Προς το περιεχόμενο

Αυτοκίνητα με CNG / Φυσικό Αέριο


kostasgr78

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, gbras είπε

Οδήγησε αυτόματο ειδικά στην πόλη και θα καταλάβεις. Όπως και να έχει εν έτει 2019 εγώ δεν θα έπαιρνα με τίποτα χειροκίνητο κιβώτιο. 

Αυτό είναι το επιχείρημα σου, να οδηγήσω εγώ αυτόματο μέσα στην πόλη? 

Εγώ έχω οδηγήσει αυτόματο απο smart μέχρι τρακτορα της Daf μέσα στην πόλη αλλά θα μπορούσα να μην έχω οδηγήσει κιόλας!

Αυτό δεν είναι απάντηση που δίνεις. Επίσης οι δικές σου προτιμήσεις δεν καθιστούν μειονέκτημα ή πλεονέκτημα στην βιομηχανία αυτοκινήτου. 

 

Επεξ/σία από panoskatos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

23 λεπτά πριν, Αλεξανδρος A.92 είπε

@panoskatos δεν μου ελυσες τελικα ποτε την απορια μου...

Όποιο αυτοκίνητο βλέπεις γύρω σου τόσα χρόνια. Υπάρχουν άτομα που την βγάλανε μια ζωή με ένα αυτοκίνητο. 

Το ηλεκτρικό πέρα ότι ξέρεις ότι κάποια στιγμή θα τα παίξουν οι μπαταρίες άρα θα πρέπει να τις αλλάξεις για να συνεχίσει να κινείται η ζωή του δεν εξαρτάται από τα πολλά χιλιόμετρα όπως σε έναν κινητήρα εσωτερικής καυσεως αλλά αντιθέτως αν δεν το κινείς οι μπαταρίες θα χαλάσουν ακόμα πιο γρήγορα. Επίσης δεν θέλω σ ένα έκτακτο περιστατικό να μην ξέρω αν το αμάξι μου είναι φορτισμένο ή όχι! Εδώ ξεμενουμε από κινητό πολλές φορές λόγο μπαταρίας! 

Διάβασε στα νέα τι έγινε πριν μια εβδομάδα  με ένα ηλεκτρικό που άρχισε να βγάζει καπνούς και  η πυροσβεστική αναγκάστηκε να το βουτήξει σε ένα τεράστιο κουβά με νερό για 24ωρες !

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, panoskatos είπε

Όποιο αυτοκίνητο βλέπεις γύρω σου τόσα χρόνια. Υπάρχουν άτομα που την βγάλανε μια ζωή με ένα αυτοκίνητο. 

Το ηλεκτρικό πέρα ότι ξέρεις ότι κάποια στιγμή θα τα παίξουν οι μπαταρίες άρα θα πρέπει να τις αλλάξεις για να συνεχίσει να κινείται η ζωή του δεν εξαρτάται από τα πολλά χιλιόμετρα όπως σε έναν κινητήρα εσωτερικής καυσεως αλλά αντιθέτως αν δεν το κινείς οι μπαταρίες θα χαλάσουν ακόμα πιο γρήγορα. Επίσης δεν θέλω σ ένα έκτακτο περιστατικό να μην ξέρω αν το αμάξι μου είναι φορτισμένο ή όχι! Εδώ ξεμενουμε από κινητό πολλές φορές λόγο μπαταρίας! 

Διάβασε στα νέα τι έγινε πριν μια εβδομάδα  με ένα ηλεκτρικό που άρχισε να βγάζει καπνούς και  η πυροσβεστική αναγκάστηκε να το βουτήξει σε ένα τεράστιο κουβά με νερό για 24ωρες !

Αγάπη μου μη γεννήσεις ακόμα, δεν εχει φορτίσει το Tesla :P 

Οσο για το περιστατικο που αναφερεις, υβριδικο ηταν, BMW i8, αλλα και παλι ο ηλεκτροκινητηρας εκανε τη ζημια

Αυτή τη στιγμή τα ηλεκτρικά οχήματα ειναι ακριβά παιχνίδια για όσους έχουν λύσει τα προβλήματά τους και θέλουν να σώσουν το περιβάλλον, Καλιφορνέζους, Νορβηγούς κλπ. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, panoskatos είπε

Διάβασε στα νέα τι έγινε πριν μια εβδομάδα  με ένα ηλεκτρικό που άρχισε να βγάζει καπνούς και  η πυροσβεστική αναγκάστηκε να το βουτήξει σε ένα τεράστιο κουβά με νερό για 24ωρες !

