Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 16,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε ρωγμές που μπορει να ειναι πχ 1-3 μέτρα με πάχος ισως λιγα χιλιοστα αλλα σχετικα βαθιες θα βαζετε ακρυλικο στοκο ή τσιμεντοειδή; Υπαρχουν καποιοι τσιμεντοειδης που δε συρρικνονται και θεωρητικα εχουν καλυτερη προσφυση απο τους ακρυλικους.

 

 

Επεξ/σία από ΠάρηςΓ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω σκάψει τον τοίχο και το σοβά για να περάσω κάτι σωλήνες, μετά το κάλυψα με σοβά χοντρό, μετά το έβαψα με ελαστομερή μπογιά αλλά την επόμενη χρονιά εμφανίστηκε αυτή η ρωγμή. Σκέφτομαι πως ίσως δεν πήρα την "κατάλληλη" ελαστομερή μπογιά γιατί μου έλεγε ένας τεχνίτης πως δεν είναι όλες οι μάρκες που λένε πως είναι ελαστομερής ίδιες ποιοτικά και πως μόνο αυτός που γνωρίζει τα συστατικά της, και ξέρει και τη δουλειά, μπορεί να ξέρει εάν θα κάνουν σωστά αυτό που διαφημίζουν.
Τί γίνεται βρε παιδιά; Ξέρει κανείς να με καθοδηγήσει στο συγκεκριμένο θέμα;

 

ΡωγμήΤριχοειδές.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
48 λεπτά πριν, zoranb είπε

Έχω σκάψει τον τοίχο και το σοβά για να περάσω κάτι σωλήνες, μετά το κάλυψα με σοβά χοντρό, μετά το έβαψα με ελαστομερή μπογιά αλλά την επόμενη χρονιά εμφανίστηκε αυτή η ρωγμή. Σκέφτομαι πως ίσως δεν πήρα την "κατάλληλη" ελαστομερή μπογιά γιατί μου έλεγε ένας τεχνίτης πως δεν είναι όλες οι μάρκες που λένε πως είναι ελαστομερής ίδιες ποιοτικά και πως μόνο αυτός που γνωρίζει τα συστατικά της, και ξέρει και τη δουλειά, μπορεί να ξέρει εάν θα κάνουν σωστά αυτό που διαφημίζουν.
Τί γίνεται βρε παιδιά; Ξέρει κανείς να με καθοδηγήσει στο συγκεκριμένο θέμα;

ΡωγμήΤριχοειδές.jpg

Ισως απο την αρχη να μην ειχε κολησει καλα. Εξαλλου συρικνωνεται ο σοβας. Το γεμισες με μια στρωση; Το εβρεξες πριν το βαλεις; Το προβλημα δεν ειναι η μπογια ειναι πιο βαθια πιστευω

Επεξ/σία από ΠάρηςΓ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή τρύπησα ένα ξύλο και το τρύπησα αρκετά έξω αποφάσισα να καλύψω την τρύπα με ξυλόστοκο ώστε να το τρυπήσω ξανά. (Ξέρω θέλει και τρίψιμο)

Όμως ο στόκος έχει κάνει ένα βαθούλομα as well. Έτσι δεν ξέρω να συνεχίσω με ξυλόστοκο και να το τρίψω μια και καλή ή να αξιοποιήσω άλλυ τύπου στόκο (πχ. σιδηρόστοκο)

IMG_20201008_234021.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, ΠάρηςΓ είπε

Ισως απο την αρχη να μην ειχε κολησει καλα. Εξαλλου συρικνωνεται ο σοβας. Το γεμισες με μια στρωση; Το εβρεξες πριν το βαλεις; Το προβλημα δεν ειναι η μπογια ειναι πιο βαθια πιστευω

Δεν θυμάμαι εάν το είχα βρέξει.

