Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, baiosgr είπε

Αλλά το συμβόλαιό μου λήγει τώρα τον Αύγουστο να αλλάξω στο protergia οικιακό fixed λές η να δώ κάτι αλλο ?

 

4 λεπτά πριν, korakios είπε

οκ, εντός ΚΟΤ δε σε χρέωσαν ρήτρα αναπροσαρμογής αλλά η χρέωση ενέργειας ημέρας είναι πανάκριβη

έχεις μήπως και λογαριασμό που να πέρασες το όριο του ΚΟΤ ?

ουσιαστικά αν γράφει προσαύξηση σύμφωνα με το άρθρο 8,8 όπως αυτόν

 

FireShot Capture 013 -  - .png

Μόλις τώρα, baiosgr είπε

 

 

FireShot Capture 013 -  - .png

Λέει κάτι σε  αυτόν τον λογαριασμό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, baiosgr είπε

Δυστυχώς το ξεπερνάω.

σε καθε τετράμηνο ?

7 λεπτά πριν, baiosgr είπε

Αλλά το συμβόλαιό μου λήγει τώρα τον Αύγουστο να αλλάξω στο protergia οικιακό fixed λές η να δώ κάτι αλλο ?

σε σχέση με άλλα προγράμματα που έχουν ΚΟΤ έχεις μεγάλες διαφορές ?

 

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Maverickj13 είπε

Ερώτηση, protergia fixed και ΔΕΗ enter+ υπόκειται σε προσάυξηση σύμφωνα με το άρθρο 8,8?

όχι , το άρθρο 8.8 είναι το σημείο που η Protergia αναφέρει τη ρήτρα αναπροσαρμογής .

Διάβασε το sticky , κατέβασε το αντίστοιχο excel και βάλε ετήσιες κιλοβατώρες :)

4 λεπτά πριν, baiosgr είπε

Λέει κάτι σε  αυτόν τον λογαριασμό?

όχι δεν έχει προσαύξηση , η ερώτησή μου είναι αφού λες ξεπερνάς το ΚΟΤ , έχεις πρόσφατο λογαριασμό που δεν έχεις ΚΟΤ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, korakios είπε

σε καθε τετράμηνο ?

σε σχέση με άλλα προγράμματα που έχουν ΚΟΤ έχεις μεγάλες διαφορές ?

σε καθε τετράμηνο ?

σε σχέση με άλλα προγράμματα που έχουν ΚΟΤ έχεις μεγάλες διαφορές ?

Ναι νομίζω σε κάθε τετράμηνο εάν δεν σου κάνει κόπος 2-3 εταιρείες εάν εισουν εγώ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, baiosgr είπε

Ναι νομίζω σε κάθε τετράμηνο εάν δεν σου κάνει κόπος 2-3 εταιρείες εάν εισουν εγώ?

το excel τι σου βγάζει ? θες να ανεβάσεις screenshot ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα συνφορουμίτες!

Είναι να μετακομίσω σε νέο διαμέρισμα (μικρό, ένα άτομο είμαι) και σκέφτομαι να μην κάνω έναρξη στη ΔΕΗ αλλά να πάω από την αρχή σε άλλο πάροχο.

Έχω ψάξει αρκετά αυτές τις μέρες, αλλά λόγω του γεγονότος πως θα είμαι μόνος στο σπίτι (και κατά συνέπεια δεν θα έχω τίποτα τρελές καταναλώσεις) δεν μπορώ να καταλάβω αν θα έχω κανένα όφελος ή εάν το πάγιο που θα κληθώ να πληρώσω θα το καλύπτει.

Μήπως μπορείτε να με κατατοπίσετε σχετικά με το κατά πόσο αξίζει; Ευχαριστώ!

