Προς το περιεχόμενο

Μετανάστευση στο εξωτερικό: απορίες & συμβουλές


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Φετος δινω πανελληνιες..βασανο δεν λεω αλλα σιγουρα περναω σε καλη σχολη στην αθηνα..παρολλα αυτα σκεφτομαι πολυ τις σπουδες στο εξωτερικο,γενικα θα ηθελα να γνωρισω μια καινουργια κουλτουρα και να κανω ενα ξεκινημα καπου αλλου,προσωπικα μαρεσουν οι οικονομικες σχολες και πιο συγκεκριμενα το μαρκετινγκ και η διαφιμηση,θα ηθελα να ξερω αν καποιος εχει μια γνωμη ή εμπειρια..κατα ποσο ειναι ευκολο να φυγεις,απο οικονομικης αποψης κυριως αλλα και προτασεις χωρων που εχουν μεγαλυτερη επαγγελματικη αποκατασταση.(τα αγγλικα μου παρεπιπτοντως ειναι σε αριστο επιπεδο),καθε απαντηση ειναι αποδεκτη,ευχαριστω!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, zio10 είπε

Στις δύσκολες σχολές έξω γίνεται να δουλεύεις παράλληλα; Δεν είναι δύσκολο;

Δύσκολο είναι, αλλά η πλειοψηφία των φοιτητών κάνει μια part time δουλειά.

35 λεπτά πριν, Giannacos21 είπε

Φετος δινω πανελληνιες..βασανο δεν λεω αλλα σιγουρα περναω σε καλη σχολη στην αθηνα..παρολλα αυτα σκεφτομαι πολυ τις σπουδες στο εξωτερικο,γενικα θα ηθελα να γνωρισω μια καινουργια κουλτουρα και να κανω ενα ξεκινημα καπου αλλου,προσωπικα μαρεσουν οι οικονομικες σχολες και πιο συγκεκριμενα το μαρκετινγκ και η διαφιμηση,θα ηθελα να ξερω αν καποιος εχει μια γνωμη ή εμπειρια..κατα ποσο ειναι ευκολο να φυγεις,απο οικονομικης αποψης κυριως αλλα και προτασεις χωρων που εχουν μεγαλυτερη επαγγελματικη αποκατασταση.(τα αγγλικα μου παρεπιπτοντως ειναι σε αριστο επιπεδο),καθε απαντηση ειναι αποδεκτη,ευχαριστω!!

Λίγο πολύ τα οικονομικά είναι το μεγαλύτερο εμπόδιο για την μετακίνηση. Η ποιότητα των ελληνικών ιδρυμάτων είναι αρκετά υψηλή. Το κακό είναι ότι δεν υπάρχει αποκατάσταση.

Αν έχεις καλούς βαθμούς να κοιτάξεις υποτροφίες από το Ι.Κ.Υ. και το ίδρυμα Ωνάση. Μπορείς να πάρεις 100% των διδάκτρων και μια επιπλέον χορηγία διαβίωσης, που δεν καλύπτει 100% τα έξοδα σου, αλλά είναι κάτι που θα σε βοηθήσει.

Στο H.B. τα οικονομικά και το μάρκετινγκ έχουν αρκετά μεγάλη ζήτηση. Μένει να δούμε τι θα γίνει με το Brexit.

Kάνε το προπτυχιακό σου στην Ελλάδα και βγες έξω για το μεταπτυχιακό σου. Με 7.5+ βαθμό πτυχίου θα πάρεις εύκολα κάποια υποτροφία.

Επεξ/σία από Mourloz
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Mourloz είπε

Προσωπική συμβουλή μην σε απασχολεί. Ιδιως αν ο στόχος σου είναι να δουλέψεις στον ιδιωτικό τομέα. Σε μια 5ετια θα μπορείς να το αποπληρώσεις ολόκληρο, μην σου πω και νωρίτερα.

Ο λόγος που υπάρχουν αυτά τα δίδακτρα είναι να βουλώσουν τρύπες στους προϋπολογισμούς των πανεπιστήμιων, και οι όροι τους είναι ιδιαίτερα ευνοϊκοι για τους φοιτητές.

Να είσαι καλά και καλη επιτυχία.

