Προς το περιεχόμενο

Γενική συζήτηση με θέματα σχετικά με τα αυτοκίνητα


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators

Φαντάζομαι αυτό είναι κατά περίπτωση.

 

Στο δικό μου που είναι ολόκληρο το πλαστικό της πλαφονιέρας διαφορετικό.

Δε νομίζω ότι η εδώ αντιπροσωπεία άλλαζε όλο το πλαστικό με άλλο που να περιέχει θέσεις για τους αισθητήρες, συν αν υπήρχε ήδη η καλωδίωση κλπ κλπ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 551
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Όσοι έχουν προβεί σε επισκευη κρεμαγιέρας , επισκεύασαν την ίδια ή προχώρησαν σε ανακατασκευασμένη.

Μου χάνει τα υγρά υδραυλικού, και το κόστος για επισκευη πηγαίνει στα 250ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαστε σίγουροι για αυτό;;; Γιατί είμαι κάτοχος οπελ αστρα h 1.4 και δεν το ξέρω-εχω δεί.

100% ναι. Ψαξτο. Έχω 3 φιλος με astra h (2 βενζίνη κ 1 diesel) και οι 3 άλλαξαν γύρω στις 100000.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τους διακόπτες του air condition που μπορώ να τους επισκευάσω; Χρειάζεται να το δει ηλεκτρολόγος?

Αναφέρομαι σε αυτά που ρυθμίζεις το ac που θα χτυπάει, δεν γυρίζει εντελώς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τους διακόπτες του air condition που μπορώ να τους επισκευάσω; Χρειάζεται να το δει ηλεκτρολόγος?

Αναφέρομαι σε αυτά που ρυθμίζεις το ac που θα χτυπάει, δεν γυρίζει εντελώς

Ίσως έχει φυγει η ντίζα, εννοείς τη κατεύθυνση του αέρα στόυς αεραγωγούς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

100% ναι. Ψαξτο. Έχω 3 φιλος με astra h (2 βενζίνη κ 1 diesel) και οι 3 άλλαξαν γύρω στις 100

Μόλις κοίταξα το βιβλιαράκι, δεν αναφέρει πουθενά οτιδήποτε για καδένα (κινητήρας z14xep). Είναι σαν να μην υπάρχει :-D, και για να τοποθετηθώ καλύτερα δεν το αναφέρει γιατί δεν χρειάζεται αντικατάσταση ποτέ. Και εγώ αυτό ξέρω ότι με τη καδένα δεν ασχολείσαι, εκτός εαν....

 

Είναι το ίδιο πράγμα σαν τις βαλβολίνες του κιβωτίου ταχυτήτων. Όταν τις άλλαξα ο μηχανικός με σκυλόβρισε, μου είχε πει δεν χρειάζεται να τις αλλάξουμε, και αν το ξαναζητήσεις δεν πρόκειται να στο ξανακάνω. Ο αρχιμηχανικός της τοπικής αντιπροσωπείας, όχι ο μαστρομήτσος της γειτονιάς.

 

Επίσης όταν έφτασα τις 100000 και τις 200000 χλμ πήγαινα το αμάξι στην αντιπροσωπεία, οπότε θα μου το έλεγαν σίγουρα, αν ήταν απαραίτητο.

Και τώρα που το πηγαίνω σε εξιδικευμένο συνεργείο όπελ, δεν έχει αναφερθεί τπτ για έλεγχο-αλλαγή καδένας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις κοίταξα το βιβλιαράκι, δεν αναφέρει πουθενά οτιδήποτε για καδένα (κινητήρας z14xep). Είναι σαν να μην υπάρχει :-D, και για να τοποθετηθώ καλύτερα δεν το αναφέρει γιατί δεν χρειάζεται αντικατάσταση ποτέ. Και εγώ αυτό ξέρω ότι με τη καδένα δεν ασχολείσαι, εκτός εαν....

 

Είναι το ίδιο πράγμα σαν τις βαλβολίνες του κιβωτίου ταχυτήτων. Όταν τις άλλαξα ο μηχανικός με σκυλόβρισε, μου είχε πει δεν χρειάζεται να τις αλλάξουμε, και αν το ξαναζητήσεις δεν πρόκειται να στο ξανακάνω. Ο αρχιμηχανικός της τοπικής αντιπροσωπείας, όχι ο μαστρομήτσος της γειτονιάς.

 

Επίσης όταν έφτασα τις 100000 και τις 200000 χλμ πήγαινα το αμάξι στην αντιπροσωπεία, οπότε θα μου το έλεγαν σίγουρα, αν ήταν απαραίτητο.

Και τώρα που το πηγαίνω σε εξιδικευμένο συνεργείο όπελ, δεν έχει αναφερθεί τπτ για έλεγχο-αλλαγή καδένας.

