Προς το περιεχόμενο

Ποση ησυχια εχετε στο σπιτι σας;


livefreeordie

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Από πάνω μου μένει πολύτεκνη οικογένεια με 4 παιδιά....Το μικρό είναι 2 ετών...

Όλοι εδώ είτε έχουν παιδιά είτε έχουν μεγαλώσει παιδιά οπότε το θέμα της φασαρίας (εκτός ωρών κοινής ησυχίας που επικρατεί άκρα του τάφου(, είναι κάτι δεδομένο και δεν ενοχλεί κανέναν.

Όμως η πολυκατοικία έχει και καλή ηχομόνωση. Τα από πάνω δηλαδή για να τα ακούσω πρέπει να παίζουν ποδόσφαιρο όλα μαζί που λέει ο λόγος που δε θα το κάνουν μεσημέρι η βράδυ.

Τα παπούδια χαίρονται που ακούνε παιδικές φωνές και εμείς έχουμε την ηρεμία μας από τους φασαριωζους 😛

 

 

Επεξ/σία από gas7777
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 498
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

19 λεπτά πριν, gas7777 είπε

Από πάνω μου μένει πολύτεκνη οικογένεια με 4 παιδιά....Το μικρό είναι 2 ετών...

Όλοι εδώ είτε έχουν παιδιά είτε έχουν μεγαλώσει παιδιά οπότε το θέμα της φασαρίας (εκτός ωρών κοινής ησυχίας που επικρατεί άκρα του τάφου(, είναι κάτι δεδομένο και δεν ενοχλεί κανέναν.

Όμως η πολυκατοικία έχει και καλή ηχομόνωση. Τα από πάνω δηλαδή για να τα ακούσω πρέπει να παίζουν ποδόσφαιρο όλα μαζί που λέει ο λόγος που δε θα το κάνουν μεσημέρι η βράδυ.

Κάποια στιγμή ήρθε ένας νεαρος ενοικιαστης και άρχισε τις ανακοινώσεις τύπου, κάντε τα παιδιά σας να σκάσουν κτλ κτλ. Έφερε και την αστυνομία δύο φορές αλλά δε μπορούσε να καταλάβει από πού άκουγε φασαρία αφού στον όροφο του είχαν όλοι παιδιά αλλά και από πάνω του.

Εν τέλει ξενοικιασε με προτροπή της ιδιοκτήτριας ύστερα από παράπονα όλων των άλλων, υπογραφές κτλ  και έφαγε και δύο μυνησεις από 4 ιδιοκτήτες για απειλές, εξύβριση  κτλ.Οι γκαριδες του ήταν πιο ενοχλητικές από τα παιδιά όλης της πολυκατοικίας.

Το σπίτι νοικιάστηκε σε οικογένεια με 2 πιτσιρίκια.

Τα παπούδια χαίρονται που ακούνε παιδικές φωνές και εμείς έχουμε την ηρεμία μας από τους φασαριωζους 😛

Επίσης, επειδή έχουμε πυλωτη, το καλοκαίρι γίνεται της κολάσεως από κάτω. Παίζουν 14 πιτσιρίκια μαζί....Θα τους φτιάξουμε και μια μικρή παιδική χαρά τώρα. 

Κοπιαστε.. 

Σημ...Θα επαναλάβω πως σε ώρες κοινής ησυχίας γενικά δεν ακούγεται φασαρία. Και φάγαμε και μια καραντίνα χωρίς να ενοχλεί ο ένας τον άλλο. Άμα τώρα θες απόλυτη ησυχία δε μένεις σε πολυκατοικία. Δεν γίνεται. Θόρυβος πάντα θα υπάρχει.

 

 

Και αν ξενοικιασεις και πας σε πολυκατοικία που δεν έχει αλλά παιδιά πως θα μαζέψεις τα δικά σου που έχουν μάθει να είναι χαλαρά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, vaggooss είπε

Και αν ξενοικιασεις και πας σε πολυκατοικία που δεν έχει αλλά παιδιά πως θα μαζέψεις τα δικά σου που έχουν μάθει να είναι χαλαρά?

Αν και είμαι ιδιοκτήτης, δε θα υπήρχε πρόβλημα. Δε χρειάζεται να τα μαζέψω για να κάνουν το προφανές. Ησυχία το μεσημέρι και το βράδυ. Ούτε θα βαράνε με σφυριά όλη μέρα.

Αλλά μη περιμένεις να μην ακούς το παραμικρό από τον από πάνω η διπλανό σου. Κάποια ποστ που διάβασα εδώ είναι εντελώς παράλογα. Δε μπορείς να λες ότι εγώ θέλω απόλυτη ηρεμία σε μια πολυκατοικία. Ο θόρυβος θα υπάρχει πάντα ακόμα και αν ο άλλος δε το θέλει. Ειδικά αν είναι πολυκατοικία που πχ έχει γραφεία, έχει παιδιά, έχει παπούδια που δεν ακούνε κτλ

 

 

 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, gas7777 είπε

Από πάνω μου μένει πολύτεκνη οικογένεια με 4 παιδιά....Το μικρό είναι 2 ετών...

Όλοι εδώ είτε έχουν παιδιά είτε έχουν μεγαλώσει παιδιά οπότε το θέμα της φασαρίας (εκτός ωρών κοινής ησυχίας που επικρατεί άκρα του τάφου(, είναι κάτι δεδομένο και δεν ενοχλεί κανέναν.

Όμως η πολυκατοικία έχει και καλή ηχομόνωση. Τα από πάνω δηλαδή για να τα ακούσω πρέπει να παίζουν ποδόσφαιρο όλα μαζί που λέει ο λόγος που δε θα το κάνουν μεσημέρι η βράδυ.

Κάποια στιγμή ήρθε ένας νεαρος ενοικιαστης και άρχισε τις ανακοινώσεις τύπου, κάντε τα παιδιά σας να σκάσουν κτλ κτλ. Έφερε και την αστυνομία δύο φορές αλλά δε μπορούσε να καταλάβει από πού άκουγε φασαρία αφού στον όροφο του είχαν όλοι παιδιά αλλά και από πάνω του.

