Προς το περιεχόμενο

Xbox One χειριστήριο / controller στο PC


naruto14

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά όσοι έχετε άσπρα xbox gamepad τα προτείνετε;;Λερωνονται εύκολα; Σκέφτομαι να αγοράσω το καινούργιο gamepad του xbox one s μαζί με έναν Bluetooth αντάπτορα για το Pc.

 

Λογικά αυτός ο αντάπτορας θα κάνει, σωστά;

 

http://www.skroutz.gr/s/2814498/Belkin-Mini-Bluetooth-4-0-Adapter.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 254
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators

Έχω ένα -ελαφρώς γελοίο- πρόβλημα. Έχω δύο λευκά XBOX One S gamepads στο σαλόνι, το ένα συνδεδεμένο με τη XBOX One S μου και το άλλο συνδεδεμένο με το Steam Link μου. Το πρόβλημα είναι ότι δεν μπορώ να τα ξεχωρίσω οπτικά. :/

 

Επειδή η θήκες σιλικόνης δεν μου αρέσουν και επειδή θέλω να βγάλω τα analogue stick covers που φοράω στο ένα προκειμένου να τα ξεχωρίζω, έχει κανείς καμιά ιδέα για εναλλακτική; Τίποτα αυτοκολλητάκια τύπου skins που να μην χαλάνε με την τριβή;

 

Θέλω όσο το δυνατόν φθηνότερη λύση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω όσο το δυνατόν φθηνότερη λύση.

 

Πάρε το ένα από τα δύο χειριστήρια με ένα μικρό ανεξίτηλο μαρκαδοράκι.

 

Γύρισέ το ανάποδα και ζωγράφισε το τριγωνάκι ή την παύλα στο κάλυμμα της μπαταρίας.

 

Έτσι θα τα ξεχωρίζεις εύκολα και γρήγορα , χωρίς να χαλάσεις την αισθητική τους.

 

IMG_5323.0.JPG

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν οι φθηνοί ανταπτορες μπορεί να λαγκαρουν καλύτερα να πάρεις την έκδοση με τη κεραία που σίγουρα πιάνει τέλεια

Έχεις κάποιον να προτείνεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ είχα πάρει πριν βγει η έκδοση με bt, έχω με την απλή κεραία που δουλεύει μια χαρά 

 

και έχω και audio jack για να του βάζω και ακουστικά που δουλεύει αρκετά ικανοποιητικά για βραδινές ώρες να μη σηκώνω το κόσμο αν και έχω headset στο pc

 

όταν είμαι ξάπλα και παίζω σε tv βάζω ακουστικά κινητού και είμαι μια χαρά, δεν ενοχλώ και τη γυναίκα πολύ 

 

http://www.skroutz.gr/s/7876499/Microsoft-Xbox-One-Wireless-Controller-for-Windows.html

 

το μόνο πρόβλημα που είχα  με το παραπάνω είναι ότι το καλώδιο που περιείχε η συσκευασία για να έχω τη κεραία μακριά από το κουτί και να υπάρχει καλύτερη οπτική επαφή με το χειριστήριο τα έφτυσε (έκανε διαρκείς αποσυνδέσεις) και κατέληξε σκουπίδια

 

αλλά η κεραία πάνω στο hub που έχω στο γραφείο μου (που έχω μόνο για κεραίες για διάφορα περιφερειακά) δουλεύει μια χαρά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Πάρε το ένα από τα δύο χειριστήρια με ένα μικρό ανεξίτηλο μαρκαδοράκι.

 

Γύρισέ το ανάποδα και ζωγράφισε το τριγωνάκι ή την παύλα στο κάλυμμα της μπαταρίας.

 

Έτσι θα τα ξεχωρίζεις εύκολα και γρήγορα , χωρίς να χαλάσεις την αισθητική τους.

