Προς το περιεχόμενο

LeuPay MasterCard και LeuPost


Braker1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδια γιατι οι περισσοτεροι χρησιμοποιουν revolut και οχι leupay; Και εγω revolut χρησιμοποιω, αλλα διαβασα οτι η leupay δεχεται top up κατευθειαν απο καρτα και οχι με εμβασμα, και ετσι μπορεις να εχεις τα λεφτα στη leupay αμεσα και οχι να περιμενεις 2-5 εργασιμες.. Εχει μειονεκτηματα;

Θα ήθελα να μάθω το ίδιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Θα ήθελα να μάθω το ίδιο.

Το μειονέκτημα της Leupay είναι ότι χρεώνει προμήθεια ΔΙΑΣ όσον αφορά την ανάληψη από το ΑΤΜ, η revo είναι δωρεάν μέχρι ~700 ευρώ το μήνα και επίσης ότι έχει λίγο καλύτερη ισοτιμία σε σχέση με την Leupay αν και τελευταία θα έλεγα η διαφορά είναι αμελητέα. Εγώ προσωπικά έχω Leupay και Revolut αλλά δεν δεύτερη δεν την χρησιμοποίησα ποτέ αλλά αντίθετα έβγαλα 3 κάρτες στην Leupay (ευρώ δολάριο λίρα) και παίζω μπάλα έτσι παντού (είτε ταξίδια στο εξωτερικό είτε στα διάφορα eshops online.

 

 

Ενδεικτικά την στιγμή που γράφω internal transfer από τον λογαριασμό του ευρώ στον λογαριασμό της λίρας στο site της Leupay μου λέει: "LeuPay exchange rate: 1.00 EUR = 0.8399 GBP"

 

ενώ στο google : 1 Euro =

0.8482785 British pounds
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήθελα να μάθω το ίδιο.

1. για να κανεις αναληψεις στην Ελλαδα απο ΑΤΜ δεν βγαζεις ουτε Revolut , ουτε Leupay

2. Για αγορες στο εξωτερικο δεν ξερω, δεν ταξιδευω

3. για online αγορες, όχι μονο δεν εχει μειονεκτημα η Leupay αλλα εχει πλεονεκτημα. Αυτο ειναι οτι μπορεις να κανεις αμεση φορτιση απο (ορισμενες) ελληνικες πιστωτικες και χρεωστικες καρτες

4. Στην φόρτιση με εμβασμα εχει κι εκει πλεονεκτημα γιατι εχεις δικο σου ΙΒΑΝ με αποτελεσμα να αποφευγονται τα λαθη και οι καθιστερησεις στην πιστωση

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι το ιδιο αξιοπιστη; Κραταει νομιζω λιγο μεγαλυτερη προμηθεια;

O χρόνος θα δείξει και για τις δύο (Revolut-Leupay) :-) .  Προς το παρόν με τα @#$$% CC είναι οι μόνες μας επιλογές για ανεμπόδιστες online αγορές εξωτερικού, έχεις κάτι  άλλο υπόψιν σου ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά έφτιαξα account στη σελίδα της Leupay και λογαριασμό με iban κλπ στη συνέχεια πρόσθεσα τα στοιχεία μου και πάω να κάνω το account premium. Έβαλα το δίπλωμα έβαλα και τον λογαριασμό από ΔΕΗ, στο step 3 ζητάει τον αριθμό της εικονικής κάρτας που δημιουργήθηκε τον οποίο όμως δεν βλέπω πουθενά στον λογαριασμό μου. Δεν βλέπω πουθενά τον αριθμό κάρτας και τα υπόλοιπα στοιχεία της σε ηλεκτρονική μορφή...Κάνω κάτι λάθος; Επίσης, κατέβασα την εφαρμογή Leupay wallet στο κινητό στην οποία μου εμφάνισε απευθείας την εικονική κάρτα αλλά βάζω τα στοιχεία της στο account που έφτιαξα στη σελίδα της leupay από τον υπολογιστή και γράφει ότι η κάρτα δεν αντιστοιχεί σε αυτόν τον λογαριασμό.

