Προς το περιεχόμενο

Αυτοκίνητα με CNG / Φυσικό Αέριο


kostasgr78

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, ParhsG είπε

Και εγώ το σκέφτομαι αλλα θα αργήσει λογικά. Κατανάλωση ομως δε θα ειναι μεγαλύτερη; Λογικά κατι τετοιο ισως εχει πανω απο 20κ

Το τωρινό μοντέλο μου έβγαινε 23Κ περίπου με 1-2 εξτραδακια.... 

Πιο οικονομικό με το ίδιο κινητήρα το Seat Leon 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 ώρες πριν, dream21 είπε

Ο κυβισμός του είναι στα 1500 κυβικά 130 Άλογα  4κυλινδρο Αλλά πρόσθεσαν και 3 μπουκάλα για φυσικό αέριο φτανοντας τα 17,8 κιλά σε φυσικό αέριο αυξάνοντας το range σε 450 χιλιόμετρα αλλά μειώθηκε το ρεζερβουάρ βενζίνης στα 9 λίτρα με range 200 χιλιόμετρα..
Χοντρικα με 0.81 το κιλό ΦΑ και 1.61 η αμόλυβδη  μια χαρά θα είναι για 650 χιλιόμετρα 

14.60€ για 450 χιλιόμετρα με ΦΑ και 14,49€ για 200 χιλιόμετρα με Βενζίνη σύνολο 29.10€

Υπάρχει σε Seat Leon.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, ParhsG είπε

Και εγώ το σκέφτομαι αλλα θα αργήσει λογικά. Κατανάλωση ομως δε θα ειναι μεγαλύτερη; Λογικά κατι τετοιο ισως εχει πανω απο 20κ

Ναι σίγουρα.. εγώ που θα το πάρω με αυτοματο σασμάν και εάν δεν έχει το CarPlay στον βασικο εξοπλισμο υπολογιζω να μου βγει στα 27Κ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ParhsG είπε

Βασικα σκεφτομαι το polo. Πιστευω πως συμφερει αν κανω 100km καθημερινα

Seat Ibiza ελαφρώς οικονομικοτερο, εμένα μου βγήκε σχεδόν 2Κ φθηνότερο από το polo, τυχερός μπορώ να πω. 

Το κακό είναι ότι δεν το διαμόρφωσα όπως ήθελα εγώ. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, ParhsG είπε

Παντως διαβασα αν κανεις πανω απο 2000km το μηνα καλυτερα να παρεις diesel αντι cng. Ισχυει; Θελω για 2500km 

Δεν βλέπω το πως μπορεί να ισχύει κάτι τέτοιο.

Πάντως μια και κάθε περίπτωση είναι διαφορετική, το σωστό θα ήταν να κάτσεις να υπολογίσεις τη διαφορά στο κόστος ανάμεσα στα συγκεκριμένα diesel και CNG που σκέφτεσαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, ParhsG είπε

Παντως διαβασα αν κανεις πανω απο 2000km το μηνα καλυτερα να παρεις diesel αντι cng. Ισχυει; Θελω για 2500km 

Δε καταλαβαίνω το σκεπτικό του(ς). 

Cng βεβαίως αν υπάρχει πρατήριο κοντά. 

. & - 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από 5 μήνες, κάτοχος Octavia, έχω ΜΟ κατανάλωσης 3.6 kg για πάνω από 7.000 χιλιόμετρα.

Η πιο μεγάλη κατανάλωση (ΜΟ) που μου έχω πετύχει ανά γέμισμα είναι τα 4 kg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 25/6/2019 στις 7:55 ΠΜ, ParhsG είπε

Παντως διαβασα αν κανεις πανω απο 2000km το μηνα καλυτερα να παρεις diesel αντι cng. Ισχυει; Θελω για 2500km 

Χωρίς να αναφερθούν προσωπικές ανάγκες και πολλές παράμετροι ακόμα, κοντινό πρατήριο, οδήγηση εντός/εκτός πόλης κτλ, η πρόταση προφανώς και δεν ευσταθεί.

Προσωπικά, επειδή θα το παραλάβω σύντομα, 2000χλμ μηναίως, εθνική-αττική οδός, 6η ταχύτητα, πρατήριο στα 5 χιλιόμετρα από το σπίτι, εννοείται cng.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,
Να ρωτήσω κι εγώ..Γνωρίζει κανείς που υπάρχει πλάνο να ανοίξουν νέα πρατήρια για Φ.Α?
Με εξυπηρετεί της Ηλιούπολης αλλά πρόσφατα έμαθα ότι λόγω του έντονου θορύβου που προκαλεί ο συμπιεστής του πρατηρίου, η γειτονιά ενοχλείται (παράπονα, καταγγελείες κ.ο.κ) και υπάρχει μια ανησυχία μήπως σταματήσουν το ΦΑ.
Δυστυχώς στα νότια προάστια δεν υπάρχει κάποιο άλλο!
Καμιά φήμη?
(κάτοχος polo tgi 1.0 90ps)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα plds

Δες το δίκτυο εδώ. Ανοίγουν και εκτός ΔΕΠΑ για κεντρική και βόρεια Ελλάδα προς το παρόν.

