Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, alexiko είπε

Εννοούσα τα πινακάκια που έχουν όχι που έχεις, με συγχωρείς. Οπότε δεν αξίζει λες ούτε καν για λόγους σύγκρισης;

ούτε καν

το MVP τώρα έχει προσαύξηση (μέσο όρο 30 ημερών)  απο

https://www.enexgroup.gr/el/markets-publications-el-day-ahead-market

(1,18*98,55 +13 -50)/1000= 0,079

άρα 0,05514+0,079= ~0,13 τελική

δηλαδή τώρα που καίει ο κόσμος κλιματιστικά πληρώνει φαρμάκι , αν πέσει εποχές που δεν υπάρχει ζήτηση και είναι στα 0,075 πχ τελική , άχρηστο αν δεν έχεις κατανάλωση εκείνη την περίοδο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, alexiko είπε

ΠΩΠΩ άκου 0,13. Είχα δει που έγραψες ότι το zero έφτασε εκεί. Φαντάζομαι ότι όλα φτάσαν τουλάχιστον 0,10-0,11 για τον Ιούνη.

κοίτα, υπάρχει περίπτωση να απορροφήσει η ετσιρία μέρος της ρήτρας , αλλά κάτω απο 0,11 τελική αποκλείεται να δεις (αυτή την καλοκαιρινή περίοδο). Σε άλλο πρόγραμμα της protergia βγήκε 0,13

attachment.php?attachmentid=229066&d=162

και αν βάλεις και το πάγιο 0,14 τελική

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, COSTAKISMIKROS είπε

KORAKIOS  καλησπερα κανα νεο απο ΣΤΕ η ΔΕΔΔΗΕ?Εβγαλες καμια ακρη?

Η ΔΕΔΔΗΕ δεν παίζει κάποιο ρόλο (μάλλον εννοείς ΡΑΕ)

ΣΤΕ ,δεν υπάρχει , μάλλον εννοείς ΣτΚ (συνήγορος του καταναλωτή) και όχι καμία απάντηση

Άνοιξα καινούριο θέμα εδώ μιας και παρολίγον να κλειδωθεί το κεντρικό

https://www.insomnia.gr/forums/topic/774357-αύξηση-της-χρέωσης-fixed-απο-nrg/

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, COSTAKISMIKROS είπε

KORAKIOS  καλησπερα κανα νεο απο ΣΤΕ η ΔΕΔΔΗΕ?Εβγαλες καμια ακρη?

Έχω νεότερα εγώ, αλλά από την καταγγελία προς ΡΑΕ για την εταιρεία ΗΡΩΝ που είχα κάνει προ τριών μηνών (22-4-2021). Ήδη έχω υπογράψει με Volterra και στις δύο παροχές για τις οποίες καταγγέλλω την εταιρεία και ακόμη δεν έχω πάρει τελικούς λογαριασμούς.

Για το ένα διαμέρισμα ζητάω επιστροφή ρήτρας ΟΤΣ αφού  με την χρέωση αυτή έπαψε να είναι ο λογαριασμός σταθερής χρέωσης - έχω αναφέρει επί λέξει την τότε πρόταση της ΡΑΕ- και κατ' επέκταση ζητώ την αποχώρηση αζημίως.

Για το άλλο διαμέρισμα έχω ζητήσει επιστροφή 4 παγίων που κακώς μου χρέωσαν γιατί έτσι τους βόλευε!!! Έπρεπε, είπαν να δοθεί μέτρηση από ΔΕΔΔΗΕ για να αλλάξει το πρόγραμμα από 24/7 σε Home 1 και δεν δέχτηκαν την επίσημη καταμέτρηση που έκανα σε συνεννόηση πάντα με τον ΔΕΔΔΗΕ. Βλέπετε το διαμέρισμα αυτό είχε ασήμαντη κατανάλωση και πλήρωνα τζάμπα πάγια.

ΛΕΝΕ ΣΤΟΝ ΗΡΩΝΑ:
Διαβιβάζεται το υπ' αριθμ. πρωτοκόλλου ΡΑΕ Ο-88973 έγγραφο, με θέμα " Διαμαρτυρία καταναλωτή σχετικά με αμφισβήτηση χρεώσεων "

Και επισυνάπτονται όλα τα σχετικά με τις δύο αυτές καταγγελίες.

Θα σας ενημερώσω για την συνέχεια.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μολις μου ηρθε ο πρωτος λογαριασμος της Solar, ευτυχως τα προλαβα ολα με τις παλιες τις τιμες και το παλιο παγιο στο 1,5 ευρω! Αυτο που μου εκανε εντυπωση ειναι οτι ενω καπου εγραφαν οτι η εγγυηση θα ειναι το 50% του προηγουμενου παροχου (ακα ΔΕΗ 152 ευρω εγγύηση οποτε /2= 76) τελικα μου ηρθε στο μινιμουμ ποσο των 25 ευρω!

