Προς το περιεχόμενο

Υπουργείο Υγείας: Θα απαγορευτεί και το άτμισμα στους δημόσιους χώρους


Rubenstilchkin

Προτεινόμενες αναρτήσεις

γιατί λίγα πληρώνει ένας καπνιστής? που στο πακέτο 4 ευρώ τα 3 είναι φόρος?

ποιος είσαι εσύ που θα βγεις και θα αποφασίσεις για την ζωή του καθενός ?

και άσε την μα που δέρνει τους καπνιστές και κοίτα την δικιά σου και λίγο......

όσο για τα λεφτά που χαλάνε για το σύστημα υγείας όταν ένας καπνιστής 3 πακέτων την βδομάδα δίνει 10 ευρώ φόρο δηλαδή 520 ευρώ το χρόνο φόρους δίνει πολύ περισσότερα απο το ΑΝ θα χρειαστεί ποτέ επέμβαση.

 

 

μα εγω δεν αποφασιζω για κανεναν..ο καπνιστης ομως αποφασιζει για μενα...λιγο μυαλο δεν βλαπτει...λιγο

 

αν κ το σχολιο μου ειχε το στοιχειο της υπερβολης η λογικη του ηταν σωστη...τα τσιγαρα στο εξωτερικο ειναι πολυ πιο ακριβα για αυτον ακριβως τον λογο που προανεφερα...

 

τελος, αυτο για τα 520 ευρω κλπ, δεν ειναι μονο ενα χειρουργιο που μπορει να χρειαστει...παρα πολλες ασθενειες φαινεται οτι επιβαρυνονται απο το τσιγαρο...και δεν ειναι ενα χειρουργιο, ειναι χημειοθεραπειες, ειναι οι εξετασεις πριν  κ μετα τα χειρουργια, ειναι 1002 πραγματα που στοιχιζουν πανακριβα στο συστημα, ενω μην ξεχναμε οτι δεν ειναι μονο τα εξοδα γι αυτον, αλλα και για ολους τους παθητικους καπνιστες για τους οποιους ευθυεται αυτος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 328
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

μα εγω δεν αποφασιζω για κανεναν..ο καπνιστης ομως αποφασιζει για μενα...λιγο μυαλο δεν βλαπτει...λιγο

 

αν κ το σχολιο μου ειχε το στοιχειο της υπερβολης η λογικη του ηταν σωστη...τα τσιγαρα στο εξωτερικο ειναι πολυ πιο ακριβα για αυτον ακριβως τον λογο που προανεφερα...

Το πρόβλημα είναι η νομοθεσία και οι χώροι καπνίσματος....

αν στις καφετέριες είχανε χώρο για καπνίζοντες και μη δεν θα υπήρχε πρόβλημα,όπως και στα μαγαζιά,όμως όταν το απαγορεύεις παντού ε δεν γίνεται ο άλλος θα παρανομίσει και θα πάρει στον λαιμό του και τους άλλους,εγώ προσωπικά σε χώρους που οι άλλοι δεν καπνίζουν δεν καπνίζω για να μην ενοχλώ,σε ανοιχτούς χώρους και στο σπίτι μου καπνίζω και δεν ενοχλώ κανέναν.

όσο για το εξωτερικό ο μισθός είναι 2+ χιλιάρικα όμως όχι 500 ευρώ και όπως είναι πιο ακριβά τα νοίκια,τα αμάξια και τα πάντα έτσι είναι και αυτό.

 

 

^ τι δεν καταλαβαινετε, πραγματικα?

 

ναι το ηλ τσιγαρο ειναι πολυ καλυτερο απο το κανονικο ΑΛΛΑ και παλι ειναι εστω κ λιγο βλαβερο και εμεις οι μη ατμιστες δεν γουσταρουμε να αναλαβουμε το οποιοδηποτε ρισκο απορεει απο την ατμιση...και επομενως δεν θελουμε να το αναλαβετε και εσεις για εμας χωρις την θεληση μας...δες και το παραπανω σχολιο μου αν θες

 

διαφωνεις πουθενα σε αυτο?

 

δεν είναι ρε φίλε μόνο αυτό και κακό τελείως να μην κάνει δεν μπορείς να αναγκάσεις κάποιον το οτιδήποτε πχ εγώ στα κτελ που πάω στην σχολή μου θέλω να βάλω μέσα ένα φορητό ηχείο και να ακούω TXC στο τέρμα,δεν βλάπτω την υγεία κάποιου αλλά σίγουρα ενοχλώ τον κόσμο,άρα έχει να κάνει γενικά με τον σεβασμό που δείχνεις στους γύρο σου άσχετα αν του κάνεις κακό η όχι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά ενοχλεί και η νοοτροπία σου αποδεικνύει γιατί δεν εφαρμόστηκε ποτέ ο νόμος περί απαγόρευσης του καπνίσματος. Γυρνάμε με ρούχα που βρωμάνε από την τσιγαρίλα γιατί δεν μπορούμε να σε βλέπουμε να καπνίζεις με τα ΄΄ευρωπαϊκά΄΄ μας μάτια. Κούνια που σε κούναγε.

 

ΥΓ. Εδώ σε καφετέρια κάπνιζαν οι γονείς και η παρέα τους και είχαν στην αγκαλιά τους παιδάκι που ήταν δεν ήταν πάνω από 1 έτος σε ηλικία. Ποιούς να σεβαστούν οι απαίδευτοι αγροίκοι όταν δεν τους νοιάζει ούτε για το παιδί τους; 

Ρε τρελέ μου για ηλεκτρονικό τσιγάρο μιλάμε,απ'οτι φαίνεται μάλλον δεν το έχεις πάρει χαμπάρι ακόμα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα είναι η νομοθεσία και οι χώροι καπνίσματος....

