Προς το περιεχόμενο

Μετανάστευση στο εξωτερικό: απορίες & συμβουλές


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, Nikos Chatzoglou είπε

Πώς είναι το επίπεδο ζωής στην Τσεχία;; (συνάρτηση μισθού και κόστους ζωής)

Επίσης λέγεται ότι είναι πολύ συντηρητική κοινωνία (όπως και όλες οι χώρες του βιζεγκραντ), ισχύει;

Αφου δε σε λενε Μοχαμεντ, δε θα εχεις θεμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

18 ώρες πριν, doctor_667 είπε

Να ρωτήσω κάτι με εντελώς φιλική διάθεση. Γιατί να ξενιτευτεί κάποιος να πάει στην Τσεχία (ή στη Σλοβακία, Ουγγαρία ή όπου αλλού υπάρχουν near shore κέντρα) και να μην πάει κατευθείαν Δυτική Ευρώπη οπού τα χρήματα, οι συνθήκες κλπ θα είναι μάλλον καλύτερα; Το λέω ειδικά για κάποιους τομείς στο ΙΤ που έτσι κι αλλιώς υπάρχει τεράστια έλλειψη στην Ευρώπη.

Ειναι πολύ πιο ευκολο για κάποιον αν ειναι απειρος να μαζέψει μια πολυ καλή προυπηρεσία. Επίσης τα λεφτά ειναι πολύ καλά για αρχική θεση και μπορουν μεσα σε 1-2 χρονια να γινουν πολυ καλα. Δλδ. αν με 1100-1200 καθαρα ζεις ανετα και σου μενει στην ακρη σε 1-2 χρονια μπορεις να χτυπας κοντα στα 2000. Παντα μιλάω για Μπρνο που ειναι οι περισσότερες ΙΤ, στην Πραγα ειναι κανα 30% πανω.

Και αυτό μετράει παντα:

11 ώρες πριν, Cro-Magnon είπε

Έχεις δει τις Τσέχες;

 

12 ώρες πριν, Nikos Chatzoglou είπε

Πώς είναι το επίπεδο ζωής στην Τσεχία;; (συνάρτηση μισθού και κόστους ζωής)

Επίσης λέγεται ότι είναι πολύ συντηρητική κοινωνία (όπως και όλες οι χώρες του βιζεγκραντ), ισχύει;

Καλύτερο από το μέσο επίπεδο στην Ελλάδα. Οχι μεγάλες διαφορες. Εξαρταται και το πόσα παιρνεις.

Συντηρητικούς δεν τους λες. Το αντιθετο μπορει :P Aναφερομαι παντα στους κατω των 40.

13 ώρες πριν, natural_sgf είπε

@BiZARRe_T

Κοντά στο χιλιάρικο (circa 1100-1200) δεν δίνει η AT&T στη Τσεχία;

Εξαρταται. Αν μιλαμε για ΙΤ ξεκιναει απο εκει αν και λόγω βραδινων παντα ειναι παραπάνω. 

------

btw. Οποιος δεν εχει δουλεια και ξέρει αγγλικά, δεν χρειάζεται τιποτα αλλο, μπορει ανετα να κανει αιτηση για T1-Τ1.5 support σε όλες τις μεγάλες εταιριες. Τηλεφωνικό κεντρο ειναι παλι αλλά με αποδοχες που θα αγγιζουν τα 1000 κατι που σου επιτρέπει να ζεις μονος, αν θελεις, και αρκετά ανετα. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

Θέλω να ρωτήσω κάτι σχετικά με την φορολογική κατοικία και τις διαδικασίες. Ας υποθέσουμε ότι βρίσκω δουλειά στην Αμερική και μετακομίζω εκεί. Πρέπει να μεταφέρω την φορολογική κατοικία μου από Ελλάδα στην Αμερική άν εχω δουλέψει εκεί πάνω απο 183 μέρες σωστά? Άρα τι θα πρέπει να έρθω πισω Ελλάδα για να υποβάλω τα δικαιολογητικά? Δεν γίνεται μέσω Πρεσβείας ή κατι τέτοιο? Επίσης αυτό με τον φορολογικό εκπρόσωπο μπορώ να πλήρωσω κάποιο λογιστικό γραφείο να το αναλάβει?

