Προς το περιεχόμενο

ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ADSL/VDSL ROUTER post here(γράψτε εδώ)


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης

παιδια το snr(signal noise ratio) που να το βαλω, οι τιμες που δεχεται ειναι -10 εως 10 και μια επιλογη disabled η γραμμη μου εινια φορθνετ 24ρα

Στο 8 το έχω εγώ , 2 με 2.5mbps πάνω ο συγχρονισμός από ότι πριν. Από το 9 και μετά κοκομπλόκο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Κάποια πρόταση παιδιά με έυκολο QOS?

 

 

Το εχω ψαξει πολυ αυτο το θεμα και δεν υπαρχει ευκολο QoS που να παιζει και καλα. Μονο σε hardware.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

σκέφτομαι να πάρω το tplink wr841. βλέπω δυο εκδόσεις n στα 18€

http://www.tp-link.com/en/products/details/cat-9_TL-WR841ND.html#specifications

 

και nd με αποσπώμενη κεραία στα 29€

http://www.tp-link.com/en/products/details/cat-9_TL-WR841N.html?direct#specifications

 

επειδη εγω δε βλεπω αλλη διαφορά γιατί τοσο μεγάλη διαφορά στην τιμή? ποιό απο τα δυο μου προτείνετε για αντικατάσταση του zte του οτε?

θελω καλύτερο wifi σημα και να παίζουνε καλα 2-3 συσκευες συνδεδεμενες στο wifi μαζι.

Επεξ/σία από andreapaog328
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σκέφτομαι να πάρω το tplink wr841. βλέπω δυο εκδόσεις n στα 18€

http://www.tp-link.com/en/products/details/cat-9_TL-WR842N.html#specifications

 

και nd με αποσπώμενη κεραία στα 29€

http://www.tp-link.com/en/products/details/cat-9_TL-WR842ND.html#specifications

 

επειδη εγω δε βλεπω αλλη διαφορά γιατί τοσο μεγάλη διαφορά στην τιμή? ποιό απο τα δυο μου προτείνετε για αντικατάσταση του zte του οτε?

τούτα είναι σκέτα ρούτερ,δεν παίρνουν τηλεφωνική γραμμή για να έχεις ίντερνετ,πρεπει να συνδεθουν πάνω σε μόντεμ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

δε μπορει να παρει rj11 βύσμα dsl στο rj45 wan port και να παίξει? ενα παλιό us robotics που είχα έτσι έπαιζε...

 

ψαχνω ενα να μπει σε 4αρα γραμμη με 55 attenuation. με το zte δεν εχω αποσυνδέσεις και κλειδώνει κανονικά στα 4 αλλα εχει τα δικα του τα θεματα.

το tplink το 8968 διαβαζω ζεσταίνεται, καίγεται και εχει τα θεματα του.

το 8970 γενικά είναι οκ αλλα απο reviews διαβαζω χαμηλο σημα wifi

 

άλλο αξιόλογο μεχρι 40-45 ευρω υπάρχει?

Επεξ/σία από andreapaog328
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά έμεινα πολύ ευχαριστημένος από το asus DSL-N14U έχει φοβερές λειτουργίες όπως κατέβασμα torrents χωρίς να χρειάζεται να είναι ανοιχτός ο υπολογιστής. Επίσης έχει πολλές και λεπτομέρεις ρυθμίσεις όπως το snr signal noise ratio, το οποίο το έβαλα στο 8 όπως μου είπε ο φίλος ο archaik και η γραμμή συγχρονίζει στα 17 με 18 χωρίς από συνδέσεις ενώ προηγούμεος με το τεκνικολορ( φορθνετ είναι 24ρα) με είχε ταράξει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καμιά άποψη κανεις γι αυτό σε σχέση με TPLink 9980? 24άρα γραμμή όπου θα συνδέονται αρκετές συσκευές (περίπου 6-7). Να πω εδώ πως είμαι με το WAG120 της Linksys.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους, ψάχνω για ένα montem/router το οποίο θα έχει μεγάλη ισχύ στην/ις κεραία/ες για να υπάρχει σήμα σε τρία σπίτια που είναι μέσα στο ίδιο οικόπεδο (1 στρέμα).  

 

Η συσκευή θα μπει στο μεσαίο σπίτι (είναι χτισμένα στη σειρά) και το σήμα θα πρέπει να περνάει στην καλύτερη από 3 τοίχους και στην χειρότερη από 6. 

 

Γνωρίζω ότι η καλύτερη λύση είναι ap με καλώδιο αλλά δυστυχώς δεν προβλέπεται να τραβηχτούν καλώδια ή να μπουν έξτρα συσκευές...Η ακτινοβολία δεν με ενδιαφέρει και φυσικά δεν με πειράζει να αλλαχτούν οι κεραίες αρκεί όμως να μπορεί να τις υποστηρίξει η συσκευή με επαρκές ρεύμα.

 

Διάβασα για τα routers της tplink στο forum αλλά δεν ξέρω αν μπορούν να πάρουν άλλες κεραίες και αν μπορούν να τις υποστηρίξουν.

 

Θέλω μία all in one λύση με budget μέχρι τα 100 - 150 ευρώ. Ευχαριστώ προκαταβολικά για το χρόνο σας

 

edit:

αν αξίζει κάτι με μεγαλύτερο κόστος αγοράς αλλά ευκολο Interface τότε δεν με πειράζει καθόλου, απλά να μην χρειάζεται ιδιαίτερο σετάρισμα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους, ψάχνω για ένα montem/router το οποίο θα έχει μεγάλη ισχύ στην/ις κεραία/ες για να υπάρχει σήμα σε τρία σπίτια που είναι μέσα στο ίδιο οικόπεδο (1 στρέμα).  