Εν τέλει ξενοικιασε με προτροπή της ιδιοκτήτριας ύστερα από παράπονα όλων των άλλων, υπογραφές κτλ  και έφαγε και δύο μυνησεις από 4 ιδιοκτήτες για απειλές, εξύβριση  κτλ.Οι γκαριδες του ήταν πιο ενοχλητικές από τα παιδιά όλης της πολυκατοικίας.

Το σπίτι νοικιάστηκε σε οικογένεια με 2 πιτσιρίκια.

Τα παπούδια χαίρονται που ακούνε παιδικές φωνές και εμείς έχουμε την ηρεμία μας από τους φασαριωζους 😛

Επίσης, επειδή έχουμε πυλωτη, το καλοκαίρι γίνεται της κολάσεως από κάτω. Παίζουν 14 πιτσιρίκια μαζί....Θα τους φτιάξουμε και μια μικρή παιδική χαρά τώρα. 

Κοπιαστε.. 

Σημ...Θα επαναλάβω πως σε ώρες κοινής ησυχίας γενικά δεν ακούγεται φασαρία. Και φάγαμε και μια καραντίνα χωρίς να ενοχλεί ο ένας τον άλλο. Άμα τώρα θες απόλυτη ησυχία δε μένεις σε πολυκατοικία. Δεν γίνεται. Θόρυβος πάντα θα υπάρχει.

 

 

Δεν συμφωνώ καθόλου μαζί σου και έχω μείνει σε αρκετές πολυκατοικίες.

Σε όλες υπήρχε ησυχία εκτός από την τελευταία που μένουν από κάτω ζώα με 2 πόδια.

Κάνουν ποιο πολύ φασαρία από τα παιδιά τους οπότε εκεί τραβάς μια γραμμή και τους λες τέλος.

Κανείς δεν αντέχει την φασαρία και στην πολυκατοικία μου διαμαρτυρήθηκε και διαμερισμα με 3 παιδιά διότι ήταν στα όρια νευρικού κλονισμού και αυτοί.

Αυτός που λες έχασε το παιχνίδι γιατί έβριζε διαφορετικά αν πήγαινε με το γράμμα του νόμου θα αναγκαζοσασταν όλοι να εφαρμοσεται την νομοθεσία όπως έγινε και με το ζευγάρι στην Θεσσαλονίκη που καταβάλουν κάθε φορά που διαταράσσουν 300 ευρώ και 20 μέρες κράτηση ο πατέρας.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, vaggooss είπε

Δεν συμφωνώ καθόλου μαζί σου και έχω μείνει σε αρκετές πολυκατοικίες.

Σε όλες υπήρχε ησυχία εκτός από την τελευταία που μένουν από κάτω ζώα με 2 πόδια.

Κάνουν ποιο πολύ φασαρία από τα παιδιά τους οπότε εκεί τραβάς μια γραμμή και τους λες τέλος.

Κανείς δεν αντέχει την φασαρία και στην πολυκατοικία μου διαμαρτυρήθηκε και διαμερισμα με 3 παιδιά διότι ήταν στα όρια νευρικού κλονισμού και αυτοί.

Αυτός που λες έχασε το παιχνίδι γιατί έβριζε διαφορετικά αν πήγαινε με το γράμμα του νόμου θα αναγκαζοσασταν όλοι να εφαρμοσεται την νομοθεσία όπως έγινε και με το ζευγάρι στην Θεσσαλονίκη που καταβάλουν κάθε φορά που διαταράσσουν 300 ευρώ και 20 μέρες κράτηση ο πατέρας.

 

 

Αν και το έσβησα διότι δεν θέλω να δημιουργηθουν εντυπώσεις ας το σχολιάσουμε.

Ο τύπος το έχασε διότι όσες φορές έφερε αστυνομία, δεν βεβαιώθηκε παράβαση.

Η αστυνομία άκουγε όντως ομιλίες από τον διάδρομο αλλά δεν άκουγε ούτε γκαριδες, ούτε ποδοβολητα, ούτε κάνα κομπρεσέρ πχ.

Κανείς δεν ουρλιάζει ούτε θέλει να ενοχλήσει τον άλλο. Γενικά δεν καταλαβαίνω αυτό που γράφουν αρκετοί πως ακούνε τους από πάνω να σέρνουν έπιπλα το βράδυ. Όλοι σε τρελούς πέφτουν;;;;

Τον τύπο τον ενοχλούσε το φυσιολογικό. Ήθελε ησυχαστήριο πιθανόν.

Ο οποίος παρεμπιπτόντως τωρα προσπαθεί να έρθει σε συμβιβασμό με τις οικογένειες που προσβάλε.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, gas7777 είπε

Αν και είμαι ιδιοκτήτης, δε θα υπήρχε πρόβλημα. Δε χρειάζεται να τα μαζέψω για να κάνουν το προφανές. Ησυχία το μεσημέρι και το βράδυ. Ούτε θα βαράνε με σφυριά όλη μέρα.

Αλλά μη περιμένεις να μην ακούς το παραμικρό από τον από πάνω η διπλανό σου. Κάποια ποστ που διάβασα εδώ είναι εντελώς παράλογα. Δε μπορείς να λες ότι εγώ θέλω απόλυτη ηρεμία σε μια πολυκατοικία. Ο θόρυβος θα υπάρχει πάντα ακόμα και αν ο άλλος δε το θέλει. Ειδικά αν είναι πολυκατοικία που πχ έχει γραφεία, έχει παιδιά, έχει παπούδια που δεν ακούνε κτλ

 

 

 

Να ακούς έναν αναιπεσθητο θόρυβο το δεχόμαστε όλοι εννοείται.

Αν έχει γραφεία όπως λες και δεν πειθαρχούν φεύγουν.