Δεν είναι στην τυπική συντήρηση. Απλά ρημάζει και χτυπάει. Τώρα το να μη σου έτυχε εσένα όταν ξέρω 3 στενούς φίλους και το έπαθαν δε νομίζω ότι είναι τυχαίο. Και σε φορά το έχω δει. Μακάρι να μη σου τύχει!!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σύντομη απορία:

 

Σε αλλαγή αντλίας κρεμαγιέρας χρειάζεται ευθυγράμμιση εκ νέου το αυτοκίνητο; Ή δεν επηρεάζεται ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως έχει φυγει η ντίζα, εννοείς τη κατεύθυνση του αέρα στόυς αεραγωγούς;

 

 

Nαι αυτο εννοω. Οπου και να το βαλω, χτυπαει στα ποδια η στο τζαμι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σύντομη απορία:

 

Σε αλλαγή αντλίας κρεμαγιέρας χρειάζεται ευθυγράμμιση εκ νέου το αυτοκίνητο; Ή δεν επηρεάζεται ;

 

Όχι, δεν επηρεάζεται. 

Nαι αυτο εννοω. Οπου και να το βαλω, χτυπαει στα ποδια η στο τζαμι.

 

Δουλειά του ηλεκτρολόγου είναι αυτά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις κοίταξα το βιβλιαράκι, δεν αναφέρει πουθενά οτιδήποτε για καδένα (κινητήρας z14xep). Είναι σαν να μην υπάρχει :-D, και για να τοποθετηθώ καλύτερα δεν το αναφέρει γιατί δεν χρειάζεται αντικατάσταση ποτέ. Και εγώ αυτό ξέρω ότι με τη καδένα δεν ασχολείσαι, εκτός εαν....

 

Είναι το ίδιο πράγμα σαν τις βαλβολίνες του κιβωτίου ταχυτήτων. Όταν τις άλλαξα ο μηχανικός με σκυλόβρισε, μου είχε πει δεν χρειάζεται να τις αλλάξουμε, και αν το ξαναζητήσεις δεν πρόκειται να στο ξανακάνω. Ο αρχιμηχανικός της τοπικής αντιπροσωπείας, όχι ο μαστρομήτσος της γειτονιάς.

 

Επίσης όταν έφτασα τις 100000 και τις 200000 χλμ πήγαινα το αμάξι στην αντιπροσωπεία, οπότε θα μου το έλεγαν σίγουρα, αν ήταν απαραίτητο.

Και τώρα που το πηγαίνω σε εξιδικευμένο συνεργείο όπελ, δεν έχει αναφερθεί τπτ για έλεγχο-αλλαγή καδένας.

Αν το πήρες με τη λογική να το κρατήσεις μια ζωή καλό είναι να κάνεις τέτοιες αλλαγές. Το ότι πλέον δεν τα αλλάζουν είναι γιατί στα 10 χρόνια το πολύ και 300k χλμ αλλάζονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πόσο πάει περίπου μια ευθυγράμμιση? κανα 50αρι? ξέρουμε ποση ώρα παίρνει η διαδικασία?

επειδη προκειται να αλλάξω λάστιχα (είναι φαγωμένα μονόπαντα) προτείνετε να γίνει πρίν ή μετα (αν έχει καμια σημασία). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πόσο πάει περίπου μια ευθυγράμμιση? κανα 50αρι? ξέρουμε ποση ώρα παίρνει η διαδικασία?

επειδη προκειται να αλλάξω λάστιχα (είναι φαγωμένα μονόπαντα) προτείνετε να γίνει πρίν ή μετα (αν έχει καμια σημασία). 

 

Από 20€ ως και 50+.

15-30 λεπτά.

Δεν έχει σημασία, η ευθυγράμμιση γίνεται με βάση τις ζάντες και όχι τα λάστιχα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πόσο πάει περίπου μια ευθυγράμμιση? κανα 50αρι? ξέρουμε ποση ώρα παίρνει η διαδικασία?

επειδη προκειται να αλλάξω λάστιχα (είναι φαγωμένα μονόπαντα) προτείνετε να γίνει πρίν ή μετα (αν έχει καμια σημασία). 

Με την ευκαιρια κανε και 1 ελγχο μηπως χρειαζονται αντικατάσταση μπαλάκια ψαλιδιών -ακρόμπαρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το πήρες με τη λογική να το κρατήσεις μια ζωή καλό είναι να κάνεις τέτοιες αλλαγές. Το ότι πλέον δεν τα αλλάζουν είναι γιατί στα 10 χρόνια το πολύ και 300k χλμ αλλάζονται.

Δεν το πήρα να το κρατήσω μια ζωή, αλλά με βλέπω να το κρατάω μια ζωή, με την κατάσταση που επικρατεί γύρω μας. Πλεόν αλλάζουμε ότι αρχισει και ακούγεται, ή σε θέματα που ξέρεις ότι πονάει, πριν 2 χρόνια περίπου αλλάξα τα κολάρα μετά απο υπόδειξη του μηχανικού στο εξειδικευμένο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...