Μπορεί να φταίει που δεν είχα βάλει ένα πλαστικό πλέγμα/δίχτυ που βάζουν σε τέτοιες περιπτώσεις;

Επεξ/σία από zoranb
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, PC_MAGAS είπε

Επειδή τρύπησα ένα ξύλο και το τρύπησα αρκετά έξω αποφάσισα να καλύψω την τρύπα με ξυλόστοκο ώστε να το τρυπήσω ξανά. (Ξέρω θέλει και τρίψιμο)

Όμως ο στόκος έχει κάνει ένα βαθούλομα as well. Έτσι δεν ξέρω να συνεχίσω με ξυλόστοκο και να το τρίψω μια και καλή ή να αξιοποιήσω άλλυ τύπου στόκο (πχ. σιδηρόστοκο)

IMG_20201008_234021.jpg

Κανένας στόκος δεν καλύπτει ακόμη και μικρές τρύπες με το πρώτο χέρι. Θα χρειαστεί σίγουρα 2ο χέρι  , ίσως και ψιλοστοκάρισμα μετά το τρίψιμο αν θες να είναι τέλειο αλλά δεν νομίζω ότι είναι απαραίτητο βλέποντας και την υπόλοιπη επιφάνεια. Φυσικά και με ξυλόστοκο θα συνεχίσεις.Δεν υπάρχει λόγος για σιδερόσκοκο.Ξύλινη επιφάνεια είναι. Μετά το 2ο χέρι καλό τρίψιμο και βάψιμο.

Να έχεις υπόψιν σου ότι μετά το βάψιμο θα φαίνεται λιγάκι γιατί το συγκεκριμένο σημείο θα είναι τελείως λείο σε αντίθεση με την υπόλοιπη επιφάνεια.

9 ώρες πριν, zoranb είπε

Έχω σκάψει τον τοίχο και το σοβά για να περάσω κάτι σωλήνες, μετά το κάλυψα με σοβά χοντρό, μετά το έβαψα με ελαστομερή μπογιά αλλά την επόμενη χρονιά εμφανίστηκε αυτή η ρωγμή. Σκέφτομαι πως ίσως δεν πήρα την "κατάλληλη" ελαστομερή μπογιά γιατί μου έλεγε ένας τεχνίτης πως δεν είναι όλες οι μάρκες που λένε πως είναι ελαστομερής ίδιες ποιοτικά και πως μόνο αυτός που γνωρίζει τα συστατικά της, και ξέρει και τη δουλειά, μπορεί να ξέρει εάν θα κάνουν σωστά αυτό που διαφημίζουν.
Τί γίνεται βρε παιδιά; Ξέρει κανείς να με καθοδηγήσει στο συγκεκριμένο θέμα;

ΡωγμήΤριχοειδές.jpg

Γίνονται τέτοιες μικρορωγμές μετά από μπαλώματα σοβά. Θα ανοίξεις καλά τη ρωγμή με τη μύτη μίας σπάτουλας και θα σπατουλάρεις. Για ποιο τέλεια δουλειά και να αποτρέψεις μελλοντική ρωγμή  αφού ανοίξεις τη ρωγμή να περάσεις και λίγη ταινία- γάζα   από αυτή που χρησιμοποιούν οι γυψαδόροι για τις ενώσεις την οποία φυσικά θα σπατουλάρεις από πάνω με ακρυλικό στόκο.

Το έχω κάνει με την ταινία σε ρωγμές μετά πέρασα με στεγανωτικό ελαστομερές με τέλεια αποτελέσματα.

Επεξ/σία από papoys1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλησπέρα παιδιά, αλλαζω πλακάκια και ειμαι σε αναζήτηση κόλλας απο εκει που πηρα τα πλακάκια μου ειχα προτείνει μια της mapei την οποία μου την έδιναν και ψιλοακριβα. εχω ακούσει για την kerakoll Η30 και Η40 και την isomat AK22  και ΑΚ25, θελω κόλλα για όλο το σπιτι μεσα, τουαλέτες, μπαλκόνια. τι λετε; νομιζω ολε είναι για εξω οποτε κανουν και για μεσα αλλα ποιες οι διαφορές μεταξύ τους.

επισης στο σαλονι ξήλωσα τα παλιά πλακακια και έμειναν οι παλιες κολλες να τις ξηλωσω και αυτες η να πατήσουν εκει τα νεα πλακακια;

Επεξ/σία από someone-
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, someone- είπε

καλησπέρα παιδιά, αλλαζω πλακάκια και ειμαι σε αναζήτηση κόλλας απο εκει που πηρα τα πλακάκια μου ειχα προτείνει μια της mapei την οποία μου την έδιναν και ψιλοακριβα. εχω ακούσει για την kerakoll Η30 και Η40 και την isomat AK22  και ΑΚ25, θελω κόλλα για όλο το σπιτι μεσα, τουαλέτες, μπαλκόνια.

