Προς το περιεχόμενο

Γενική συζήτηση με θέματα σχετικά με τα αυτοκίνητα


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ειχα βάψει το καπό πριν απο 5-6 χρόνια. Στη πορεία ολο το αμάξι εχασε το βερνίκι αλλά  ελλειπα 5 μερες και απο χέσιμο έγινε ετσι. Ειναι normal;

8yw51Qt.jpg

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H 'κρισιμη' ημερομηνια αγορας ενος αυτοκινητου, πως οριζεται;

Απο την ημερομηνια εκδοσης της 'Αδειας αυτοκινητου';

Το ΚΤΕΟ, το ετησιο service, και αλλα διαφορα, εχουν ως ημερομηνια εκκινησης την ημερομηνια 'κτησης'.

Αυτη η ημερομηνια ποια ειναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι σημαίνει "'κρίσιμη' ημερομηνία αγοράς"? Η ημερομηνία αγοράς είναι η ημερομηνία που έγινε η μεταβίβαση, η οποία δεν είναι απαραίτητο να συμπίπτει με την ημερομηνία έκδοσης της άδειας κυκλοφορίας. Αν θες να μάθεις κάτι πιο συγκεκριμένο, γίνε πιο συγκεκριμένος.

 

Το χαρτί του ΚΤΕΟ έχει ισχύ 2 έτη από τη στιγμή του ελέγχου, επίσης γράφει πάνω πότε ακριβώς λήγει και ποιο ακριβώς διάστημα μπορείς να το ξαναπάς, η ημερομηνία κτήσης είναι άσχετη. Δεν έχεις δει ποτέ σου δελτίο τεχνικού ελέγχου?

Ομοίως και το ετήσιο σέρβις, γίνεται ακριβώς ένα έτος μετά το προηγούμενο, η ημερομηνία κτήσης είναι άσχετη.

Όσο για τα "διάφορα άλλα" θα πρέπει πρώτα να γράψεις ποια ακριβώς εννοείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι απαραίτητα. Απλά χωρίς αλοιφαδόρο θα σου πάρει περισσότερο χρόνο. Εγώ τόσο τη γυαλιστική όσο και το κερί με το χέρι τα πέρασα.

 

 

Λευκό, ασημί, γκρι. Αλλά εξαρτάται για τι γρατσουνιές μιλάμε. Από γάτες και κλαδιά ή από χτυπήματα. Μήπως στις γρατσουνιές συμπεριλαμβάνεται και το αράχνιασμα;

 

ΓΡΑΤΣΟΥΝΙΕΣ ΚΑΙ ΧΡΩΜΑ ΑΜΑΞΩΜΑΤΟΣ

Με ενδιαφερει να ξερω, απο 'οπτικης' αποψεως,

ποιο χρωμα αυτοκινητου δειχνει λιγοτερο τις γρατσουνιες, απο τους κακοβουλους

που χαραζουν με κλειδια/μεταλλικα αντικειμενα....

================================================

 

Τι σημαίνει "'κρίσιμη' ημερομηνία αγοράς"? Η ημερομηνία αγοράς είναι η ημερομηνία που έγινε η μεταβίβαση, η οποία δεν είναι απαραίτητο να συμπίπτει με την ημερομηνία έκδοσης της άδειας κυκλοφορίας. Αν θες να μάθεις κάτι πιο συγκεκριμένο, γίνε πιο συγκεκριμένος.

 

Το χαρτί του ΚΤΕΟ έχει ισχύ 2 έτη από τη στιγμή του ελέγχου, επίσης γράφει πάνω πότε ακριβώς λήγει και ποιο ακριβώς διάστημα μπορείς να το ξαναπάς, η ημερομηνία κτήσης είναι άσχετη. Δεν έχεις δει ποτέ σου δελτίο τεχνικού ελέγχου?

Ομοίως και το ετήσιο σέρβις, γίνεται ακριβώς ένα έτος μετά το προηγούμενο, η ημερομηνία κτήσης είναι άσχετη.

