Προς το περιεχόμενο

FIFA 17 [PC]


cpttony

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να γράψω και τη δική μου άποψη στο φετινό παιχνίδι μια που έγραψα και γω καμιά 100στή games και έχω μια πιο ολοκληρωμένη άποψη.

 

- Το παιχνίδι έγινε "βαρύ". Δεκτό το ότι μπορεί να έσπαζαν μπάλες σε κάποιο σημείο τα προηγούμενη με όλους τους παίκτες να έχουν την ευελιξία γαζέλας αλλά φέτος με εξαίρεση ελάχιστους παίκτες οι άλλοι είναι απλά irresponsive. 9 στους 10 τους νιώθω στο χέρι μου σαν το Mertesacker. Εν μέρη είναι θετικό αυτό και σε πρώτη φάση μπορεί να φαίνεται πιο ρεαλιστικό αλλά στη πράξη για μένα ρεαλισμός δεν είναι ο Μανωλάς και ο Μπενζεμά να έχουν παρόμοιο χειρισμό. 

 

- Πολύ θετικό το buff που έπεσε στον "όγκο" των αμυντικών που στα προηγούμενα Fifa έφτυνες αίμα για να κόψεις skilled επιτιθέμενο αλλά πολύ αρνητικό το γεγονός ότι συνδιάστηκε με το nerf των επιθετικών που ανέφερα παραπάνω. Ή buffάρεις την άμυνα ή nerfάρεις την επίθεση σε σχέση με το 16 στο κομμάτι της ατομικής προσπάθειας. ΔΕ ΤΑ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ γιατί έτσι απλά αφαιρείς την ατομική προσπάθεια.

 

- Η κυκλοφορία της μπάλας είναι OP. Δε καταλαβαίνω γιατί πρέπει οι πάσες να είναι τόσο εύκολες. (Μη μου αρχίσετε τις μαλακίες για manual πάσες και αρχίδια please). Η μπάλα πάει από τη μία περιοχή στην άλλη απλά πατώντας 5-6 φορές τη κάθετη πάσα στο δίπλα παίκτη.

Γενικά αυτό το τικι-τακα που έχει ερωτευτεί πολύς κόσμος είναι μια μαλακία και μισή γιατί δε περιλαμβάνει ίχνος προσωπικού skill. Ο επιθετικός βλέπει τις κινήσεις που κάνουν οι παίκτες ΠΟΥ ΕΛΕΓΧΕΙ Η CPU και πατάει "κάθετη" και ο αμυντικός που τις βλέπει επίσης τις ίδιες κινήσεις δε μπορεί να αντιδράσει πέρα από ελάχιστες περιπτώσεις.

 

- Το αποτέλεσμα των παραπάνω όταν παίζουν 2 καλοί και έμπειροι παίκτες είναι η μπάλα να φτάνει με ευκολία από τη μία περιοχή στην άλλη και τούμπαλιν και να σταματάει εκεί γιατί η άμυνα είναι OP, η επίθεση είναι ΓΤΠ και το κέντρο του επιτιθέμενου επίσης OP. Τα ματς αυτά θα κριθούν από μισή μαλακία που θα κάνει κάποιος στην άμυνα ή από τραβηγμένα απ'τα μαλλιά μακρυνά σουτ (που δε μπορείς να αμυνθείς) ή από κόρνερ (που επίσης η άμυνα-επίθεση από ένα επίπεδο και άνω είναι random).

 

Βλέπω ότι ενώ φαινομενικά το εκάναν "πιο δύσκολο" στη πράξη το έκαναν πιο casual friendly σε σχέση με τα προηγούμενα. Πλέον απλά βλέπεις τη λευκή φανέλα που κάνει κίνηση και δίνεις τη μπάλα χωρίς να μπορεί ο άλλος να αντιδράσει. Παλιότερα έπρεπε να τριπλάρεις 1-2 για να δημιουργήσεις ΕΣΥ χώρο στη λευκή φανέλα να κάνει κίνηση και να της δώσεις τη μπάλα και ο άλλος μπορούσε να σε κόψει στη τρίπλα. Το μόνο που μένει είναι να βάλουν και "Quick-Time-Events" και να εμφανίζεται ένα μεγάλο "Τρίγωνο" στη μέση της οθόνης όταν κάποιος κάνει κίνηση και συ απλά να το πατάς και να χαίρεσαι.

 

Υπόψην, χωρίς κάποιο πρόβλημα τα εφαρμόζω όλα τα παραπάνω και έχω 80% νίκες αλλά αυτό δεν αλλάζει το ότι για την ώρα νιώθω ότι ένα patch είναι απαραίτητο για να πειράξει έστω λίγο μερικά sliders και οι καλοί παίκτες να ανταμειφθούν παραπάνω για το skill τους σε σχέση με τους noobάδες που ξύπνησαν μια μέρα και πατάν Χ και χαίρονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παρακαλώ απαντήστε μου,ώστε να ξέρω αν είναι να το πάρω.