αν στις καφετέριες είχανε χώρο για καπνίζοντες και μη δεν θα υπήρχε πρόβλημα,όπως και στα μαγαζιά,όμως όταν το απαγορεύεις παντού ε δεν γίνεται ο άλλος θα παρανομίσει και θα πάρει στον λαιμό του και τους άλλους,εγώ προσωπικά σε χώρους που οι άλλοι δεν καπνίζουν δεν καπνίζω για να μην ενοχλώ,σε ανοιχτούς χώρους και στο σπίτι μου καπνίζω και δεν ενοχλώ κανέναν.

όσο για το εξωτερικό ο μισθός είναι 2+ χιλιάρικα όμως όχι 500 ευρώ και όπως είναι πιο ακριβά τα νοίκια,τα αμάξια και τα πάντα έτσι είναι και αυτό.

 

μα γιατι καποιος να παρανομησει? ειναι τοσο απλο, βγαινεις εξω κ καπνιζεις...οπως οταν θες να κλασεις ή να ρευτεις βγαινεις εξω και κανεις το κομματι σου γιατι σεβεσαι τους αλλους ετσι κ με το τσιγαρο...καθεσαι 5 λεπτα εξω κανεις το τσιγαρακι σου και μπαινεις ξανα μετα οπου εισαι κυριος...οπως γινεται κ στο εξωτερικο

 

εσυ γιατι δεν καπνιζεις σε μερη οπου δεν καπνιζει κανενας αλλος και τους σεβεσαι? γιατι να μην το κανουν ολοι αυτο? και γιατι αυτα τα μερη να μην ειναι ολα τα κλειστα μερη? οταν εσυ δεν καπνιζεις σε αυτα τα μερη δεν βγαινεις εξω να καπνισεις?παθαινεις κατι? προφανως οχι...απλα στο μελλον θα το κανεις οπου πηγαινεις 

 

οσο για το κοστος, δες μισθους πορτοργαλιας και κοστος πακετου στην πορτογαλια

 

 

καλα αυτο με την μουσικη ελα να το πεις στους επιβατες της λεοφ. γραμμης β12...και επειδη συμφωνουμε πανω απο ολα ειναι η υγεια αλλα σημαντικο ειναι κ ο σεβασμος στον συνανθρωπο, απλα στην ελλαδα δεν μας καιγεται καρφι ουτε για το ενα ουτε το αλλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην μπεις δεν χρειάζεται.... Εξάλλου η επιστήμη μίλησε δόκτωρ και αποφανθηκε πετατε μια ρουκέτα χωρίς να έχετε ιδέα και γεια σας μετά δεν μπαίνω στην διαδικασία.

Η ειρωνεία ειναι ελάττωμα της ημιμάθειας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πώς κάθε συζήτηση περί ηλεκτρονικού τσιγάρου γυρνάει ώς εκ δια μαγείας στο συμβατικό δεν το καταλαβαίνω.Το έχετε πάρει χαμπάρι όλοι οι υπερασπίζοντες του καθαρού σας αέρα οτι μιλάμε για ηλεκτρονικό τσιγάρο και οτι δεν είναι καθόλου μα καθόλου το ίδιο με το συμβατικό η μπαα?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μη δεχεστε παρατηρηση σε καφετερια απο κανεναν που ηρθε εκει με αυτοκινητο σκορπωντας τα καυσαερια του μολυνοντας πεζους και ποδηλατες και μικρα παιδια που τρεχουν. Φυσηξτε το στη μουρη τους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ notist αλλά άλλαξα γνώμη. Υποστηρίζω θερμά τον νέο νόμο και ανυπομονώ να δω την εφαρμογή του.

 

Βαριά πρόστιμα σε όλους μέχρι να δύσει ο ήλιος. Να μην αφήσουν κανένα σε χλωρό κλαρί.  

 

Επίσης υποστηρίζω θερμά όλους τους νόμους, δεν με ενδιαφέρει τι λένε. Νόμοι είναι. Και το μνημόνιο και όλα!  Να βγάλουν και από τα σπίτια τους όσους τόλμησαν να πάρουν δάνειο για να χτίσουν σπίτι γιατί εγώ δεν πείρα και είμαι στο νοίκι και δεν προβλέπεται να πάρω.

 

Επίσης να μας ταΐσουν με το ζόρι μεταλλαγμένα και πατενταρισμένα τρόφιμα και δη λαχανικά/φρούτα. Το ξέρετε ότι βάση πατεντών δεν επιτρέπεται σε πολλές "ανεπτυγμένες" χώρες να καλλιεργείς τον δικό σου μπαξέ με δικούς σου σπόρους? Πρέπει να σπείρεις μόνο ότι είναι ελεγμένο και πιστοποιημένο από τους αρμόδιους οργανισμούς...(μοσάντο στόρυ κτλ)

 

Ότι και αν θέλουν να περάσουν σαν νόμο είμαι υπέρ...ΤΕΛΟΣ 

 

Κανένα δικαίωμα και στην επιλογή και στην ελευθερία. Ο νόμος είναι πάνω από όλους και όποιος δεν υπακούσει βαριά τιμωρία! 

 

Απλά θα κάθομαι σπίτι να καπνίζω/ατμίζω νόμιμα.

 

Ένα πράγμα δεν μπορώ να καταλάβω, αυτοί που ανησυχούν τόσο πολύ για την υγεία τους τι δουλειά έχουν στα bar/καφέ - ταβέρνες?

 

Είμαι υπέρ και της ποτοαπαγόρευσης και της πώλησης τσιγάρων (ηλεκτρονικών ή κανονικών). Γενικά είμαι υπερ και δεν θα ψάξω να βρω μέση λύση που να ικανοποιεί και τους δύο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...