Προς το περιεχόμενο

Xbox One χειριστήριο / controller στο PC


naruto14

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα εχω αγορασει εδω κ 1,5 μηνα το χβοχ ονε κοντρολερ απο αμαζον ιταλιας κ με μια ψευτο τουμπα που μου εφαγε χ8ες απο το μισο μετρο αρχισε να κολαει το LB για εγγυηση που μπορω να απευθυνθω καποια βοη8εια κανεις?

 

Ειχα προσφατα προβλημα με ενα Xbox One S controller μετα απο 1 μηνα αγορας, με χαλασμενο αριστερο thumbstick, μαλλον απο δικια μου υπαιτιοτητα. Επικοινωνησα απευθειας με την Microsoft μετα απο συμβουλη του καταστηματος που το αγορασα. Μετα απο επικοινωνια μαζι τους μεσω live chat, μου εστειλαν τελικα ενα καινουριο controller στην διευθυνση μου, χωρις καν να ζητησουν πισω τον παλιο controller. Επισης εγινε πολυ γρηγορα, Παρασκευη βραδυ εγινε η επικοινωνια, Δευτερα το εστειλαν, Τριτη πρωι το ειχα σπιτι μου. Σου συστηνω να κανεις το ιδιο. 

Να εχεις μια φωτογραφια απο την αποδειξη αγορας (ή σκαναρε τη) και φωτογραφιες του controller απο πανω και κατω.

Επισης φυσικα μην αναφερεις την πτωση, απλα πες οτι ξαφνικα αρχισε να κολαει το LB και δεν μπορεις να παιξεις!

 

 

Πας εδω:

 

https://support.xbox.com/el-GR/contact-us

 

Και μετα επιλεγεις:

Step 1: Xbox One

Step 2: Accessories (Αξεσουαρ)

Step 3: τιποτα εδω

Step 4: Chat with xbox support. (Ξεκινηστε την συνομιλια στα Αγγλικα)

 

Επισης στο chat να διευκρινησεις οτι τον controller τον εχεις σε PC γιατι σου ζητανε και το serial number της κονσολας.

Αρχικα παντως μου ειχαν πει οτι θα μου εστελναν σπιτι μου ενα κουτι, στο οποιο θα εβαζα τον χαλασμενο controller και θα το εστελνα πισω, με ταχυδρομικα εξοδα καλυμμενα απο αυτους. Θα εστελναν αντικατασταση μετα την παραλαβη του χαλασμενου controller. Προφανως αυτο θα επερνε λιγες μερες παραπανω, αλλα τελικα μου εστειλαν απευθειας το καινουριο. Αυτη η διαδικασια ισχυει για προιοντα που παρουσιαζουν προβλημα τις πρωτες 90 μερες μετα την αγορα τους, οπως στην δικια μου αλλα και στην δικια σου περιπτωση. Μετα τις 90 μερες μαλλον ακολουθουν πιο κλασσικες μεθοδους, ελεγχου και επισκευης του προιοντος.

Το πήρα τελικά από το φθηνότερο μαγαζί χτες, μια και μένω Χανιά. Δεν το άνοιξα ακόμα το κουτί αλλά από έξω δεν θα έπρεπε να γράφει ότι είναι η S έκδοση? Γιατι γράφει μόνο xbox one controler.

 

Οχι δεν το γραφει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 254
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το πήρα τελικά από το φθηνότερο μαγαζί χτες, μια και μένω Χανιά. Δεν το άνοιξα ακόμα το κουτί αλλά από έξω δεν θα έπρεπε να γράφει ότι είναι η S έκδοση? Γιατι γράφει μόνο xbox one controler.

 

Αν το κουτι του χειρηστηριου ειναι πρασινο, τοτε πηρες την παλαιοτερη και εκτος κυκλοφοριας εδω και χρονια εκδοση. Αν ειναι λευκο, εχεις την s εκδοση.

Αν η περιγραφη του καταστηματος ελεγε πως ειναι η s εκδοση, προφανως σου στειλανε λαθος χειρηστηριο.

 

 

Μια χαρα ποιοτικο ειναι το xbox one controller,το οτι επεσε κατω σε παρουσιασε προβλημα δεν λεει τπτ.