 

Το παιχνίδι τί λέει σαν παιχνίδι;

Τί προβλήματα έχει;

Πώς αλληλεπιδρά η νέα μηχανή γραφικών στο σύνολο με το υπόλοιπο παιχνίδι;

Τα μενού πως είναι;

Οι ήχοι;

Τι bugs έχει;

Το online έχει κόσμο;

 

 

Αξίζει για αγορά;

:shifty:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλοι με πληκτρολόγιο παίζαμε κάποτε (τουλάχιστον οι... γηραιότεροι από εμάς) αλλά κάποια στιγμή καταλάβαμε ότι αυτά τα παιχνίδια έχουν φτιαχτεί για να παίζονται με χειριστήριο. Οπότε αλλάξαμε συνήθειες. Αυτό φυσικά δεν σημαίνει ότι όποιος παίζει ακόμα με πληκτρολόγιο είναι ντε και σώνει κακός παίκτης, μάλλον το αντίθετο συμβαίνει.

 

Δε ξερω σε τι ειδους παικτη κατατασσομαι, αλλα η συνηθεια μου αυτη, δε κοβεται με τιποτα. Σιγουρα ειναι πιο καταλληλο το χειριστηριο , δε το συζηταμε (το βλεπω στην εκτελεση του φετινου πεναλτυ, μπορεις να το κατευθυνεις το βελος με το χειριστηριο , με το πληκτρολογιο , θα γελατε μια βδομαδα αν το δοκιμασετε :P ) , απλα οταν το πιανω, νιωθω πως παιζω πρωτη φορα το ιδιο το παιχνιδι. Και εχω και αυτο το θεμα που δεν αλλαζει πληκτρα, και δε βολευομαι με τιποτα! (το φιλαρακι μου που παιζουμε βολευτηκε παντως)

Απο την στιγμη παντως που θα το παιξεις με gamepad κατά την προσωπικη μου αποψη δεν υπαρχει γυρισμός βεβαια οπως την βρισκει κανεις

Και ομως, ειμαι τραγικα κουλος με το gamepad!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρακαλώ απαντήστε μου,ώστε να ξέρω αν είναι να το πάρω.

 

Το παιχνίδι τί λέει σαν παιχνίδι;

Τί προβλήματα έχει;

Πώς αλληλεπιδρά η νέα μηχανή γραφικών στο σύνολο με το υπόλοιπο παιχνίδι;

Τα μενού πως είναι;

Οι ήχοι;

Τι bugs έχει;

Το online έχει κόσμο;

 

 

Αξίζει για αγορά;

 

Ναι, μην το πολυψάχνεις. Αφού είναι μονόδρομος. Όσον αφορά στα τεχνικά, εγώ προσωπικά δεν έχω συναντήσει κανένα πρόβλημα, ενώ και το matchmaking που ήταν μεγάλο μου παράπονο τα τελευταία χρόνια (στο PC) φέτος φαίνεται να έχει στρώσει (μέχρι στιγμής). Έχω παίξει 75 παιχνίδια και άντε να μη μου έχει βρει αντίπαλο πέντε φορές (το πολύ). Για πιο αναλυτική κριτική του gameplay, δες το post του Jim παραπάνω. Προσωπικά συμφωνώ με τα ευρήματά του. Έχω κάποιες ενστάσεις όσον αφορά στο gameplay, αλλά δεν θέλω να διυλίσω τον κώνωπα τώρα. Το bottom line είναι ότι πρόκειται για ό,τι καλύτερο και "όμορφο" έχει κυκλοφορήσει ποτέ σε ποδοσφαιράκι, χωρίς τεχνικά προβλήματα (τουλάχιστον με βάση τη δική μου εμπειρία). Τώρα όσον αφορά σε εξωτερικούς παράγοντες (cheaters κλπ) τα έχουμε πει χίλιες φορές. Προσωπικά μόνο μία φορά μου έχει τύχει cheater κι ελπίζω να παραμείνει αυτό το ποσοστό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, μην το πολυψάχνεις. Αφού είναι μονόδρομος. Όσον αφορά στα τεχνικά, εγώ προσωπικά δεν έχω συναντήσει κανένα πρόβλημα, ενώ και το matchmaking που ήταν μεγάλο μου παράπονο τα τελευταία χρόνια (στο PC) φέτος φαίνεται να έχει στρώσει (μέχρι στιγμής). Έχω παίξει 75 παιχνίδια και άντε να μη μου έχει βρει αντίπαλο πέντε φορές (το πολύ). Για πιο αναλυτική κριτική του gameplay, δες το post του Jim παραπάνω. Προσωπικά συμφωνώ με τα ευρήματά του. Έχω κάποιες ενστάσεις όσον αφορά στο gameplay, αλλά δεν θέλω να διυλίσω τον κώνωπα τώρα. Το bottom line είναι ότι πρόκειται για ό,τι καλύτερο και "όμορφο" έχει κυκλοφορήσει ποτέ σε ποδοσφαιράκι, χωρίς τεχνικά προβλήματα (τουλάχιστον με βάση τη δική μου εμπειρία). Τώρα όσον αφορά σε εξωτερικούς παράγοντες (cheaters κλπ) τα έχουμε πει χίλιες φορές. Προσωπικά μόνο μία φορά μου έχει τύχει cheater κι ελπίζω να παραμείνει αυτό το ποσοστό...