 

Ουσιαστικά δηλαδή το πρόβλημα μου είναι που εμφανίζεται η εικονική κάρτα μέσα στη σελίδα της leupay στον υπολογιστή; Επίσης τώρα που στο κινητό μου βγάζει εικονική κάρτα με αριθμό κανονικά αυτή με πιο iban είναι συνδεδεμένη; εφόσον στο κινητό δεν έφτιαξα account παρά μόνο συνδέθηκε μέσω του τηλεφώνου; Μήπως έγινε σύνδεση με το account που έφτιαξα από τον υπολογιστή επειδή δήλωσα το ίδιο τηλέφωνο; Έχω μπερδευτεί αρκετά...

 

http://prnt.sc/c2hqih

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά έφτιαξα account στη σελίδα της Leupay και λογαριασμό με iban κλπ στη συνέχεια πρόσθεσα τα στοιχεία μου και πάω να κάνω το account premium. Έβαλα το δίπλωμα έβαλα και τον λογαριασμό από ΔΕΗ, στο step 3 ζητάει τον αριθμό της εικονικής κάρτας που δημιουργήθηκε τον οποίο όμως δεν βλέπω πουθενά στον λογαριασμό μου. Δεν βλέπω πουθενά τον αριθμό κάρτας και τα υπόλοιπα στοιχεία της σε ηλεκτρονική μορφή...Κάνω κάτι λάθος; Επίσης, κατέβασα την εφαρμογή Leupay wallet στο κινητό στην οποία μου εμφάνισε απευθείας την εικονική κάρτα αλλά βάζω τα στοιχεία της στο account που έφτιαξα στη σελίδα της leupay από τον υπολογιστή και γράφει ότι η κάρτα δεν αντιστοιχεί σε αυτόν τον λογαριασμό.

 

Ουσιαστικά δηλαδή το πρόβλημα μου είναι που εμφανίζεται η εικονική κάρτα μέσα στη σελίδα της leupay στον υπολογιστή; Επίσης τώρα που στο κινητό μου βγάζει εικονική κάρτα με αριθμό κανονικά αυτή με πιο iban είναι συνδεδεμένη; εφόσον στο κινητό δεν έφτιαξα account παρά μόνο συνδέθηκε μέσω του τηλεφώνου; Μήπως έγινε σύνδεση με το account που έφτιαξα από τον υπολογιστή επειδή δήλωσα το ίδιο τηλέφωνο; Έχω μπερδευτεί αρκετά...

 

http://prnt.sc/c2hqih

Ας τα πάρουμε από την αρχή. Έχεις γραφτεί σε 2 υπηρεσίες αυτή την στιγμή.

 

 

Η μία είναι στο ebanking της Leupay, που είναι ένας τραπεζικός λογαριασμός με IBAN και χρεωστική κάρτα. Για να γίνει το account από basic σε verified πρέπει να παραγγείλεις την φυσική χρεωστική κάρτα, να έρθει σπίτι σου με ταχυδρομείο και αφού εισάγεις τον αριθμό της όπως σου ζητάει, ενεργοποιείται αυτόματα. Σε αυτή την υπηρεσία ΔΕΝ υπάρχει εικονική κάρτα, περιμένεις να έρθει η φυσική με ταχυδρομείο. 

 

Η δεύτερη υπηρεσία είναι μόνο μέσω κινητού (σαν την revolut). Σκέψου το σαν μια προπληρωμένη κάρτα απλά με δικό της IBAN για πιο εύκολη μεταφορά χρημάτων με έμβασμα. Εδώ υπάρχει εικονική κάρτα και δεν χρειάζεται να παραγγείλεις την φυσική για να χρησιμοποιήσεις την υπηρεσία. Δεν είναι ωστόσο τραπεζικός λογαριασμός.

 

Οι δύο υπηρεσίες μεταξύ τους είναι "συνδεδεμένες" καθώς αν πας στο ebanking της Leupay και πατήσεις "transfers" και μετά leupay wallet θα δεις ότι μπορείς πολύ εύκολα και άμεσα να μεταφέρεις χρήματα από τον "Λογαριασμό" στην προπληρωμένη (wallet). Κάθε υπηρεσία έχει δικό της IBAN. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας τα πάρουμε από την αρχή. Έχεις γραφτεί σε 2 υπηρεσίες αυτή την στιγμή.