Πίστεψέ με με αυτά που τράβηξα έμαθα όλους τους νομούς και δεν είναι απλά τα πράγματα. Απλά δεν ασχολείται κανείς και μετακομίζουν από το να καθήσουν να μπλέξουν δικαστικός γιατί είναι χρονοβόρα διαδικασία όντως και οι φασαριοζοι δεν νοιώθουν το δάχτυλο του νόμου και γι'αυτό νομίζουν ότι μπορούν να κάνουν ότι θέλουν.

Μόνο οι ιδιοκτήτες τραβιουνται νομικά γιατί είναι η περιουσία τους και καλά κάνουν.

Έχω μείνει σε πολυκατοικία με 28 διαμερίσματα και δεν ακουγόταν απολύτως τίποτα. Τώρα μενω σε πολυκατοικία με 4 οροφοδιαμερισμτα και βρήκα τον μπελά μου από έναν γείτονα ενώ πριν που είχα 27 γείτονες δεν ακουγόταν τίποτα απολύτως πραγματικά.

Οπότε γι'αυτό σου λέω δεν συμφωνώ μαζί σου και είναι καθαρά θέμα παιδείας και σεβασμού.

Μόλις τώρα, gas7777 είπε

Αν και το έσβησα διότι δεν θέλω να δημιουργηθουν εντυπώσεις ας το σχολιάσουμε.

Ο τύπος το έχασε διότι όσες φορές έφερε αστυνομία, δεν βεβαιώθηκε παράβαση.

Η αστυνομία άκουγε όντως ομιλίες από τον διάδρομο αλλά δεν άκουγε ούτε γκαριδες, ούτε ποδοβολητα, ούτε κάνα κομπρεσέρ πχ.

Κανείς δεν ουρλιάζει ούτε θέλει να ενοχλήσει τον άλλο. Γενικά δεν καταλαβαίνω αυτό που γράφουν αρκετοί πως ακούνε τους από πάνω να σέρνουν έπιπλα το βράδυ. Όλοι σε τρελούς πέφτουν;;;;

Τον τύπο τον ενοχλούσε το φυσιολογικό. Ήθελε ησυχαστήριο πιθανόν.

Ο οποίος παρεμπιπτόντως τωρα προσπαθεί να έρθει σε συμβιβασμό με τις οικογένειες που προσβάλε.

 

Εφόσον πρόσβαλε καλά του κάνανε.

2 λεπτά πριν, gas7777 είπε

Αν και το έσβησα διότι δεν θέλω να δημιουργηθουν εντυπώσεις ας το σχολιάσουμε.

Ο τύπος το έχασε διότι όσες φορές έφερε αστυνομία, δεν βεβαιώθηκε παράβαση.

Η αστυνομία άκουγε όντως ομιλίες από τον διάδρομο αλλά δεν άκουγε ούτε γκαριδες, ούτε ποδοβολητα, ούτε κάνα κομπρεσέρ πχ.

Κανείς δεν ουρλιάζει ούτε θέλει να ενοχλήσει τον άλλο. Γενικά δεν καταλαβαίνω αυτό που γράφουν αρκετοί πως ακούνε τους από πάνω να σέρνουν έπιπλα το βράδυ. Όλοι σε τρελούς πέφτουν;;;;

Τον τύπο τον ενοχλούσε το φυσιολογικό. Ήθελε ησυχαστήριο πιθανόν.

Ο οποίος παρεμπιπτόντως τωρα προσπαθεί να έρθει σε συμβιβασμό με τις οικογένειες που προσβάλε.

 

Εγώ είχα φωνές έντονες ποδοβολητα όλες τις ώρες τις μερας ψηναν στο μπαλκόνι τρελές καταστάσεις.

Αλλά τις ώρες κοινής ησυχίας ο νόμος λέει απαγορεύεται να ακουστεί το παραμικρό και τις ώρες μη κοινής ησυχίας οι αστυνομικές διατάξεις επιτρέπονται μόνο οι συνήθεις ήχοι.

Συνήθεις ήχοι ναι είναι η ομιλία που λες αλλά όχι να παίζουν ποδόσφαιρο και να γίνεται χαμός.εκει αν σας έκανε ασφαλιστικά μέτρα θα τα κέρδιζε.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρεις τι πιστεύω; Ότι ορισμένες φορές έχουμε και επιθετικότητα..

Πας σε ένα διαμέρισμα, αντιλαμβάνεσαι ότι υπάρχει όχληση. Μιλάς με ωραίο τρόπο δίνεις στον άλλο να καταλάβει να κάνει ότι μπορεί.

Αν δεις ότι ο άλλος το προσπαθεί, ε θα μαλακώσεις. Αν σε γράψει άλλαξε του τα φώτα και είναι λογικό.

Πχ στον πολύτεκνο από πάνω του πήγα τσοχακια για τις καρέκλες του διότι το μωρό τις έσερνε. Δε του το έφερα ότι με ενοχλεί (όντως δεν ήταν κάτι σοβαρό αλλά αφού τα είχα) αλλά ότι θα του διαλύσει τα πατώματα. Ε ο άνθρωπος με χιλιοευχαριστησε και έκτοτε δεν ξανακουσα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, gas7777 είπε

Ξέρεις τι πιστεύω; Ότι ορισμένες φορές έχουμε και επιθετικότητα..

Πας σε ένα διαμέρισμα, αντιλαμβάνεσαι ότι υπάρχει όχληση. Μιλάς με ωραίο τρόπο δίνεις στον άλλο να καταλάβει να κάνει ότι μπορεί.

Αν δεις ότι ο άλλος το προσπαθεί, ε θα μαλακώσεις. Αν σε γράψει άλλαξε του τα φώτα και είναι λογικό.

Πχ στον πολύτεκνο από πάνω του πήγα τσοχακια για τις καρέκλες του διότι το μωρό τις έσερνε. Δε του το έφερα ότι με ενοχλεί (όντως δεν ήταν κάτι σοβαρό αλλά αφού τα είχα) αλλά ότι θα του διαλύσει τα πατώματα. Ε ο άνθρωπος με χιλιοευχαριστησε και έκτοτε δεν ξανακουσα.