Επεξεργασία: σε ποιό πανεπιστήμιο θες να πας για μεταπτυχιακό; Ελέγξτε και τους δείκτες graduate employability,ώστε να βρεις κατι που να σου ταιριαζει και να εχει άκρως θετική επίδραση στο βιογραφικό σου.

https://www.timeshighereducation.com/student/best-universities/graduate-employability-top-universities-uk-ranked-employers

Στο Cranfield έχω κάνει αίτηση, είναι εξειδικευμένο σε θέματα μηχανολογίας και αεροναυπηγικής και βρήκα ένα πρόγραμμα εκεί που ταιριάζει απόλυτα με αυτό που είχα στο μυαλό μου οτι ήθελα να σπουδάσω αν συνέχιζα τις σπουδές μου. Στο topuniversities του έχει καλό δείκτη επαγγελματικής αποκατάστασης, αλλά και απόφοιτους που έχει τύχει να γνωρίσω μου το έχουν συστήσει.

Ίσως αν είχα μεγαλύτερο βαθμό πτυχίου (7,48 βγάζω) να το πάλευα και για κάποιο πανεπιστήμιο απο το πάνω-πάνω ράφι πχ Imperial ή Cambridge, αλλά με τα τωρινά δεδομένα το θεωρώ πολύ value επιλογή. 

Κυρίως μετράω πολύ οτι θα κάνω συγκεκριμένο που πιστεύω πως θα με ενδιαφέρει πολύ, ενώ στα περισσότερα έβρισκα πιο γενικά προγράμματα τύπου advanced mehanical engineering. Με αυτά νιώθω σαν να επιστρέφω στη σχολή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, grigoris93 είπε

Στο Cranfield έχω κάνει αίτηση, είναι εξειδικευμένο σε θέματα μηχανολογίας και αεροναυπηγικής και βρήκα ένα πρόγραμμα εκεί που ταιριάζει απόλυτα με αυτό που είχα στο μυαλό μου οτι ήθελα να σπουδάσω αν συνέχιζα τις σπουδές μου. Στο topuniversities του έχει καλό δείκτη επαγγελματικής αποκατάστασης, αλλά και απόφοιτους που έχει τύχει να γνωρίσω μου το έχουν συστήσει.

Ίσως αν είχα μεγαλύτερο βαθμό πτυχίου (7,48 βγάζω) να το πάλευα και για κάποιο πανεπιστήμιο απο το πάνω-πάνω ράφι πχ Imperial ή Cambridge, αλλά με τα τωρινά δεδομένα το θεωρώ πολύ value επιλογή. 

Κυρίως μετράω πολύ οτι θα κάνω συγκεκριμένο που πιστεύω πως θα με ενδιαφέρει πολύ, ενώ στα περισσότερα έβρισκα πιο γενικά προγράμματα τύπου advanced mehanical engineering. Με αυτά νιώθω σαν να επιστρέφω στη σχολή...

Πολυ ιδιαίτερο πανεπιστήμιο, "πειραματικό". Σαφής προσανατολισμός σε συνεργασίες με επιχείρισεις, αφού δεν παίρνει κρατική χρηματοδότηση.

Από αυτά που ξέρω από συναδέλφους, το προσωπικό σαφώς και δεν είναι του επιπέδου των δύο που προανέφερες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Mourloz είπε

Πολυ ιδιαίτερο πανεπιστήμιο, "πειραματικό". Σαφής προσανατολισμός σε συνεργασίες με επιχείρισεις, αφού δεν παίρνει κρατική χρηματοδότηση.

Από αυτά που ξέρω από συναδέλφους, το προσωπικό σαφώς και δεν είναι του επιπέδου των δύο που προανέφερες.

Νομίζω πως παίρνει κρατική χρηματοδότηση. Σίγουρα ακαδημαικά δεν είναι στο επίπεδο των άλλων δύο, αλλά δεν θέλω να κάνω ακαδημαική καριέρα. Είναι πιο ''επαγγελματικό'', ας πούμε, πανεπιστήμιο απο αυτά που έχω καταλάβει.

Επεξ/σία από grigoris93
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, grigoris93 είπε

Στο Cranfield έχω κάνει αίτηση, είναι εξειδικευμένο σε θέματα μηχανολογίας και αεροναυπηγικής και βρήκα ένα πρόγραμμα εκεί που ταιριάζει απόλυτα με αυτό που είχα στο μυαλό μου οτι ήθελα να σπουδάσω αν συνέχιζα τις σπουδές μου. Στο topuniversities του έχει καλό δείκτη επαγγελματικής αποκατάστασης, αλλά και απόφοιτους που έχει τύχει να γνωρίσω μου το έχουν συστήσει.