 

 

Η μία είναι στο ebanking της Leupay, που είναι ένας τραπεζικός λογαριασμός με IBAN και χρεωστική κάρτα. Για να γίνει το account από basic σε verified πρέπει να παραγγείλεις την φυσική χρεωστική κάρτα, να έρθει σπίτι σου με ταχυδρομείο και αφού εισάγεις τον αριθμό της όπως σου ζητάει, ενεργοποιείται αυτόματα. Σε αυτή την υπηρεσία ΔΕΝ υπάρχει εικονική κάρτα, περιμένεις να έρθει η φυσική με ταχυδρομείο. 

 

Η δεύτερη υπηρεσία είναι μόνο μέσω κινητού (σαν την revolut). Σκέψου το σαν μια προπληρωμένη κάρτα απλά με δικό της IBAN για πιο εύκολη μεταφορά χρημάτων με έμβασμα. Εδώ υπάρχει εικονική κάρτα και δεν χρειάζεται να παραγγείλεις την φυσική για να χρησιμοποιήσεις την υπηρεσία. Δεν είναι ωστόσο τραπεζικός λογαριασμός.

 

Οι δύο υπηρεσίες μεταξύ τους είναι "συνδεδεμένες" καθώς αν πας στο ebanking της Leupay και πατήσεις "transfers" και μετά leupay wallet θα δεις ότι μπορείς πολύ εύκολα και άμεσα να μεταφέρεις χρήματα από τον "Λογαριασμό" στην προπληρωμένη (wallet). Κάθε υπηρεσία έχει δικό της IBAN. 

 

Καλημέρα φίλε μου, αρχικά σε ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση. Όλα είναι όπως τα λες και έτσι τα έχω καταλάβει, απλά με μπέρδεψε το ότι όταν πάω να κάνω το account από basic σε verified και στο τρίτο βήμα βάζω τον αριθμό της κάρτας που φαίνεται στην εφαρμογή του κινητού δεν την δέχεται και πετάει μήνυμα ότι δεν είναι σωστός ο αριθμός. Αυτό γίνεται επειδή δεν έχουν στείλει αυτοί τη φυσική κάρτα και σου λέει τι πας να βάλεις αριθμό αφού δεν στην έχουμε στείλει καν ή τελικά η κάρτα που θα στείλουν θα είναι διαφορετική από αυτή της εφαρμογής του κινητού;

 

Εν κατακλείδι, αυτό που κατάλαβα είναι ότι θα περιμένω την κανονική κάρτα να μου έρθει και στη συνέχεια θα βάλω τον αριθμό της κανονικής στο site της leupay ώστε να γίνει το account verified. 

 

http://prnt.sc/c2m91n

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα φίλε μου, αρχικά σε ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση. Όλα είναι όπως τα λες και έτσι τα έχω καταλάβει, απλά με μπέρδεψε το ότι όταν πάω να κάνω το account από basic σε verified και στο τρίτο βήμα βάζω τον αριθμό της κάρτας που φαίνεται στην εφαρμογή του κινητού δεν την δέχεται και πετάει μήνυμα ότι δεν είναι σωστός ο αριθμός. Αυτό γίνεται επειδή δεν έχουν στείλει αυτοί τη φυσική κάρτα και σου λέει τι πας να βάλεις αριθμό αφού δεν στην έχουμε στείλει καν ή τελικά η κάρτα που θα στείλουν θα είναι διαφορετική από αυτή της εφαρμογής του κινητού;

 

Εν κατακλείδι, αυτό που κατάλαβα είναι ότι θα περιμένω την κανονική κάρτα να μου έρθει και στη συνέχεια θα βάλω τον αριθμό της κανονικής στο site της leupay ώστε να γίνει το account verified. 

 

http://prnt.sc/c2m91n

Φυσικά και οι δύο κάρτες θα είναι διαφορετικές !   Μην τα μπερδεύεις, έχεις κάνει εγγραφή σε δυο διαφορετικές υπηρεσίες όπως πολύ καλά στα εξήγησε ο συμφορουμίτης grovolis.  

Την εικονική κάρτα leupay wallet (στυλ revolut) την χρησιμοποιείς για αγορές online διαδικτυακά με την εγκατάσταση της εφαρμογής στο κινητό άμεσα - leupay wallet apk.  Εννοείται πρώτα την φορτίζεις με έμβασμα.