Ήθελα να το κάνω αυτό που λες με τα τσοχακια γιατί χτυπούσανε όλη μέρα τα ντουλάπια τις κουζίνας Σέρναν καρέκλες κλπ αλλά μετά από 4 χρόνια συνεχών παρακλήσεων τους είπα ότι εάν δεν σταματήσουν θα πάω δικαστικώς και με την βοήθεια του ιδιοκτήτη του διαμερίσματος τους που του ζήτησα να τους διώξει και συμφώνησε εάν δεν σταματήσουν σταμάτησαν να μου μιλάνε κιόλας οπότε αυτό δεν το έκανα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, vaggooss είπε

Ήθελα να το κάνω αυτό που λες με τα τσοχακια γιατί χτυπούσανε όλη μέρα τα ντουλάπια τις κουζίνας Σέρναν καρέκλες κλπ αλλά μετά από 4 χρόνια συνεχών παρακλήσεων τους είπα ότι εάν δεν σταματήσουν θα πάω δικαστικώς και με την βοήθεια του ιδιοκτήτη του διαμερίσματος τους που του ζήτησα να τους διώξει και συμφώνησε εάν δεν σταματήσουν σταμάτησαν να μου μιλάνε κιόλας οπότε αυτό δεν το έκανα.

Κοίτα εσύ τράβηξες μεγάλο ζόρι.

Εδώ δε παίζουν τέτοια.

14 παιδιά στη πολυκατοικία, δε θα σου πω ότι δεν υπάρχει θόρυβος όμως το ποδοβολητο πχ θα το ακούσω ακριβως επειδή δεν ενοχλεί κανέναν. Αν του έλεγα ότι με ενοχλεί προφανώς δε θα τα άφηνε να τρέχουν.

Θέμα σεβασμού είναι.

Έχω ξύλινο ποδοσφαιρακι. Κανονικές διαστάσεις. Έχω ρωτήσει τον από κάτω αν το ακουει. Ε αν πέσει η μπάλα στο μάρμαρο ακούγεται λέει. Έβαλα χαλί από κάτω δεν άκουσε τίποτε.

Αν είχα το ίδιο στη παλιά πολυκατοικία θα ακούγονταν μέχρι και τα γέλια μας

Παίζει ρόλο και η μόνωση. Στηβ άλλη πολυκατοικία παλιά άκουγα τον άλλον που κατουράγε πχ. Εδώ η κατασκευή είναι διαφορετική. 

Επεξ/σία από gas7777
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, gas7777 είπε

Κοίτα εσύ τράβηξες μεγάλο ζόρι.

Εδώ δε παίζουν τέτοια.

14 παιδιά στη πολυκατοικία, δε θα σου πω ότι δεν υπάρχει θόρυβος όμως το ποδοβολητο πχ θα το ακούσω ακριβως επειδή δεν ενοχλεί κανέναν. Αν του έλεγα ότι με ενοχλεί προφανώς δε θα τα άφηνε να τρέχουν.

Θέμα σεβασμού είναι.

Παίζει όμως ρόλο και η μόνωση. Σε άλλη πολυκατοικία παλιά άκουγα τον άλλον που κατουράγε πχ. Εδώ η κατασκευή είναι διαφορετική. 

Όλα παίζουν ρόλο και οι περισσότερες δεν έχουν μόνωση όντως.

Αλλά όταν εμένα στην πολυκατοικία με 28 διαμερίσματα ήταν του 1960 μονοτουβλη με πόρτες εξωτερικές τις παλιές χάρτινες, δλδ με λίγα λόγια δεν υπήρχε μόνωση. Υπήρχαν παιδιά γατιά σκυλιά (πιτμπουλ συγκεκριμένα και μικρά κανίς) και δεν άκουσα ποτέ τίποτα. Ήμουν εργένης κιόλας τότε γυρνούσα ξημερώματα και έπεφτα να κοιμηθώ χωρίς να έχω καμία ενόχληση οποιαδήποτε στιγμή τις μερας. Γι'αυτό επιμένω ότι είναι καθαρά θέμα παιδείας και συνεπακόλουθο φυσικά εφόσον υπάρχει παιδεία η επικοινωνία. 

Σαν λαός είμαστε δυστυχώς πίσω σε πολλά και γι'αυτό δεν πάμε μπροστά και σαν χώρα. Διάβασα σε άλλα σχόλια παρεπιπτόντως ότι πήγαν οι μπάτσοι και δεν έκαναν τίποτα, ας μην ξεχνάμε ότι και οι αστυνομικοί είναι κομμάτι αυτής τις κοινωνίας άρα επί το πλείστον κάνουν την δουλειά τους όπως ζούνε και στην καθημερινότητα τους δλδ χαλαρά. Και δεν το λέω για να τους προσβάλλω. Επειδή έκανα διατριβή στο θέμα τις διατάραξης με αυτά που βίωσα αρμόδια υπηρεσία για την διατάραξη στην ουσία είναι η περιφέρεια και συνεπικουρικα και η αστυνομία όπως είναι και σε πολλά άλλα όπως πχ στα πολεοδομικά . Άρα για την αστυνομία είναι ένα ακόμη πάρεργο για το οποίο δεν έχει εκπαιδευτεί όπως οι υπάλληλοι τις περιφέρειας για να γνωρίζουν τα προβλήματα υγείας που μπορεί να σου δημιουργήσει η συνεχόμενη όχληση. Και όντως φίλος μου έπαθε επιλιπτικη κρίση μετά από ένα χρόνο που συνεχόμενα δεν μπορούσε και αυτός να ξεκουραστεί τις ώρες που επιθυμούσε. Άρα οι αστυνομικοί ως μέλη αυτής τις κοινωνίας και δυστυχώς ανεκπεδευτοι για το θέμα τις διατάραξης τις κοινής ησυχίας όταν πάνε σε περιστατικό είναι πολύ ήπιοι ειδικά εάν η διατάραξη προκαλείτε και από παιδιά. Στο εξωτερικό η αρμόδια υπηρεσία εγκαθιστά μικρόφωνα εντός του σπιτιού και καταγράφει όλη την μέρα τα ντεσιμπέλ έτσι ώστε ο εισαγγελέας να έχει ακριβή εικόνα για το τι γίνεται καθόλη την διάρκεια τις μερας. Οπότε εφόσον εμείς δεν έχουμε παιδεία δεν ψηφίζουμε σωστά και δεν έχουμε σωστό κράτος γιατί αυτά είναι αλληλένδετα. Τα έγραψα όλα τα παραπάνω για όσους θα καθήσουν να τα διαβάσουν όπως έκανα και εγώ χρόνια τώρα για να βρω μια λύση στο πρόβλημα μου και να ξέρουν ότι εφόσον έχουν δίκιο με σωστές κινήσεις θα δικαιωθούν αλλά δυστυχώς θα αργήσουν γιατί υπάρχει τεράστια γραφειοκρατία και στο δικαστικό σύστημα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, gas7777 είπε