 

Δεν ειναι αυτη η προβλεπομενη χρηση του controller(δηλαδη η κακομεταχειριση).

Υπαρχει κοσμος(οπως και σε αλλα controller)που με χειροτερη κακομεταχειριση δεν εχει παθει τιποτα το controller αυτο(αλλα και αλλα controller)και υπαρχουν και περιπτωσεις που ετυχε κατι οπως εδω καλη ωρα και βγηκε προβλημα δεν εχει να λεει κατι αυτο.

Οχι δεν ειναι ποιοτικο το χειρηστηριου της microsoft ουτε της sony, οταν χαλανε στο χρονο απο το παιχνιδι η πεφτουν απο μισο και βγαλε μετρο, υπαρχει πολυ σοβαρο προβλημα, απλα εχει γινει αποδεκτο να πληρωνει κανεις 50ευρα και να μην διαμαρτυρεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Πηρες την παλαιοτερη και εκτος κυκλοφοριας εδω και χρονια εκδοση.

Αν η περιγραφη του καταστηματος ελεγε πως ειναι η s εκδοση, προφανως σου στειλανε λαθος χειρηστηριο.

 

 

Κανεις λαθος, δεν αναφερει πουθενα στο κουτι κατι για 'S' εκδοση. Αυτο αφορα την κονσολα και μονο, απλα επειδη αυτο το νεο revision του controller ξεκινησε να διατιθεται με την S εκδοση, πολλοι αναφερονται και στο χειριστηριο ως S.

Αναφορες στην συνδεση με bluetooth θα βρεις στα specs μονο.

Επισης το Model Νο που αναγραφεται πανω απο το barcode. Εμενα γραφει 1708 για τον νεο controller με bluetooth και 1697 για τον παλιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανεις λαθος, δεν αναφερει πουθενα στο κουτι κατι για 'S' εκδοση. Αυτο αφορα την κονσολα και μονο, απλα επειδη αυτο το νεο revision του controller ξεκινησε να διατιθεται με την S εκδοση, πολλοι αναφερονται και στο χειριστηριο ως S.

Αναφορες στην συνδεση με bluetooth θα βρεις στα specs μονο.

Επισης το Model Νο που αναγραφεται πανω απο το barcode. Εμενα γραφει 1708 για τον νεο controller με bluetooth και 1697 για τον παλιο.

Διορθωσα το κειμενο μου, το χρωμα του κουτιου δειχνει την εκδοση του χειρηστηριου. Ακομα μια πρωτοτυπια της microsoft.

Το προβλημα ειναι πως πολλοι πχ στο σκρουτζ βαζουν οτι να ναι εικονα στις περιγραφες, και με πιθανοτητα να παρει κανεις παλιο χειρηστηριο για καινουργιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Έπεσε παραγγελία σήμερα για το νέο άσπρο xbox One s controller Στα 55.80 με μεταφορικά. Ελπίζω να δουλεύει κανονικά με το Bluetooth του Laptop και να μην χρειάζεται dongle όπως γράφουν στο skroutz.

 

Για μπαταρίες θα έχει μέσα στη συσκευασία η θέλω καινούργιες? Γενικά πως το φορτίζετε? Με Micro usb κανονικά όπως του ps3?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το xbox one controller δουλευει σε pc που υπαρχει το bluetooth dongle για χειριστηριο 360?

 

Οχι, εχουν διαφορετικο wireless adapter.

 

Έπεσε παραγγελία σήμερα για το νέο άσπρο xbox One s controller Στα 55.80 με μεταφορικά. Ελπίζω να δουλεύει κανονικά με το Bluetooth του Laptop και να μην χρειάζεται dongle όπως γράφουν στο skroutz.

 

Για μπαταρίες θα έχει μέσα στη συσκευασία η θέλω καινούργιες? Γενικά πως το φορτίζετε? Με Micro usb κανονικά όπως του ps3?

 

Λογικα θα δουλευει, εκτος αν εχεις αρχαιο laptop με παλια εκδοση του bluetooth protocol. Εμενα ενα αρχαιο adapter BT 2.0 δεν δουλεψε. Αυτα που κυκλοφορουν τωρα ειναι 4.0+ και δουλευουν.