Μου φαίνεται πολύ ηλίθια η όλη διαδικασία με τον εκπρόσωπο. Από την στιγμή που ζεις και δουλεύεις σε άλλη χώρα γιατί να πρέπει να έχεις φορολογικό εκπρόσωπο στην Ελλάδα?? Και άλλες χώρες αυτό το σύστημα έχουν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, PostMortemGR είπε

Καλησπέρα,

Θέλω να ρωτήσω κάτι σχετικά με την φορολογική κατοικία και τις διαδικασίες. Ας υποθέσουμε ότι βρίσκω δουλειά στην Αμερική και μετακομίζω εκεί. Πρέπει να μεταφέρω την φορολογική κατοικία μου από Ελλάδα στην Αμερική άν εχω δουλέψει εκεί πάνω απο 183 μέρες σωστά? Άρα τι θα πρέπει να έρθω πισω Ελλάδα για να υποβάλω τα δικαιολογητικά? Δεν γίνεται μέσω Πρεσβείας ή κατι τέτοιο? Επίσης αυτό με τον φορολογικό εκπρόσωπο μπορώ να πλήρωσω κάποιο λογιστικό γραφείο να το αναλάβει?

Μου φαίνεται πολύ ηλίθια η όλη διαδικασία με τον εκπρόσωπο. Από την στιγμή που ζεις και δουλεύεις σε άλλη χώρα γιατί να πρέπει να έχεις φορολογικό εκπρόσωπο στην Ελλάδα?? Και άλλες χώρες αυτό το σύστημα έχουν?

Ναι μόνο αν έχεις συμπληρώσει 183 μέρες στο τρέχων έτος μπορείς να μεταφερθείς στη ΔΟΥ κατοίκων εξωτερικού. Συνήθως η εφορία ζητάει βεβαίωση μόνιμης κατοικίας και το συμβόλαιο εργασίας. Αν δεν τα πας αυτοπροσώπως στην εφορία μπορείς να ορίσεις έναν φορολογικό αντιπρόσωπο που μπορεί να είναι οποιοσδήποτε (π.χ. λογιστής). Μέσω πρεσβείας απ΄'οτι ξέρω δεν γίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, PostMortemGR είπε

Καλησπέρα,

Θέλω να ρωτήσω κάτι σχετικά με την φορολογική κατοικία και τις διαδικασίες. Ας υποθέσουμε ότι βρίσκω δουλειά στην Αμερική και μετακομίζω εκεί. Πρέπει να μεταφέρω την φορολογική κατοικία μου από Ελλάδα στην Αμερική άν εχω δουλέψει εκεί πάνω απο 183 μέρες σωστά? Άρα τι θα πρέπει να έρθω πισω Ελλάδα για να υποβάλω τα δικαιολογητικά? Δεν γίνεται μέσω Πρεσβείας ή κατι τέτοιο? Επίσης αυτό με τον φορολογικό εκπρόσωπο μπορώ να πλήρωσω κάποιο λογιστικό γραφείο να το αναλάβει?

Μου φαίνεται πολύ ηλίθια η όλη διαδικασία με τον εκπρόσωπο. Από την στιγμή που ζεις και δουλεύεις σε άλλη χώρα γιατί να πρέπει να έχεις φορολογικό εκπρόσωπο στην Ελλάδα?? Και άλλες χώρες αυτό το σύστημα έχουν?

Οταν το εκανα εγω ειχα ορισει αντικλητο με πληρεξουσιο απο δικηγορο τον πατερα μου και εκανε την ολη διαδικασια αυτος. Δεν το δοκιμασα μεσω πρεσβειας/προξενειου εδω στην Αμερικη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, PostMortemGR είπε

Καλησπέρα,

Θέλω να ρωτήσω κάτι σχετικά με την φορολογική κατοικία και τις διαδικασίες. Ας υποθέσουμε ότι βρίσκω δουλειά στην Αμερική και μετακομίζω εκεί. Πρέπει να μεταφέρω την φορολογική κατοικία μου από Ελλάδα στην Αμερική άν εχω δουλέψει εκεί πάνω απο 183 μέρες σωστά? Άρα τι θα πρέπει να έρθω πισω Ελλάδα για να υποβάλω τα δικαιολογητικά? Δεν γίνεται μέσω Πρεσβείας ή κατι τέτοιο? Επίσης αυτό με τον φορολογικό εκπρόσωπο μπορώ να πλήρωσω κάποιο λογιστικό γραφείο να το αναλάβει?

Μου φαίνεται πολύ ηλίθια η όλη διαδικασία με τον εκπρόσωπο. Από την στιγμή που ζεις και δουλεύεις σε άλλη χώρα γιατί να πρέπει να έχεις φορολογικό εκπρόσωπο στην Ελλάδα?? Και άλλες χώρες αυτό το σύστημα έχουν?