Ίσως αν είχα μεγαλύτερο βαθμό πτυχίου (7,48 βγάζω) να το πάλευα και για κάποιο πανεπιστήμιο απο το πάνω-πάνω ράφι πχ Imperial ή Cambridge, αλλά με τα τωρινά δεδομένα το θεωρώ πολύ value επιλογή. 

Κυρίως μετράω πολύ οτι θα κάνω συγκεκριμένο που πιστεύω πως θα με ενδιαφέρει πολύ, ενώ στα περισσότερα έβρισκα πιο γενικά προγράμματα τύπου advanced mehanical engineering. Με αυτά νιώθω σαν να επιστρέφω στη σχολή...

Με ενα καλο GRE κανεις σε οποιο πανεπιστημιο θες αιτηση. Συναδελφοι μηχανολογοι πηγαν Imperial ακομα και με 7αρακι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Καλησπέρα στη παρέα,

Εγώ είμαι με πτυχίο ΤΕΙ λογιστικής ,απασχολούμαι στο κλάδο τα τελευταία δύο χρόνια.Ένα μεταπτυχιακό είναι σίγουρα στα σχέδια μου ...προς το παρόν πρέπει να μαζέψω φράγκα από δεύτερη δουλειά για να το υποστηρίξω.Επίσης ,έχω την γαλλική υπηκοότητα.Θα κάνατε κίνηση στην περίπτωση μου για εξωτερικό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, ProponitisTouKanape είπε

Με ενα καλο GRE κανεις σε οποιο πανεπιστημιο θες αιτηση. Συναδελφοι μηχανολογοι πηγαν Imperial ακομα και με 7αρακι

Μετά μπαίνουν επιπλέον έξοδα για προετοιμασία και εξετάσεις για το GRE, συν οτι δεν παίζει να προλάβω να κάνω αίτηση για φέτος αν περιμένω αποτελέσματα από αυτό. Και από του χρόνου δεν είναι καθόλου σίγουρο οτι θα ισχύουν τα μειωμένα δίδακτρα για EU, όπως και η χορήγηση δανείου σε εμάς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(Τσεχια)

Εαν θελει καποιος πληροφοριες για εργασια σε πολυεθνικες εταιρειες πληροφορικης και τηλεπικοινωνιων στη Τσεχια, μπορει να μου στειλει pm. Η χωρα εχει παρα πολλες εταιρειες αλλα πολυ λιγους ανεργους και ψαχνουν ενεργα.

 

https://tradingeconomics.com/czech-republic/unemployment-rate

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, BiZARRe_T είπε

(Τσεχια)

Εαν θελει καποιος πληροφοριες για εργασια σε πολυεθνικες εταιρειες πληροφορικης και τηλεπικοινωνιων στη Τσεχια, μπορει να μου στειλει pm. Η χωρα εχει παρα πολλες εταιρειες αλλα πολυ λιγους ανεργους και ψαχνουν ενεργα.

https://tradingeconomics.com/czech-republic/unemployment-rate

Να ρωτήσω κάτι με εντελώς φιλική διάθεση. Γιατί να ξενιτευτεί κάποιος να πάει στην Τσεχία (ή στη Σλοβακία, Ουγγαρία ή όπου αλλού υπάρχουν near shore κέντρα) και να μην πάει κατευθείαν Δυτική Ευρώπη οπού τα χρήματα, οι συνθήκες κλπ θα είναι μάλλον καλύτερα; Το λέω ειδικά για κάποιους τομείς στο ΙΤ που έτσι κι αλλιώς υπάρχει τεράστια έλλειψη στην Ευρώπη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προτι

5 λεπτά πριν, doctor_667 είπε

Να ρωτήσω κάτι με εντελώς φιλική διάθεση. Γιατί να ξενιτευτεί κάποιος να πάει στην Τσεχία (ή στη Σλοβακία, Ουγγαρία ή όπου αλλού υπάρχουν near shore κέντρα) και να μην πάει κατευθείαν Δυτική Ευρώπη οπού τα χρήματα, οι συνθήκες κλπ θα είναι μάλλον καλύτερα; Το λέω ειδικά για κάποιους τομείς στο ΙΤ που έτσι κι αλλιώς υπάρχει τεράστια έλλειψη στην Ευρώπη.

Και πολυ καλα κανεις και ρωτας. Δυστυχως η απαντηση δεν ειναι μια και απλη αλλα παρα πολλες, συνθετες και δεν τις ανακαλυψα εγω :). 

