Προς το περιεχόμενο

Μετανάστευση στο εξωτερικό: απορίες & συμβουλές


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, Nikos Chatzoglou είπε

Ola150 

Προγραμματιστής είσαι;

Μηχανικός Αυτοματισμού αλλά η δουλειά ήταν για προγραμματισμό plc, ρομπότ, scada.

Επίσης ξέχασα να αναφέρω στο φίλο πιο πάνω πως για πιο "εύκολες" διασυνδέσεις στο εξωτερικό, linkedin, πολλούς και διάφορους φίλους εκεί μέσα και 1 month trial + OPEN for recruiters.

Επεξ/σία από Ola150
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

9 ώρες πριν, salazar1991 είπε

Κανείς με εμπειρία από Μάλτα? Παίζουν δουλειές στο νησί? :)

Ετυχε να μιλησω πριν λιγες μερες με φιλο σχετικα με ενδεχομενο δουλειας στο νησι. Η απαντηση του για το μερος ηταν αφοπλιστικη:

"Ενας βραχος, χωρις παραλιες, υπαρχει μονο γι' αυτους που εχουν κοτερο. Πηχτρα στα ντραγκς και αλκοολ".

Δεν υιοθετω, ισως ο Ζαιτσεφ που σου απαντησε νωριτερα να ειναι εκει και να ξερει. Απλως το αναφερω επειδη εμπιστευομαι τον δικο μου καθως εχει αλλαξει ενα σωρο χωρες για δουλεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, jonkyr είπε

Ετυχε να μιλησω πριν λιγες μερες με φιλο σχετικα με ενδεχομενο δουλειας στο νησι. Η απαντηση του για το μερος ηταν αφοπλιστικη:

"Ενας βραχος, χωρις παραλιες, υπαρχει μονο γι' αυτους που εχουν κοτερο. Πηχτρα στα ντραγκς και αλκοολ".

Δεν υιοθετω, ισως ο Ζαιτσεφ που σου απαντησε νωριτερα να ειναι εκει και να ξερει. Απλως το αναφερω επειδη εμπιστευομαι τον δικο μου καθως εχει αλλαξει ενα σωρο χωρες για δουλεια.

Υπερβολές.

Ναι σαν παραλίες δε λέει τίποτα αλλά Μάλτα δεν είναι μόνο 1-2 "πιάτσες" ... Είναι σαν να χαρακτηρίζεις ολη τη Ρόδο με βάση το τι γίνεται ξέρω γω στο Φαληράκι. 

Υπάρχουν αρκετοί Έλληνες που μένουν Μάλτα.

Επεξ/σία από DrLo
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/5/2018 στις 8:40 ΠΜ, salazar1991 είπε

Aκόμα και βράχος να είναι μου ακούγεται πιο δελεαστική επιλογή από τον "κάμπο" της Ολλανδίας 😛 Αν μη τι άλλο υπάρχει καλοκαίρι :P 

Απ' όσο ξέρω έχει κατσαρίδες. Deal breaker για εμένα (και ναι, είμαι μεγάλο αγόρι). Ωστόσο "ανάγκα και οι θεοί πείθονται" :D

Στις 27/5/2018 στις 2:25 ΠΜ, DrLo είπε

Υπερβολές.

Ναι σαν παραλίες δε λέει τίποτα αλλά Μάλτα δεν είναι μόνο 1-2 "πιάτσες" ... Είναι σαν να χαρακτηρίζεις ολη τη Ρόδο με βάση το τι γίνεται ξέρω γω στο Φαληράκι. 

Υπάρχουν αρκετοί Έλληνες που μένουν Μάλτα.

Αν δεν λέει τίποτα σαν παραλίες, τότε ίσως υπάρχει δίκιο στα λόγια του δικού μου. Όσον αφορά στην τσουβαλοποίηση, προφανώς είπα ότι δεν υιοθετώ, αλλά αν υπάρχει θέμα θα ήθελα να το γνωρίζω πριν "πάω". Αν ψαχνόμουν με κάποια θέση εκεί, θα έκανα σοβαρότερη έρευνα από το "ένα τηλέφωνο σε φίλο", αλλά δεν...

Αλήθεια, έχεις προσωπική εμπειρία από το νησί; Αν ναι, καλό θα ήταν να την καταθέσεις για να έχουμε εικόνα. Θα με ενδιέφερε σίγουρα.

Τέλος, είναι γνωστό ότι έχει έλληνες, διότι είναι το νησί των στοιχηματικών. Είναι πολύ πιθανό σύντομα θα μεγαλώσει σε πληθυσμό (συνολικό και ελληνικό) μάλιστα λόγω των εξελίξεων.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ηταν ενας φιλος Μαλτα και περασα και εγω μια βολτα. Επιβεβαιώνω Zaytsev. 

