Προς το περιεχόμενο

Υπουργείο Υγείας: Θα απαγορευτεί και το άτμισμα στους δημόσιους χώρους


Rubenstilchkin

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πότε είπα εγώ ότι έχω δικαίωμα να καπνίζω ή να ατμίζω όπου θέλω? ΠΟΤΕ! Είπα ότι είναι άδικο να μην υπάρχουν μέρη όπου θα μπορώ νόμιμα να καπνίσω/ατμίσω ενώ πίνω/τρώω. 

 

Μην μου λέτε τι ισχύει βάση νόμου και αν ο νόμος είναι πάνω από το μαγαζάτορα. ΤΟ ΞΕΡΩ 

Για αυτό κάνω τόσα posts! Επειδή το θεωρώ παράλογο, όπως και κάθε ολοκληρωτική λύση, να απαγορεύεται το κάπνισμα σε όλα τα μπαρ τις ταβέρνες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 328
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators

Μα δεν λεμε οτι δεν θα μπορεις να καπνισεις απλα υα πηγαινεις στο δωματιακη που ειναι για καπνισμα οπως συμβαινει σε ολες τις πολιτισμενες χωρες αλλα αυτοι δεν ξερουν.

Επισης ξαναλεω οτι ακομη δεν μου απαντησες σε αυτο που ρωτησα πριν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν απαιτώ εγώ από κανένα νόμο να έρθει στα μέτρα μου!!! Χαζοί είστε? Αν απαιτούσα από το νόμο να έρθει στα μέτρα μου θα έλεγα ότι πρέπει να επιτρέπεται παντού! 

 

Εγώ λέω ότι ο νόμος θα πρέπει να δίνει το δικαίωμα της επιλογής!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Δεν απαιτώ εγώ από κανένα νόμο να έρθει στα μέτρα μου!!! Χαζοί είστε? Αν απαιτούσα από το νόμο να έρθει στα μέτρα μου θα έλεγα ότι πρέπει να επιτρέπεται παντού! 

 

Εγώ λέω ότι ο νόμος θα πρέπει να δίνει το δικαίωμα της επιλογής!!!

αληθεια??

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Πότε είπα εγώ ότι έχω δικαίωμα να καπνίζω ή να ατμίζω όπου θέλω? ΠΟΤΕ! Είπα ότι είναι άδικο να μην υπάρχουν μέρη όπου θα μπορώ νόμιμα να καπνίσω/ατμίσω ενώ πίνω/τρώω. 

 

Μην μου λέτε τι ισχύει βάση νόμου και αν ο νόμος είναι πάνω από το μαγαζάτορα. ΤΟ ΞΕΡΩ 

Για αυτό κάνω τόσα posts! Επειδή το θεωρώ παράλογο, όπως και κάθε ολοκληρωτική λύση, να απαγορεύεται το κάπνισμα σε όλα τα μπαρ τις ταβέρνες. 

 

Υπάρχουν μέρη: έξω!

 

Όταν είσαι σε χώρους που υπάρχει και κόσμος που δεν καπνίζει, δεν είναι λογικό να επιτρέπεται να το κάνεις. Μπορώ όμως να δεχτώ την ύπαρξη καταστημάτων που θα είναι 100% μόνο για καπνιστές. Και μην είσαι και σίγουρος για την επιτυχία τους πάντως... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα δεν λεμε οτι δεν θα μπορεις να καπνισεις απλα υα πηγαινεις στο δωματιακη που ειναι για καπνισμα οπως συμβαινει σε ολες τις πολιτισμενες χωρες αλλα αυτοι δεν ξερουν.

Επισης ξαναλεω οτι ακομη δεν μου απαντησες σε αυτο που ρωτησα πριν

Φίλε spect, θα το ξαναπώ γιατί μάλλον δεν το διάβασες. Δεν συχνάζω σε χώρους όπου δεν μπορώ (έστω και παράνομα) να καπνίσω/ατμίσω. Το ίδιο θα κάνω αν εφαρμοστεί ο νόμος, δεν θα πηγαίνω για ποτό και φαγητό. Αν τύχει και είναι ανάγκη να βρεθώ σε κάποιον τέτοιο χώρο βγαίνω έξω για τσιγάρο. Δεν ανάβω και  σέβομαι την επιλογή του καταστηματάρχη να υπακούσει στο νόμο.

