Προς το περιεχόμενο

Μετανάστευση στο εξωτερικό: απορίες & συμβουλές


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 13/05/2018 στις 8:09 ΜΜ, triapoulakiakathontan είπε

Κι εγώ αυτό νόμιζα όταν πρωτοδιάβασα τον τίτλο αλλά μετά είδα ότι αυτός έχει ήδη πτυχίο στη λογιστική. Κάτι που ενισχύει την τοποθέτηση μου παραπάνω. Θα ήταν πολυ διαφορετικό αν δεν είχε καθόλου αλλά είπε ότι είχε

Οπότε τελείως άχρηστα δεν είναι. Ούτε είναι υποχρεωτικά στην αρχή "για να μπεις στον χώρο". Αλλά είναι διευκόλυνση όταν επικοινωνείς με headhunters

Νομιζω ειχε δηλωσει πως ειχε και στη Λογιστικη και σε Computer Science και τελικα ειχε μονο στη Λογιστικη. Κατι τετοιο επαιξε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Επισκέπτης
4 λεπτά πριν, ProponitisTouKanape είπε

Νομιζω ειχε δηλωσει πως ειχε και στη Λογιστικη και σε Computer Science και τελικα ειχε μονο στη Λογιστικη. Κατι τετοιο επαιξε...

Ναι κάτι τέτοιο έγινε. Και το αξιοσημείωτο της υπόθεσης είναι πως δεν πρόκειται για κανέναν άχρηστο που πήρε σουπερ ρόλο μόνο με την παρατυπία

8 ώρες πριν, TheLastEmperor είπε

Πολυ χρησιμα ολα αυτα παιδια, και ευχαριστω, αλλα το αρχικο μου ερωτημα ηταν πρακτικα απο που μπορω να αρχισω (βιβλια, certifications, ιστοσελιδες τυπου code academy);

Νομίζω πριν 4-5 σελίδες ξανα-ανέφερα ένα λινκ που είχα δώσει πριν καμια 10ρια σελίδες

Καταλαβαίνω ότι είναι κάπως δύσκολο κάποιος να διαβάζει 25-50 σελίδες, αλλά μετά που επαναλαμβάνομαι στο καπάκι εμφανίζονται 3-4 δημοσιεύσεις να ρωτάνε το ίδιο πράγμα. Δεν πάει προσωπικά σε εσένα γιατί και άλλοι ρώτησαν. Έπεσε και η αλλαγή σελίδας στα σχόλια... Αλλά προσωπικά είναι κουραστικό να λέει κάποιος το ίδιο πράγμα.

 

Δύο σημεία-κλειδιά-ποστς έχεις να ψάξεις και το βρήκες. Αν σε βοήθησε, κάνε like να ξέρω (μην μείνω με την απορία ότι δεν πήρες ουσιαστική απάντηση)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω κάποιες ερωτήσεις

1. Πως βρίσκει κάποιος δουλειά και σπίτι στο εξωτερικό χωρίς διασυνδέσεις? υπάρχει κάποιο έμπιστο site ή γραφείο εργασίας? πως γίνεται η συνέντευξη? είναι πληρωμένα τα μεταφορικά και βρίσκεις εύκολα σπίτι να μείνεις? έχω ακούσει για πολλές απάτες στη Τσεχία, οπότε θέλω μια σίγουρη πληροφορία.

2. Στη Γερμανία ή σε άλλες χώρες που δε μιλάνε αγγλικά, είναι απαραίτητη η γλώσσα της χώρας?

3. Ζητάνε άτομα μεγάλης ηλικίας (59 χρονών +) με μεγάλο βιογραφικό και εξειδίκευση? (phd Ψυχολογία)

Επεξ/σία από aizensama24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

1) Συνήθως ο εργοδότης έχει να προτείνει υπηρεσίες που βοηθάνε στην εύρεση κατοικίας ή παρέχουν κατοικία. Συνήθως, έτσι κανείς βρίσκει την πρώτη του κατοικία και μετά ψάχνει για άλλη. 