Μπαταριες δεν εχει. Δυο επαφορτιζομενες ΑΑ βαζεις τις οποιες φορτιζεις με ενα κοινο φορτιστη, οχι μεσω καλωδιου. Εκτος αν παρεις εξτρα το charge and play kit. Εγω με μια 4αδα μπαταριες που βαζω εναλλαξ, δεν εχω κανενα προβλημα, διαρκουν για πολλες ωρες gaming. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι, εχουν διαφορετικο wireless adapter.

 

 

Λογικα θα δουλευει, εκτος αν εχεις αρχαιο laptop με παλια εκδοση του bluetooth protocol. Εμενα ενα αρχαιο adapter BT 2.0 δεν δουλεψε. Αυτα που κυκλοφορουν τωρα ειναι 4.0+ και δουλευουν.

Μπαταριες δεν εχει. Δυο επαφορτιζομενες ΑΑ βαζεις τις οποιες φορτιζεις με ενα κοινο φορτιστη, οχι μεσω καλωδιου. Εκτος αν παρεις εξτρα το charge and play kit. Εγω με μια 4αδα μπαταριες που βαζω εναλλαξ, δεν εχω κανενα προβλημα, διαρκουν για πολλες ωρες gaming.

Laptop του 2014 έχω Dell λογικά έκδοση 4 έχει οπότε κομπλέ εδώ. Θα πάρω και 2 επαναφορτιζομενες μπαταρίες. Κανονικά έπρεπε να έχουν μέσα μπαταρίες τόσα χρήματα κάνει όπως τα dualshock.

 

Και κάτι τελευταίο. Είδα ότι έχει Jack 3.5 πάνω. Μπορώ να βάζω ακουστικά στο χειριστήριο και να ακούγεται από εκεί ο ήχος του παιχνιδιού? Θα βολεύει για βραδινό Gaming που κοιμάται το κόσμος.

Για αυτό λες ε?

 

Screenshot_20170502-164522.png

 

 

Το παρακάτω που πήρα δεν είναι το πιο καινούριο μοντέλο που δεν θέλει ανταπτορα Bluetooth?

 

Screenshot_20170502-164544.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Σκεφτομαι να παρω το Microsoft Xbox One Wireless Controller.

Εχω win7.

Ειχα ακουσει για προβληματα ασυμβατοτητας με τα 7ρια αλλα

απο το site της ms δε καταλαβα κατι τετοιο.

 

Εχει καποιος προσωπικη εμπειρια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκεφτομαι να παρω το Microsoft Xbox One Wireless Controller.

Εχω win7.

Ειχα ακουσει για προβληματα ασυμβατοτητας με τα 7ρια αλλα

απο το site της ms δε καταλαβα κατι τετοιο.

 

Εχει καποιος προσωπικη εμπειρια?

Το μόνο που ξέρω είναι ότι δεν μπορείς να παίξεις ασύρματα με Bluetooth εκτός αν έχεις 10αρια. Κατά τα άλλα δεν νομίζω να έχεις θέμα. Κλασσικό x-input όπως και του 360 Controller.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Απο αυτά που έχω διαβάσει το καινούργιο gamepad του xbox one x είναι ολόιδιο με του xbox one s?

Φαινομενικα ναι, θα ειναι το ιδιο χειριστηριο.

Ωστοσο, ανακοινωθηκε παραλληλα πως θα υπαρξει αναβιωση του χειριστηριου Duke, για τα xbox one / pc, που αρχικως ειχε κυκλοφορησει για το κλασικο xbox.

https://www.theverge.com/circuitbreaker/2017/6/12/15780554/microsoft-xbox-one-x-controller-original-the-duke-all-hail-hyperkin

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σύνδεση xbox one wireless controller σε PC με bluetooth

 

Καλησπέρα ξέρει κάποιος εάν φταίει το πρωτοκολλο επικοινωνίας του bluetooth μου (2.1) και δεν αναγνωρίζει ένα xbox one wireless controller (μήπως θέλει 4.1) ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...