 

Μην λέμε για πολιτισμό και μην κάνουμε συγκρίσεις με άλλες χώρες. Μέρος του πολιτισμού είναι και το ότι κερνάμε ποτά, σταματάμε το αυτοκίνητο να δούμε αν μπορούμε να βοηθήσουμε αυτόν που έμεινε. 

 

Εγώ προσωπικά δεν μας θεωρώ παράδειγμα και είμαι από αυτούς που μαζεύουν σκουπίδια στο πάρκο και δεν πετάω. 

 

Αλλά τόσο κακό είναι να υπαρχουν μαγαζιά όπου θα μπορώ να πάω και να καπνίσω?

Υπάρχουν μέρη: έξω!

 

Όταν είσαι σε χώρους που υπάρχει και κόσμος που δεν καπνίζει, δεν είναι λογικό να επιτρέπεται να το κάνεις. Μπορώ όμως να δεχτώ την ύπαρξη καταστημάτων που θα είναι 100% μόνο για καπνιστές. Και μην είσαι και σίγουρος για την επιτυχία τους πάντως... :)

Αυτό λέω, απλά να επιτρέπει ο νόμος σε όποιον το επιθυμεί να ανοίξει μαγαζί καπνιστών. Δεν είπα κάτι άλλο! Κράζω την καθολικότητα του νόμου. 

 

 

Αν απαιτούσα από το νόμο να έρθει στα μέτρα μου δεν θα έλεγα να επιλεγεί ο καθένας αλλά θα έλεγα να επιτρέπεται παντού για να πηγαίνω όπου θέλω και να καπνίζω! 

 

Εγώ λέω να υπάρχει δικαίωμα επιλογής. Δεν με ενδιαφέρει αν τα περισσότερα μαγαζιά θα είναι μη καπνιστών ή καπνιστών για να έχω περισσότερες επιλογές.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην ξεχνάτε ότι οι καπνιστές είναι εξαρτημένα και άρρωστα άτομα. Πρόσφατα είδα σε νοσοκομείο να βγαίνει ασθενής με ορό στο προαύλιο για να καπνίσει!!! Μιλάμε για τέτοια επίπεδα εξάρτησης. Είναι τρομακτικό.

 

 

Ο στ@@δισμός της πλειοψηφίας ΠΑΝΤΟΥ (δρόμοι, δουλειά, υπηρεσίες) είναι τόσο μεγάλος που απορώ πώς δεν είμαστε σε χειρότερο επίπεδο.. Θα μπορούσαν κάλλιστα να συνεχίζουν να καπνίζουν μέσα σε λεωφορεία, τρένα αεροπλάνα κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν θα μπω στην λογική ποιος την έχει πιο μεγάλη. Δεν έχει νόημα . Όπως δεν χρειάζεται και να εκτίθεσαι.

 