2) Εξαρτάται την χώρα και το μέρος. Το πιο extreme παράδειγμα είναι ο γαλλόφωνος Καναδάς. Στις πόλεις μιλάνε αγγλικά, αλλά εάν πας στα χωριά (π.χ., προς τα βόρεια του Quebec county) τότε γαλλικά και μόνο. Υπάρχουν χώρες που μιλάνε αγγλικά και οι οδοκαθαριστές και θα σου μιλήσουν και εσένα στα αγγλικά, υπάρχουν χώρες που ενώ μιλάνε αγγλικά δεν θα σου μιλήσουν στα αγγλικά, και χώρες που δεν μιλάνε αγγλικά. Μέσα στις χώρες από τα προηγούμενα παραδείγματα, υπάρχει επίσης η διακύμανση που ανέφερα. 

Σε κάθε περίπτωση, το να μάθεις την γλώσσα σου ανοίγει καλύτερο κανάλι επικοινωνίας με τους ανθρώπους γύρω σου. 

Και τα γερμανικά, γαλλικά, τσέχικα, σλοβάκικα, ρώσικα, νορβηγικά, σουηδικά και δανέζικα είναι εύκολες γλώσσες. Δοκίμασε Ουγγρικά, Φιλανδικά, Εσθονικά και Γιαπωνέζικα. 

Επεξ/σία από Fortistis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα τσέχικα είναι εύκολη γλώσσα;; Εκτός αν εννοείς ότι είναι εύκολα σε σχέση με τα κινέζικα, αράβικα.

Ειδάλλως είναι από τις δυσκολότερες γλώσσσες.

Επεξ/σία από Nikos Chatzoglou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες (εξωτερικού ή εσωτερικού), επειδή η μετανάστευση όπως φαίνεται πλησιάζει τώρα στα γεράματα, λύστε μου σας παρακαλώ δύο απορίες:

1) Πώς μεταφέρονται πράγματα από Ελλάδα; Με μεταφορική να υποθέσω;

2) Πώς μπορώ να υπολογίσω στο περίπου τι θα κοστίσει;

Οι ερωτήσεις είναι διερευνητικές. Προφανώς αν και όταν έρθει η ώρα θα ψάξω να βρω την φτηνότερη/καλύτερη λύση, αλλά θα ήθελα να φάω την πρώτη κρυάδα. Επίσης καταλαβαίνω ότι άλλο να πας πράγματα στη Βουλγαρία κι άλλο στην Ισλανδία. Αλλά μία τζούρα τιμών και λύσεων προσπαθώ να πάρω, ώστε να ξέρω αν αξίζει να μεταφέρω αντικείμενα ή να αγοράσω κατευθείαν νέα.

Προορισμός (αν παίζει κανέναν ρόλο για τη γενικής φύσεως ερώτησή μου) η νότια Ισπανία/Γιβραλτάρ. Παίζει ένα ελάχιστο ενδεχόμενο για Αγγλία, αλλά σε αυτό θα έχω πολλή βοήθεια (από εδώ ή από αλλού).

Έχω καταλάβει ότι κανείς εδώ μέσα δεν έχει βρεθεί εκεί κάτου (sic), αλλά ίσως κάποιος "ισπανός" να βρίσκεται εδώ και να έχει άποψη. Αν τελικά κλείσει το relocation, εννοείται ότι θα μπορέσω να βοηθήσω όποιον τυχόν βρεθεί προς τα εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 5/16/2018 at 00:49, aizensama24 said:

Έχω κάποιες ερωτήσεις

1. Πως βρίσκει κάποιος δουλειά και σπίτι στο εξωτερικό χωρίς διασυνδέσεις? υπάρχει κάποιο έμπιστο site ή γραφείο εργασίας? πως γίνεται η συνέντευξη? είναι πληρωμένα τα μεταφορικά και βρίσκεις εύκολα σπίτι να μείνεις? έχω ακούσει για πολλές απάτες στη Τσεχία, οπότε θέλω μια σίγουρη πληροφορία.

