Προς το περιεχόμενο

Μετανάστευση στο εξωτερικό: απορίες & συμβουλές


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, defacer είπε

Η πιο σημαντική ερώτηση είναι: μπορείς να μαθαίνεις μόνος σου; Αν ναι, είσαι τυχερός. Αν όχι, ο δρόμος θα είναι αρκετά δυσκολότερος.

Μεταπτυχιακά και ιστορίες είναι τελείως άχρηστα ως προσόντα για να εργαστείς στο χώρο (και για να μην παρεξηγηθω, έχω ένα). Το νούμερο ένα που μετράει είναι το βιογραφικό σου, εσύ δεν έχεις σχετικό οπότε περνάμε στο νούμερο δύο: τι ξέρεις να κάνεις και πόσο "ώριμος" είσαι τεχνικά και επαγγελματικά.

 

Άχρηστα είναι εδώ που είναι η χώρα του "ότι δηλώσεις είσαι". Φίλος μου, που έχει σπουδάσει στο εξωτερικό (UK) μου έχει πεί ότι αφού επιλεγείς μαζί με άλλους υποψήφιους για κάποια θέση, περνάς από τέστ για να δούν το επίπεδο των γνώσεων σου. Και αν περάσεις και από εκεί μετά  βλέπουν και το πτυχίο σου. Και λογικό, γιατί μπορεί να πάει κάποιος με άσχετο πτυχίο και να πάρει την θέση από κάποιον με σπουδές πάνω στο IT (εφόσον έχουν τις ίδιες γνώσεις, δηλαδή γράψουν το ίδιο καλά στο τέστ ). Το πτυχίο έχει το καλό ότι σε ξεχωρίζει από τους πολλούς και ειδικά αν το έχεις πάρει με καλό βαθμό, από μόνο του βέβαια δεν παίζει κομβικό ρόλο, υπάρχουν και άλλοι παράμετροι.

Επεξ/σία από _Theo_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σχετικά με τα πτυχία στο χώρο ΙΤ.

Όταν έκανα προσλήψεις στην ομάδα μου πριν 3-4 χρόνια αφαίρεσα από τα requirements το πτυχίο. Προσωπικά δεν με ενδιαφέρει, και ούτε κανεις ενδιαφέρθηκε στην εταιρία όταν πρόσλαβε εμένα. Περισσότερο κοιτάνε τα projects που εχεις δουλέψει, εμπειρία, τρόπο σκέψης, κουλτούρα κλπ.

Πρόσφατα άλλαξα δουλειά έκανα interviews σε 4 Fortune 500 εταιρίες. Κάνεις δεν ενδιαφέρθηκε για πτυχίο (δεν εχω τίποτα). Αυτή που τελικά με πρόσλαβε, πάλι δεν ενδιαφέρθηκε. 

Για το παλικάρι που θέλει συμβουλές πως να προσληφθεί, προτείνω να κοιτάξει να φτιάξει μερικά Apps να μάθει (και να διαβάζει γενικά για software development), μετά να προσληφθεί κάπου ως junior, και θα κυλήσει μόνο του.

Επεξ/σία από Nimrod7
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, Nimrod7 είπε

Σχετικά με τα πτυχεία στο χώρο ΙΤ.

Όταν έκανα προσλήψεις στην ομάδα μου πριν 3-4 χρόνια αφαίρεσα από τα requirements το πτυχίο. Προσωπικά δεν με ενδιαφέρει, και ούτε κανεις ενδιαφέρθηκε στην εταιρία όταν πρόσλαβε εμένα. Περισσότερο κοιτάνε τα projects που εχεις δουλέψει, εμπειρία, τρόπο σκέψης, κουλτούρα κλπ.

Πρόσφατα άλλαξα δουλειά έκανα interviews σε 4 Fortune 500 εταιρίες. Κάνεις δεν ενδιαφέρθηκε για πτυχίο (δεν εχω τίποτα). Αυτή που τελικά με πρόσλαβε, πάλι δεν ενδιαφέρθηκε. 