Μην μπεις δεν χρειάζεται.... Εξάλλου η επιστήμη μίλησε δόκτωρ και αποφανθηκε πετατε μια ρουκέτα χωρίς να έχετε ιδέα και γεια σας μετά δεν μπαίνω στην διαδικασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι πολυταξιδεμενοι φιλόσοφοι κατά του καπνίσματος, όταν αναφέρεστε σε προτάσεις τους τύπου "όταν ήμουν στην Αγγλία,Αυστραλία, Γαλλία....." ή " στην Αμερική, στο Βέλγιο, στην Ιαπωνία κάνουν αυτό...... ", καλύτερα όταν έρχεστε Ελλάδα μετά από μακροχρονιες παραμονες σας στο εξωτερικό, καλό θα είναι και στην πατρίδα σας να εφαρμόζεται τους νόμους και όχι κατά όπως σας βολεύει επιλεκτικά..... Μπορώ να σας πω πολλές παρανομιες που κάνετε στην πατρίδας σας καθημερινά αλλά στο εξωτερικο είστε παναγιες όταν ξαναπατε.....Καλό είναι θα είναι λοιπόν να σας περισσεύει και λίγο από το φίλτρο ευνομιας που πίνεται όταν πάτε εξωτερικό... Και όχι κράξιμο μόνο για για το κάπνισμα, διότι αρκετοί παρανομειτε σε άλλα πράγματα κατά συρροην που ενοχλούν και βλάπτουν άλλους...ξαφνικά ο βιαστης κατηγορεί τον κλέφτη.... Αυτά μόνο στην Ελλάδα τα βλέπει κάποιος,αλλά στην Ελλάδα ενώ ισχύει ο νόμος περί μη έκδοσης αποδείξεων, όλοι σχεδόν παρανομουν και όχι σήμερα αλλά εδώ και δεκαετιες......πολλοί φιλόσοφοι μαζεμένοι εδώ μέσα τώρα τελευταία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω δεν καπνίζω και είμαι κατά του καπνίσματος σε δημόσιο χώρο όμως υπάρχει τεράστια υποκρισία με αυτούς που δήθεν ενδιαφέρονται για την υγεία μας και χωρίς έρευνες απλά αποφασίζουν και διατάζουν,μας σκοτώνουν με τόσα πράγματα αργά αργά τα οποία πολύ "νόμιμα" επιτρέπονται ! κλασικό παράδειγμα ουσίας που κάνει κακό άμεσα και προκαλεί και εθισμό βέβαια το αλκοόλ,μην μου πει κανείς οτι δεν μπορεί να αγοράσει ο καθένας (ακόμα νεαρά άτομα) αλκοολούχα ποτά απο παντού και απο το κάθε μπακάλικο η μάρκετ της γειτονιάς και να πιεί σε δημόσιο χώρο μεγάλη ποσότητα,θέτοντας σε κίνδυνο τον εαυτό του και τους γύρω του  :fear:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω δεν καπνίζω και είμαι κατά του καπνίσματος σε δημόσιο χώρο όμως υπάρχει τεράστια υποκρισία με αυτούς που δήθεν ενδιαφέρονται για την υγεία μας,μας σκοτώνουν τόσα πράγματα τα οποία πολύ "νόμιμα" επιτρέπονται ! κλασικό παράδειγμα ουσίας που κάνει κακό άμεσα και προκαλεί και εθισμό το αλκοόλ.

 

Δεν ήξερα ότι στα bar σε ποτίζουν με το ζόρι αλκοόλ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Εγω δεν καπνίζω και είμαι κατά του καπνίσματος σε δημόσιο χώρο όμως υπάρχει τεράστια υποκρισία με αυτούς που δήθεν ενδιαφέρονται για την υγεία μας και χωρίς έρευνες απλά αποφασίζουν και διατάζουν,μας σκοτώνουν με τόσα πράγματα αργά αργά τα οποία πολύ "νόμιμα" επιτρέπονται ! κλασικό παράδειγμα ουσίας που κάνει κακό άμεσα και προκαλεί και εθισμό βέβαια το αλκοόλ,μην μου πει κανείς οτι δεν μπορεί να αγοράσει ο καθένας (ακόμα νεαρά άτομα) αλκοολούχα ποτά απο παντού και απο το κάθε μπακάλικο η μάρκετ της γειτονιάς και να πιεί σε δημόσιο χώρο μεγάλη ποσότητα,θέτοντας σε κίνδυνο τον εαυτό του και τους γύρω του  :fear:

Είσαι και εσύ θύμα της Γκεστάπο του αλκόολ; Γιατί μόνο έτσι θα μπορούσες να πίνεις αναγκαστικά αλκοολ. Αν όχι, μην ομιλείς περί αλκόολ. Το αλκόολ δεν επηρεάζει τους γύρω σου όπως ο καπνός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είπα εγω οτι σε ποτίζουν με το ζόρι ? είπα ενα κλασσικό παράδειγμα για το πόσο δήθεν είναι αυτά το οτι δηλαδή φροντίζουν για μας,είπα πως απλά δεν υπάρχει νόμος "τουλάχιστον που να εφαρμόζεται σε αυτήν την χώρα" που να το απαγορεύει,δεν έχω δει ούτε ακούσει κανέναν να έχει πληρώσει πρόστιμο η το οτιδήποτε γιαυτή την ουσία που είναι ορισμένες φορές πολύ χειρότερη απο κάποιες απαγορευμένες.

Μην μου λές οτι δεν επιρεάζει τους γύρω σου φίλε JohnGta αυτός που είναι υπο την επήρεια,αμέτρητα έκτροπα και επεισόδια γίνονται κάθε τόσο, απο ανενξέλενκτη κατανάλωση αλκοόλ(ιδιαίτερα τα καλοκαίρια) για να μην πούμε πόσα τροχαία και πόσοι άνθρωποι έχουν χαθεί επειδή οι οδηγούσαν υπο την επήρεια αλκοόλ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...