Προς το περιεχόμενο

Xbox One χειριστήριο / controller στο PC


naruto14

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 254
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators

Ok, so, μου λύθηκε η απορία: Το X1S gamepad τελικά θα συμπεριλαμβάνει δύο κεραίες, μία για το proprietary πρωτοκόλλο της MS και μία για το bluetooth, σύμφωνα με τον Phil.

 

Βρίσκω λίγο παράξενο το γεγονός ότι αναφέρεται πως θα έχει bluetooth «για να παίζει σε PC's, χωρίς adapter». Γιατί το συγκεκριμενοποιούν στα PC's; Το bluetooth είναι international πρωτόκολλο, θέλω να πιστεύω ότι το gamepad θα παίζει σε όλες τις συσκευές που υποστηρίζουν bluetooth, στο Steam Link, σε κινητά, σε tablets, λογικά ακόμα και σε PS4. Δεν καταλαβαίνω γιατί αναφέρουν μόνο το PC.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το εχουν *** και εχει ψοφησει το θεμα σε αυτη τη γενια πραγματικα εκει στην MS.

 

Μου βγαζουν πρωτα το απλο ενσυρματο μονο XboxOne gamepad. Μετα βγαζουν τον δεκτη(σε τιμη οσο ενα ενσυρματο Xbox360 controller σχεδον)και αναβαθμισμενο στις σκανδαλες και με θυρα 3.5mm για ακουστικα. Βγαζουν επιπλεον και το XboxOne elite controller και τωρα παλι και αλλο bluetooth  controller.

 

Ο κοσμος γιατι δεν αντιδρα στις ηλιθιοτητες της MS???

 

Το γεγονος οτι το XboxOne elite controller ειναι λιγο φθηνοτερο(ή μαζι με ανταπτορα και μπαταρια στα ιδια χρηματα)με ολοκληρη κονσολα(refubrished)XboxOne το εκραξαν με το να ειναι Sold out τα elite controllers??Δεν μπορω να καταλαβω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

σκεφτομαι να αλλαξω το gamepad και να παρω του xbox one. αυτο εδω http://www.public.gr/product/gaming/accessories/xbox-one/heiristiria/microsoft-xbox-one-new-controller-heiristirio-leyko/prod8220695pp/

 

με ενα bluetooth adapter θα κανει δουλεια? εχω windows 10 στο pc.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

σκεφτομαι να αλλαξω το gamepad και να παρω του xbox one. αυτο εδω http://www.public.gr/product/gaming/accessories/xbox-one/heiristiria/microsoft-xbox-one-new-controller-heiristirio-leyko/prod8220695pp/

 

με ενα bluetooth adapter θα κανει δουλεια? εχω windows 10 στο pc.

Ναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια οντως ισχυει οτι το νεο controller του Xbox one S θα ειναι με bluetooth και θα συνδεεται στο pc με BT και χωρις τον δεκτη της MS?

ναι ισχύει

 

παρόλα αυτά θα συνδέεται και με το δέκτη από ότι κατάλαβα για μένα που έχω το δέκτη  και δεν έχω bt (αν θελήσω 2ο) 

 

επίσης πληροφοριακά αναφέρω ότι δουλεύουν μια χαρά παράλληλα του xone και 360 για διπλό και βγαίνει άκρη με player 1/2

 

το μόνο που με χαλάει στο one είναι ότι δεν έχεις ένδειξη για χαμηλή μπαταρία όπως στο 360 γιατί κανονικά η ένδειξη είναι στη κονσόλα, στο pc απλά νεκρώνει καθώς παίζεις και καμιά φορά δεν κάνει καν pause από τη στιγμή που βλέπει ότι υπάρχουν χειριστήρια (πληκτρολόγιο/ποντίκι)

 

αυτή είναι η μόνη ξενέρα, κατά τα άλλα δε το συγκρίνω με του 360 και ας μοιάζουν τόσο, είναι σαφώς βελτιωμένο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιβεβαιωνω κι εγω οτι μπορεις να παιξεις διπλο με ενα controller του One και ενα του 360.
Μηπως ξερετε αν υπαχει καποια αλλη ονομασια σε αυτο με το BT για να ξεχωριζουν? Ηθελα να αγορασω controller του one πριν το καλοκαιρι αλλα οταν ειδα οτι ανακοινωσαν καινουρια κονσολα σκεφτηκα να περιμενω και μαλλον καλα εκανα, θα μπορω να παιζω και με καλωδιο αλλα και με BT χωρις να δωσω εξτρα χρηματα για τον δεκτη.

Και για μενα ειναι πιο καλο του one σε σχεση με του 360 αλλα εχω δοκιμασει μονο την εκδοση της razer του 360 δε θυμαμαι ονομα, μονο οι μοχλοι μου αρεσαν περισσοτερο, ηταν πιο "δυσκολο" να τους κατευθυνεις, αλλους μπορει να τους βολευει του one περισσοτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πηρα σημερα το νεο xbox one controller. Το συνδεσα ασυρματα με bluetooth στο pc windows 10, αλλα εχω ενα προβλημα στο φιφα, μου εμφανιζει στο παιχνιδι 2 χειριστήρια ενω εχω συνδεδεμένο μονο αυτο του xbox, με αποτελεσμα οταν κουναω τον μοχλο δεξια μια φορα αυτο να το κανει δυο φορες!. δεν μπορω να παιξω ετσι. καμια ιδεα κανεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα περασα στα windows 10 το aniversary update και μεχρι στιγμης δουλευει κανονικα σε 3 παιχνιδια που το δοκιμασα. Να ρωτήσω, 1) οι μπαταριες ποσες ωρες κρατανε περιπου? 