2. Στη Γερμανία ή σε άλλες χώρες που δε μιλάνε αγγλικά, είναι απαραίτητη η γλώσσα της χώρας?

3. Ζητάνε άτομα μεγάλης ηλικίας (59 χρονών +) με μεγάλο βιογραφικό και εξειδίκευση? (phd Ψυχολογία)

1. Ανάλογα τον τομέα το πώς βρίσκεις. Για δικτύωση μπορείς να ξεκινήσεις από κοινότητες στο internet, αυτό μπορεί να σημαίνει από ψάχνεις εσύ εργοδότες στο LinkedIn μέχρι Facebook group σχετικό με την πόλη και το αντικείμενο. Δεν καταλαβαίνω τι απάντηση περιμένεις στο πώς γίνεται η συνέντευξη. Όλα σου τα έξοδα (όλα, και το ταξί που μπορεί να πήρες και ο καφές σου το πρωί, αν επιλέξεις να τον διεκδικήσεις) θα πρέπει να καλυφθούν από την εταιρεία αλλιώς πρέπει να σε ζώνουν τα φίδια.

That said όσο πιο κοντά είμαστε σε θέση επιπέδου βοηθός barista απομακρυνόμαστε και λίγο από τα παραπάνω.

2. Ανάλογα τη δουλειά προφανώς. Για ποιο τομέα ενδιαφέρεσαι;

3. Το τερμάτισες λίγο με την ηλικία αλλά γενικά θα έλεγα πως ανάλογα τα απαιτούμενα προσόντα είναι λογικό να περιμένουν και μεγαλύτερους υποψηφίους. Αυτό που με προβληματίζει όμως είναι σε σχέση με τη δικτύωση που είπες παραπάνω, γιατί συνήθως όταν πρόκειται να πληρώνεις αδρά σε ανθρώπους με ανάλογο βιογραφικό εν μέρει το κάνεις και για την πρόσβαση στον επαγγελματικό κύκλο που έχει δημιουργήσει ο συνεργάτης στην προηγούμενη καριέρα του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή μπορεί να παρεξηγηθεί το κομμάτι που αναφέρεται παραπάνω για τα εξοδα που καλυπτει η εταιρεία, αυτο ισχύει για θέσεις υψηλής εξειδίκευσης όπου η εταιρεία δεν μπορεί να βρει άτομο με αυτα τα προσόντα απο την εγχώρια αγορά.

Δεν μιλαμε για δουλειές του κατώτατου μισθού, αν πάω για υπάλληλος super market ή για γραμματέας δεν θα μου καλύψει καμιά εταιρεία κανένα έξοδο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Νομίζω είναι προφανές ότι δεν πρόκειται να προσλάβει κάνεις από το εξωτερικό για δουλειές κατώτατου μισθού, και αν δεν ήταν ελπίζω το ξεκαθάρισα εκεί που λέω για βοηθό barista. Ο άνθρωπος που ρώτησε μιλούσε εξάλλου για PhD.

That said από τη στιγμή που είναι διατεθειμένοι να μιλήσουν προσωπικά με και να φέρουν άνθρωπο από το εξωτερικό για συνέντευξη (vs ένα τρένο γεμάτο εργάτες) νομίζω ότι είμαστε ήδη στην περίπτωση της εξειδίκευσης ανεξαρτήτως PhD.

