αρέσει εμφανισιακά  :P )

Δεν έχω καταλάβει όμως ποιο  υπερέχει σε τεχνικά χαρακτηριστικά...VDSL δεν με απασχολεί πάντως.

Έχω σύνδεση FORTHNET αν έχει σημασία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

tp link 9980,gigabit.,dual band 802.11n ,vdsl/adsl

tp link archer d7 .gigabit ,dual band αλλα ειναι και ΑC,ειναι μονο adsl2+

asus n17u.gigabit ,adsl οχι vdsl,802.11 n.δεν ειναι Dual band οσο βλεπω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...