Προς το περιεχόμενο

Μετανάστευση στο εξωτερικό: απορίες & συμβουλές


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

22 ώρες πριν, mary είπε

Για Γιβραλτάρ σίγουρα δεν ξέρω. Αυτά που μου λες όμως σίγουρα δεν είναι τα ογκώδη που είχα κατά νου. Σε μια παλέτα χωράνε πολύ άνετα και είναι πιο συμφέρον από το να στείλεις κούτα/ες που πάει με το βάρος.

Θα σου πρότεινα ψάξε για μεταφορικές και ρώτα τιμές για παλέτα που το βάρος είναι συνήθως μέχρι 100κλ νομίζω. Ρούχα με 1 μεγάλη βαλίτσα ή ίσως 2 μεγάλες ο καθένας μπορεί να συμφέρει να πάρεις με το αεροπλάνο.

Γνωστός που έκανε μεταφορά για Αγγλία, τα έστειλε με πολωνική μεταφορική μέσω Ολλανδίας.

Αποτι έψαξε, σχεδόν τα πάντα στις μεταφορικές περνάνε απο εκεί και στην συνέχεια διανέμονται στην υπόλοιπη Ευρώπη

Η χρέωση πάει με όγκο, παράδοση κοντά 20-30 μέρες για να μειώσεις το κόστος

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 30/05/2018 at 16:00, Nikos Chatzoglou said:

Θες να πεις δυο λόγια αν δεν βαριέσαι;  Τι είναι καλύτερο στην Τσεχία σε σχέση με το ΗΒ πχ το κόστος ζωής;

Είναι πολύ ενδιαφέρον θέμα.

Oι Τσέχες και οι μπύρες. Μακράν.

Και για ορεκτικό, μια χώρα στις χαμηλότερες θέσεις ανεργίας και εξωτερικού χρέους.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει κάτι στάνταρ. 

Κάθε χώρα έχει τα θετικά και αρνητικά. 

Αγγλία χόρτασα 11 χρόνια ήταν ώρα αλλαγής. Δε ξανά γυρίζω με τίποτα! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Zaytsev είπε

Oι Τσέχες και οι μπύρες. Μακράν.

Και για ορεκτικό, μια χώρα στις χαμηλότερες θέσεις ανεργίας και εξωτερικού χρέους.

Θα αλλάξεις χώρα για τις μπύρες;  Οι Τσέχες είναι περισσότερο φάτε μάτια ψάρια. Zaytsev οι ιρλανδές τόσο χάλια;

Πέρα απ' την πλάκα, όντως έχει τη χαμηλότερη ανεργία στην ΕΕ, νομίζω χαμηλότερη από Γερμανία αλλά τι γίνεται με την ισορροπία εισόδημα - κόστος ζωής;;

Επίσης μεγάλο πρόβλημα θα είναι και η γλώσσα, οκ στις εταιρίες ΙΤ μιλάς αγγλικά αλλά έξω από εκεί; (σε 'μένα δλδ φαίνεται πρόβλημα η γλώσσα, άλλος μπορεί να μην το δίνει καν σημασία)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, Nikos Chatzoglou said:

Θα αλλάξεις χώρα για τις μπύρες;  Οι Τσέχες είναι περισσότερο φάτε μάτια ψάρια. Zaytsev οι ιρλανδές τόσο χάλια;

Πέρα απ' την πλάκα, όντως έχει τη χαμηλότερη ανεργία στην ΕΕ, νομίζω χαμηλότερη από Γερμανία αλλά τι γίνεται με την ισορροπία εισόδημα - κόστος ζωής;;

Επίσης μεγάλο πρόβλημα θα είναι και η γλώσσα, οκ στις εταιρίες ΙΤ μιλάς αγγλικά αλλά έξω από εκεί; (σε 'μένα δλδ φαίνεται πρόβλημα η γλώσσα, άλλος μπορεί να μην το δίνει καν σημασία)

Σαν τουρίστας στην Τσεχία, δεν είχα πρόβλημα με τα αγγλικά. Τώρα, για μόνιμος κάτοικος, σίγουρα δεν είναι το ίδιο, αλλά από όσους φίλους μένουν εκεί, Brno ως επί το πλείστον, δεν έχω ακούσει κάτι. Για κόστος ζωής, είναι χαμηλά κι ανάλογα με τη δουλειά που κάνεις πάντα, αλλάζει η αναλογία. Όμως, είναι σαφώς καλύτερα από την Ελλάδα. Το πρόβλημα στις χώρες με χαμηλούς μισθούς, όσο καλά κι αν ζεις εκεί, είναι το ότι αν πας αλλού για διακοπές πχ, δεν έχεις αγοραστική δύναμη. Το ίδιο ισχύει και για τα καταναλωτικά προϊόντα, που είναι κοινά, πχ τηλεόραση, αυτοκίνητο, υπολογιστής, κλπ.