Γενικότερα νέα πρατήρια θα αργήσουν, γνώμη μου για Αθήνα ακόμα περισσότερο, δεν θεωρούνται λίγα πια όμως...

Όσο για το πρατήριο της Ηλιούπολης, θεωρώ απίθανο να το σταματήσουν λόγω θορύβου. Μάλλον θα επιληφθούν του θέματος οι όποιοι αρμόδιοι για εξάλειψη ή μείωση (το πιθανότερο σενάριο) του θορύβου...

Μη ξεχνάς πως πρατήριο με νέα εγκατάσταση για φυσικό αέριο αφορά επένδυση σχεδόν μισού εκατομμυρίου.... (για lpg είναι μόλις....60 χιλιάρικα)...ε δε νομίζω να σταματήσει να υπάρχει/λειτουργεί...

Πως πάει το polo;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, draculias είπε

Καλημέρα plds

Δες το δίκτυο εδώ. Ανοίγουν και εκτός ΔΕΠΑ για κεντρική και βόρεια Ελλάδα προς το παρόν.

Γενικότερα νέα πρατήρια θα αργήσουν, γνώμη μου για Αθήνα ακόμα περισσότερο, δεν θεωρούνται λίγα πια όμως...

Όσο για το πρατήριο της Ηλιούπολης, θεωρώ απίθανο να το σταματήσουν λόγω θορύβου. Μάλλον θα επιληφθούν του θέματος οι όποιοι αρμόδιοι για εξάλειψη ή μείωση (το πιθανότερο σενάριο) του θορύβου...

Μη ξεχνάς πως πρατήριο με νέα εγκατάσταση για φυσικό αέριο αφορά επένδυση σχεδόν μισού εκατομμυρίου.... (για lpg είναι μόλις....60 χιλιάρικα)...ε δε νομίζω να σταματήσει να υπάρχει/λειτουργεί...

Πως πάει το polo;

Κάπως έτσι τα έχω και εγώ στο μυαλό!
Επιπλέον απ ότι διαβάσα η αδειοδότηση είναι μια διαδικασία που κρατάει 2-3 χρόνια..Δεν θέλω ν πιστεύω οτι μπήκαν σε αυτηή την διαδικασία για το τίποτα!
Το polo πάει εξαιρετικά! Το μόνο αρνητικό ήταν η τσιμπημένη του τιμή!
Κατανάλωση 3,5-5 kg/100km!
Με ενα γέμισμα (10-11ευρώ) βγάζει 280-320χλμ
Το προηγούμενο αμάξι μου ήταν audi A3 1.6fsi 2007 και η οδιγική αίσθηση μπορώ να πω οτι και με το πολο ειναι το ίδιο ευχάριστη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, plds είπε

Κάπως έτσι τα έχω και εγώ στο μυαλό!
Επιπλέον απ ότι διαβάσα η αδειοδότηση είναι μια διαδικασία που κρατάει 2-3 χρόνια..Δεν θέλω ν πιστεύω οτι μπήκαν σε αυτηή την διαδικασία για το τίποτα!
Το polo πάει εξαιρετικά! Το μόνο αρνητικό ήταν η τσιμπημένη του τιμή!
Κατανάλωση 3,5-5 kg/100km!
Με ενα γέμισμα (10-11ευρώ) βγάζει 280-320χλμ
Το προηγούμενο αμάξι μου ήταν audi A3 1.6fsi 2007 και η οδιγική αίσθηση μπορώ να πω οτι και με το πολο ειναι το ίδιο ευχάριστη

Ε τα έχει αυτά ο Γερμανός (σε νιώθω... Α3 1.8Τ 2008)

Από οδηγική αίσθηση λογικότατο, από αυτοκίνητα μια δεκαετία πριν σε οποιασδήποτε μάρκας του σήμερα ;)

Από περιέργεια, επειδή περιμένω κι εγώ το arona, πόσα κιλά χωράνε οι δεξαμενές σου? Και τα χλμ σου με ανεβασμένες στροφές και αυτοκινητόδρομο ή πόλη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...