Προς το περιεχόμενο

ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ADSL/VDSL ROUTER post here(γράψτε εδώ)


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά. Ψάχνω να αλλάξω το modem μου για να ενισχυσω το σημα καθως το τωρινο καλυπτει μονο το μισο σπιτι και πολλα δωματια μενουν χωρις συνδεση. Δεν θελω να δωσω παρα πολλα λεφτα. Θελω ενα modem value for money που να καλυψει σε σημα ολο το σπιτι ( 120τ.μ ) και αν ειναι δυνατον να βελτιωσει οσο γινεται την ιδια τη συνδεση. Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  • Moderators

Καλημέρα, 

 

Σκέφτομαι για αγορά νέου ADSL modem/router, γιατί το ZTE του OTE τελευταία μου δημιουργεί κάποια θέματα ειδικά στο wireless και επίσης έχει περιορισμένα configuration options.

 

Το budget είναι μέχρι ~250 ευρώ και τα βασικά χαρακτηριστικά που ψάχνω είναι:

1. Να παίζει χωρίς (γνωστά) προβλήματα με ADSL2+ του OTE και καλό θα ήταν να έχει και VDSL modem (για πιθανή μελλοντική χρήση)

2. Το WiFi να είναι Dual Band και να έχει καλό coverage / αξιοπρεπείς ταχύτητες έως τα 20m. Καλό θα ήταν να υποστηρίζει και το πρόσφατο 802.11ac πρότυπο. 

3. Να έχει τουλάχιστον 4 ethernet ports, κατά προτίμηση gigabit.

4. Υποστήριξη για multiple SSIDs, με MAC Filtering per SSID, και καλό θα ήταν να υποστηρίζει και VLANs και DCHP server per SSID και VLAN. 

 

Κοιτάω κυρίως προς τα ASUS DSL-AC68U, Netgear Nighthawk D7000 AC1900 και TP-Link Archer D9 AC1900 (που δεν έχει VSDL modem). 

Έχει κανείς εμπειρία με αυτά; κυρίως τα προβλήματα που έβγαλαν με ενδιαφέρουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά. Ψάχνω να αλλάξω το modem μου για να ενισχυσω το σημα καθως το τωρινο καλυπτει μονο το μισο σπιτι και πολλα δωματια μενουν χωρις συνδεση. Δεν θελω να δωσω παρα πολλα λεφτα. Θελω ενα modem value for money που να καλυψει σε σημα ολο το σπιτι ( 120τ.μ ) και αν ειναι δυνατον να βελτιωσει οσο γινεται την ιδια τη συνδεση. Ευχαριστώ.

Καμια ιδεα;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά χωρίς εξωτερικές κεραίες δεν θα έπαιρνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

netgear κλάσης ανώτερη απο tp-link.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

netgear κλάσης ανώτερη απο tp-link.

θελω να εχει δυνατο σημα wifi αυτο εχει?και το συγκεκριμενο λεει οτι ειναι pstn ενω εγω εχω isdn ειναι τυπογραφικο λαθος ή θα κανει στην γραμμη μου?

Ή αυτο  http://www.e-shop.gr/asus-dsl-n66u-dual-band-wireless-n900-gigabit-adsl-vdsl-pstn-isdn-modem-router-p-PER.616245 ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιθανώς δεν θα έχει καλό wifi?

H υπάρχει άλλος λόγος?

Και περισσότερη θερμοκρασία. Την είχα πατήσει έτσι με ενα linksys. Το είχα χρυσοπληρώσει τότε, ενσύρματα δεν είχε πρόβλημα. Ασύρματα μόλις ζεσταινόταν λίγο κολούσε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα !! θα ηθελα την βοηθεια σας σε κατι !! Εχω συνδεση με τον οτε και οπως σε ολους μου παρείχε το zte  ρουτερ  ! Σκεφτομαι να αλλαξω με καποιο της αγορας για τον λογο οτι μπαινουμε πολλες συσκευες σε αυτο οπως πχ ps4 που τραβαει πολυ ! η γραμμη μου ειναι isdn και εχω βρει αυτο :Link.png Site:  Θελω να μου πειτε αν θα ειναι πολυ καλυτερο απο το μαμα και αν αξιζει να αλλαξω και αν εχετε να προτεινετε καποιο αλλο στα ιδια περιπου λεφτα !! Ευχαριστω εκ των προτερων !!

http://www.e-shop.gr/tp-link-td-w8970b-300mbps-wireless-n-gigabit-adsl2-isdn-modem-router-p-PER.612573

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το 9980 το εχει παρει και αλλος κοσμος και ειναι ικανοποιημενος.το draytek ναι αυτο εννοω αλλα με wireless.2760n δηλαδη οχι το σκετο 2760.αλλα δεν ειναι dual band.σε asus κτλ δεν εχω αποψη για να πω.καποιος ηταν να παρει πιο πανω σε καποιο ποστ.αν το εχει παρει ισως να μπορει να σου πει αποψη αλλιως μετα πρεπει να δεις reviews.το tp link ειναι value for money.τα draytek ειναι πολυ καλα αλλα πολυ ακριβα και δεν εχει dual band που θες.