Για το παλικάρι που θέλει συμβουλές πως να προσληφθεί, προτείνω να κοιτάξει να φτιάξει μερικά Apps να μάθει (και να διαβάζει γενικά για software development), μετά να προσληφθεί κάπου ως junior, και θα κυλήσει μόνο του.

 

Άμα δεν έχεις εμπειρία τι θα κοιτάξουν; Και όταν λές κουλτούρα και τρόπο σκέψης τι εννοείς; Δηλαδή εσένα αν σου ζητήσουν δουλειά 2 άτομα και ο ένας έχει τελειώσει πανεπιστήμιο και ο άλλος τίποτα, έχοντας και οι 2 μηδενική εμπειρία θα προσλάβεις το δεύτερο επειδή πιθανόν σου αρέσει η κουλτούρα του και ο τρόπος σκέψης του; Τι σκεπτικό είναι αυτό; Δηλαδή κορόιδα είναι αυτοί που πάνε και σπουδάζουν;

Επεξ/σία από _Theo_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, _Theo_ είπε

Άμα δεν έχεις εμπειρία τι θα κοιτάξουν; Και όταν λές κουλτούρα και τρόπο σκέψης τι εννοείς; Δηλαδή εσένα αν σου ζητήσουν δουλειά 2 άτομα και ο ένας έχει τελειώσει πανεπιστήμιο και ο άλλος τίποτα, έχοντας και οι 2 μηδενική εμπειρία θα προσλάβεις το δεύτερο επειδή πιθανόν σου αρέσει η κουλτούρα του και ο τρόπος σκέψης του; Τι σκεπτικό είναι αυτό; Δηλαδή κορόιδα είναι αυτοί που πάνε και σπουδάζουν;

Τρόπος σκέψης στο software development, είναι agile methodologies πχ. Το έγραψα ετσι να καταλαβαίνει ο κόσμος. 

Το cultural fit ειναι ναι ισάξιο με τα skills (εχει ειδικό interview γι' αυτό). Κάποιος κακός χαρακτήρας που δεν ταιριάζει με την ομάδα, μπορεί απο το να δημιουργήσει demotivated developers, μέχρι να καταστρέψει ολόκληρη την ομάδα, και την δυναμική της.

Αν μου σκάσει κάποιος με μηδαμινή εμπειρία δεν θα τον προσλάβω. Αν εχει projects που μπορώ να δώ από το πανεπιστήμιο καλώς, αν έχει κάνει κάτι μόνος του πάλι καλώς. 

Δεν είναι καθόλου κορόιδα αυτοί που σπουδάζουν, αλλά και οι αυτοδίδακτοι δεν έχουν λιγότερες ικανότητες. Στο πανεπιστήμιο έχεις την ευκαιρία να δουλέψεις σε projects, και να δείξεις τις ικανότητες σου, που κάποιες εταιρίες τα βλέπουν και μπορεί να σου κλείσουν δουλειά.  

Αυτοί που σπουδάζουν συνήθως ξέρουν περισσότερα σε αλγόριθμους κλπ, που κάποιες εταιρίες τα ζητάνε, ειδικά αν είναι low level programming. Αυτό πάλι δεν σημαίνει οτι κάποιος δεν μπορεί να κάτσει να μάθει αλγόριθμους καλύτερα απο εναν που σπούδασε, απλά ειναι βαρετό. Στο τέλος το τεστ που θα σου κάνουν, αυτός με τις καλύτερες ικανότητες θα πάρει τη δουλειά.

Επεξ/σία από Nimrod7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Nimrod7 είπε

Στο τέλος το τεστ που θα σου κάνουν, αυτός με τις καλύτερες ικανότητες θα πάρει τη δουλειά.

