Προς το περιεχόμενο

Αυτοκίνητα με CNG / Φυσικό Αέριο


kostasgr78

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κυκλοφόρησε το octavia combi cng, με 1.500cc και 130 άλογα. Γύρω στα 25.000€ με αυτόματο κιβώτιο ταχυτήτων και μεσαίο εξοπλισμό. 18 κιλά χωρητικότητα φ.α. και 12 λίτρα βενζίνη. Λόγω οικογένειας το σκέφτομαι σοβαρά αφού έχει άφθονους χώρους. Αυτό που με προβληματίζει λίγο για να είμαι ειλικρινής είναι η μάρκα και η μη ύπαρξη δικτύου σε Πελοπόννησο, Δυτική Ελλάδα και σε νησιά που κάνει τις όποιες διακοπές στις περιοχές αυτές περιπέτεια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, C@dfael είπε

Κυκλοφόρησε το octavia combi cng, με 1.500cc και 130 άλογα. Γύρω στα 25.000€ με αυτόματο κιβώτιο ταχυτήτων και μεσαίο εξοπλισμό. 18 κιλά χωρητικότητα φ.α. και 12 λίτρα βενζίνη. Λόγω οικογένειας το σκέφτομαι σοβαρά αφού έχει άφθονους χώρους. Αυτό που με προβληματίζει λίγο για να είμαι ειλικρινής είναι η μάρκα και η μη ύπαρξη δικτύου σε Πελοπόννησο, Δυτική Ελλάδα και σε νησιά που κάνει τις όποιες διακοπές στις περιοχές αυτές περιπέτεια...

Στις διακοπές σου μπορείς να το δουλεύεις με βενζίνη, δεν χάθηκε και ο κόσμος αν για 15 μέρες πληρώσεις κάτι παραπάνω σε καύσιμο. 

Το θέμα είναι στην καθημερινότητα σου αν υπάρχει κοντά πρατήριο με cng 

Επεξ/σία από panoskatos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, C@dfael είπε

Κυκλοφόρησε το octavia combi cng, με 1.500cc και 130 άλογα. Γύρω στα 25.000€ με αυτόματο κιβώτιο ταχυτήτων και μεσαίο εξοπλισμό. 18 κιλά χωρητικότητα φ.α. και 12 λίτρα βενζίνη. Λόγω οικογένειας το σκέφτομαι σοβαρά αφού έχει άφθονους χώρους. Αυτό που με προβληματίζει λίγο για να είμαι ειλικρινής είναι η μάρκα και η μη ύπαρξη δικτύου σε Πελοπόννησο, Δυτική Ελλάδα και σε νησιά που κάνει τις όποιες διακοπές στις περιοχές αυτές περιπέτεια...

Αξίζει με το παραπάνω  λες και έχεις παπί θα είναι η καταναλωση με το φ.α.   η μάρκα γιατί σε προβληματίζει; 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω το eco up και είμαι και κοντά σε πρατήριο cng. Γι' αυτό θέλω να αντικαταστήσω και ένα Mitsubishi ASX που έχω γιατί ξέρω πόσο οικονομικό είναι. Το θέμα για τη βενζίνη στις διακοπές δεν είναι το κόστος αλλά ότι πρέπει κάθε τρεις και λίγο να ψάχνεις για πρατήριο αφού το ρεζερβουάρ σε βγάζει 150χλμ περίπου. Δεν είχα ποτέ skoda και δεν ξέρω αν βγάζουν προβλήματα κλπ. Με το Mitsubishi ήμουν ήσυχος 8 χρόνια που το έχω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακουγεται οτι τα οχηματα με φυσικο αεριο μετα απο καποια χιλιομετρα χρειαζεται αλλαγη στις μπουκαλες....ισχυει κατι τετοιο?

Επισης αναφορικα με τις τιμες στην ευρωπη θεωρειτε οτι θα ανεβει η τιμη του φ.α και εδω καποια στιγμη?

Εν κατακλειδη θα προτιμουσατε ενα υβριδικο η ενα φ.α ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, giantzeron είπε

Ακουγεται οτι τα οχηματα με φυσικο αεριο μετα απο καποια χιλιομετρα χρειαζεται αλλαγη στις μπουκαλες....ισχυει κατι τετοιο?

Επισης αναφορικα με τις τιμες στην ευρωπη θεωρειτε οτι θα ανεβει η τιμη του φ.α και εδω καποια στιγμη?