...εβγαλα και μεσα στην πριζα πως εχουν γινει οι συνδεσεις..

13mbit με 25 attenuation.ουτε το καλυτερο ουτε το χειροτερο.θα μπορουσε να ηταν και 15-16.το καλωδιο παιζει να ειναι και ρευματος.

εκτος αν το βλεπω εγω ετσι.εκτος αν ειναι απλα συναγερμου.σε καθε περιπτωση καλο θα ηταν να ειναι utp

για να παρεις τα μεγιστα χωρις να σημαινει οτι χανεις απο αυτο.

επισης στο scothlok αυτο το πλαστικο πραγματακι που ενωνει τα καλωδια βλεπω 3 καλωδια.το ενα ειναι που παει στην πριζα που εχεις το ρουτερ το δευτερο ειναι που παει προς τον παροχο το τριτο που παει?ειναι αυτο που παει στο ιδιο το πριζακι ή παει καπου αλλου που δεν ξερουμε?ρωταω μην ειναι κανα spare ζευγαρι και χανεις απο αυτο λογω οτι μπορει να κατεβαινει μεχρι κατω τον κατανεμητη ή μπορει δεν ξερω που να πηγαινει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα,ψαχνω και γω να αγορασω ενα adsl modem-router μιας και το baudtec που ειχε δωσει ο οτε πριν 5-6 χρονακια δεν παει καλα τελευταια (μετα απο κανα 2 πτωσεις κιολας :-D ).Θα συνδεσω πανω 2 pc και στο wifi το πολυ  1 tablet,1 smartphone.

αναλογως τα λεφτα.απο tp link 8970 μετα tp link 8980 (dual band) και μετα tp link 9980 (dual band+ vdsl) για μελλοντικη χρηση.αν καποιος θελει κατι πιο ακριβο πιο καλο παει σε draytek 2760n.πιο καλο δεν το εννοω στα χαρακτηριστικα αλλα πιο professional να το πω.??

 

Καλησπέρα παιδιά. Ψάχνω να αλλάξω το modem μου για να ενισχυσω το σημα καθως το τωρινο καλυπτει μονο το μισο σπιτι και πολλα δωματια μενουν χωρις συνδεση. Δεν θελω να δωσω παρα πολλα λεφτα. Θελω ενα modem value for money που να καλυψει σε σημα ολο το σπιτι ( 120τ.μ ) και αν ειναι δυνατον να βελτιωσει οσο γινεται την ιδια τη συνδεση. Ευχαριστώ.

α.δεν μπορει κανεις να σου εγγυηθει οτι με ενα καλυτερο ρουτερ θα καλυψεις ολο το σπιτι ειδικα οταν μιλαμε για 120 τετραγωνικα.αν τωρα εχεις κανεναν της πλακας ναι μπορει να παιξει καλυτερα  απο αυτο αλλα παλι δεν σημαινει κατι.εκει μετα θα χρειαστεις ειτε repeater θα χρειαστεις ειτε powerline ειτε καποιο access point αναλογως τι θες να κανεις και αν μπορει να περαστει καλωδιο ή οχι.για adsl router διαβαζεις την αποπανω απαντηση για τα tp link.αλλα ναι τα περισσοτερα ρουτερ ειναι 100mw και δεν παει παραπανω και επισης τα κινητα λογω αυτου που ειναι(μικρη κεραια) ειναι που εχουν θεμα.οποτε οσο και το ρουτερ να εκπεμπει πιο δυνατα το κινητο δεν θα μπορει να στειλει πισω.αμφιδρομη επικοινωνια.

 

Καλημέρα, 

 

Σκέφτομαι για αγορά νέου ADSL modem/router, γιατί το ZTE του OTE τελευταία μου δημιουργεί κάποια θέματα ειδικά στο wireless και επίσης έχει περιορισμένα configuration options.

 

Το budget είναι μέχρι ~250 ευρώ και τα βασικά χαρακτηριστικά που ψάχνω είναι:

1. Να παίζει χωρίς (γνωστά) προβλήματα με ADSL2+ του OTE και καλό θα ήταν να έχει και VDSL modem (για πιθανή μελλοντική χρήση)

2. Το WiFi να είναι Dual Band και να έχει καλό coverage / αξιοπρεπείς ταχύτητες έως τα 20m. Καλό θα ήταν να υποστηρίζει και το πρόσφατο 802.11ac πρότυπο. 