 

Υ.Γ. εννοείται πως θα το βάλω σε πάγια εντολή, μήπως και δοθεί κάποια έκπτωση λόγω αυτού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, magnam είπε

αλλά λόγω του γεγονότος πως θα είμαι μόνος στο σπίτι (και κατά συνέπεια δεν θα έχω τίποτα τρελές καταναλώσεις) δεν μπορώ να καταλάβω αν θα έχω κανένα όφελος ή εάν το πάγιο που θα κληθώ να πληρώσω θα το καλύπτει.

αφού δεν έχεις εικόνα του τι θα καταναλώνεις πήγαινε σε πρόγραμμα χωρίς πάγιο και χωρίς δέσμευση

πχ voltera ή elin

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, korakios είπε

αφού δεν έχεις εικόνα του τι θα καταναλώνεις πήγαινε σε πρόγραμμα χωρίς πάγιο και χωρίς δέσμευση

πχ voltera ή elin

Άρα ακόμα κι έτσι με συμφέρει, σωστά; Βγαίνει και πάλι πιο οικονομικά από το κλασικό Γ1 της ΔΕΗ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, magnam είπε

Άρα ακόμα κι έτσι με συμφέρει, σωστά; Βγαίνει και πάλι πιο οικονομικά από το κλασικό Γ1 της ΔΕΗ.

κοίτα το Γ1 απο Αύγουστο θα εφαρμόζει ρήτρα αναπροσαρμογής και τα υπόλοιπα έχουν δέσμευση

Μπορεί να μιλάμε για κανα 20ρικο κέρδος το χρόνο αλλά το σίγουρο είναι οτι δε θα πληρώσεις παραπάνω και αργότερα όταν κλείσεις τετράμηνο και δεις τι καις θα έχεις επιλογή να φύγεις (μιας και δε θα έχεις ρήτρα αποχώρησης) σε κάποιο καλύτερο

___________________________________________________

@baiosgr  έχεις μεγάλη κατανάλωση και αν όντως χάνεις το ΚΟΤ συνέχεια τότε της Protergia fixed είναι καλή λύση

αλλά πάλι τονίζω λόγω του οτι χάνεις συνέχεια το ΚΟΤ ,πράγμα το οποίο όμως ΔΕΝ είδα στους λογαριασμούς που ανέβασες, αντίθετα δειχνουν οτι μπαίνει η έκπτωση κανονικά

εκτός αν στον εκκαθαριστικό χρεώνεσαι τις εκπτώσεις του ΚΟΤ λόγω του οτι το ξεπερνάς

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, korakios είπε

όντως έχεις μεγάλη κατανάλωση και αν όντως χάνεις το ΚΟΤ συνέχεια τότε της Protergia fixed είναι καλή λύση

αλλά πάλι τονίζω λόγω του οτι χάνεις συνέχεια το ΚΟΤ ,πράγμα το οποίο όμως ΔΕΝ είδα στους λογαριασμούς που ανέβασες, αντίθετα δειχνουν οτι μπαίνει η έκπτωση κανονικά

εκτός αν στον εκκαθαριστικό όντως χρεώνεσαι τις εκπτώσεις του ΚΟΤ λόγω του οτι το ξεπερνάς

Βλέπω ότι μέχρι 1960 kwh χρεώνομαι κοτ και μετά με 0,11028 και νύχτα 0,06528

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, baiosgr είπε

Αλλά το συμβόλαιό μου λήγει τώρα τον Αύγουστο να αλλάξω στο protergia οικιακό fixed λές η να δώ κάτι αλλο ?

To Protergia οικιακό fixed δε συνδιάζεται με ΚΟΤ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, korakios είπε

τι όριο δικαιούσαι ?

1900

2 λεπτά πριν, ekrepali είπε

To Protergia οικιακό fixed δε συνδιάζεται με ΚΟΤ

Αυτό λέω μήπως να πάω χωρίς ΚΟΤ?

4 λεπτά πριν, baiosgr είπε

1900

Αυτό λέω μήπως να πάω χωρίς ΚΟΤ?

Η κατανάλωση μου ανά έτος είναι πάνω από 6000 kwh ημέρα και 2800 νύχτα δλδ πάνω από 9000 σύνολο το έτος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...