Όλοι εδώ είτε έχουν παιδιά είτε έχουν μεγαλώσει παιδιά οπότε το θέμα της φασαρίας (εκτός ωρών κοινής ησυχίας που επικρατεί άκρα του τάφου(, είναι κάτι δεδομένο και δεν ενοχλεί κανέναν.

Aπο τα γραπτα σου,ενοχλειτε,απλα εχετε συνηθισει ο ενας τον αλλο.

Κατι σαν χωριο δηλαδη.

3 ώρες πριν, gas7777 είπε

Αν και είμαι ιδιοκτήτης, δε θα υπήρχε πρόβλημα. Δε χρειάζεται να τα μαζέψω για να κάνουν το προφανές. Ησυχία το μεσημέρι και το βράδυ. Ούτε θα βαράνε με σφυριά όλη μέρα.

Φυσικα και εισαι ιδιοκτητης,οποτε δε σε νοιαζει. 
Ξερεις,ειναι ειναι μονο οι ωρες κοινης ησυχιας,υπαρχει και η ηχορυπανση.

3 ώρες πριν, gas7777 είπε

Κανείς δεν ουρλιάζει ούτε θέλει να ενοχλήσει τον άλλο. Γενικά δεν καταλαβαίνω αυτό που γράφουν αρκετοί πως ακούνε τους από πάνω να σέρνουν έπιπλα το βράδυ. Όλοι σε τρελούς πέφτουν;;;;

 

Βασικα ναι,και οπως μας τα γραφεις εισαι και εσυ αναμεσα στους "τρελους",απλα ισως οχι στο επιπεδο που συνανταται συνηθως το ειδος.

 

3 ώρες πριν, gas7777 είπε

Τον τύπο τον ενοχλούσε το φυσιολογικό. Ήθελε ησυχαστήριο πιθανόν.

 

Επειδη εσεις μαθατε ετσι,δε σημαινει οτι ειναι φυσιολογικο.

Αλλο που ο τυπος το εχασε με τη συμπεριφορα του.

3 ώρες πριν, vaggooss είπε

Ο τύπος το έχασε διότι όσες φορές έφερε αστυνομία, δεν βεβαιώθηκε παράβαση.

 

Εισασταν τυχεροι γενικοτερα,αλλιως μπορει να καταλήγατε οπως αυτο που περιγραφεται παραπανω,προστιμο 300 ευρω καθε φορα που καποιο παιδι  θα ενοχλει κτλ κτλ. Με 14 παιδια,θα χορταινατε προστιμο.

 

Γενικοτερα νιωθω τον τυπο,γιατι ειμαι περιπου στη θεση του αυτη τη στιγμη,απλα εγω ειμαι σε χειροτερη μοιρα.

Ηρθα πριν 3 χρονια σε μονοκατοικια σε εργατικες κατοικιες,λιγο πιο εξω απο το κεντρο,σε μεγαλη επαρχιακη πολη. Οι ανθρωποι εδω ειναι καθαρα χωριο,ειναι ολοι εδω 30 χρονια,δεν εχουν ωρες κοινης ησυχιας,ποσο μαλλον τις υπολοιπες,και εχουν συνηθισει ο ενας τον αλλο.

Τα σπιτια δυστυχως ειναι  μονοκατοικιες,αλλα με  μεσοτοιχιες,ουτε καν τοιχος με τοιχο.

Ακομα και τα καγκελα στις αυλες ειναι ολα ενωμενα ( 4 σπιτια εχουν ενα καγκελο ) ,οποτε οποιος κλεινει την καγκελοπορτα τον ακουνε ολοι.

Στην ημερησια διαταξη παιζουν : αλυσοπριονα,τρυπανια,κοφτες σιδερου,πλυστικα μηχανηματα,σφυρια,μηχανικα κλαδευτηρια και οτιδηποτε αλλο φασαριοζικο εργαλειο,και αυτο παιζει οποιαδηποτε ωρα της ημερας.

Να μιλαει η θεια διπλα, απο το μπαλκονι της με τη θεια στο απεναντι σπιτι,επισης στο μπαλκονι για κανα μισαωρο. Αυτο τους φαινεται λογικο,δεν εχουν σκεφτει οτι μπορουν να ενοχλουν, επειδη "απλα μιλανε" ,ασχετως σε τι volume γινεται αυτο. 
Το καλοκαιρι καθονται στις αυλες και τα μπαλκονια ως τη 1 ανετα.

Σε μια αυλη εχουν εγκαταστησει ηχεια ΕΞΩ,και αναλογως την εποχη μπορει να παιζουν ολη μερα μουσικη,απλα οχι στο τερμα ( σε επιπεδο ομως που θεωρειται ηχορυπανση ) .

