Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 15/1/2022 στις 12:34 ΠΜ, GeG είπε

smart plug τι αλλο περα απο λαμπες βαζετε; δημιουργηστε μου σας παρακαλω νεες αναγκες 😅

Plugs, bulbs, led strips, relays, switches, smoke detectors, leak detectors, cameras, doorbells, pet feeders αμα θες συνεχιζω η απλα σου λεω ενα ακομα και κλείνω, Home Assistant... 😂😂😂

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μια ερώτηση για τα relays τύπου Shelly. Επειδή δεν σε κανέναν διακόπτη μου ουδέτερο αν τα συνδέσω πάνω από το πολυφωτο όπου έρχεται ουδέτερος θα λειτουργούν όπως πρέπει; Δηλαδή θα μπορώ να ανοίγω/σβήνω τα φώτα και απ ο τους διακόπτες αλλά και από την εφαρμογή; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Bourdoulas είπε

Μια ερώτηση για τα relays τύπου Shelly. Επειδή δεν σε κανέναν διακόπτη μου ουδέτερο αν τα συνδέσω πάνω από το πολυφωτο όπου έρχεται ουδέτερος θα λειτουργούν όπως πρέπει; Δηλαδή θα μπορώ να ανοίγω/σβήνω τα φώτα και απ ο τους διακόπτες αλλά και από την εφαρμογή; 

Όχι εάν κλείνεις τον διακόπτη θα διακόπτεται το ρεύμα στο Shelly.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Spect~ είπε

περισσότερες δυνατότητες και επισης παιζεις τοπικα και οχι με τους κινεζοσερβερ

Και αν θέλεις να κάνεις απομακρυσμενο έλεγχο?  Έχει την δυνατότητα αυτή? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
8 ώρες πριν, ntountasgeo είπε

Και αν θέλεις να κάνεις απομακρυσμενο έλεγχο?  Έχει την δυνατότητα αυτή? 

Μεσω δικου σου σερβερ οπως πχ Home Assistant ναι, απευθειας απο δικο του σερβερ οπως τον σερβερ της καθε εταιρείας οχι με οτι πλεονεκτημα/μειονεκτηματα ομως αυτο συνεπαγεται ε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, jimbo77 είπε

Πήρα δύο να τις δοκιμάσω με esphome και ha. Μοιάζουν πολύ με τις shelly που έχω.

Φασόν κινέζικες είναι θα βρεις ακριβώς την ίδια σε διάφορες μάρκες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, Bourdoulas είπε

Μια ερώτηση για τα relays τύπου Shelly. Επειδή δεν σε κανέναν διακόπτη μου ουδέτερο αν τα συνδέσω πάνω από το πολυφωτο όπου έρχεται ουδέτερος θα λειτουργούν όπως πρέπει; Δηλαδή θα μπορώ να ανοίγω/σβήνω τα φώτα και απ ο τους διακόπτες αλλά και από την εφαρμογή; 

Γιατί δεν βάζεις έξυπνο διακόπτη τοίχου; Εγώ έχω βάλει τον sonoff και κάνω ακριβώς αυτό, ανοιγοκλείνω με χέρι ή εφαρμογή (ή μεσω alexa συνηθέστερα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα. Μέχρι και το Tasmota 8.3 μπορούσα να φορτώσω ένα sonoff με serial Adapter Module. Σε αυτή τη περίπτωση μπορούσα να ορίσω ΙΡ και πόρτα. Έτσι μπορούσα να βάλω πόρτα π.χ 8022 και να έχω  απομακρυσμένο έλεγχο. Αυτό γίνεται και στις νεότερες εκδόσεις tasmota; Ευχαριστώ

Επεξ/σία από leuteris107
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω κάποιες συσκευές zigbee της tuya και έχω σκοπό να παρω και κάποιους σενσορες αλλά επειδή δεν θέλω να σηκώσω ha φοβάμαι μήπως περιοριστω πολυ. Βλέπω πολλοι παίζουν μπάλα με sonoff λογικά WiFi αλλά και ποσες WiFi συσκευές να έχω! Γενικά τι επιλέγεται οι περισσοτεροι για τις δικές σας υλοποιήσεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
19 λεπτά πριν, GeG είπε

Εχω κάποιες συσκευές zigbee της tuya και έχω σκοπό να παρω και κάποιους σενσορες αλλά επειδή δεν θέλω να σηκώσω ha φοβάμαι μήπως περιοριστω πολυ. Βλέπω πολλοι παίζουν μπάλα με sonoff λογικά WiFi αλλά και ποσες WiFi συσκευές να έχω! Γενικά τι επιλέγεται οι περισσοτεροι για τις δικές σας υλοποιήσεις;

Δεν μπορω να απαντησω σε αυτο αλλα γιατι δε θες ΗΑ:;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Spect~ είπε

Δεν μπορω να απαντησω σε αυτο αλλα γιατι δε θες ΗΑ:;

Γιατί δεν θέλω να κάνω τρέλα πραματα  και έχει και κόστος για rpi και αρκετό ψάξιμο να το σεταρω. Τουλάχιστον όχι ακόμα διότι τώρα θέλω να βαλω μονο κάποια φώτα, plugs , θερμόμετρα /υγρασιομετρα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, GeG είπε

Εχω κάποιες συσκευές zigbee της tuya και έχω σκοπό να παρω και κάποιους σενσορες αλλά επειδή δεν θέλω να σηκώσω ha φοβάμαι μήπως περιοριστω πολυ. Βλέπω πολλοι παίζουν μπάλα με sonoff λογικά WiFi αλλά και ποσες WiFi συσκευές να έχω! Γενικά τι επιλέγεται οι περισσοτεροι για τις δικές σας υλοποιήσεις;

Υπόψη ότι το ρουτερ σηκώνει συγκεκριμένο αριθμό συνδεδεμένων συσκευών (εμένα πχ 32). Προσωπικά το προτίμησα γιατί δεν με δεσμεύει σε ένα οικοσύστημα. Με αφορμή τα προβλήματα όμως που είχε η sonoff πριν λίγες μέρες μάλλον θα έψαχνα τον home assistant αν έστηνα σήμερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...