 

IMG_5323.0.JPG

 

Ωραίος, πολύ καλή και «αναίμακτη» λύση, το έκανα. Θενξ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

περί αυτού του αριστουργήματος ο λόγος

 

61V-wZhgRQL._SL1200_.jpg

 

 

λοιπόν πήρα ένα δεύτερο xone contoller ώστε να καταργήσω τελείως του 360 (σύντομα θα παίξει και αγγελία 360 controller με κεραία για win στα 25€ για όποιον ενδιαφέρεται) 

 

οι εντυπώσεις λοιπόν

 

αισθητικά είναι ανάλογα τα γούστα, εμένα προφανώς και μου άρεσε πολύ ώστε να δώσω τα επιπλέον χρήματα σε σχέση με τη πιο απλή έκδοση. οι λεπτομέρειες πάντως είναι πολύ προσεγμένες, είναι αρκετά όμορφη και ποιοτική η δουλειά που έχει γίνει ώστε να είναι ΤΕΡΜΑ καγκούρικο και να ταιριάζει με το ύφος του παιχνιδιού, δεν είδα κάπου τσιγγουνιές, ο,τι μπορούσε να γίνει σωστά έγινε.

θα ήθελα να έπιανα στα χέρια μου και το αντίστοιχο elite, αλλά το κόστος παραείναι υπερβολικό

 

πρόκειται φυσικά για την 3η έκδοση του xbox one controller με το bluetooth, το οποίο δε δοκίμασα ακόμα, το χειριστήριο μπαίνει επάνω στη κεραία που μπαίνει και το προηγούμενο (που είχα πάρει μαζί με τη κεραία)

 

 

σε σχέση τώρα με το προηγούμενο (που ήταν η 2η έκδοση του controller με το headphone jack)

 

αρχικά έπαθα ένα μικρό σοκ όταν απέτυχε να γίνει ασύρματα η αναβάθμιση του firmware, λέω όχι να έχουμε και τούβλο χειριστήριο, αλλά τελικά με τη 2η και σε καλώδιο όλα καλά, ευτυχώς έχουν προβλέψει ότι και να αποτύχει η αναβάθμιση δε τουβλοποιείται

 

πάμε στις επόμενες λεπτομέρειες

 

πρώτα από όλα οι γρατζουνιές και αυτά που έχει στο πλάι δε σε απασχολούν είναι σε σημείο που δεν ενοχλεί

 

αυτό που παρατηρείς άμεσα είναι η πιο τραχιά επιφάνεια που έχει στο εσωτερικό μέρος των λαβών και καλά για τον ιδρώτα

καλοδεχούμενη αλλαγή αν και όχι απαραίτητα τόσο αναγκαία, δε με ενοχλούσε και χωρίς αυτή, μάλιστα με "ξένισε" τα πρώτα λεπτά αλλά σίγουρα δε το προσέχεις μετά από λίγο

 

οι μοχλοί ελαφρώς υπερυψωμένοι, αυτό το παρατηρείς αμέσως αλλά τελικά δεν επηρεάζει αρνητικά το gaming , πολύ σύντομα νιώθεις οικειότητα μαζί του

 

επίσης οι μοχλοί μου φαίνονται πιο "smooth" να το πω και ίσως με κάπως καλύτερο κεντράρισμα, αλλά όχι η μέρα με τη νύχτα

 

στο σταυρό έχουν γίνει σημαντικές αλλαγές, θα έλεγα ότι έχασε αυτή την "απόλυτη" αίσθηση που είχε το προηγούμενο, από την άλλη παραμένει σαφής (και καμιά σχέση με το χάλι του 360), καταλαβαίνεις πάντα τι πατάς και ίσως είναι και πιο εύχρηστος σε fighting αφού μαλάκωσε κάπως, τελικά θα έλεγα ότι μιλάμε για βελτίωση γιατί μέχρι και τη περασμένη έκδοση ήταν πολύ "απόλυτος" 

 

κουμπιά σκάνδάλες κτλ ακριβώς τα ίδια, καμία αλλαγή (δε νομίζω ότι χρειαζόταν κιόλας) 

 

και πάμε σε μία άλλη πολύ σημαντική αλλαγή που επίσης παρατηρείς αμέσως, στη δόνηση...