Για αυτούς τους λόγους εγώ, επέλεξα την Ιρλανδία και ας είναι μέτριες οι Ιρλανδές (εκτός από λίγες). Παντρεμένος όμως, οπότε δε με νοιάζει 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 30/5/2018 στις 6:00 ΜΜ, Nikos Chatzoglou είπε

Θες να πεις δυο λόγια αν δεν βαριέσαι;  Τι είναι καλύτερο στην Τσεχία σε σχέση με το ΗΒ πχ το κόστος ζωής;

Είναι πολύ ενδιαφέρον θέμα.

Και εγω θα ήθελα μερικές πληροφορίες παραπάνω για Τσεχία. Ειχα μιλήσει με τον bizzare με pm και μου έδωσε πολλές πληροφορίες το παιδι να ναι καλα. Αλλα μπαίνει σπάνια. 

Για παράδειγμα σε μια πολυεθνική ποσο ειναι ο μισθός ενος νέου υπαλλήλου που ξεκινάει απο χαμηλή θέση; (Μέσες άκρες) 

Τα νοίκια είδα ειναι ακριβα στο Μπρνο. 

Επίσης θα ήθελα να μάθω λιγο παραπανω για την κοινωνια. Αυτο που με κούρασε στην Ελλάδα ειναι η μονιμη γκρίνια απο όλους αλλα και η έλλειψη εργασιακών δικαιωμάτων. Ως προς αυτα τι λεει εκει;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θέλετε εξειδικευμένες πληροφορίες, υπάρχουν διάφορα groups στο Facebook από Έλληνες σε διάφορες πόλεις (London, Dublin, Prague, Brno, Cork, etc) που θα σας λύσουν κάθε απορία, είναι η πιό αξιόπιστη μέθοδος. Εδώ, είναι λίγοι έως κανείς από την πόλη που ενδιαφέρεστε και δεν είναι εύκολο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Μακιαβέλλι είπε

Και εγω θα ήθελα μερικές πληροφορίες παραπάνω για Τσεχία. Ειχα μιλήσει με τον bizzare με pm και μου έδωσε πολλές πληροφορίες το παιδι να ναι καλα. Αλλα μπαίνει σπάνια. 

Για παράδειγμα σε μια πολυεθνική ποσο ειναι ο μισθός ενος νέου υπαλλήλου που ξεκινάει απο χαμηλή θέση; (Μέσες άκρες) 

Τα νοίκια είδα ειναι ακριβα στο Μπρνο. 

Επίσης θα ήθελα να μάθω λιγο παραπανω για την κοινωνια. Αυτο που με κούρασε στην Ελλάδα ειναι η μονιμη γκρίνια απο όλους αλλα και η έλλειψη εργασιακών δικαιωμάτων. Ως προς αυτα τι λεει εκει;

Με Ελλάδα δεν υπάρχει σύγκριση δυστυχώς. Εκτός από σουβλάκια φραπέ ήλιο και θάλασσα, Ελλάδα είναι χάος. 

Εργασιακά είναι πολύ μπροστά, μιλάω και για Σλοβακία που είμαι τώρα και είναι παρόμοια. Επίσης μιλάμε για πολυεθνικές εταιρείες και μόνο. 

Η γλώσσα μαθαίνεται, πως μάθαμε αγγλικά; 

Ο μισθός για entry level ξεκινάει από 750-850 καθαρά. Λίγα λεφτά αλλά είναι το εισιτήριο για πρόοδο,εμπειρία, περισσότερα λεφτά κλπ. Μέσα σε 4 χρόνια πήρα περίπου 50% αύξηση στην ίδια θέση! Δε ξεκίνησα από χαμηλά βέβαια αλλά ισχύει και για χαμηλόμισθούς. 

Η ζωή ακριβαίνει όπως παντού. 