Όσο για τα "διάφορα άλλα" θα πρέπει πρώτα να γράψεις ποια ακριβώς εννοείς.

 

'STARTING DATE'(read below)

Φιλε μου, αυτο που εννοω ειναι οτι με βαση ενα (επιτρεψτε μου τον αγγλικο ορο) 'initial starting date', οριζονται ακολουθως:

- ημερομηνιες κτεο

- ημερομηνιες ετησιου service

- ημερομηνια πληρωμης ετησιας ασφαλισης

κλπ

 

Αν εγω πχ βαλω μια παραγγελια τωρα, και παραλαβω πχ Αυγουστο,

δεν θα θελα για τα επομενα χρονια της ζωης μου,

να καθομαι με 40+ βαθμους κελσιου και σε πιθανες διακοπες αν/οπου ειμαι, να εχω την εγνοια να 'τρεχω' ποικιλοτροπως για δουλειες του αμαξιου...

 

Ολα αυτα πως, απο που οριζονται λοιπον;

Πως μπορω εγω να 'μετατοπισω' ολα αυτα να εχουν starting date Σεπτεμβρη, ωστε απο τοτε και στο εξης, ολα να γινονται για τα επομενα χρονια, εναν...'ανθρωπινο' μηνα;

 

Αν βαλω παραγγελια, να του πω "παρηγγειλε, φερτο, αλλα μην κανεις 'τι' μεχρι το Σεπτεμβρη;"

Μην βγαλεις πινακιδες;

Μην κανεις μεταβιβαση σε μενα;

Μην με καλεσεις για παραλαβη αυγουστιατικα;

 

Ελπιζω τωρα που το ανελυσα περισσοτερο να εγινε πιο κατανοητος ο προβληματισμος μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΓΡΑΤΣΟΥΝΙΕΣ ΚΑΙ ΧΡΩΜΑ ΑΜΑΞΩΜΑΤΟΣ

Με ενδιαφερει να ξερω, απο 'οπτικης' αποψεως,

ποιο χρωμα αυτοκινητου δειχνει λιγοτερο τις γρατσουνιες, απο τους κακοβουλους

που χαραζουν με κλειδια/μεταλλικα αντικειμενα....

================================================

 

 

'STARTING DATE'(read below)

Φιλε μου, αυτο που εννοω ειναι οτι με βαση ενα (επιτρεψτε μου τον αγγλικο ορο) 'initial starting date', οριζονται ακολουθως:

- ημερομηνιες κτεο

- ημερομηνιες ετησιου service

- ημερομηνια πληρωμης ετησιας ασφαλισης

κλπ

 

Αν εγω πχ βαλω μια παραγγελια τωρα, και παραλαβω πχ Αυγουστο,

δεν θα θελα για τα επομενα χρονια της ζωης μου,

να καθομαι με 40+ βαθμους κελσιου και σε πιθανες διακοπες αν/οπου ειμαι, να εχω την εγνοια να 'τρεχω' ποικιλοτροπως για δουλειες του αμαξιου...

 

Ολα αυτα πως, απο που οριζονται λοιπον;

Πως μπορω εγω να 'μετατοπισω' ολα αυτα να εχουν starting date Σεπτεμβρη, ωστε απο τοτε και στο εξης, ολα να γινονται για τα επομενα χρονια, εναν...'ανθρωπινο' μηνα;

 

Αν βαλω παραγγελια, να του πω "παρηγγειλε, φερτο, αλλα μην κανεις 'τι' μεχρι το Σεπτεμβρη;"

Μην βγαλεις πινακιδες;

Μην κανεις μεταβιβαση σε μενα;

Μην με καλεσεις για παραλαβη αυγουστιατικα;

 

Ελπιζω τωρα που το ανελυσα περισσοτερο να εγινε πιο κατανοητος ο προβληματισμος μου.