 

Η συσκευή θα μπει στο μεσαίο σπίτι (είναι χτισμένα στη σειρά) και το σήμα θα πρέπει να περνάει στην καλύτερη από 3 τοίχους και στην χειρότερη από 6. 

 

Γνωρίζω ότι η καλύτερη λύση είναι ap με καλώδιο αλλά δυστυχώς δεν προβλέπεται να τραβηχτούν καλώδια ή να μπουν έξτρα συσκευές...Η ακτινοβολία δεν με ενδιαφέρει και φυσικά δεν με πειράζει να αλλαχτούν οι κεραίες αρκεί όμως να μπορεί να τις υποστηρίξει η συσκευή με επαρκές ρεύμα.

 

Διάβασα για τα routers της tplink στο forum αλλά δεν ξέρω αν μπορούν να πάρουν άλλες κεραίες και αν μπορούν να τις υποστηρίξουν.

 

Θέλω μία all in one λύση με budget μέχρι τα 100 - 150 ευρώ. Ευχαριστώ προκαταβολικά για το χρόνο σας

 

edit:

αν αξίζει κάτι με μεγαλύτερο κόστος αγοράς αλλά ευκολο Interface τότε δεν με πειράζει καθόλου, απλά να μην χρειάζεται ιδιαίτερο σετάρισμα!

το ξεχνας.ακομα και να παρεις ενα ρουτερ που θα παιζει πχ 1000mw αντι για 100 η συσκευη που θα θελει να μπει στο ιντερνετ επειδη θα ειναι στα 100mw δεν θα μπορει να μπει.οποτε ειτε βαλεις 1000 ειτε 100 η διαφορα θα ειναι ελαχιστη.οποτε μονο αν πας σε λυση με καλωδιο που ειναι οτι πιο σταθερο ειτε μετα με repeater.αν δεν πιανει σημα καθολου μεσα απο το αλλο σπιτι θα πρεπει να γινει πιο πολυπλοκο δηλαδη Link εξωτερικα και μετα σε access point εσωτερικα οποτε ανεβαινει και το κοστος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

poulinos ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση αλλά σίγουρα δεν μπορεί να γίνει κάτι? κάποια λύση aio ακόμα και με κόστος μεγαλύτερο των 200 ευρώ? 

 

Έστω τα σπίτια 1, 2, 3 χτισμένα σε αυτήν την σειρά το ένα δίπλα στο άλλο με το router στο 2. Αυτή τη στιγμή το μανίσιο έχει εμβέλεια στο 2 και λίγο στο 3 (μεσολαβούν μόνο δύο τοίχοι). Δεν έχει κανένα νόημα να πάρω συσκευή με περισσότερα dbi? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άντε και πήρες ένα με 100dBi (που λέει ο λόγος) και καταφέρνεις με κάποιον τρόπο να ξεπεράσεις όλα τα εμπόδια που λες.

Με ποιον μαγικό τρόπο θα γίνει και το ανάποδο με τις ασύρματες συσκευές που θέλεις να συνδεθούν σε αυτό;

Η ασύρματη επικοινωνία είναι αμφίδρομη και πρέπει και οι 2 θέσεις να έχουν αντίστοιχες δυνατότητες.Τα ίδια ακριβώς εμπόδια έχει να υπερπηδήσει και η δικιά τους εκπομπή για να φθάσει σε σένα και να επιτευχθεί η ασύρματη ζεύξη.

 

Είναι σαν να έχεις εσύ έναν τηλεβόα, οπότε οι άλλες 2 θέσεις σε ακούν έστω και χαμηλά. Πως όμως θα τους ακούσεις κι εσύ αν δεν χρησιμοποιήσουν και οι αυτοί από έναν τηλεβόα;

 

Προσωπικά θα έβαζα ένα εξωτερικό ΑΡ με omni κεραία, ώστε να εκπέμπει περιμετρικά για να λαμβάνουν οι 2 ακριανές θέσεις. Αν και πάλι δεν υπήρχε επιτυχία, αναγκαστικά μετά θα έβαζα από ένα ακόμη εξωτερικό ΑΡ (κατευθυντικό αυτή τη φόρα) στις 2 άλλες θέσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

poulinos ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση αλλά σίγουρα δεν μπορεί να γίνει κάτι? κάποια λύση aio ακόμα και με κόστος μεγαλύτερο των 200 ευρώ? 

 

Έστω τα σπίτια 1, 2, 3 χτισμένα σε αυτήν την σειρά το ένα δίπλα στο άλλο με το router στο 2. Αυτή τη στιγμή το μανίσιο έχει εμβέλεια στο 2 και λίγο στο 3 (μεσολαβούν μόνο δύο τοίχοι). Δεν έχει κανένα νόημα να πάρω συσκευή με περισσότερα dbi? 

δεν θα κερδισειςκατι.ειναι αυτο που προσπαθουν πολλοι να καλυψουν με ενα access point ενα τεραστιο χωρο πχ μια μεγαλη καφετερια.δεν παει ετσι.καλυπτεις ενα χωρο ομοιομορφα με πολλα access points.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ πολύ και τους δύο για τη βοήθεια και τις πληροφορίες. Μάλλον θα δοκιμάσω μία poe omni αρχικά, προσπαθώντας να βρω μία καλή θέση. Θα ενημερώσω το thread για το αποτέλεσμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...