 

Δουλειές παίζουν πολλες ειδικα σε Testing, PHP, software developers, δικτυα και οτι εχει να κανει με ναυτικό δικαιο, λογιστική και ατομα που ειδικευονται στο φορολογικό δικαιο. 

Οι Μαλτέζοι ειναι τα ζώα μου αργα, πραγματικά αν δεν ηταν φορολογικός παραδεισος και την οργάνωση των Αγγλων δεν ξερω που θα βρίσκονταν.

Ολο το νησι θυμίζει Ελλάδα. Παραλίες όντως δεν έχει, όλα ειναι βράχια, 1-2 μονο σχετικά οργανωμένες με αμμο. Κατα τα άλλα εχει πραγματα να κανεις σαν τουριστας, μετά την 4η μερα που τα είδα όλα βεβαια βαρεθηκα. Σαν ζωή ο φίλος εκει το χειμώνα ειδικά έκοβε φλέβες. Πολλοι Έλληνες παντως και προσπαθουσαν να οργανώσουν και μια Ελληνικη κοινοτητα. 

Θα πηγαινα να δοκιμάσω παντως. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Chrisxxx είπε

Σαν ζωή ο φίλος εκει το χειμώνα ειδικά έκοβε φλέβες.

Μου κάνει εντύπωση να σου πω την αλήθεια. Οκ νησί είναι αλλά έχει 500000 κόσμο σε πολύ μικρή έκταση. Επομένως θα περιμένα πιο ζωηρές καταστάσεις. Επίσης έχει αρκετό τουρισμό όλο το χρόνο. Δεν θέλω να πιστέψω ότι είναι τόσο μονότονα τα πράγματα :P :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/5/2018 στις 6:12 ΜΜ, jonkyr είπε

Παίδες (εξωτερικού ή εσωτερικού), επειδή η μετανάστευση όπως φαίνεται πλησιάζει τώρα στα γεράματα, λύστε μου σας παρακαλώ δύο απορίες:

1) Πώς μεταφέρονται πράγματα από Ελλάδα; Με μεταφορική να υποθέσω;

2) Πώς μπορώ να υπολογίσω στο περίπου τι θα κοστίσει;

Οι ερωτήσεις είναι διερευνητικές. Προφανώς αν και όταν έρθει η ώρα θα ψάξω να βρω την φτηνότερη/καλύτερη λύση, αλλά θα ήθελα να φάω την πρώτη κρυάδα. Επίσης καταλαβαίνω ότι άλλο να πας πράγματα στη Βουλγαρία κι άλλο στην Ισλανδία. Αλλά μία τζούρα τιμών και λύσεων προσπαθώ να πάρω, ώστε να ξέρω αν αξίζει να μεταφέρω αντικείμενα ή να αγοράσω κατευθείαν νέα.

Προορισμός (αν παίζει κανέναν ρόλο για τη γενικής φύσεως ερώτησή μου) η νότια Ισπανία/Γιβραλτάρ. Παίζει ένα ελάχιστο ενδεχόμενο για Αγγλία, αλλά σε αυτό θα έχω πολλή βοήθεια (από εδώ ή από αλλού).

Έχω καταλάβει ότι κανείς εδώ μέσα δεν έχει βρεθεί εκεί κάτου (sic), αλλά ίσως κάποιος "ισπανός" να βρίσκεται εδώ και να έχει άποψη. Αν τελικά κλείσει το relocation, εννοείται ότι θα μπορέσω να βοηθήσω όποιον τυχόν βρεθεί προς τα εκεί.

Παίδες, επαναφέρω τα δύο ερωτήματά μου μήπως και χάθηκαν στα μνμ που πέρασαν και μηηηηην τυχόν κάποιος μπορεί να βοηθήσει, έστω και για το πώς λειτουργεί το κόλπο για μεταφορά σε άλλες χώρες. Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, jonkyr είπε

Παίδες, επαναφέρω τα δύο ερωτήματά μου μήπως και χάθηκαν στα μνμ που πέρασαν και μηηηηην τυχόν κάποιος μπορεί να βοηθήσει, έστω και για το πώς λειτουργεί το κόλπο για μεταφορά σε άλλες χώρες. Ευχαριστώ.

Η ερώτηση σου είναι πολύ γενική. Αναλόγως την χώρα.

Κατά τη γνώμη μου δεν αξίζει να μεταφέρεις τίποτα ογκώδες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mary είπε

Η ερώτηση σου είναι πολύ γενική. Αναλόγως την χώρα.