3. Να έχει τουλάχιστον 4 ethernet ports, κατά προτίμηση gigabit.

4. Υποστήριξη για multiple SSIDs, με MAC Filtering per SSID, και καλό θα ήταν να υποστηρίζει και VLANs και DCHP server per SSID και VLAN. 

 

Κοιτάω κυρίως προς τα ASUS DSL-AC68U, Netgear Nighthawk D7000 AC1900 και TP-Link Archer D9 AC1900 (που δεν έχει VSDL modem). 

Έχει κανείς εμπειρία με αυτά; κυρίως τα προβλήματα που έβγαλαν με ενδιαφέρουν.

και ενα draytek θα ηταν καλο αλλα δεν εχει ac και dual band.το archer δεν εχει vdsl και ειναι κριμα να δωσεις τοσα λεφτα

για να παρεις κατι που μελλοντικα δεν θα σου κανει.εκτος αν πεις οτι μετα κρατας το vdsl router του παροχου το γυρνας σε bridge και βαζεις

το tp link να κανει κληση pppoe αφου εχει wan.οποτε μενουν τα αλλα δυο που ειλικρινα θα διαβαζα review για το πιο απο τα δυο να παρω.παιζουν και κατι dlink επισης αν και netgear τα θεωρω πιο καλα.

τωρα η asus δεν εχω προσωπικη αποψη αλλα ειναι μια εταιρεια που βγαζει τα παντα ενω αντιθετα η netgear παιζει στα δικτυακα πιο πολυ παρα σε γενικη γκαμα αρα θα προτιμουσα το netgear να πω την αληθεια.για το asus βλεπεις απειρα πραγματα να λεει οτι κανει αλλα πρεπει να δεις καποιος που το εχει αν ειναι ικανοποιημενος.

netgear ακους και καλα λογια και ασχημα λογια αλλα γενικα βγαζει αρκετο πραγμα.

 

Το asus βγαίνει κάπου στα 175 από Amazon.it

 

προσοχη με τα annex

to asus δινει σχεδον τα ιδια πραγματα με το tp link 9980 απλα δεν ειναι Dual band.to dlink ειναι dual band εχει ac που δεν εχει ουτε το asus αλλα ουτε το tp link 9980 αλλα δεν ειναι Vdsl.και τα 3 μαζι με το tp link πανω κατω τα ιδια .τωρα ειναι και αναλογως ποιο θες να παρεις με βαση τι σε νοιαζει.μπορει να σε νοιαζει να εχεις vdsl ή μπορει να σε νοιαζει να εχεις ac.αυτο το αποφασιζεις εσυ.κατα τα αλλα μια χαρα τιμες.

 

Προσωπικά χωρίς εξωτερικές κεραίες δεν θα έπαιρνα.

απλα οτι καποιο δεν εχει εξωτερικες κεραιες δεν σημαινει οτι δεν θα παιζει καλα.το λεω γιατι υπαρχουν ρουτερ που εχουν εξωτερικες κεραιες και παλι παιζουν χαλια στο wireless

Πιθανώς δεν θα έχει καλό wifi?

H υπάρχει άλλος λόγος?

το λενε πολλοι οτι δεν θα εχει καλο wifi λογω οτι δεν εχεις μια κεραια πχ εξωτερικη αλλα εχεις μια κεραια ή και παραπανω εσωτερικες που μπορει να μην ειναι τοσα dbi ή μπορει να μην παιζουν καλα λογω οτι βρισκονται κατω απο το καπακι.κατα τα αλλα οπως εγραψα παραπανω οτι καποιο εχει εσωτερικη κεραια δεν το κανει κακο οπως και καποιο που εχει εξωτερικη δεν το κανει καλο.

το netgear εχει και ac.απλα το tp link ειναι πιο πολυ value for money και θα βρεις παραπανω ατομα να το εχουν για οποιαδηποτε βοηθεια.και εγω το Netgear θα προτιμουσα.

 

netgear κλάσης ανώτερη απο tp-link.

γενικως και εγω netgear θα προτιμουσα σαν πιο professional αν και πολυς κοσμος εχει παραπονα απο τα netgear αλλα θα μου πεις και για ποια εταιρεια δεν θα ακουσεις παραπονα.

 

θελω να εχει δυνατο σημα wifi αυτο εχει?και το συγκεκριμενο λεει οτι ειναι pstn ενω εγω εχω isdn ειναι τυπογραφικο λαθος ή θα κανει στην γραμμη μου?

