Προς το περιεχόμενο

Ποση ησυχια εχετε στο σπιτι σας;


livefreeordie

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μια ζωη στο ενοικιο ειμουν και μπορω να πω οτι απο μικρο παιδι μεχρι και τα 24 μου ζουσα σε πολυ κακα σπιτια/γειτονιες. Το μυστικο της ησυχιας το εμαθα μετα βεβαια, ρετιρε και παλι ρετιρε. Νοικιαζα 5 χρονια ρετιρε 3ου οροφου και ειμουν αρκετα ικανοποιημενος, απο το δρομο ειχε λιγη φασαρια γιατι ηταν συρωμενα τα κουφωματα αλλα τιποτα το τραγικο, απο κατω δεν ακουγα σχεδον τιποτα.. μερικες φορες μονο οταν τρεχαν τα παιδια του απο κατω ακουγα τη σκαλα γιατι ηταν μεζονετα το κατω διαμερισμα. Τωρα εχει ενα 6μηνο που μετακομισα σε δικο μου σπιτι, ρετιρε 4ου οροφου και ειμαι εγω και τα πουλια μονο εδω πανω. Οι απο κατω ειναι μια σοβαρη οικογενεια και δεν ακουγονται ποτε, διπλα δεν εχω σπιτια γιατι ειμαι σε οροφοδιαμερισμα πανω στη ταρατσα και γυρω γυρω ειναι τα μπαλκονια μου. Αμα κλεισω και τα παραθυρα δεν ακουω τιποτα απολυτως... Το μονο που με χαλαει ειναι οτι αμα καποιος φοναζει στο μπανιο και ειμαι και εγω στο μπανιο μου μπορω να τους ακουσω.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 498
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 ώρες πριν, Bourdoulas είπε

Δυστυχώς είναι να μην μπλέξεις. Και δυστυχώς η πλειονότητα δεν νιώθει. 

Το κακο εδω ειναι οτι και οι υπολοιποι ειναι αρχιμαλακες,ειναι εργατικες κατοικιες και οι τυποι ειναι εδω 30 χρονια.
Οτι ειχαν να πουν το εχουν πει,τωρα εχουν μαθει και ζουν ο ενας με τις μαλακιες του αλλου,σκεψου οτι οταν τσακωθηκα με μια γ@μιολα απεναντι,

αναμεσα σε οσα ειπαμε ειπωθηκε και το οτι την ξυπναω 3 το βραδυ που γυρναω σπιτι και ριχνω καμια φορα νερο στη μπαλκονοαυλη ( αν δεν εχει αντεξει   και εχει κατουρησει καποιο απο τα σκυλια ) ,ενω αυτη και ο αντρας της που βαζουν τα αυτοκινητα με σπασμενες εξατμισεις στις 6 το πρωι ειναι νορμαλ "γιατι τοτε παει ο κοσμος στις δουλειες του",οποτε λογικο ειναι να ξυπναω και εγω ο μ@λ@κας ο αχαιρευτος που γυρναω σπιτι στις 3 το βραδυ απο τη δουλεια.

Ολοι φροντιζουν σιγα σιγα με τις μαλακιες αυτες να με κανουν να αλλαξω σπιτι,το χειροτερο ομως για αυτους ειναι οτι ειμαι εκδικητικος,και θα χορτασουν καταγγελια για φασαρια,για σκυλια στις αυλες ( ΟΛΟΙ ΕΔΩ ),πολεοδομιες για τα εξτρα δωματατιακια τους (  παλι ολοι, μαζι και το σπιτι που νοικιαζω )  κτλ κτλ.

Επεξ/σία από talibanakos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιμόμουν.Πριν λίγο γύρισε ο από πάνω , ταξιτζής στο επάγγελμα , από νυχτερινή βάρδια.