για τους cheaters άσε τα παιδάκια εδώ μέσα να λένε..

Σε εμένα ποτέ δεν μου έχει τύχει κανένας ας πούμε..Σε φίλους που παίζουμε τα ίδια.

 

Ευχαριστώ,θα το έπαιρνα απλώς είχα πει να το αφήσω κάνα μήνα να κυλίσει,αλλά εφόσον δεν έχει προβλήματα τρομερά οκ..

Η φάση με τον hunter είναι 1 σεζόν μόνο; ή συνεχίζει;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ιδέα δεν έχεις τι λές. Πέρυσι 9/10 παιχνίδια στο FUT δε τελείωναν ποτέ λόγω cheater. Και γω και οι φίλοι μου λεφτά έχουμε και δεν ξέρουμε κάποιον που δεν έχει οπότε μάλλον δεν υπάρχει οικονομική κρίση.

 

Εδώ ο άλλος που έτρωγε φάπες από τους πάντες έφτασε λέει #1 στον κόσμο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά ούτε εγώ έχω συναντήσει cheaters στα προηγούμενα ή τουλάχιστον όχι σε βαθμό που να το θυμάμαι ή να μου χάλασαν την εμπειρία του παιχνιδιού. 

Έχεις κανείς εικόνα για το career με τον Hunter; Εάν πρόκειται δηλαδή μόνο για μία σεζόν ή για παραπάνω;

 

Υγ. Να φανταστώ τη δυνατότητα να ρυθμίζεις τον καιρό όταν παίζεις online φιλικά με τους φίλους σου, δεν την έχουν δώσει ούτε φέτος...; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Xtrmnspr τα παιδακια που αναφερεσαι παιζουν στη div 1 οπως γραφει και ο jim777 ειτε ειναι seasons ειτε ειναι FUT σε αλλες div δε θα συναντησεις cheater πιστευω καταλαβαινεις το γιατι. Επισης απατωντας στον ektelion για παιδακια που υποστηριζουν οτι υπαρχει το cheating λες και τον ιδιο παιδακι γιατι και εκεινος το ιδιο υποστηριζει γιατι και εκεινος ειναι απο αυτους που ειναι div 1 και θελει οταν παιζει και νικαει να κρατιεται η νικη του και οχι να χαιρονται τα παιδακια παιρνοντας νικες με 3ους παραγοντες. Ημαρτον με αυτο το πραγμα βιντεακια με οδηγιες εχουν βγει πλεον πως να το κανουν και μερικοι ακομα να πειστειτε οτι υπαρχει. Οποιος το ειχε ανεβασει περισυ στο thread του 16 ας το ανεβασει και εδω να το δουν, αν και ειναι επικινδυνο να ξεφυτρωσουν και αλλοι ελληνες cheaters οπως ξαφνικα εγινε περισυ μετα την αναρτηση του βιντεο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για εμένα πάντως η μεγαλύτερη απόδειξη είναι ότι πάλευα 8 μήνες στο PC καταφέρνοντας μόνο να χαροπαλεύω για να κρατηθώ με νύχια και με δόντια στην πρώτη κατηγορία, ενώ μόλις το πήρα στο PS4 ανέβηκα από την 10η στην πρώτη κατηγορία και πήρα και πρωτάθλημα μέσα σε έναν μήνα χαλαρού παιχνιδιού. Και μη μου πείτε ότι είναι μεγαλύτερος ο ανταγωνισμός στο PC, στο PS4 έχει πολύ περισσότερο κόσμο, οπότε αυτό είναι στατιστικά αδύνατο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά γνωρίζει κάποιος πότε συνήθως αναμένεται πτώση της τιμής στο FIFA 17 όπως συνηθίζεται μετά από περίπου κανα μήνα?

καπου τον μαιο ιουνιο του 2017... 

να πεσει 30 και κατω απο κλειδαδικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mια σεζον πρεπει να ειναι ο hunter. Τελειωσα καπου οπου μου τον εμφανισε στους παικτες του FUT και αυτο ηταν. Αναφερθηκε κατι για εθνικη αγγλιας, και μετα δε συνεχιζεται (φανταζομαι οτι θα γινει στο 18 βασει των ...save του 17 ? ). Το ρωτησα και 1-2 σελιδες πισω , αλλα δε πηρα απαντηση γιατι κανεις μαλλον δε το τελειωσε :P

Αρα παιδια λετε οτι μονο στην div 1 ειναι οι cheaters? Εμενα που δε με ενδιαφερουν οι divisions (και το FUT γενικως)  αλλα να κανω απλα κανα παιχνιδακι με τον κολλητο ή κανα online απλο, καποια στιγμη θελω δε θελω θα φτασω DIV 1 απο οπου και αν παιζω? Καλυτερα να χανω αν ειναι ετσι :P

 

@zourman οποτε θες κανε invite αν με δεις μεσα να παιξουμε :) Προειδοποιω: παιζω με πληκτρολογιο :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...