Την φυσική κάρτα leupay - leupay apk την παραγγέλνεις μέσω διαδικτύου (ανεβάζεις δικαιολογητικά ++...) και μόνο όταν την παραλάβεις μπορεις να την ενεργοποιήσεις και να κάνεις αγορές (στο εξωτερικό, ή online διαδικτυακά).  Εννοείται πρώτα την φορτίζεις με έμβασμα, ή με χρεωστική ελληνική mastercard άμεσα (εκτός Εθνικής) με μια μικρή προμήθεια αν βιάζεσαι.

 

Προφανώς μπερδεύεσαι γιατι την φυσική κάρτα leupay μπορείς να την διαχειριστείς και μέσω υπολογιστή αλλά και μέσω εφαρμογής για κινητό.  Eιναι δυο διαφορετικές υπηρεσίες απο τον ίδιο πάροχο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέλεια κατάλαβα πως πάει. Ευχαριστώ παιδιά για τη βοήθεια. Κάποιες τελευταίες πληροφορίες...Ανέφερες ότι την εικονική κάρτα της εφαρμογής μπορώ να τη φορτώσω με έμβασμα ενώ την κανονική απο τη σελίδα που θα μου τη στείλουν σπίτι ότι μπορώ είτε με έμβασμα είτε μέσω άλλης χρεωστικής mastercard. Παρόλα αυτά βλέπω ότι στην εφαρμογή δίνεται η δυνατότητα φόρτισης απευθείας μέσω κάρτας, ισχύει κάτι τέτοιο ή όχι. Τέλος η χρέωση εμβάσματος ειναι 1€ όπως στην Revolut και 0€ μέσω χρεωστικής απευθείας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέλεια κατάλαβα πως πάει. Ευχαριστώ παιδιά για τη βοήθεια. Κάποιες τελευταίες πληροφορίες...Ανέφερες ότι την εικονική κάρτα της εφαρμογής μπορώ να τη φορτώσω με έμβασμα ενώ την κανονική απο τη σελίδα που θα μου τη στείλουν σπίτι ότι μπορώ είτε με έμβασμα είτε μέσω άλλης χρεωστικής mastercard. Παρόλα αυτά βλέπω ότι στην εφαρμογή δίνεται η δυνατότητα φόρτισης απευθείας μέσω κάρτας, ισχύει κάτι τέτοιο ή όχι. Τέλος η χρέωση εμβάσματος ειναι 1€ όπως στην Revolut και 0€ μέσω χρεωστικής απευθείας;

 Kαι οι 2 υπηρεσίες μπορούν να φορτωθούν μέσω χρεωστικής mastercard (εκτός Εθνικής). Και στις 2 το κόστος είναι 1% με ελάχιστο ποσό το μισό ευρω

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδια,ξερει κανενας , οταν η leupay κανει χρεωση την χρεωστικη που εχεις συνδεσει ,και στελνει ενα 4ψηφιο κωδικο για verify , σε ποσες μερες φαινετε στην τραπεζα της χρεωστικης για να μου πουνε τον κωδικο και να κανω verify την χρεωστικη της αττικα που εχω συνδεμενη ?

Ρε παιδιά κανείς που το έχει κάνει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστοποίηση λογαριασμού

 

Για τη πιστοποίηση (verification) του λογαριασμού ο χρήστης αφού τον ανοίξει πρέπει να ανεβάσει σκαναρισμένα ή καλά φωτογραφημένα μέσα από το web-banking (εκεί που γράφει upgrade) την ταυτότητα ή το διαβατήριο του (ότι από τα δύο δήλωσε κατά το άνοιγμα του λογαριασμού) και έναν πρόσφατο λογαριασμό ΔΕΚΟ (ΔΕΗ, ΟΤΕ, κινητού, νερό, statement τράπεζας κτλ) που να φαίνεται η διεύθυνση που δηλώθηκε κατά το άνοιγμα του λογαριασμού.

 

Έχει κάνει κανείς από σας πιστοποίηση της διεύθυνσή του μέσω λογαριασμού πιστωτικής κάρτας;

Είναι διασταυρωμένο δηλαδή ότι ισχύει κάτι τέτοιο;

 

Επίσης, για όσους εκτός από ΔΕΚΟ, δεν έχουν ούτε πιστωτική στο όνομά τους αλλά διατηρούν λογαριασμό σε τράπεζα και δέχονται ανά λίγους μήνες ενημερωτικό φυλλάδιο με τις κινήσεις του λογαριασμού τους, θα μπορούσαν εναλλακτικά να κάνουν χρήση αυτού του χαρτιού αντί για λογαριασμό πιστωτικής;

 

 

Φυσικά και οι δύο κάρτες θα είναι διαφορετικές !   Μην τα μπερδεύεις, έχεις κάνει εγγραφή σε δυο διαφορετικές υπηρεσίες όπως πολύ καλά στα εξήγησε ο συμφορουμίτης grovolis.  