Εν κατακλειδη θα προτιμουσατε ενα υβριδικο η ενα φ.α ?

Με τον νέο νόμο από αύριο πέφτει λόγω μείωσης ΦΠΑ στο 6%

Μπουκάλες μετά από 20 χρόνια 

Με Φ. Α φυσικά 

20 ώρες πριν, C@dfael είπε

Κυκλοφόρησε το octavia combi cng, με 1.500cc και 130 άλογα. 

Επίσης υπάρχει και το leon st με τα ίδια χαρακτηριστικά 

Επεξ/σία από terry308
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, giantzeron είπε

Ναι αλλα ολα τα φ.α ειναι απο vw group. Δεν εχουν θεμα με λαδια οι κινητηρες?

Υπάρχουν και Fiat, όπως και μεταχειρισμένα εισαγωγής... 

Υπάρχει και ομάδα στο Facebook cng group Greece που συζητάνε και για το θέμα των κινητήρων,απ ότι γράφουν κύριο ρόλο παίζει το στρώσιμο. 

Επεξ/σία από terry308
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, giantzeron είπε

Ναι αλλα ολα τα φ.α ειναι απο vw group. Δεν εχουν θεμα με λαδια οι κινητηρες?

Η πρώτη που έβγαλε αυτοκίνητα με cng είναι η Fiat. 

Δεν έχω εικόνα όμως ποία είναι τα μοντέλα της. Σίγουρα εισάγεται το Panda στην Ελλάδα με cng 

Edit : Panda,  Punto,  500L , Qudo,  Doblo 

Επεξ/σία από panoskatos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, panoskatos είπε

Η πρώτη που έβγαλε αυτοκίνητα με cng είναι η Fiat. 

Δεν έχω εικόνα όμως ποία είναι τα μοντέλα της. Σίγουρα εισάγεται το Panda στην Ελλάδα με cng 

Edit : Panda,  Punto,  500L , Qudo,  Doblo 

Δλδ απο το κακο στο χειροτερο..... fiat? Αληθεια τωρα ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το panda που φέρνει η fiat  με Φ.Α στην Ελλάδα είναι πάρα πολύ καλό αυτοκίνητο.

Δυστυχώς με την παρούσα εξάπλωση του φυσικού αερίου στη χώρα μας οι υπόλοιποι κατασκευαστές δεν πουλάνε εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, terry308 είπε

Με τον νέο νόμο από αύριο πέφτει λόγω μείωσης ΦΠΑ στο 6%

Ισχύει και για το φυσικό αέριο κίνησης? Είσαι σίγουρος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, plasTOST είπε

Ισχύει και για το φυσικό αέριο κίνησης? Είσαι σίγουρος?

"Ο υπέρ-μειωμένος συντελεστής  6% ισχύει μόνο για τα φάρμακα, τα βιβλία, τις εφημερίδες, τα περιοδικά και τα εισιτήρια θεάτρων."

https://www.news247.gr/oikonomia/forologia/ola-ta-proionta-me-6-kai-13-fpa-se-poia-ayxanontai-oi-times-sto-23.6362747.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

"Ο υπέρ-μειωμένος συντελεστής  6% ισχύει μόνο για τα φάρμακα, τα βιβλία, τις εφημερίδες, τα περιοδικά και τα εισιτήρια θεάτρων."

https://www.news247.gr/oikonomia/forologia/ola-ta-proionta-me-6-kai-13-fpa-se-poia-ayxanontai-oi-times-sto-23.6362747.html

Βέβαια υπάρχει και αυτό:

http://athina984.gr/wp-site/2019/05/20/apo-simera-i-meiosi-toy-fpa-se-soyper-market-estiasi-kai-energeia/

 

Αναφορά σε κείμενο

– μετατάσσονται από τον μειωμένο συντελεστή δεκατρία τοις εκατό (13%) στον υπερμειωμένο συντελεστή έξι τοις εκατό (6%) η παράδοση ηλεκτρικής ενέργειας, φυσικού αερίου και θέρμανσης μέσω δικτύου (τηλεθέρμανση).

Αναφορά σε κείμενο

Το ηλεκτρικό ρεύµα και το φυσικό αέριο. Μια µέση διµηνιαία κατανάλωση ηλεκτρικού ρεύµατος ύψους 100 ευρώ θα περιοριστεί λόγω της µείωσης στα 93,8 ευρώ, δηλαδή το νοικοκυριό θα έχει ένα όφελος της τάξης των 6,2 ευρώ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...