Μπήκε στο μπάνιο.Άσε που κάθεται κανένα τέταρτο και βάλε με τη βρύση ανοιχτή κοπανάει συνέχεια το τηλέφωνο πάνω στη βρύση στα πλακάκια στη μπανιέρα κάνοντας δυνατό θόρυβο και φυσικά με ξυπνάει. Του το έχω πει επανηλειμένα. Σεβάσου και τον ύπνο του άλλου.Σκασίλα του. Δεν αλλάζει ενδεχομένως να έχει και απωθημένα σε όσους κοιμούνται ενώ αυτός δουλεύει βράδυ. Έτσι ξυπνάω πολλές φορές και μετά δεν με παίρνει ύπνος.

Έχετε ιδέα από τραμπούκο ταξιτζή;;;;;;; Αν δεν έχετε είστε τυχεροί.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
40 λεπτά πριν, papoys1 είπε

Έχετε ιδέα από τραμπούκο ταξιτζή;;;;;;; Αν δεν έχετε είστε τυχεροί.

Έχουμε ιδέα απο πις οφ σίτ φοιτηταριά,που άφησαν το πατρικό τους για 4 χρόνια και νομίζουν πως τους ανήκει ο κόσμος.

Το μενού αλλάζει ανάλογα με τα κέφια...μαθήματα φωνητικής 20 φορές το ίδιο ρεφρέν (δέν το έχεις,άστο)...σκυλομάζωξη,χάχανα,υπόκωφη μουρμούρα και ενδιάμεσες θηλυκές τσιρίδες στις 3:00-4:00-5:00.Γιατί;Γιατί έτσι!Φακ οφ γείτονες.

Δηλαδή,οκ έκανα και εγώ τα απίστευτα καραγκιοζιλίκια στα 18~22 μου,άλλα σεβόμουν το γεγονός οτι ο δίπλα παίζει να δουλεύει το πρωί.Και ήμουν σε αμιγώς φοιτητική πολυκατοικία.

Επεξ/σία από Tenshi
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σπιτι στο κεντρο, πριν 8-9 χρονια. 4:30 το πρωι πηδιουνται στο πανω διαμερισμα, περιμενουμε να τελειωσει ο μαλακας μπας και κοιμηθουμε, ααααχχχ - λεω τελος, μετα απο 10 δευτερολεπτα - παμε αλλη μια. Οχι ρε πουστη. Ο μονος λογος που δεν εκανα το ιδιο για να τους τη σπασω ηταν επειδη εμενε μια κυρια στο διπλα διαμερισμα και δουλευε 6 το πρωι. 

Μια φορα παλι ο ιδιος 5 το πρωι ερχεται να δειρει τη γκομενα του που ηταν φοιτητρια, επειδη 1-2 φορες του την ειχα πει αλλα αυτος νομιζε οτι ειναι μαγκας, αυτη τη φορα καλεσα το 100 και ηρθαν και τον μαζεψαν. Για αυτο μετα απο αυτες τις εμπειριες οσο καλο και αν ειναι το κεντρο ηθελα να το αποφυγω, δε ξες ποιος θα ερθει να μεινει διπλα σου, ειδικα τωρα που παιζουν και τα rbnb

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, papoys1 είπε

Κοιμόμουν.Πριν λίγο γύρισε ο από πάνω , ταξιτζής στο επάγγελμα , από νυχτερινή βάρδια.

Μπήκε στο μπάνιο.Άσε που κάθεται κανένα τέταρτο και βάλε με τη βρύση ανοιχτή κοπανάει συνέχεια το τηλέφωνο πάνω στη βρύση στα πλακάκια στη μπανιέρα κάνοντας δυνατό θόρυβο και φυσικά με ξυπνάει. Του το έχω πει επανηλειμένα. Σεβάσου και τον ύπνο του άλλου.Σκασίλα του. Δεν αλλάζει ενδεχομένως να έχει και απωθημένα σε όσους κοιμούνται ενώ αυτός δουλεύει βράδυ. Έτσι ξυπνάω πολλές φορές και μετά δεν με παίρνει ύπνος.