Τα παιδια της γειτονιας φροντιζουν να παιζουν μπαλα  και να χτυπανε το μηχανακι,με αποτελεσμα να βαραει ολη μερα ο συναγερμος,και να τσακωνομαι και εγω με τα παιδια ολη μερα,λες και ειμαι 70χρονος γεροπαραξενος.
Κατεληξα να μην βαζω το συναγερμο,γιατι στο τελος μπορει να ημουν εγω ο φταιχτης ( οπως και εγινε ,βλεπε παρακατω )

Το transit του οικοδομου απεναντι πρεπει να εχει σπασμενη εξατμιση  απο την πολλαπλη,οποτε με το που το βαζει μπροστα ξυπναει αυτοματως η γειτονια ( συνηθως πριν τις 7 το πρωι ) και το αφηνει κυριολεκτικα μιση ωρα να ζεστανει,με οσο θορυβο και καυσαεριο συνεπαγεται αυτο. 

Το αστειο ειναι οτι με ολα αυτα που τραβαω,μου εκαναν εμενα παρατηρηση , επειδη 2 ή τρεις φορες τα σκυλια μου ειχαν κατουρησει στην αυλη ( τα βγαζω 2 με 3 φορες τη μερα βολτα αλλα εκεινη την περιοδο δουλευα πρωι-βραδυ και ειχα περιεργα ωραρια ) . Η παρατηρηση εγινε οταν εριξα νερο και  χλωρινη για να καθαρισω,και τα νερα βγηκαν στο δρομο.

Φυσικα η τυπισσα που μου εκανε την παρατηρηση ηταν η  γυναικα του transit,και οταν της ανεφερα οτι με ξυπνανε 6 το πρωι με την εξατμιση,η απαντηση της ηταν "τοτε παει ο κοσμος στη δουλεια ¨.

Δεν της περνουσε απο το μυαλο οτι ενοχλει,αλλα την ενοχλησε που την ξυπνησα οταν εριξα νερο στο μπαλκονι.

Δε συνεχισα πολυ την αντιπαραθεση,ηξερα οτι δεν ειχε νοημα,γιατι πραγματικα δεν της περνουσε απο το μυαλο οτι ενοχλουν,δυστυχως μιλουσε με ασχημο τροπο,και ελαβα γενικα  προσωπικη επιθεση,οπως οτι ειναι λογικο να ενοχλουμαι απο την εξατμιση,εδω με ενοχλουν τα παιδια που παιζουν ( βλεπε μηχανακι με συναγερμο παραπανω )  .

Πιθανοτατα θα ημουν πρωτο θεμα συζητησης για κανα δυο μερες,καθως οπως ειπα εδω ειναι σαν χωριο η συνοικια.

Ο μονος λογος που καθομαι ακομα εδω,ειναι οτι το σπιτι ειναι τεραστιο ( αλλα παλιο ) με πολυ μικρο ενοικιο,και με βολευει απειρως καθως εχω εργαστηριο με υπολογιστες και γυμναστηριο.

 

Το ρεζουμε ειναι οτι πρεπει πραγματικα να κανουμε ολοι ενα βημα πισω,και να σκεφτουμε αν πραγματικα ειμαστε καλοι γειτονες,ή αν ειμαστε εμεις οι ενοχλητικοι ( σε οτι βαθμο μπορει να ειμαστε ).

Βγηκε μεγαλο το κειμενο,σορρυ,καλημερα.

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, StamTheMan είπε

Aπο τα γραπτα σου,ενοχλειτε,απλα εχετε συνηθισει ο ενας τον αλλο.

Κατι σαν χωριο δηλαδη.

Φυσικα και εισαι ιδιοκτητης,οποτε δε σε νοιαζει. 
Ξερεις,ειναι ειναι μονο οι ωρες κοινης ησυχιας,υπαρχει και η ηχορυπανση.

Βασικα ναι,και οπως μας τα γραφεις εισαι και εσυ αναμεσα στους "τρελους",απλα ισως οχι στο επιπεδο που συνανταται συνηθως το ειδος.

 

Επειδη εσεις μαθατε ετσι,δε σημαινει οτι ειναι φυσιολογικο.

Αλλο που ο τυπος το εχασε με τη συμπεριφορα του.

Εισασταν τυχεροι γενικοτερα,αλλιως μπορει να καταλήγατε οπως αυτο που περιγραφεται παραπανω,προστιμο 300 ευρω καθε φορα που καποιο παιδι  θα ενοχλει κτλ κτλ. Με 14 παιδια,θα χορταινατε προστιμο.

 

Γενικοτερα νιωθω τον τυπο,γιατι ειμαι περιπου στη θεση του αυτη τη στιγμη,απλα εγω ειμαι σε χειροτερη μοιρα.

Ηρθα πριν 3 χρονια σε μονοκατοικια σε εργατικες κατοικιες,λιγο πιο εξω απο το κεντρο,σε μεγαλη επαρχιακη πολη. Οι ανθρωποι εδω ειναι καθαρα χωριο,ειναι ολοι εδω 30 χρονια,δεν εχουν ωρες κοινης ησυχιας,ποσο μαλλον τις υπολοιπες,και εχουν συνηθισει ο ενας τον αλλο.

Τα σπιτια δυστυχως ειναι  μονοκατοικιες,αλλα με  μεσοτοιχιες,ουτε καν τοιχος με τοιχο.

Ακομα και τα καγκελα στις αυλες ειναι ολα ενωμενα ( 4 σπιτια εχουν ενα καγκελο ) ,οποτε οποιος κλεινει την καγκελοπορτα τον ακουνε ολοι.

Στην ημερησια διαταξη παιζουν : αλυσοπριονα,τρυπανια,κοφτες σιδερου,πλυστικα μηχανηματα,σφυρια,μηχανικα κλαδευτηρια και οτιδηποτε αλλο φασαριοζικο εργαλειο,και αυτο παιζει οποιαδηποτε ωρα της ημερας.