Και γω παντρεμένος ήρθα δυστυχώς:) 

Εάν είσαι στη φάση που λες, μη το σκέφτεσαι καν στείλε βιογραφικά, κάνε συνεντεύξεις και θα δεις πόσοι θα σε πάρουν, τι θα προσφέρουν και το βασικό πως θα σε διεκδικήσουν. Στην αρχή δε θα καταλάβεις γιατί σου φέρονται τόσο σωστά, σε σχέση με Ελλάδα. Μετά θα καταλάβεις ότι είναι λόγω ανταγωνισμού και σεβασμού. 

Επίσης, βασικό, στη Σλοβακία πλέον υπάρχει νόμος που υποχρεώνει να αναγράφονται οι μισθοί στις αγγελίες εργασίας οπότε θα έχεις καλή εικόνα στην αναζήτηση.

Εάν το ψάξεις σοβαρά, στείλε π.μ, θα ανοίξουν πολλές θέσεις σύντομα στην εταιρεία μου και άλλες τόσες είναι ανοιχτές ήδη και σε άλλες εταιρείες. 

Επεξ/σία από tsakonas
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχει τόσο μεγάλη σημασία η εταιρία και ο λόγος είναι ότι στις αναπτυγμένες χώρες, Ιρλανδία, Αγγλία, Τσεχία, Γερμανία, Ολλανδία, Βέλγιο, κλπ, είναι όλες οι μεγάλες εταιρίες με γραφεία και σε κάποιες κεντρικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Zaytsev είπε

Δεν έχει τόσο μεγάλη σημασία η εταιρία και ο λόγος είναι ότι στις αναπτυγμένες χώρες, Ιρλανδία, Αγγλία, Τσεχία, Γερμανία, Ολλανδία, Βέλγιο, κλπ, είναι όλες οι μεγάλες εταιρίες με γραφεία και σε κάποιες κεντρικά.

Συμφωνώ και εγώ, σημασία νομίζω έχει πρωτίστως η χώρα και έπειτα η εταιρεία. Άλλωστε όταν πας σε μια εταρεία δεν σημαίνει ότι θα μείνεις για πάντα εκεί. Τι θα γίνει όταν θα θελήσεις να φύγεις? Εδώ Ολλανδία που είμαι, εκτός της απίστευτης προσφοράς εργασίας που υπάρχει, σε κάθε μικρομεσαία εταιρεία που θα πας, θα συναντήσεις πολύ καλό περιβάλλον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, triapoulakiakathontan είπε

Αρκετοί (και εδώ στο ινσομνια) ρωτάνε συχνά "σε ποια χώρα να πάω;" αντί "σε ποια εταιρεία να πάω;". Είναι λάθος σκεπτικό το πρώτο. Πολύ λάθος.

Διαφωνώ. 

Η "χώρα" καθορίζει:

  • Τον ελάχιστο μισθό
  • Την φορολογία
  • Το επίπεδο διαβίωσης
  • Την κοινωνική ασφάλιση (και το επίπεδό της)
  • Την τελική αγοραστική δύναμη
  • Την πρόσβαση σε αγαθά
  • Την πρόσβαση σε άλλες χώρες
  • Τις υποδομές
  • Το κλίμα
  • Το εάν θα είσαι (τελικά) ο συγγενής στην φωτογραφία πάνω από το τζάκι

Η "εταιρία" καθορίζει

  • Περιβάλλον εργασίας
  • Ευκαιρίες εξέλιξης

 

Τέλος, εδώ που είμαι (βόρεια Ευρώπη) έρχονται άνθρωποι από Σλοβακία για καλύτερη τύχη (και δεν είμαι σε μη-εξελιγμένο/χαμηλό τομέα). Δεν πιστεύω ότι η Σλοβακία είναι από τις χώρες που εγώ (προσωπικά) θα πήγαινα για να εργαστώ, ιδιαίτερα με αυτά που ακούω. 

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, Fortistis said:

Τέλος, εδώ που είμαι (βόρεια Ευρώπη) έρχονται άνθρωποι από Σλοβακία για καλύτερη τύχη (και δεν είμαι σε μη-εξελιγμένο/χαμηλό τομέα). Δεν πιστεύω ότι η Σλοβακία είναι από τις χώρες που εγώ (προσωπικά) θα πήγαινα για να εργαστώ, ιδιαίτερα με αυτά που ακούω. 

Πιθανότατα θα έλεγα επειδή είσαι ήδη στη βόρεια Ευρώπη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...