Ή αυτο  http://www.e-shop.gr/asus-dsl-n66u-dual-band-wireless-n900-gigabit-adsl-vdsl-pstn-isdn-modem-router-p-PER.616245 ?

αν ειναι adsl over pstn οπως γραφει οχι δεν κανει για την γραμμη σου.θα πρεπει να βρεις το αντιστοιχο μοντελο για over isdn.ειτε μπαινει στο τελος το γραμμα i ή το γραμμα b ή σε αλλες περιπτωσεις απλα αλλαζει το μοντελο (η d link νομιζω το κανει και η cisco).σε καποιες περιπτωσεις ειναι ακριβως το ιδιο απλα καπου γραφει οτι ειναι για over isdn.

καποια ειναι adsl over isdn καποια adsl over pstn καποια px τα asus εγραφαν οτι ειναι και τα 2.

.αυτο που εχεις στο link στο eshop γραφει 

ASUS DSL-N66U DUAL BAND WIRELESS N900 GIGABIT ADSL/VDSL PSTN/ISDN MODEM ROUTER. (παιζει και στα 2 annex )

Και περισσότερη θερμοκρασία. Την είχα πατήσει έτσι με ενα linksys. Το είχα χρυσοπληρώσει τότε, ενσύρματα δεν είχε πρόβλημα. Ασύρματα μόλις ζεσταινόταν λίγο κολούσε.

 

αυτα μπορει να τυχουν.δεν σημαινει οτι καποιο με εσωτερικες κεραιες θα ζεστενεται υποχρεωτικα.εχει να κανει ο ολος σχεδιασμος του ρουτερ.πχ τα oxygen καποια μοντελα εχουν Fan που αμα χαλασει το ρουτερ ζεσταινεται παρα πολυ.αλλα και ακομα με το Fan αν δεν ειναι σε καλο σημειο που να αεριζεται τοτε ζεστενεται και κανει κουφα.ειδικα πολυ θερμοκρασια στα adsl chipsets.πιο πολυ θα βγαλει θερμοκρασια το module του wifi παρα η ιδια η κεραια.το module ειναι ηδη μεσα στο ρουτερ βεβαια.τωρα παραξενο αυτο για την linksys.κατι wag200 ηταν πολυ καλα σε θερμοκρασια και ουτε καν οπες εξαερισμου δεν ειχαν.τα πιο πριν μοντελα wag354 ναι ανεβαζαν καπως temp και ολο το καλυμμα ειχε οπες για να βγαινει ο ζεστος αερας.ετυχες σε περιπτωση και εσυ.τωρα στην περιπτωση σου μονο καμια πατεντα με fan να εκανες.

Καλησπερα !! θα ηθελα την βοηθεια σας σε κατι !! Εχω συνδεση με τον οτε και οπως σε ολους μου παρείχε το zte  ρουτερ  ! Σκεφτομαι να αλλαξω με καποιο της αγορας για τον λογο οτι μπαινουμε πολλες συσκευες σε αυτο οπως πχ ps4 που τραβαει πολυ ! η γραμμη μου ειναι isdn και εχω βρει αυτο :Link.png Site:  Θελω να μου πειτε αν θα ειναι πολυ καλυτερο απο το μαμα και αν αξιζει να αλλαξω και αν εχετε να προτεινετε καποιο αλλο στα ιδια περιπου λεφτα !! Ευχαριστω εκ των προτερων !!

 

http://www.e-shop.gr/tp-link-td-w8970b-300mbps-wireless-n-gigabit-adsl2-isdn-modem-router-p-PER.612573

ειναι πολυ καλυτερο απο το zte.αν θες να δωσεις λεφτα παραπανω μπορεις να πας στο 8980 που ειναι και Dual band ή στο 9980 που ειναι και vdsl.σε καθε περιπτωση προσεχεις να παρεις για adsl/vdsl over isdn.αν και γνωμη μου θα σου λεγα να το γυρισεις σε pstn.παιζει πιο καλα και κερδιζεις ταχυτητα ειδικα στο upload.σε αυτα τα λεφτα το 8970 ειναι πολυ καλο.το v3 ειναι το πιο νεο μοντελο με 2 κεραιες ενω το V1 εχει 3.θα προτεινα το v3 σαν πιο καινουριο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή ταυτόχρονα είναι και επαγγελματικός χώρος δεν μπορώ να αλλάξω σε pstn ! Ο κύριος λόγος που θέλω να αλλάξω είναι οι απόσυνδεσεις !! Για isdn μπορείς να μου προτείνει κάποιο καλύτερο ?? Ευχαριστώ !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...