 

Επισης να ανεβασω το κομματι που του λογαριασμου που γραφει για ρυθμιζομενες χρεωσεις κλπ να μου πειτε αν ειναι ολα ενταξει και δεν εχω χρεωθει με τιποτα παραπανισιο?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, blazar είπε

Τη νέα σύμβαση της protergia (fixed), αφού την υπογράψατε, σε ποιο email την αποστείλατε;

το σαιτ της προτεργειας στην επικοινωνία στο εμαιλ κολάει μέχρι αηδείας, τους πήρα τηλ. και τους το έιπα και δεν έβγαλα άκρη.Και η απαντηση του ήταν οτι δεν έιμαι μόνο εγω που κάνω αίτηση στο fixed προγραμμα. Εγω απαντησα στο εμαιλ που μου ήρθε η σύμβαση που λεει no reply to this email. Δεν έχω βρει κα΄ποιά αλλη λύση,αν δε λάβω καποιο απαντητικό σε 2 μέρες θα ξαναπαρω, υποτίθεται είναι μέχρι το Σαββατο η καταγγελεία σύμβασης στο fixed

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, jasonas21 είπε

Επισης να ανεβασω το κομματι που του λογαριασμου που γραφει για ρυθμιζομενες χρεωσεις κλπ να μου πειτε αν ειναι ολα ενταξει και δεν εχω χρεωθει με τιποτα παραπανισιο?

οι ρυθμιζόμενες είναι κοινές σε όλους , αν είναι ανέβασε όλο το λογαριαμό (χωρίς να φαίνονται προσωπικά στοιχεία)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα μου έκανε εντύπωση, γιατί την προηγούμενη σύμβαση που είχα υπογράψει, ήταν σε πλατφόρμα και γινόταν η καταχώρηση κατευθείαν. Ενώ τώρα ήταν όπως λες από ένα email που δεν μπορείς να αποστείλει απάντηση και σε pdf. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@blazarόταν ρώτησα για το πρόγραμμα για να το βάλω στο excel μου είπαν (μέσω messenger γιατί στο email δεν απάντησαν ποτέ) :

Αναφορά σε κείμενο

•    Τον πιο πρόσφατο λογαριασμό και από τις 2 όψεις με εξοφλητική απόδειξη αυτού εφόσον έχει παρέλθει η ημερομηνία λήξης του.
•    Την ένδειξη του μετρητή σας, εφόσον το οίκημα ηλεκτροδοτείται.
στο [email protected]
Όταν στείλετε τα δικαιολογητικά σημειώσετε στο email επιθυμείτε το πρόγραμμα fixed. Η ημερομηνία ισχύος του προγράμματος στο site μας θα διορθωθεί

 

@john5757

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, jasonas21 είπε

Μιλαμε για λογαριασμο Εναντι

Spoiler


Χωρίς τίτλο2.png

 

μια χαρά φαίνεται :)

Να μπαίνεις στο site του ΔΕΔΔΗΕ να δίνεις καταχώρηση ανα δίμηνο . Λογικά θα βγει εκκαθαριστικός και μετά θα πάρεις την έκπτωση συνέπειας

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, korakios είπε

μια χαρά φαίνεται :)

Να μπαίνεις στο site του ΔΕΔΔΗΕ να δίνεις καταχώρηση ανα δίμηνο . Λογικά θα βγει εκκαθαριστικός και μετά θα πάρεις την έκπτωση συνέπειας

 

Αν θέλει μπορεί και από το Site τους κάθε μήνα,απλά να πάρει ένα τηλέφωνο πρώτα να του πούνε ποτέ να καταχωρεί. Συνήθως θέλουν 2-3 μέρες μετά την λήξη πληρωμής του τελευταίου λογαριασμού.

51 λεπτά πριν, jasonas21 είπε

Μολις μου ηρθε ο πρωτος λογαριασμος της Solar, ευτυχως τα προλαβα ολα με τις παλιες τις τιμες και το παλιο παγιο στο 1,5 ευρω! Αυτο που μου εκανε εντυπωση ειναι οτι ενω καπου εγραφαν οτι η εγγυηση θα ειναι το 50% του προηγουμενου παροχου (ακα ΔΕΗ 152 ευρω εγγύηση οποτε /2= 76) τελικα μου ηρθε στο μινιμουμ ποσο των 25 ευρω!

 

Επισης να ανεβασω το κομματι που του λογαριασμου που γραφει για ρυθμιζομενες χρεωσεις κλπ να μου πειτε αν ειναι ολα ενταξει και δεν εχω χρεωθει με τιποτα παραπανισιο?

Καλός ήρθες

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...