Όχι πως δεν υπάρχει κίνδυνος ανάφλεξης σε ένα ηλεκτρικό όχημα, βέβαια πολύ μικρότερος από αυτον ενός βενζινοκίνητου.

Μήπως είναι όμως λίγο fake news? Ακόμα και τα δικά μας τα αλάνια εδώ πέρα, ξέρουν ότι μπαταρία =άμμος και όχι νερό.

 

Ξεκάθαρα εάν πέταξαν νερό σε μπαταρία λιθίου, ακόμα θα βγάζει μπλε φλόγες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, alkis13 είπε

Όχι πως δεν υπάρχει κίνδυνος ανάφλεξης σε ένα ηλεκτρικό όχημα, βέβαια πολύ μικρότερος από αυτον ενός βενζινοκίνητου.

Μήπως είναι όμως λίγο fake news? Ακόμα και τα δικά μας τα αλάνια εδώ πέρα, ξέρουν ότι μπαταρία =άμμος και όχι νερό.

Ξεκάθαρα εάν πέταξαν νερό σε μπαταρία λιθίου, ακόμα θα βγάζει μπλε φλόγες.

https://www.google.com/amp/s/www.motor1.com/news/315476/bmw-i8-fire-reponse-netherlands/amp/

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/3/2019 στις 10:28 ΜΜ, gbras είπε

Αν θελει καποιος οικονομια χωρις περιορισμους στην πραξη βαζει LPG. To LNG δεν εχει και πολυ νοημα εκτος και αν κινεισαι αποκλειστικα στον αξονα Αθηνα Θεσσαλονικη η μεσα στην πολη. Επισης και η μικρη γκαμα επιλογων αυτοκινητων δεν βοηθαει. Επισης αν δεν κανω λαθος δεν υπαρχει αυτοματο με φυσικο αεριο. Απο μονο του αυτο ειναι τεραστιο μειονεκτημα. Το μεγαλο λαθος εγινε που επιτρεψανε το πετρελαιο σε Αθηνα Θεσσαλονικη αντι οχι μονο να το διατηρησουν αλλα να υποχρεωσουν καινουργια ταξι να ειναι μονο φυσικο αεριο . Ετσι θα ειχε αναπτυχθει περισσοτερο το δικτυο και τοτε θα αξιζε πραγματικα το LNG. Τα ηλεκτρικα μπορει να μην ειναι πρακτικα στην Ελλαδα τωρα, αλλα αυτα ειναι το μελλον τα επομενα 10 χρονια.

Βλεπεις κατι το ενδιαφερον σε αυτο το αυτοκινητο?

Έχω το eco up και είμαι πολύ ευχαριστημένος από την κατανάλωση που έχει το cng. Ψάχνω ένα μεγαλύτερο αυτοκίνητο cng να αντικαταστήσω ένα mitsubishi asx, είδα το arona, όχι ότι με πολυενθουσιάζει αλλά καλύπτει κάπως τις ανάγκες μου από χώρους κλπ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 minutes ago, bade said:

Για τα αυτοκίνητα με πετρελαιοκινητήρες και cng τι γνώμη έχετε;

που έχεις δει κάτι τέτοιο?

τεράστια διαφορά στο πως δουλεύουν οι 2 κινητήρες για να αξίζει μια εταιρεία να κάνει τέτοια μετατροπή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, bade είπε

Για τα αυτοκίνητα με πετρελαιοκινητήρες και cng τι γνώμη έχετε;

Έχουν γίνει μετατροπές σε τρακτορες, είχαν αντικαταστήσει τη μια δεξαμενή πετρελαίου με φ. α.

Ο οδηγός έλεγε καλά λόγια, σε θέμα οικονομίας,σε βίντεο που ανέβηκε. 

Αθήνα ήταν. 

Αλλά σα κάθε μετατροπή δε παύει να έχει τα μειονεκτηματα της. 

Το βρήκα ξεκινάει στο 1:30

https://m.youtube.com/watch?v=CaqDoAxbryg

12 ώρες πριν, C@dfael είπε

Έχω το eco up και είμαι πολύ ευχαριστημένος από την κατανάλωση που έχει το cng. Ψάχνω ένα μεγαλύτερο αυτοκίνητο cng να αντικαταστήσω ένα mitsubishi asx, είδα το arona, όχι ότι με πολυενθουσιάζει αλλά καλύπτει κάπως τις ανάγκες μου από χώρους κλπ.