Με την ιδια απορια θα μπορουσα να σε ρωτησω, γιατι καποιος να παει στη Δυτικη Ευρωπη και να μη προτιμησει τη βορεια Ευρωπη που ειναι και πιο πλουσια... πιθανη απαντηση...ειναι τι ταιριαζει στον καθενα (σαν χαρακτηρα ή  προσοντα + ευκαιριες που δινει η καθε χωρα) (π.χ. δε θα μου αρεσε να ζω στις σκανδιναβικες χωρες λογω κλιματος)

Γιατι να μη παμε ολοι στην Ελβετια που εχει >5.000 μισθο? :) ή στην Αμερικη που δινει >4.000 USD (μιλαω παντα για εργασιες με μισθο πανω του μεσου ορου)

Τα χρηματα οπως λες, θα ειναι καλυτερα αλλα δεν ειναι κανονας, αν εχεις την εμπειρια, βρισκεις δουλεια στη Πραγα με 3.000 καθαρα. Οι συνθηκες, οχι, δε πιστευω οτι εχει μεγαλη διαφορα.

 

Επειδη δεν μπορω να σου γραψω ολες τις σκεψεις μου, θα σου πω επιγραμματικα ( κατα βαση προσωπικες εμπειριες ή φιλων μου), π.χ. στη Γερμανια πολλες εταιρειες ζητανε να γνωριζεις τη Γερμανικη γλωσσα (δε παω διοτι δε τη γνωριζω και ΔΕΝ θελω να τη μαθω), στην Ελβετια ζητανε παρα πολυ εξιδικευμενους τεχνικους με πολυ μεγαλη εμπειρια ή δυνατα πτυχια ή/και Γερμανικα/Γαλλικα.

 

Τη τελευταια 10ετια στις χωρες που ανεφερες εχουν ερθει παρα πολλες τεχνολογικες εταιρειες φυσικα λογω κοστους εργαζομενου (ελπιζω να μη παει το μυαλο σου σε κινεζους εργατες της Foxconn αλλοιως τζαμπα γραφω τοση ωρα :) )  στις οποιες, δε ζητανε να γνωριζεις τη Τσεχικη/Σλοβακικη/Ουγγρικη γλωσσα παρα μονο Αγγλικα. Υπαρχουν παρα πολλες καλες ευκαιριες καριερας. Επισης μου αρεσουν αρκετα απο τα χαρακτηριστηκα αυτων των χωρων.

 

FYI, δεν ειμαι recruiter ουτε κατα διανοια :)  απλα παραθετω καποιες πληροφοριες μιας κ ζω αρκετα χρονια εδω.

 

P.S. δεν ανεφερα ουτε το 10% των σκεψεων μου. φτανει σπαμαρα.

P.S.2 η ερωτηση σου σηκωνει καφε  και πολυ κουβεντα :) 

P.S.3 εχει να κανει με τον χακαρατηρα του ανθρωπου, εχω φιλο που δουλευει στο Λονδινο μονο και μονο για να λεει οτι "δουλευω στο Λονδινο"

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, BiZARRe_T είπε

(Τσεχια)

Εαν θελει καποιος πληροφοριες για εργασια σε πολυεθνικες εταιρειες πληροφορικης και τηλεπικοινωνιων στη Τσεχια, μπορει να μου στειλει pm. Η χωρα εχει παρα πολλες εταιρειες αλλα πολυ λιγους ανεργους και ψαχνουν ενεργα.

https://tradingeconomics.com/czech-republic/unemployment-rate

Πώς είναι το επίπεδο ζωής στην Τσεχία;; (συνάρτηση μισθού και κόστους ζωής)

Επίσης λέγεται ότι είναι πολύ συντηρητική κοινωνία (όπως και όλες οι χώρες του βιζεγκραντ), ισχύει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, doctor_667 είπε

Να ρωτήσω κάτι με εντελώς φιλική διάθεση. Γιατί να ξενιτευτεί κάποιος να πάει στην Τσεχία (ή στη Σλοβακία, Ουγγαρία ή όπου αλλού υπάρχουν near shore κέντρα) και να μην πάει κατευθείαν Δυτική Ευρώπη οπού τα χρήματα, οι συνθήκες κλπ θα είναι μάλλον καλύτερα; Το λέω ειδικά για κάποιους τομείς στο ΙΤ που έτσι κι αλλιώς υπάρχει τεράστια έλλειψη στην Ευρώπη.

Έχεις δει τις Τσέχες;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...