Κατά τη γνώμη μου δεν αξίζει να μεταφέρεις τίποτα ογκώδες.

Είναι γενική διότι φαντάζομαι ότι κανείς από εδώ μέσα δεν έχει πάει Γιβραλτάρ :) Ίσως όμως ξέρει για Ισπανία.

Δεν θα μεταφέρω κάτι ογκώδες, αλλά μία ολόκληρη γκαρνταρόμπα (για δύο άτομα), υπολογιστές και μερικά ακόμα ηλεκτρικά/ηλεκτρονικά είδη είναι μέσα στο πρόγραμμα. Δεν έχει νόημα να αγοράσω π.χ. νέο υπολογιστή και αν για κάποιον λόγο αλλάξω χώρα ή επιστρέψω, να έχω δύο :) Αλλά δεν είναι δυνατόν να μεταφερθούν όλα αυτά τα πράγματα με αεροπλάνο επίσης...

Ευχαριστώ πάντως για την απάντηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, jonkyr είπε

Είναι γενική διότι φαντάζομαι ότι κανείς από εδώ μέσα δεν έχει πάει Γιβραλτάρ :) Ίσως όμως ξέρει για Ισπανία.

Δεν θα μεταφέρω κάτι ογκώδες, αλλά μία ολόκληρη γκαρνταρόμπα (για δύο άτομα), υπολογιστές και μερικά ακόμα ηλεκτρικά/ηλεκτρονικά είδη είναι μέσα στο πρόγραμμα. Δεν έχει νόημα να αγοράσω π.χ. νέο υπολογιστή και αν για κάποιον λόγο αλλάξω χώρα ή επιστρέψω, να έχω δύο :) Αλλά δεν είναι δυνατόν να μεταφερθούν όλα αυτά τα πράγματα με αεροπλάνο επίσης...

Ευχαριστώ πάντως για την απάντηση.

Για Γιβραλτάρ σίγουρα δεν ξέρω. Αυτά που μου λες όμως σίγουρα δεν είναι τα ογκώδη που είχα κατά νου. Σε μια παλέτα χωράνε πολύ άνετα και είναι πιο συμφέρον από το να στείλεις κούτα/ες που πάει με το βάρος.

Θα σου πρότεινα ψάξε για μεταφορικές και ρώτα τιμές για παλέτα που το βάρος είναι συνήθως μέχρι 100κλ νομίζω. Ρούχα με 1 μεγάλη βαλίτσα ή ίσως 2 μεγάλες ο καθένας μπορεί να συμφέρει να πάρεις με το αεροπλάνο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, jonkyr είπε

Είναι γενική διότι φαντάζομαι ότι κανείς από εδώ μέσα δεν έχει πάει Γιβραλτάρ :) Ίσως όμως ξέρει για Ισπανία.

Δεν θα μεταφέρω κάτι ογκώδες, αλλά μία ολόκληρη γκαρνταρόμπα (για δύο άτομα), υπολογιστές και μερικά ακόμα ηλεκτρικά/ηλεκτρονικά είδη είναι μέσα στο πρόγραμμα. Δεν έχει νόημα να αγοράσω π.χ. νέο υπολογιστή και αν για κάποιον λόγο αλλάξω χώρα ή επιστρέψω, να έχω δύο :) Αλλά δεν είναι δυνατόν να μεταφερθούν όλα αυτά τα πράγματα με αεροπλάνο επίσης...

Ευχαριστώ πάντως για την απάντηση.

Γιβραλτάρ? Δουλειά σε στοιχηματική να υποθέσω? :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, salazar1991 είπε

Γιβραλτάρ? Δουλειά σε στοιχηματική να υποθέσω? :P 

Spoiler

Αν όλα πάνε καλά, ναι. Είμαι στην τελική φάση και κάνω τον σταυρό μου να τελειώσει θετικά. Εξ' ου και οι γενικής φύσεως ερωτήσεις, προκειμένου να μην τρέχω την τελευταία στιγμή.

Wish me good luck :D

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε παλετα χωρανε ανετα ολα αυτα. Αγγλια -Τσεχια μου πηρε 600 ευρω, πορτα σε πορτα (1 παλετα φουλ).

Ξεκινας τηλεφωνα σε μεταφορικες και θα βρεις την καλυτερη τιμη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, tsakonas είπε

Σε παλετα χωρανε ανετα ολα αυτα. Αγγλια -Τσεχια μου πηρε 600 ευρω, πορτα σε πορτα (1 παλετα φουλ).

Ξεκινας τηλεφωνα σε μεταφορικες και θα βρεις την καλυτερη τιμη.

Άφησες την Αγγλία για την Τσεχία; (δεν σε κρίνω απλά ρωτάω)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...