Έχετε ιδέα από τραμπούκο ταξιτζή;;;;;;; Αν δεν έχετε είστε τυχεροί.

Τι είπες τώρα... Δυστυχώς έχω έναν τέτοιο πα..ρα ακριβώς δίπλα μου. Μάλιστα χθες μου έκανε σκηνικό μπροστά στην γυναίκα μου και το παιδί μου. Ούρλιαζε και εβριζε ρίχνοντας χριστοπαναγιες επειδή τόλμησαμε να βγουμε από το σπιτι μας για να φύγουμε το Σκ, και ντεμεκ κάναμε φασαρία επειδή ήταν ώρα κοινής ησυχίας. Το αστείο είναι ότι ο ίδιος χαλάει το κόσμο όταν φεύγει η έρχεται τα ξημερώματα από βάρδια. 

Το θέμα είναι ότι ο συγκεκριμένος είναι ένα παρτάλι και μισό, με προβλήματα υγείας, μονίμως χρωστάει κοινόχρηστα μηνών και δεν ξέρω πως διάολο θα τον κάνω να ξεκουμπιστει. 

Επεξ/σία από Fu Manchu
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήταν πολύ απλά τα πράματα, αν όταν χτιζόντουσαν τα σπίτια/διαμερίσματα, γινόταν πρόβλεψη για καλή μόνωση (ειδικά σε πάτωμα).

Η μόνη λύση που προσδοκώ και ελπίζω, είναι εισβολή από Τουρκία Αλβανία Βουλγαρία, και ισοπέδωση των μεγαλύτερων αστικών κέντρων με βομβαρδισμούς και ίσως πυρηνικές κεφαλές.

Μετά θα τα φτιάξουμε καλύτερα (πιθανόν).

  • Like 1
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επενδύστε σε καλές ωτοασπίδες.

Όταν δεν μπορείς να διορθώσεις την αιτία, λύσε το πρόβλημα (όσο γίνεται). 

Εναλλακτικά, υπάρχει η λύση του ηχείου πολύ χαμηλών συχνοτήτων. Δεν το έχω ψάξει περισσότερο, γιατί άλλαξα χώρα και ξεφορτώθηκα αρκετούς μαλάκ3ς. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, Tenshi είπε

Έχουμε ιδέα απο πις οφ σίτ φοιτηταριά,που άφησαν το πατρικό τους για 4 χρόνια και νομίζουν πως τους ανήκει ο κόσμος.

Το μενού αλλάζει ανάλογα με τα κέφια...μαθήματα φωνητικής 20 φορές το ίδιο ρεφρέν (δέν το έχεις,άστο)...σκυλομάζωξη,χάχανα,υπόκωφη μουρμούρα και ενδιάμεσες θηλυκές τσιρίδες στις 3:00-4:00-5:00.Γιατί;Γιατί έτσι!Φακ οφ γείτονες.

Δηλαδή,οκ έκανα και εγώ τα απίστευτα καραγκιοζιλίκια στα 18~22 μου,άλλα σεβόμουν το γεγονός οτι ο δίπλα παίζει να δουλεύει το πρωί.Και ήμουν σε αμιγώς φοιτητική πολυκατοικία.

Οι φοιτητες ειναι το χειροτερο ειδος ζωου στον πλανητη,δεν εχουν γινει ακομα ανθρωποι,με αποτελεσμα να τα γραφουν ολα στη μπουτσα τους.
Η κοπελα μου μενει σε ζωοπολυκατοικια,ευτυχως δεν κανουν ολοι σαν ζωα,αλλα αρκουν 2 διαμερισματα για να σου πηδηξουν τον υπνο.