Καλά νομίζω δεν είναι και τόσο αυστηρά τα πράγματα, τα ρυθμίζεις! Αν παραλάβεις δηλαδή 10 Αυγούστου πχ δε σημαίνει ότι κάθε χρόνο 10 Αυγούστου πρέπει να είσαι στην αντιπροσωπεία! Και Σεπτέμβρη να πας δεν έγινε και τίποτα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει, έχετε υπόψη σας, καμιά καλή αλλα και οικονομική πρόταση, για τοποθέτηση θερμομέτρου εντος της καμπίνας του αυτοκινήτου, για να δείχνει την θερμοκρασία εντος του χωρου των επιβατών;

Πιθανως να πει καποιος οτι και ενα απλο θερμομετρο της αγορας να κάνει τη δουλειά, αλλά ίσως και να υπάρχει κάτι καλύτερο και πιο εξειδικευμένο ειδικά γι'αυτο το σκοπο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΠΑΡΜΠΡΙΖ

Γνωριζει καποιος, όντως ομως να το εχει ψαξει λιγο το θεμα,

αν εχει αλλαξει κατι στην 'τεχνολογια' των παρμπριζ των αυτοκινητων την τελευταια 20ετια;

 

Βεβαια, διαβαζα για καποιες πατεντες του στυλ 'παρμπριζ αντανακλασης θερμοτητας κλπ', αλλα τα θεωρουσα ισως πιο πολυ ως μαρκετιστικα κολπα, παρα ως κατι ουσιαστικο....

 

Μεχρι που μπηκα σημερα σε ενα xsara που οδηγουσα παλια κατα κορον,

και επαθα....τεχνολογικο-παρμπριζ...ικο, σοκ!

Μιλαμε, λες και μεγενθυνε τον ηλιο! Λες κι ημουν σε εναν ολοφωτο ουρανο ηταν,

και φυσικα αυτο δεν ηταν....ευφορία, αλλα δυσφορια, αφου δεν εβλεπα την τυφλα μου!

Ιδιες ωρες, με ιδιες συνθηκες, εχω κυκλοφορησει με αλλα, νεοτερα αμαξια, και ενταξει, ο ηλιος ηλιος, αλλα την παλευεις καπως.

Αλλο να εχεις κοντρα ηλιο, κι αλλο να ειναι τα παντα ολα σαν ασπρα, και να λες....που παω τωρα!

 

Γι'αυτο ρωτω για τα παρμπριζ.

Αν τα νεοτερα εχουν οντως διαφορετικη αντιμετωπιση του ηλιου(λογω καποιων τεχνολογιων???),

τοσο σαν 'θερμοτητα' οσο και σαν 'φωτεινοτητα'.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σύστημα Ελέγχου Ευστάθειας (VSC)
"Το σύστημα VSC ενεργοποιεί αυτόματα τα φρένα σε
κάθε τροχό ξεχωριστά ανάλογα με τις συνθήκες. Ταυτόχρονα, το σύστημα ελέγχει την απόδοση του κινητήρα και σας βοηθά να διατηρήσετε την ευστάθεια του οχήματος, ώστε να αποφύγετε την ολίσθηση των τροχών, όταν στρίβετε απότομα ή κινείστε σε ολισθηρά οδοστρώματα."

 

Μπορει καποιος να κανει μια εκτιμηση της χρησιμοτητας του ανωτερου συστηματος ασφαλείας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το esp το έχεις ακουστά; Ε αυτό.

 

Α ναι, αυτο το ηξερα.

Δεν ειναι στανταρντ η ονομασια σε ολους τους κατασκευαστες;

Ενω πχ για το abs το λενε ολοι abs, για το εν λογω συστημα καθε εταιρια εχει υιοθετησει αλλη ονομασια;

 

Και περα απο τα τυπικα της ονομασιας,

αυτο το συστημα οντως κανει οντως καλη δουλεια οταν παιρνεις στροφες ή/και φρεναρεις κλπ;

Δεν θυμαμαι να εχω οδηγησει ποτε αυτοκινητο με esp.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...