 

η δόνηση θα έλεγα ότι μειώθηκε ελαφρώς σε ένταση, πράγμα το οποίο έχει διττή ερμηνεία, σίγουρα πρέπει να έχουν μπει τελείως άλλα μοτέρ

 

στο προηγούμενο η δόνηση ήταν τόσο έντονη που όχι απλά έτρεμε δυνατά το χειριστήριο, αλλά το άκουγες να κάνει θορύβους και συντονισμούς λες και είναι ξεχαρβαλωμένο, εγώ είχα θορυβηθεί κάπως όταν το πήρα και το έριξα στα φόρουμ και πολλοί είχαν παρατηρήσει αντίστοιχα φαινόμενα

 

πλέον η δόνηση είναι φυσικά σαφής, αλλά πιο "εκλεπτυσμένη" , δεν κάνει σα χάρχαλο

 

ένα άλλο που παρατήρησα είναι ότι και με τα δύο χειριστήρια στην ίδια κεραία η δόνηση μπορεί να μην ερχόταν στο ένα (αυτό που συνδέθηκε 2ο ) στο ίδιο παιχνίδι

 

αυτό δε το είχα όταν έπαιζα διπλό με τη κεραία του 360 στον ένα παίκτη και του one στον άλλον, τέσπα θα το κοιτάξω περισσότερο αυτό

 

σαν γενικό συμπέρασμα πάντως θα έλεγα ότι το χειριστήριο βελτιώθηκε, έγιναν αλλαγές πέρα από το πολυδιαφημισμένο bt που άλλες ίσως ήταν περιττές, άλλες όμως ήταν σαφή βελτίωση

 

μεγάλο συν του χειριστηρίου παραμένει η δυνατότητα να μπουν ακουστικά επάνω (σώζει ζωές σε βραδινό gaming που δε θες να σηκώνεις τη πολυκατοικία) και νομίζω ότι και το καινούριο streamαρει καλύτερα και τον ήχο και αυτό θέλω να το εξετάσω παραπάνω με headset γιατί κυρίως τη βγάζω με ακουστικά κινητού επειδή είναι πιο μικρά 

 

 

η συγκεκριμένη έκδοση για μένα είναι ο,τι πιο όμορφο στον κόσμο, το θέλω απλά πάνω στο γραφείο μου να το κοιτάω

 

θέλω να πιστεύω ότι δε θα αρχίσει να ξεβάφει με τον καιρό, αν και επειδή είναι ήδη "ταλαιπωρημένο" έστω και τεχνητά, δε νομιζώ ότι θα έκανε διαφορά και να έτρωγε και καμία στον τοίχο

 

το προτείνω ανεπιφύλακτα

 

 

ΥΓ φυσικά το πρόβλημα να μη διαβάζεται σωστά το επίπεδο μπαταρίας των επαναφορτιζόμενων από τη σχετική εφαρμογή  και να μην έχεις ΚΑΜΙΑ προειδοποίηση όταν πάει να μείνει/σβήσει (σε αντίθεση με του 360) παραμένει 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

οι μοχλοί ελαφρώς υπερυψωμένοι, αυτό το παρατηρείς αμέσως αλλά τελικά δεν επηρεάζει αρνητικά το gaming , πολύ σύντομα νιώθεις οικειότητα μαζί του

 

επίσης οι μοχλοί μου φαίνονται πιο "smooth" να το πω και ίσως με κάπως καλύτερο κεντράρισμα, αλλά όχι η μέρα με τη νύχτα

 

Υπάρχει σαφέστατη βελτίωση στο dead zone των μοχλών, που στα δικά μου χέρια φαντάζει η μέρα με τη νύχτα σε σχέση με την προηγούμενη υλοποίηση. Πλέον παίζω με το XBONE gamepad FPS και στοχεύω τόσο καλά όσο και με το mouse.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ charge kit δε δοκιμάζω να βάλω μετά την απογοήτευση που είχα με του 360 που πέθανε πολύ σύντομα

 

eneloop άπειρα χρόνια (μερικές μου κοντεύουν και 10ετια)  και δεν παθαίνουν τίποτα, απλά πρέπει να θυμάμαι στις 25ώρες να τις αλλάζω γιατί πάνω από 30 δε βγάζουν 

 

sτα elite το ξεφτιλίζουν και αυτό δηλαδή που πήρα στα 70€ είναι πανάκριβο εννοείται, αλλά μου άρεσε και όταν κάτι μου αρέσει λέω ας πάει στο διάολο, είχα και πολύ καλά νέα εκείνη τη μέρα και είπα ας κάνω ένα δωράκι στον εαυτό μου , μου αξίζει :P

 