Επεξ/σία από defacer
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι συμφωνοι, απλώς πέρα από τον άνθρωπο που ρώτησε θα το διαβάσουν και πολλοί άλλοι, (είναι πολλοί Έλληνες που θεωρούν ότι στην Ευρώπη μας περιμένουν με κόκκινα χαλιά)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 16/5/2018 στις 1:49 ΠΜ, aizensama24 είπε

Έχω κάποιες ερωτήσεις

1. Πως βρίσκει κάποιος δουλειά και σπίτι στο εξωτερικό χωρίς διασυνδέσεις? υπάρχει κάποιο έμπιστο site ή γραφείο εργασίας? πως γίνεται η συνέντευξη? είναι πληρωμένα τα μεταφορικά και βρίσκεις εύκολα σπίτι να μείνεις? έχω ακούσει για πολλές απάτες στη Τσεχία, οπότε θέλω μια σίγουρη πληροφορία.

2. Στη Γερμανία ή σε άλλες χώρες που δε μιλάνε αγγλικά, είναι απαραίτητη η γλώσσα της χώρας?

3. Ζητάνε άτομα μεγάλης ηλικίας (59 χρονών +) με μεγάλο βιογραφικό και εξειδίκευση? (phd Ψυχολογία)

Αν και δεν δέχτηκα την δουλειά :

1) Η εταιρία θα μου παρείχε σπίτι και αυτοκίνητο, πληρώνοντας μόνο τα λειτουργικά έξοδα για το πρώτο. Στην Ιταλία βέβαια. Οι συνεντεύξεις έγιναν μέσω Skype και αν είχα δεχτεί την δουλειά θα μου πλήρωναν τα αεροπορικά από Θεσσαλονίκη προς Μιλάνο και θα ερχόντουσαν στο αεροδρόμιο για να με πάνε στην έδρα τους.

2) Ανάλογα την δουλειά αλλά καλό είναι να μάθεις για να κάνεις την ζωή σου ευκολότερη. Έστω κάτι παραπάνω από τα βασικά για να συνεννοείσαι. Στην ίδια εταιρία δεν τους ένοιαζε, αγγλικά μου μιλούσαν και αγγλικά ήθελαν. Προφανώς αν μάθαινα ιταλικά δεν θα τους χάλαγε 😂

3) Δυστυχώς δεν μπορώ να ξέρω.

Επεξ/σία από Ola150
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, salazar1991 said:

Κανείς με εμπειρία από Μάλτα? Παίζουν δουλειές στο νησί?

Πολλές, είναι ιδιαίτερα αναπτυσόμενη χώρα.

Όμως...

Οι άνθρωποι είναι στα Ελληνικά επίπεδα, από πλευράς νοοτροπίας. Αν θέλεις να φύγεις για να γλιτώσεις από τους Ελληνάρες, τότε θα πέσεις στους Ματλέζους (una faccia, una razza)

To κλίμα είναι ζεστό, αλλά τα περισσότερα ενοικιαζόμενα δεν παρέχουν a/c

Η επικοινωνία με την Ελλάδα δεν είναι τακτική, οπότε αν θέλεις να επισκέπτεσαι γονείς, θα σε περιορίζει

Αν πας με οικογένεια, η Παιδεία είναι χειρότερη από Ελλάδα

Το ίδιο και τα νοσοκομεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Zaytsev είπε

Πολλές, είναι ιδιαίτερα αναπτυσόμενη χώρα.

Όμως...

Οι άνθρωποι είναι στα Ελληνικά επίπεδα, από πλευράς νοοτροπίας. Αν θέλεις να φύγεις για να γλιτώσεις από τους Ελληνάρες, τότε θα πέσεις στους Ματλέζους (una faccia, una razza)

To κλίμα είναι ζεστό, αλλά τα περισσότερα ενοικιαζόμενα δεν παρέχουν a/c

Η επικοινωνία με την Ελλάδα δεν είναι τακτική, οπότε αν θέλεις να επισκέπτεσαι γονείς, θα σε περιορίζει

Αν πας με οικογένεια, η Παιδεία είναι χειρότερη από Ελλάδα

Το ίδιο και τα νοσοκομεία.

Ολλανδία είμαι αλλά ψάχνω κάτι πι μεσογειακό. Νόμιζα ότι είχε συχνές πτήσεις από Ελλάδα :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...