Μιλαμε τωρα να μενουν στον τριτο,να κατεβαινουν σαν κοπαδι τις σκαλες ( δεν εχει γαμωασανσερ να γλυτωναμε εστω απο αυτο ) στις 4 το πρωι,να φωναζουν ο ενας στον αλλο απο τον 3ο στο ισογειο,να κοπανανε πορτες/παραθυρα/μπαλκονοπορτες κτλ κτλ.
Η τυπισσα που εχει το διαμερισμα απο πανω ( που κανουν ολο το θορυβο ) δεν νοιαζεται για τιποτα,βαζει σκουπα στις 4 το πρωι,σκουπιζει το μπαλκονι και ριχνει τα σκουπιδια στους απο κατω,περπαταει με τα τσοκαρα στο παρκε και αλλα πολλα.
Εχε χαρη που δε με αφηνει η δικια μου να μιλησω.

Εχω σκεφτει να την τρομαξω με την πορτα,καθως δεν την κλειδωνει αλλα την κοπαναει με δυναμη οταν φευγει,να της την ανοιξω με ταυτοτητα για να χεστει λιγο,να της ανακατεψω λιγο και τα πραματα κτλ,ωστε να μαθει εστω να μην την κοπαναει και να την κλειδωνει.Τα αλλα θα ερθουν μετα.

9 ώρες πριν, csontheline είπε

Εναλλακτικά, υπάρχει η λύση του ηχείου πολύ χαμηλών συχνοτήτων.

explain

9 ώρες πριν, _BASSstarlet_ είπε

Η μόνη λύση που προσδοκώ και ελπίζω, είναι εισβολή από Τουρκία Αλβανία Βουλγαρία, και ισοπέδωση των μεγαλύτερων αστικών κέντρων με βομβαρδισμούς και ίσως πυρηνικές κεφαλές.

 

Δε με χαλαει αυτη η λυση,αλλα ειμαι πιο πολυ της ιδεας της εξοντωσης αυτου του λαου,γιατι δεν κανουμε για τιποτα πλεον.
Και οχι,αν ισοπεδωθουν τα αστικα κεντρα,μετα η κατασκευη τους θα ειναι επιπεδου..φαβελας..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/6/2020 στις 2:06 ΜΜ, Fu Manchu είπε

Τι είπες τώρα... Δυστυχώς έχω έναν τέτοιο πα..ρα ακριβώς δίπλα μου. Μάλιστα χθες μου έκανε σκηνικό μπροστά στην γυναίκα μου και το παιδί μου. Ούρλιαζε και εβριζε ρίχνοντας χριστοπαναγιες επειδή τόλμησαμε να βγουμε από το σπιτι μας για να φύγουμε το Σκ, και ντεμεκ κάναμε φασαρία επειδή ήταν ώρα κοινής ησυχίας. Το αστείο είναι ότι ο ίδιος χαλάει το κόσμο όταν φεύγει η έρχεται τα ξημερώματα από βάρδια. 

Το θέμα είναι ότι ο συγκεκριμένος είναι ένα παρτάλι και μισό, με προβλήματα υγείας, μονίμως χρωστάει κοινόχρηστα μηνών και δεν ξέρω πως διάολο θα τον κάνω να ξεκουμπιστει. 

Δυστυχώς η συγκεκριμένη φάρα κατά μεγάλο ποσοστό είναι από τους μεγαλύτερους τραμπούκους. Αν κάποιος σωστός μπει σε αυτό το επάγγελμα δεν θα επιζήσει για πολύ.Θα τον φάει η μαρμάγκα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Στις 27/6/2020 στις 5:24 ΠΜ, papoys1 είπε

Κοιμόμουν.Πριν λίγο γύρισε ο από πάνω , ταξιτζής στο επάγγελμα , από νυχτερινή βάρδια.

Μπήκε στο μπάνιο.Άσε που κάθεται κανένα τέταρτο και βάλε με τη βρύση ανοιχτή κοπανάει συνέχεια το τηλέφωνο πάνω στη βρύση στα πλακάκια στη μπανιέρα κάνοντας δυνατό θόρυβο και φυσικά με ξυπνάει. Του το έχω πει επανηλειμένα. Σεβάσου και τον ύπνο του άλλου.Σκασίλα του. Δεν αλλάζει ενδεχομένως να έχει και απωθημένα σε όσους κοιμούνται ενώ αυτός δουλεύει βράδυ. Έτσι ξυπνάω πολλές φορές και μετά δεν με παίρνει ύπνος.