Να μιλαει η θεια διπλα, απο το μπαλκονι της με τη θεια στο απεναντι σπιτι,επισης στο μπαλκονι για κανα μισαωρο. Αυτο τους φαινεται λογικο,δεν εχουν σκεφτει οτι μπορουν να ενοχλουν, επειδη "απλα μιλανε" ,ασχετως σε τι volume γινεται αυτο. 
Το καλοκαιρι καθονται στις αυλες και τα μπαλκονια ως τη 1 ανετα.

Σε μια αυλη εχουν εγκαταστησει ηχεια ΕΞΩ,και αναλογως την εποχη μπορει να παιζουν ολη μερα μουσικη,απλα οχι στο τερμα ( σε επιπεδο ομως που θεωρειται ηχορυπανση ) .

Τα παιδια της γειτονιας φροντιζουν να παιζουν μπαλα  και να χτυπανε το μηχανακι,με αποτελεσμα να βαραει ολη μερα ο συναγερμος,και να τσακωνομαι και εγω με τα παιδια ολη μερα,λες και ειμαι 70χρονος γεροπαραξενος.
Κατεληξα να μην βαζω το συναγερμο,γιατι στο τελος μπορει να ημουν εγω ο φταιχτης ( οπως και εγινε ,βλεπε παρακατω )

Το transit του οικοδομου απεναντι πρεπει να εχει σπασμενη εξατμιση  απο την πολλαπλη,οποτε με το που το βαζει μπροστα ξυπναει αυτοματως η γειτονια ( συνηθως πριν τις 7 το πρωι ) και το αφηνει κυριολεκτικα μιση ωρα να ζεστανει,με οσο θορυβο και καυσαεριο συνεπαγεται αυτο. 

Το αστειο ειναι οτι με ολα αυτα που τραβαω,μου εκαναν εμενα παρατηρηση , επειδη 2 ή τρεις φορες τα σκυλια μου ειχαν κατουρησει στην αυλη ( τα βγαζω 2 με 3 φορες τη μερα βολτα αλλα εκεινη την περιοδο δουλευα πρωι-βραδυ και ειχα περιεργα ωραρια ) . Η παρατηρηση εγινε οταν εριξα νερο και  χλωρινη για να καθαρισω,και τα νερα βγηκαν στο δρομο.

Φυσικα η τυπισσα που μου εκανε την παρατηρηση ηταν η  γυναικα του transit,και οταν της ανεφερα οτι με ξυπνανε 6 το πρωι με την εξατμιση,η απαντηση της ηταν "τοτε παει ο κοσμος στη δουλεια ¨.

Δεν της περνουσε απο το μυαλο οτι ενοχλει,αλλα την ενοχλησε που την ξυπνησα οταν εριξα νερο στο μπαλκονι.

Δε συνεχισα πολυ την αντιπαραθεση,ηξερα οτι δεν ειχε νοημα,γιατι πραγματικα δεν της περνουσε απο το μυαλο οτι ενοχλουν,δυστυχως μιλουσε με ασχημο τροπο,και ελαβα γενικα  προσωπικη επιθεση,οπως οτι ειναι λογικο να ενοχλουμαι απο την εξατμιση,εδω με ενοχλουν τα παιδια που παιζουν ( βλεπε μηχανακι με συναγερμο παραπανω )  .

Πιθανοτατα θα ημουν πρωτο θεμα συζητησης για κανα δυο μερες,καθως οπως ειπα εδω ειναι σαν χωριο η συνοικια.

Ο μονος λογος που καθομαι ακομα εδω,ειναι οτι το σπιτι ειναι τεραστιο ( αλλα παλιο ) με πολυ μικρο ενοικιο,και με βολευει απειρως καθως εχω εργαστηριο με υπολογιστες και γυμναστηριο.

 

Το ρεζουμε ειναι οτι πρεπει πραγματικα να κανουμε ολοι ενα βημα πισω,και να σκεφτουμε αν πραγματικα ειμαστε καλοι γειτονες,ή αν ειμαστε εμεις οι ενοχλητικοι ( σε οτι βαθμο μπορει να ειμαστε ).

Βγηκε μεγαλο το κειμενο,σορρυ,καλημερα.

 

 

Συμφωνώ σε αυτά που αναγράφεις στον άλλο σχολιαστή.

Έτσι ήταν και σε εμένα με τους γείτονες και με την πλατεία που έχω απέναντι.

Κάθε μέρα περιπολικό η πλατεία άδειασε μετά από ένα μήνα. Με ξυπνούσαν 3 -4-5 το πρωί.

Το μεγαλύτερο πρόβλημα μου όμως ήταν οι από κάτω που κάναν από τις 7 το πρωί μέχρι 10 το βράδυ συνεχόμενη φασαρία.

Όταν υπάρχει θέληση και δεν έχεις συνηθίσει να σε προσβάλουν γιατί αυτό είναι προσβολή τις προσωπικότητας σου έτσι το αναγράφει ο νομοθέτης δεν κάνεις πίσω και στο τέλος δικαιωνεσαι.

Αλλά θέλει πολύ τρέξιμο.

Κάθε πρωί που βάζει ο άλλος το αμάξι θα παίρνεις στο 100 θα τον γράψουν κάνα 2 φορές και θα δεις πως θα εξαφανιστεί.

Το ίδιο και με τις διατάραξεις από τους γείτονες που αναγράφεις.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, vaggooss είπε

Κάθε πρωί που βάζει ο άλλος το αμάξι θα παίρνεις στο 100 θα τον γράψουν κάνα 2 φορές και θα δεις πως θα εξαφανιστεί.

Το ίδιο και με τις διατάραξεις από τους γείτονες που αναγράφεις.

Γενικοτερα κανω το μ@λ@κ@,γιατι δε θελω να υποψιαστουν οτι φερνω εγω αστυνομιες,θα αρχισουν να ενοχλουν τη σπιτονοικοκυρα για πραματα που ουσιαστικα φταινε μονο οι ιδιοι.Εο ενοικιο ειναι πολυ πολυ χαμηλο,και δε θελω να αναγκαστω να φυγω,θελω να φυγω οταν το επιλεξω εγω.

