Προς το περιεχόμενο

Revolut: Οδηγός επιβίωσης [part 2]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Doubt είπε

Είχα στείλει πρόσφατα σε crypto.com και blockfolio χωρίς προβλήματα.

Φίλτατε και εγώ δοκίμασα πρόσφατα να στείλω  χρήματα (δεν μιλάμε για κανα μεγάλο ποσο) μέσω ΙΒΑΝ από Revolut σε Bitpanda και η μεταφορά ΔΕΝ έγινε, μπλοκαριστηκε. Το λέει εξαλλου στους όρους, απαγορευει τις συναλλαγές με στοιχηματικές και ανταλλακτήρια κρυπτονομισματων. Φυσικά το παρεκαμψα με τριγωνική αποστολη μέσω Vivid αλλά το θέμα είναι αν γίνεται να μεταφερθούν άμεσα χρήματα από την κάρτα  Visa  του Bitpanda μέσω top up  στη Revolut. 

 Λογικά η μεταφορά γίνεται μέσω  της Visa δεν νομίζω να ελέγχει η ρεβο ποιος έχει εκδόσει την κάρτα (πχ η Εθνική, η Αλφα, η Bitpanda, Bitwala, Ν26 κλπ) αρκεί ο δικαιούχος να είναι ο ίδιος.  Δεν μπορώ όμως να το ρισκάρω μην τυχόν μου μπλοκάρουν το λογαριασμό και αντε να βγάλεις άκρη μετά.... Αν το έχει δοκιμάσει κάποιος ... Διαφορετικά κλασικά μέσω τριγωνικης μεταφοράς εμβασμάτων σε 24 ώρες. 

Επεξ/σία από molot12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Έχω κάνει μεταφορά χρημάτων από revolut σε binance χωρίς κανένα πρόβλημα η συναλλαγή έγινε σε λίγα λεπτά και χωρίς καμία επιπλέον χρέωση. Με την κάρτα δεν το επιτρέπει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, 9-11 είπε

.. Δεν γνωρίζω κιόλας αν υπάρχει η δυνατότητα να έχεις Two-Factor Authentication για τον ίδιο λογαριασμό (mail, fintech, οτιδήποτε) σε 2 διαφορετικά smartphone ταυτόχρονα. (Όχι δηλαδή να το απενεργοποιήσεις από το ένα και να το ενεργοποιήσεις στο άλλο)

Γινεται και μαλιστα ειναι και συνιστωμενο. Το ειχα ψαξει και ειχα βρει καποιους τροπους, καπου εχω κρατησει ινφο αλλα μπορεις και στο νετ ευκολα να βρεις. Το αγκαθι στην λυση που ειχα βρει, ηταν οτι επρεπε να γινει και στα 2 μαζι ταυτοχρονα και ετσι δεν δοκιμασα και το αφησα για το μελλον...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Ukforthemoment είπε

Η Εθνική.

Από παντού να τα πάρουν.. μου πήραν και 6€ σήμερα για ανανέωση χρεωστικής κάρτας που έληξε.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 minutes ago, Raylan said:

Από παντού να τα πάρουν.. μου πήραν και 6€ σήμερα για ανανέωση χρεωστικής κάρτας που έληξε.. 

Πλέον ο ανέξοδος τρόπος είναι να τα στέλνει σε N26 ως έμβασμα το οποίο έρχεται επιτόπου και κάνεις ανάληψη δωρεάν από τα supermarket bazaar.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, 18tasos77 είπε

Μήπως ξέρει κάποιος αν γίνεται να κάνω κατάθεση στη revolut μέσω ατμ;

Οχι,μονο απο άλλη τράπεζα μπορείς να βάλεις λεφτά στην ρεβο.Εμβασμα ή top up.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σε όλους,

χρησιμοποιώ αρκετά χρόνια Revolut, ίσως από τότε που άνοιξε και έγινε διαθέσιμη η debit card σε κατοίκους Ε.Ε.

Θα ήθελα να γνωρίζω εάν ξέρει κανείς,

1. Οφείλω να δηλώσω τον λογαριασμό στο Ε9 απο την στιγμή που δεν έκανα εδω και 1 μήνα που ήρθε η ειδοποίηση accept για Revolut Bank και ειμαι με το παλιό καθεστώς; Πχ. εαν κάνεις accept σου ζητάει να εισάγεις το ΑΦΜ σου, ενω με το προηγούμενο καθεστώς όχι.

Επεξ/σία από strongmass
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, strongmass είπε

1. Οφείλω να δηλώσω τον λογαριασμό στο Ε9 απο την στιγμή που δεν έκανα εδω και 1 μήνα που ήρθε η ειδοποίηση accept για Revolut Bank και ειμαι με το παλιό καθεστώς; Πχ. εαν κάνεις accept σου ζητάει να εισάγεις το ΑΦΜ σου, ενω με το προηγούμενο καθεστώς όχι.

Στο Ε9 δηλώνεις ακίνητα, οπότε η απάντηση είναι ΟΧΙ.

:P

(και στο Ε1 επίσης, όχι.)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, strongmass είπε

Καλησπέρα σε όλους,

χρησιμοποιώ αρκετά χρόνια Revolut, ίσως από τότε που άνοιξε και έγινε διαθέσιμη η debit card σε κατοίκους Ε.Ε.

Θα ήθελα να γνωρίζω εάν ξέρει κανείς,

1. Οφείλω να δηλώσω τον λογαριασμό στο Ε9 απο την στιγμή που δεν έκανα εδω και 1 μήνα που ήρθε η ειδοποίηση accept για Revolut Bank και ειμαι με το παλιό καθεστώς; Πχ. εαν κάνεις accept σου ζητάει να εισάγεις το ΑΦΜ σου, ενω με το προηγούμενο καθεστώς όχι.

Εφοσον δεν εχεις μπει στην revolut bank και κατ΄επεκταση δεν εχεις δηλωσει το αφμ σου, ειναι σαν υπηρεσια τυπου paypal. Αν ειχες χρηματα στην paypal θα δηλωνες στο Ε1 οτι εχεις χρηματα στην Αμερικη; 😛 Οσο δεν μπαινεις στην bank (δηλωση αφμ), δεν θεωρω οτι πρεπει να κανουμε κατι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26 Μαρτίου έκανα money transfer sepa από revolut σε binance χωρίς κανένα πρόβλημα. Σήμερα δεν κάνει μεταφορά μου βγάζει μήνυμα λυπουμαστε κάτι δεν πήγε καλά δοκιμάστε αργότερα. Μήπως κόψανε την μεταφορά χρημάτων σε ανταλλακτηρια κρυπτονομισματων;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι , δυστυχώς . Αυτό έγινε με την Binance 

1 ώρα πριν, alexpag80 είπε

Στις 26 Μαρτίου έκανα money transfer sepa από revolut σε binance χωρίς κανένα πρόβλημα. Σήμερα δεν κάνει μεταφορά μου βγάζει μήνυμα λυπουμαστε κάτι δεν πήγε καλά δοκιμάστε αργότερα. Μήπως κόψανε την μεταφορά χρημάτων σε ανταλλακτηρια κρυπτονομισματων;

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...