Έχετε ιδέα από τραμπούκο ταξιτζή;;;;;;; Αν δεν έχετε είστε τυχεροί.

ταξιτζης μονο με ξυλο καταλαβαινει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 μήνες μετά...

Διαβασα αρκετά σχόλια κύριοι-ες και έχω να πω ότι δεν χρειάζεται να απορειται για την κατάντια μας.

Άλλος βρίζει τους φοιτητές άλλος τον ταξιτζή και πάει λγοντας. Όλοι είμαστε άνθρωποι και αν δεν έχουμε πάρει παιδεία από το σπίτι μας δεν παίζει ρόλο αν είσαι ταξιτζής η παπάς, αρα το πρόβλημα σε αυτούς που δημιουργούν το  πρόβλημα τους το έχουν μεταδώσει οι γονείς τους. Δυστυχώς είμαστε ένα έθνος χωρίς κανένα σεβασμό και αυτό το βλέπεις με το που βγαίνεις από το σπίτι σου και συναντας σκουπίδια,στους δρόμους παρκαρισμένα αυτοκίνητα παράνομα ΠΑΝΤΟΎ και δεν μπορείς να περιμένεις από αυτούς τους παραβατικους ανθρώπους να είναι καλοί γείτονες. 

Οπότε κάνουμε την αυτοκριτική μας προσπαθούμε οι ίδιοι να μην δημιουργούμε πρόβλημα σε συνανθρώπους μας και όποιος δεν μας σέβεται τον κυνηγάμε. Το λέω αυτό γιατί οι περισσότεροι δεν ασχολούνται και προτιμούν να αλλάξουν σπίτι, ΜΕΓΑ λάθος γιατι όταν κάποιος δεν μας σέβεται δεν θα τον σεβαστώ και θα τον κηνυγησω δικαστικός μέχρι να δικαιωθώ και να μην διαιωνίζεται το πρόβλημα.ΔΙΚΑΣΤΙΚΟΣ ΜΟΝΟ όμως και ποτέ δεν τσακωνόμαστε.

Και εγώ έκανα την βλακεία να το πάω χαλαρά με τους προβληματικους μου γείτονες επί 4 χρόνια ζητώντας τους στο ωραιο να μην μας ενοχλούν  αλλά τίποτα,και ευτυχώς με την καίρια παρέμβαση του σπιτονοικοκύρη τους προειδοποίησε ότι εάν δεν σταματήσουν να ενοχλούν θα τους διώξει σταμάτησαν επιτέλους. Μετά από πολύ ψάξιμο έμαθα ότι υπάρχουν αστυνομικές διατάξεις όπου απαγορεύουν να σε ενοχλούν καθόλη την διάρκεια τις ημέρας και όχι μόνο τις ώρες κοινής ησυχίας και αν δεν σταματούν κάνεις ασφαλιστικά μέτρα εις βάρος τους. Δεν μπορεί κανείς να διαταράσσει  να ψήνει   να έχει ζώα μόνιμα στην βεράντα η να παίζει ποδόσφαιρο  τα πρωινά-απογευματινα και να υπάρχουν δονήσεις στην οικεία σου ούτε να φοράει τακούνια κλπ.

Ολα αυτά δυστυχώς τα είχα και εγώ.

Λύσεις υπάρχουν απλά το θέμα είναι πόσο διατεθειμένος είναι ο καθένας να το τρέξει.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Update γιατί μετακομισα σε πολυκατοικία. Οι γειτονες αριστοι μηδεν φασαρια, οι μεθυσμενοι που περνανε απο κατω και φωναζουν, γουρουνια 😂

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...