Κάνε ένα πληρεξούσιο σε συμβολαιγράφο πριν φύγεις, για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο, να μπορεί να υπογράφει αντί σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδια, σορρυ γαι το ισως off-topic, αλλα επειδη διαβαζω συνεχεια γαι δουλειες στον χωρο IT και θα με ενδιεφερε να δουλεψω στο εξωτερικο, μηπως γνωριζει κανεις πως γινεται να "μπεις" σε αυτο το χωρο χωρις πτυχιο σε αναλογη σχολη;

Υπαρχουν μηπως ειδικα μεταπτυχιακα (τυπου conversion course), οπως υπαρχουν πχ στα οικονομικα, management κλπ? Εαν οχι υπαρχει καποιος τροπος/διαδικασια, που μπορει κανεις να ακολουθησει (με εξαιρεση την αποκτηση δευτερου πτυχιου στην πληροφορικη);

Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, TheLastEmperor είπε

Καλησπερα παιδια, σορρυ γαι το ισως off-topic, αλλα επειδη διαβαζω συνεχεια γαι δουλειες στον χωρο IT και θα με ενδιεφερε να δουλεψω στο εξωτερικο, μηπως γνωριζει κανεις πως γινεται να "μπεις" σε αυτο το χωρο χωρις πτυχιο σε αναλογη σχολη;

Υπαρχουν μηπως ειδικα μεταπτυχιακα (τυπου conversion course), οπως υπαρχουν πχ στα οικονομικα, management κλπ? Εαν οχι υπαρχει καποιος τροπος/διαδικασια, που μπορει κανεις να ακολουθησει (με εξαιρεση την αποκτηση δευτερου πτυχιου στην πληροφορικη);

Ευχαριστω!

Για έξω αν μπορείς να αποδείξεις ότι γνωριζεις το αντικειμενο που κανεις αιτηση. Αν μιλαμε για Networking ενα CCNA αρκεί, αν μιλάμε για προγραμματισμό κάποια δουλειά δική σου ή ενα app. Δεν κοιτάνε τόσο τα χαρτιά όσο τις γνώσεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 07/05/2018 στις 3:05 ΜΜ, BiZARRe_T είπε

(Τσεχια)

Εαν θελει καποιος πληροφοριες για εργασια σε πολυεθνικες εταιρειες πληροφορικης και τηλεπικοινωνιων στη Τσεχια, μπορει να μου στειλει pm. Η χωρα εχει παρα πολλες εταιρειες αλλα πολυ λιγους ανεργους και ψαχνουν ενεργα.

https://tradingeconomics.com/czech-republic/unemployment-rate

Σου εχω στείλει pm. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 5/10/2018 at 20:39, TheLastEmperor said:

Καλησπερα παιδια, σορρυ γαι το ισως off-topic, αλλα επειδη διαβαζω συνεχεια γαι δουλειες στον χωρο IT και θα με ενδιεφερε να δουλεψω στο εξωτερικο, μηπως γνωριζει κανεις πως γινεται να "μπεις" σε αυτο το χωρο χωρις πτυχιο σε αναλογη σχολη;

Υπαρχουν μηπως ειδικα μεταπτυχιακα (τυπου conversion course), οπως υπαρχουν πχ στα οικονομικα, management κλπ? Εαν οχι υπαρχει καποιος τροπος/διαδικασια, που μπορει κανεις να ακολουθησει (με εξαιρεση την αποκτηση δευτερου πτυχιου στην πληροφορικη);

Ευχαριστω!

Η πιο σημαντική ερώτηση είναι: μπορείς να μαθαίνεις μόνος σου; Αν ναι, είσαι τυχερός. Αν όχι, ο δρόμος θα είναι αρκετά δυσκολότερος.

Μεταπτυχιακά και ιστορίες είναι τελείως άχρηστα ως προσόντα για να εργαστείς στο χώρο (και για να μην παρεξηγηθω, έχω ένα). Το νούμερο ένα που μετράει είναι το βιογραφικό σου, εσύ δεν έχεις σχετικό οπότε περνάμε στο νούμερο δύο: τι ξέρεις να κάνεις και πόσο "ώριμος" είσαι τεχνικά και επαγγελματικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, defacer είπε

Μεταπτυχιακά και ιστορίες είναι τελείως άχρηστα ως προσόντα για να εργαστείς στο χώρο (και για να μην παρεξηγηθω, έχω ένα).

Αυτός ο τύπος έχει διαφορετική άποψη
(διαφωνώ στη λέξη τελείως προφανώς)

 

Αναφορά σε κείμενο

 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, triapoulakiakathontan είπε

Αυτός ο τύπος έχει διαφορετική άποψη
(διαφωνώ στη λέξη τελείως προφανώς)

Υπαρχει μια διαφορα. Αλλο πργμα να μην εχεις και αλλο να λες οτι εχεις αλλα τελικα να μην εχεις ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επίσης, πέρασε απαρατήρητο και ίσως φταίω, αλλά με το "τελείως άχρηστα για να εργαστείς" εννοούσα "να μπεις στο χώρο".

Αν πηγαίνεις για θέσεις υψηλής και συγκεκριμένης κατάρτισης (που δεν τις χτυπάς φρέσκος από το πανεπιστήμιο) εκεί δεν είναι άχρηστα.

Επεξ/σία από defacer
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...