Σκεψου οτι η διπλανη,επειδη δεν εχει με τι να ασχοληθει,παιρνει τη σπιτονοικοκυρα μου για κατι παλιοχορτα που φυτρωνουν στην αυλη,οτι δηθεν θα φραξουν το φρεατιο και θα πλημμυριστούμε.
Η ιδια η σπιτονοικοκυρα ζουσε εδω,οποτε την ξερει και δεν πολυασχολειται,αλλα μου ειπε να κανω οτι μπορω για να μην την ενοχλουν με τετοιες βλακειες,στην ουσια ειναι με το μερος μου αλλα δε θελει και να τα βαλει με τους αλλους,γιατι ειναι χρονια γνωστοι κτλ κτλ. 

Σιγα σιγα θα αρχισω αναγκαστικα να παιρνω αστυνομιες,μιας και απο οτι μου ειπε η σπιτονοικοκυρα θα χρειαστει το σπιτι σε κανα δυο χρονια,οταν θα αποφοιτησει ο γιος της ( οπως πανε τα πραματα βεβαια ισως να αργησει ακομα η αποφοιτηση του ) .
Σε αυτη την καραντινα παντως μου ειμαι σε αναστολη,αρα και ολη τη μερα σπιτι, βλεπω οτι πραγματικα δεν παλευεται αλλο η κατασταση.  
Για το transit ειδικα που αναφερω,τους πρωτους μηνες κοιμομουν στο δωματιο που "βλεπει¨προς το αυτοκινητο,και αναγκάστηκα να παω στο πισω υπνοδωματιο ( που δεν εχει και κλιματιστικο ) για να μη με ξυπναει απο τις 6.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενταξει. Εσύ όμως μου κάνεις αναφορές για αλυσοπρίονα όλη μέρα κτλ. Αυτό δεν περιέχει σεβασμό.

Εγώ σου είπα ότι σε πολυκατοικία με 14 παιδιά δεν ακούγεται κιχ στις ώρες κοινής ησυχίας. Φυσικά στις υπόλοιπες θα ακουστεί αλλά όχι κάτι το συγκλονιστικό ούτε κάτι το επίμονο.

Πχ αυτό με τις γειτόνισσες που μιλάνε, αν και νόμιμο υποθέτω, δε θα το κάνει κάποιος εδώ διότι ξέρει ότι ενοχλεί. Όταν όμως τα παιδιά θα παίζουν στη πυλωτη το απόγευμαθα φωνάξουν. Ε αν εκεί καλέσεις την αστυνομία και πεις για τα ντεσιμπέλ θα θεωρήσω εσένα υπερβολικό. 

Αν η αστυνομία βεβαίωνε παραβάσεις για το παραμικρό δε θα μπορούσαμε να μιλήσουμε στο ίδιο μας το σπίτι. Ευτυχώς κάτι τέτοιο δεν έχει συμβεί ακόμα.

Θα επαναλάβω όμως πως όλα έχουν να κάνουν με τη συμπεριφορά. Αν ο τύπος μίλαγε σε μια συνέλευση και έλεγε ότι ενοχλείτε, όλοι θα έψαχναν τον τρόπο να βοηθήσουν τη κατάσταση. Όμως αυτον τον ενοχλούσε η παρουσία των άλλων και περισσότερο των παιδιών. 

Αν θεωρείτε ως όχληση το ότι μπορεί να ακουστεί κάτι μέσα στην ημέρα αλλά δεν ενοχλεί πχ ο σκύλος που γαβγίζει από απέναντι ή το αυτοκίνητο που περνάει από κάτω με το μπουρι, υπάρχει πρόβλημα. Διότι η συχνότητα εσωτερικού θορύβου σε σχέση με τον εξωτερικό είναι λιγότερη. Αναφέρομαι καθαρά στη δική μου περίπτωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, gas7777 είπε

Αν η αστυνομία βεβαίωνε παραβάσεις για το παραμικρό δε θα μπορούσαμε να μιλήσουμε στο ίδιο μας το σπίτι. Ευτυχώς κάτι τέτοιο δεν έχει συμβεί ακόμα.

Όσοι έχουμε ή είχαμε πρόβλημα, σε καμία περίπτωση δεν έχουμε την ίδια άποψη. 

Αν μείνει σε σπίτι <1985, με αρούγκανους γείτονες, που δεν παίρνουν από λόγια και δεν παραδέχονται ότι κάνουν φασαρία και σου επιτίθενται κ ολας όταν τους λες κάτι, έλα να μου πεις για πρόστιμα και νομιμότητα. 

Τις ίδιες παπάτζες έλεγα και εγώ μέχρι που πήγα σε ιδιόκτητο σπίτι καινούργιο που πλήρωσα απο την τσέπη μου, που γινόταν χαμός ΑΠΟ ΠΑΝΤΟΥ. Πάνω, κάτω μπρος, πίσω. Από παντού. Μέχρι που απέκτησα ψυχολογικά που θα με συντροφεύουν μια ζωή. 

Σηκώθηκα και έφυγα και γύρισα στο αρχαίο παλιό μου σπίτι που είναι όλοι άνθρωποι και δεν υπάρχει η παραμικρή φασαρία και δεν θα φύγω ποτέ ξανά στη ζωή μου, ούτε θα αλλάξω περιοχή, ούτε σπίτι όπου και αν είναι. Εκτός αν έχω 10 στρέμματα οικόπεδο και ένα σπιτάκι στη μέση ακριβώς. Γιατί εν τέλη σημασία έχουν οι γείτονες και όχι το σπίτι.  

Το καινούργιο μου σπίτι το παράτησα. Δεν θέλω ούτε να το βλέπω και δεν με απασχολεί καν για τα λεφτά που έχασα. Η ψυχική υγεία είναι το παν. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...