εννοείται ότι συμφέρει να πάρεις απλό ασύρματο και δέκτη και ας μην είναι το s (προσωπικά δεν εμπιστεύομαι το bluetooth, ξέρω ότι ο δέκτης της ms δε μασάει, οπότε δε θα ρίσκαρα να παίξω σε δέκτη bt της πλάκας και να χάνει η μάνα το παιδί) 

 

απλά εγώ είχα τέτοια και ήθελα ένα δεύτερο ώστε να καταργήσω τελείως το θέμα των χειριστηρίων του 360

 

βέβαια.... να πω ότι έχω δει το φαινόμενο του 360 να δουλεύει καλύτερα σε παλιότερα (και όχι και τόσο παλιά) παιχνίδια με χαρακτηριστικό παράδειγμα το arkham knight όπου μετά από κάποια ώρα του one έκανε παράξενα και του 360 όλα καλά (το παιχνίδι το έπαιξα μετά τα 56465456413 patch που έτρεχε νεράκι, οπότε δεν υπήρχε δικαιολογία) 

 

αλλά όλα τα νέα παιχνίδια από δω και πέρα δουλεύουν μια χαρά με του one, απλά θεωρώ (ίσως και άδικα) ότι του 360 ίσως είναι πιο ασφαλής επιλογή σε συμβατότητα γενικά και παλιότερη και μελλοντική

 

του one πάντως σε όλους τους νέους τίτλους αναγνωρίζεται και δουλεύει τέλεια και μάλιστα στους κοινούς τίτλους με xbox (gears 4, forza) δουλεύει και η δόνηση στις σκανδάλες που δίνει μια έξτρα πουτανιά στην εμπειρία 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

περί αυτού του αριστουργήματος ο λόγος

 

61V-wZhgRQL._SL1200_.jpg

 

 

 

 

Το συγκεκριμένο μου αρέσει τόσο που θα πάρω μετά από αρκετά χρόνια δεύτερο χειριστήριο για κονσόλα χωρίς να είναι σε προσφορά ή πακέτο με παιχνίδι!

Δώρο για τα Χριστούγεννα. :D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες μετά...

Καλησπερα εχω αγορασει εδω κ 1,5 μηνα το χβοχ ονε κοντρολερ απο αμαζον ιταλιας κ με μια ψευτο τουμπα που μου εφαγε χ8ες απο το μισο μετρο αρχισε να κολαει το LB για εγγυηση που μπορω να απευθυνθω καποια βοη8εια κανεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η βλαβη ειναι δικη σου υπαιτιότητά και δεν καλυπτετσαι απο εγγυηση.

Μιλα με την microsoft Hellas, εαν και εφοσων δεχτουν να το επισκευασουν.

https://www.microsoft.com/el-gr/contact.aspx

Βεβαια το οτι εφαγε φρικη το χειρηστηριο απο μισο μετρο υψος, δειχνει το ποσο για τα κλαμματα χειρηστηριο ειναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οτι ειπε ο getta robo

 

https://www.skroutz.gr/s/9428960/Microsoft-Xbox-One-S-Wireless-Controller-White.html

πρεπει να εχεις bluetooth sto pc με ενα usb πχ.

Το πήρα τελικά από το φθηνότερο μαγαζί χτες, μια και μένω Χανιά. Δεν το άνοιξα ακόμα το κουτί αλλά από έξω δεν θα έπρεπε να γράφει ότι είναι η S έκδοση? Γιατι γράφει μόνο xbox one controler.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βεβαια το οτι εφαγε φρικη το χειρηστηριο απο μισο μετρο υψος, δειχνει το ποσο για τα κλαμματα χειρηστηριο ειναι.

Μια χαρα ποιοτικο ειναι το xbox one controller,το οτι επεσε κατω σε παρουσιασε προβλημα δεν λεει τπτ.

 

Δεν ειναι αυτη η προβλεπομενη χρηση του controller(δηλαδη η κακομεταχειριση).

Υπαρχει κοσμος(οπως και σε αλλα controller)που με χειροτερη κακομεταχειριση δεν εχει παθει τιποτα το controller αυτο(αλλα και αλλα controller)και υπαρχουν και περιπτωσεις που ετυχε κατι οπως εδω καλη ωρα και βγηκε προβλημα δεν εχει να λεει κατι αυτο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...