Αν το βιάζεσαι και θέλεις τέτοιο σκάφος δυστυχώς είναι το μοναδικό τώρα. 

Σε χώρους το octavia δε παίζεται αλλά πας σε άλλη κατηγορία. 

Μέχρι το τέλος του έτους πιστεύω ότι θα βάλουν και σε άλλα μοντέλα του ομίλου cng, ήδη το Arona έχει πουλήσει πολλά κομμάτια. 

Επεξ/σία από terry308
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Στις 29/3/2019 στις 10:37 ΠΜ, terry308 είπε

Αυτόματο cng υπάρχει,το νεο leon και leon st, ίσως να έρθει και το golf που θα φοράνε το νέο κινητήρα 1500αρη με 130 άλογα και στο octavia που είναι για τους ταξιτζήδες κυρίως. 

Cng μου είχαν προτείνει από την Fiat το 2008 που ήθελα να πάρω το 1ο μου αμάξι.. και τότε ήταν η μόνη εταιρεία που είχε αυτοκίνητα με cng. 

Σαν πρώην κάτοχος lpg με μετατροπή και νυν cng μανισιο, μπορώ να πω ότι σε θέμα οικονομίας δεν συγκρίνονται...! Φυσικά κερδίζει το cng με μέσο κόστος δικό μου (ibiza) 3.7€/100χλμ 

Το μόνο μειονέκτημα του cng είναι το δίκτυο πρατηρίων. 

Το Arona cng συνδιαζει πολλές απαιτήσεις πελατών! 

Συμφωνω με οσα ανεφερες! πιστευεις οτι το arona που με ενδιαφερει μπορει να ανταπεξερθει σε συστηματικα ταξιδια  300 χλμ , κι αυτο το ρωταω γιατι εχει λιγα κυβικα και 90 αλογα ?  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, maceio είπε

Συμφωνω με οσα ανεφερες! πιστευεις οτι το arona που με ενδιαφερει μπορει να ανταπεξερθει σε συστηματικα ταξιδια  300 χλμ , κι αυτο το ρωταω γιατι εχει λιγα κυβικα και 90 αλογα ?  

Κάθε οδηγός, εχει το δικό του οδηγικό style, το καλύτερο θα ήταν να πας για test drive, 300χλμ ταξίδι δε ξέρω πως το ορίζεις, με τι φορτίο και τι απαιτήσεις επί οδήγησης. Το κακό είναι ότι δεν υπάρχει arona tgi προς test drive. 1 άνθρωπος έχει παραλάβει εδώ Ελλάδα τις προηγούμενες ημέρες, εχει γράψει θετικά σχόλια και στο θέμα του μοντέλου στο forum 4 τροχοί και στην ομάδα cng στο Facebook. Με μια πρώτη εξόρμηση που έκανε και έχοντας μια πρώτη εικόνα κατανάλωσης. 

11 μήνες και 32.000χλμ μετά, τα 90 άλογα και τα 999 κ. εκ, δε με προδωσαν,ούτε μου φαίνονται λίγα, πριν είχα το punto 1240 κ. εκ και 80 άλογα ατμοσφαιρικα, για 10 χρόνια και ~300.000χλμ, για εμένα και το δικό μου style το arona αξίζει εάν είναι επιλογή αυτοκινήτου σε αυτό το σκάφος. 

Επεξ/σία από terry308
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισης ηθελα να ρωτησω για καποιον που ενδιαφερεται τωρα για μετατροπη προβλεπεται καποια επιδοτηση εστω στο μελλον  ? Γιατι μου ειπαν οτι η επιδοτηση αφορα μονο επαγγελαμτικα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, maceio είπε

επισης ηθελα να ρωτησω για καποιον που ενδιαφερεται τωρα για μετατροπη προβλεπεται καποια επιδοτηση εστω στο μελλον  ? Γιατι μου ειπαν οτι η επιδοτηση αφορα μονο επαγγελαμτικα 

Συνήθως η επιδότηση από την fisikon /Δεπα γίνεται κατά την περίοδο της έκθεσης αυτοκινήτου, δες στη σελίδα τους για περαιτέρω πληροφορίες. 

Αν και από όσο ξέρω δεν επιδοτούνται μετατροπές, αλλά καινούργια οχήματα με εργοστασιακό σύστημα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...