2)  υπαρχει περιπτωση να μου χαλασει το πανω μερος των μοχλων αν δε βαλω εκεινα τα προστατευτικα!? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανένα προστατευτικό, αυτά είναι χαζομαρες. Έλεος με τα προστατευτικα παντού

 

Οι μπαταρίες καμιά 25-30αρια ώρες, δεν είμαι σίγουρος για τις πρώτες αλκαλικές αλλά γενικά οι επαναφορτιζόμενες τόσο βγάζουν

 

Αν θες να μην ασχολείσαι με μπαταρίες επένδυσε σε eneloop και θα με θυμηθείς τις έχω άπειρα χρόνια και η απόδοση τους είναι ακόμα φοβερή

 

Για ένα χειριστήριο πάρε 4 (να έχεις δυο καβατζα και φορτιζε καθε φορά τις δύο άδειες) και ένα φορτιστή και δε θα ασχοληθείς ποτέ ξανά στη ζωή σου με το θέμα

 

Να πω ότι άμα βάλεις καλώδιο στο pc δε φορτίζονται οι επαναφορτιζόμενες, μόνο το battery pack της ms φορτίζει έτσι.

Αλλά battery pack από ms δεν ξαναπαίρνω μετά τη κακή μου εμπειρία του 360

 

Πάρε καλές επαναφορτιζόμενες σαν αυτές που σου λέω παραπάνω να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανένα προστατευτικό, αυτά είναι χαζομαρες. Έλεος με τα προστατευτικα παντού

 

Οι μπαταρίες καμιά 25-30αρια ώρες, δεν είμαι σίγουρος για τις πρώτες αλκαλικές αλλά γενικά οι επαναφορτιζόμενες τόσο βγάζουν

 

Αν θες να μην ασχολείσαι με μπαταρίες επένδυσε σε eneloop και θα με θυμηθείς τις έχω άπειρα χρόνια και η απόδοση τους είναι ακόμα φοβερή

 

Για ένα χειριστήριο πάρε 4 (να έχεις δυο καβατζα και φορτιζε καθε φορά τις δύο άδειες) και ένα φορτιστή και δε θα ασχοληθείς ποτέ ξανά στη ζωή σου με το θέμα

 

Να πω ότι άμα βάλεις καλώδιο στο pc δε φορτίζονται οι επαναφορτιζόμενες, μόνο το battery pack της ms φορτίζει έτσι.

Αλλά battery pack από ms δεν ξαναπαίρνω μετά τη κακή μου εμπειρία του 360

 

Πάρε καλές επαναφορτιζόμενες σαν αυτές που σου λέω παραπάνω να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο

Αυτη ειναι η μια αποψη.

Η αλλη αποψη λεει οτι αν δεν εχεις ηδη και αλλες συσκευες(πλεον κανα τηλεκοντρολ τηλεορασης ή κανενα ρολοι κυριως) σε χρηματα θα του ερθει ακριβοτερα(μαζι με φορτιστη)αν αγορασει eneloop απο το να παρει το plug and play φορτιστη.

Επισης το πισω καπακι απο τα πολλα βαλε βγαλε ειναι επιφοβο(ειδικα αν παιζει γενικα πολυ)στο μελλον να σπασει κανενα ''δοντακι''.

 

Πιο παλια οντως οι επαναφορτιζομενες μπαταριες θα ηταν η σιγουρα καλυτερη λυση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτη ειναι η μια αποψη.

Η αλλη αποψη λεει οτι αν δεν εχεις ηδη και αλλες συσκευες(πλεον κανα τηλεκοντρολ τηλεορασης ή κανενα ρολοι κυριως) σε χρηματα θα του ερθει ακριβοτερα(μαζι με φορτιστη)αν αγορασει eneloop απο το να παρει το plug and play φορτιστη.

Επισης το πισω καπακι απο τα πολλα βαλε βγαλε ειναι επιφοβο(ειδικα αν παιζει γενικα πολυ)στο μελλον να σπασει κανενα ''δοντακι''.

 

Πιο παλια οντως οι επαναφορτιζομενες μπαταριες θα ηταν η σιγουρα καλυτερη λυση.

Το θέμα είναι ότι έχω eneloop και 10 σχεδόν ετών και ακόμα αποδίδουν ικανοποιητικά το battery kit του 360 πέθαινε στο χρόνο επάνω και δε ψήνομαι να πειραμαριστω έχοντας βέβαια 10+ eneloop για διάφορα περιφερειακά μου και 6 μόνο για τα χειριστήρια μου

 

Η εμπειρία είναι παρόμοια με του 360 στην αυτονομία

 

Όσο για το καπάκι και το αν θα σπάσει, περιμένω να μη πάθει τίποτα όπως δεν έπαθε ποτέ και του 360, άλλωστε η συσκευή προβλέπει να αλλάζεις διαρκώς μπαταρίες οπότε οφείλει να είναι ανθεκτική

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...