 

 

Αυτό είναι και το ζουμί. Στην Ελλάδα πάντως, έχω την εντύπωση ελάχιστοι κάνουν τεστ για να αποδείξεις τις γνώσεις σου. Πιο πολύ ζητάνε να έχεις συμμετάσχει σε projects (που αν δεν έχεις προηγούμενη  εμπειρία-δουλειά ανάθεμα πως θα συμμετάσχεις) .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, _Theo_ είπε

Αυτό είναι και το ζουμί. Στην Ελλάδα πάντως, έχω την εντύπωση ελάχιστοι κάνουν τεστ για να αποδείξεις τις γνώσεις σου. Πιο πολύ ζητάνε να έχεις συμμετάσχει σε projects (που αν δεν έχεις προηγούμενη  εμπειρία-δουλειά ανάθεμα πως θα συμμετάσχεις) .

Στο εξωτερικό ειναι δεδομένο το technical test. Δεν εχω συναντήσει εταιρία να μην το κάνει. Μερικές σε κάνουν και invite μια ολοκληρή μέρα και δουλευεις μαζί τους.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Nimrod7 είπε

Στο εξωτερικό ειναι δεδομένο το technical test. Δεν εχω συναντήσει εταιρία να μην το κάνει. Μερικές σε κάνουν και invite μια ολοκληρή μέρα και δουλευεις μαζί τους.

 

Ωραίο αυτό. Κανονικά έτσι πρέπει να γίνεται και εδώ αλλά αυτά βλέπεις είναι ψιλά γράμματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επειδή πιάσατε την κουβέντα για τα τεστ, να αναφέρω ότι έχω εργασιακή εμπειρία στο content, στο translation, λίγο PR και λίγο social media. Φυσικά σε όποιες εταιρείες εργάστηκα ως τώρα, καλά-καλά δεν πέρασα συνέντευξη. Στο 95% των περιπτώσεων κάποιος με πρότεινε, πήγαινα στο γραφείο, μου έλεγε κάποιος προϊστάμενος τι ζητούν και τι προσφέρουν, απαντούσα ναι/όχι και έφευγα. Στα μέσα Ιανουαρίου πέρασα για πρώτη φορά συνέντευξη σε ελληνική εταιρεία, τρόμαξαν όταν άκουσαν το ποσό που ζήτησα (ομολογουμένως μεγάλο για Ελλάδα), μου είπαν ότι θα μου απαντήσουν σε δύο εβδομάδες, ακόμα περιμένω να μα καλέσουν. Πήραν άλλον στο μεταξύ.

Και καταλήγω στο ότι απάντησα σε δύο αγγελίες εξωτερικού από Φεβρουάριο ως Απρίλιο, πέρασα από συνεντεύξεις και στις δύο και μου έστειλαν τεστ! Τεστ σε content και μετάφραση! Ήταν λίγο σοκ, στην μία ήξερα ότι υπάρχει τέτοιο πράγμα, αλλά άλλο να το ακούς και άλλο να το βλέπεις. Το ένα τεστ μου πήρε μιάμιση μέρα να το ολοκληρώσω, το άλλο παραλίγο να φτάσει στις δύο μέρες. Παρότι μου έφυγε ο πάτος (διότι είχα και τις "κανονικές" μου δουλειές να κάνω εκείνο το διάστημα) θεωρώ ότι έτσι έπρεπε να γίνει. Επειδή εγώ στο βιογραφικό μου λέω ότι μετέφρασα τον Πόλεμο και Ειρήνη από τα κινέζικα, σημαίνει ότι αυτό είναι αλήθεια;

Όσον αφορά όμως στο πτυχίο, δεν έχω τίποτα. Ένας απόφοιτος λυκείου είμαι και παρότι η μία από τις δύο εταιρείες είχε στο skills description το "degree..." σε κάτι που τώρα δεν θυμάμαι, αδιαφόρησαν εντελώς. Σε σχέση με τα παραπάνω παραδείγματα που φέρατε βέβαια, εγώ είχα εμπειρία.

Επεξ/σία από jonkyr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, Nimrod7 είπε

Στο εξωτερικό ειναι δεδομένο το technical test. Δεν εχω συναντήσει εταιρία να μην το κάνει. Μερικές σε κάνουν και invite μια ολοκληρή μέρα και δουλευεις μαζί τους.