Την εικονική κάρτα leupay wallet (στυλ revolut) την χρησιμοποιείς για αγορές online διαδικτυακά με την εγκατάσταση της εφαρμογής στο κινητό άμεσα - leupay wallet apk.  Εννοείται πρώτα την φορτίζεις με έμβασμα.

Την φυσική κάρτα leupay - leupay apk την παραγγέλνεις μέσω διαδικτύου (ανεβάζεις δικαιολογητικά ++...) και μόνο όταν την παραλάβεις μπορεις να την ενεργοποιήσεις και να κάνεις αγορές (στο εξωτερικό, ή online διαδικτυακά).  Εννοείται πρώτα την φορτίζεις με έμβασμα, ή με χρεωστική ελληνική mastercard άμεσα (εκτός Εθνικής) με μια μικρή προμήθεια αν βιάζεσαι.

 

Προφανώς μπερδεύεσαι γιατι την φυσική κάρτα leupay μπορείς να την διαχειριστείς και μέσω υπολογιστή αλλά και μέσω εφαρμογής για κινητό.  Eιναι δυο διαφορετικές υπηρεσίες απο τον ίδιο πάροχο.

 

1ον Επειδή κατέβασα κι εγώ την εφαρμογή LeuPay Wallet, θέλω να επιβεβαιώσω (όπως γράφει ο spartak1) ότι πέρασα και δέχτηκε κανονικά χρεωστική κάρτα (MasterCard), πράγμα που σημαίνει ότι δε γεμίζει μόνο με έμβασμα αλλά ΚΑΙ με κάρτα, (αν και δε τις δέχεται όλες, όπως έχει ειπωθεί).

 

2ον Επειδή υπάρχουν πολλοί που ενδιαφέρονται καθαρά για το κομμάτι των αγορών από το εξωτερικό και όχι για τα υπόλοιπα που παρέχει γενικότερα το LeuPay, υπάρχει τρόπος να αποφύγεις την χρέωση για την κάρτα αντικατάστασης όταν λήξει η πρώτη;

 

Πιο συγκεκριμένα, στο έγγραφο με τις χρεώσεις αναφέρεται:

 

           Fees for LeuPay card

Main card issuance: Free of charge

Additional cards issuance: 10.00 EUR

Replacing of expired card: 10.00 EUR

Replacing of non-expired card (loss, theft, stolen, damaged): 10.00 EUR

 

Από τη στιγμή που αυτό είναι ένα έξοδο που δε μπορείς να αποφύγεις, ουσιαστικά μιλάμε για ένα είδος «έμμεσης συνδρομής»!

Αν υποθέσουμε ότι αυτό είναι ένα έξοδο που δεν μπορείς να αποφύγεις για να έχεις στα χέρια σου τη φυσική κάρτα,

μπορείς τουλάχιστον, (με εξαίρεση την πρώτη φορά που μπορούν να τη στείλουν δωρεάν) να ζητήσεις να μη σου στείλουν άλλη όταν λήξει η πρώτη ή το LeuPay ως υπηρεσία δεν μπορεί να λειτουργήσει χωρίς ενεργή φυσική κάρτα; (μόνο με εικονική)

 

Επαναλαμβάνω αυτό αφορά όλους όσους ενδιαφέρονται μόνο για το κομμάτι των αγορών, οπότε και δεν υπάρχει λόγος να πληρώνεις για κάτι που δεν κάνεις χρήση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαντάζομαι όποιος ενδιαφέρεται για το κομμάτων των αγορών από εξωτερικό χρειάζεται μόνο leupay wallet με εικονική κάρτα χωρίς καθόλου πλαστικό, αρά και χωρίς την έμμεση συνδρομή που αναφέρεις.

 

Η ολοκληρωμένη υπηρεσία Leupay (τραπεζικός λογαριασμός + e-banking) σε περίπτωση που λήξει η κάρτα μπορεί να λειτουργήσει μόνο στο κομμάτι μεταφοράς κεφαλαίων με έμβασμα, οπότε για αγορές δεν κάνει. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...