  Απο προσωπικη εμπειρια λιγες εταιριες ζητανε full day technical test. Προσωπικα που δεν ειμαι πλεον Junior level δεν υπαρχει περιπτωση να το δεχτω εκτος αμα ειναι πια η dream job μου, επειδη απλα δεν θεωρω μια τυχαια εταιρια εχει κερδισει το δικαιωμα να της χαρισω μια μερα της ζωης μου.

Προφανως αμα μιλαμε για την πρωτη μου δουλεια δεν ειχα την αποψη που εχω τωρα.

ΥΓ: Ετσι και επραξα 2 χρονια πριν, σε μια εταιρια που μετα απο συνεντευξη και on site test, μου ζητησανε να παω μια ολοκληρη μερα για να δουνε αμα ειμαστε συμβατοι. 

Επεξ/σία από Papakaliati
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
23 ώρες πριν, ProponitisTouKanape είπε

Υπαρχει μια διαφορα. Αλλο πργμα να μην εχεις και αλλο να λες οτι εχεις αλλα τελικα να μην εχεις ;)

Κι εγώ αυτό νόμιζα όταν πρωτοδιάβασα τον τίτλο αλλά μετά είδα ότι αυτός έχει ήδη πτυχίο στη λογιστική. Κάτι που ενισχύει την τοποθέτηση μου παραπάνω. Θα ήταν πολυ διαφορετικό αν δεν είχε καθόλου αλλά είπε ότι είχε

Οπότε τελείως άχρηστα δεν είναι. Ούτε είναι υποχρεωτικά στην αρχή "για να μπεις στον χώρο". Αλλά είναι διευκόλυνση όταν επικοινωνείς με headhunters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ήρθε ο Τεο ξανά να μας πει τα συμπεράσματά του για το πώς ξεκινάει η καριέρα στο χώρο που αν θυμάμαι καλά δεν έχει βρει δουλειά ποτέ ως τώρα. Εμείς περισσεύουμε παιδιά.

ΥΓ Τεο, σχετικά με το "εμείς τζάμπα σπουδάσαμε". Αν κάνεις αυτή την ερώτηση ειλικρινά (δηλαδή πτυχίο ίσον τυπικό προσόν και τίποτα παραπάνω), τότε λυπάμαι αλλά ναι, τζάμπα σπούδασες.

Επεξ/σία από defacer
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει λογος να συγχέουμε την ακαδημαϊκή γνώση με την επαγγελματική κατάρτιση. 

Τιποτα δεν ειναι αδωρο και τιποτα μη-αξιοποιησιμο απο τα δυο. 

Σίγουρα η ακαδημαϊκή γνώση σου ανοίγει πιο πολλές, αλλα και πιο δύσβατες διαδρομές. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/05/2018 στις 11:23 ΜΜ, Nimrod7 είπε

Στο εξωτερικό ειναι δεδομένο το technical test. Δεν εχω συναντήσει εταιρία να μην το κάνει. Μερικές σε κάνουν και invite μια ολοκληρή μέρα και δουλευεις μαζί τους.

Διαφωνώ κάθετα το οτι είναι δεδομένο. Και στην τελική γιατί να τους χαρίσω μια απο τις μέρες μου.

 Επίσης πιστεύω ακόμη και σε technical θέσεις (βλέπε μηχανικούς) αν εχεις μπλα μπλα δεν τους νιάζει  και πολύ η παραγματική γνώση.

Κατα την δική μου εμπειρία ενα 80% των μηχανικών στο εξωτερικό χρησιμοποιουν μπλα μπλα και γραβάτα αντι για κομπουτεράκι. Ειδικά τώρα με το trend της "τέταρτης βιομηχανικής επανάστασης" αμα ξέρεις να μιλάς και να λες ιστορίες για αγρίους σε προσλαμβάνουν εύκολα. Μαι του σεντς:D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ χρησιμα ολα αυτα παιδια, και ευχαριστω, αλλα το αρχικο μου ερωτημα ηταν πρακτικα απο που μπορω να αρχισω (βιβλια, certifications, ιστοσελιδες τυπου code academy);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...