επισης στο σαλονι ξήλωσα τα παλιά πλακακια και έμειναν οι παλιες κολλες να τις ξηλωσω και αυτες η να πατήσουν εκει τα νεα πλακακια;

ισοματ απο εμενα, ενα διαστημα μαλιστα το πρακτικερ ειχε ιδια τιμη την εσωτερικου και εξωτερικου χώρου (η εξωτερικου σαφώς καλυτερη και κανει και για εσωτερικου).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 ώρες πριν, zoranb είπε

Δεν θυμάμαι εάν το είχα βρέξει.

Μπορεί να φταίει που δεν είχα βάλει ένα πλαστικό πλέγμα/δίχτυ που βάζουν σε τέτοιες περιπτώσεις;

Πολλα μπορει να φταινε. Κανονικα δε πρεπει με μιας να κλεινει ειδικα αν εχει μεγαλο βαθος. Οπως παιζει ρολο και ποσο νερο ειχε ποσο γρηγορα εξατμιστηκε κτλ. Θεωρητικα αν υπαρχει ρωγμη και τη καλυψεις θα ξαναεμφανιστει καποια στιγμη. Μπορεις να δεις ποσο βαθια ειναι και βλέπεις... Μπορεις να τη γεμισεις με κατι καλο πχ. super flex powder.

8 ώρες πριν, someone- είπε

καλησπέρα παιδιά, αλλαζω πλακάκια και ειμαι σε αναζήτηση κόλλας απο εκει που πηρα τα πλακάκια μου ειχα προτείνει μια της mapei την οποία μου την έδιναν και ψιλοακριβα. εχω ακούσει για την kerakoll Η30 και Η40 και την isomat AK22  και ΑΚ25, θελω κόλλα για όλο το σπιτι μεσα, τουαλέτες, μπαλκόνια. τι λετε; νομιζω ολε είναι για εξω οποτε κανουν και για μεσα αλλα ποιες οι διαφορές μεταξύ τους.

επισης στο σαλονι ξήλωσα τα παλιά πλακακια και έμειναν οι παλιες κολλες να τις ξηλωσω και αυτες η να πατήσουν εκει τα νεα πλακακια;

Η mapei βγαζει ισως και 20 διαφορετικες κολλες πλακιδίων και έχει οδηγο επιλογης. Οποια και να παρεις απο αυτες που λες μια χαρα ειναι. Κανονικα θες επιπεδη επιφανεια για να κολησεις.. Αν εχουν μεινει κολλες θα κολησει αλλα με τη καλυψη κτλ αγνωστο.. Απλα μπορει σε 15 χρονια να ξεκολάνε. Προσωπικα θα ειχα 1000 αλλα πραγματα να σκεφτω παρα τη κολλα. 

Επεξ/σία από ΠάρηςΓ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, someone- είπε

επισης στο σαλονι ξήλωσα τα παλιά πλακακια και έμειναν οι παλιες κολλες να τις ξηλωσω και αυτες η να πατήσουν εκει τα νεα πλακακια;

Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα, ακόμα και πάνω στο παλιό πλακάκι μπορείς να βάλεις κόλλα.

Για να ξηλώσεις τις παλιές που λες, θέλει κομπρεσέρ και πολλή σκόνη. Εγώ δεν θα το έκανα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Doubt είπε

Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα, ακόμα και πάνω στο παλιό πλακάκι μπορείς να βάλεις κόλλα.

Για να ξηλώσεις τις παλιές που λες, θέλει κομπρεσέρ και πολλή σκόνη. Εγώ δεν θα το έκανα.

Πατώντας στα παλιά ψηλώνεις το πάτωμα   και ανοίγεις άλλες δουλειες,πχ πόρτες που θέλουν κόψιμο /μετατροπή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Πατώντας στα παλιά ψηλώνεις το πάτωμα   και ανοίγεις άλλες δουλειες,πχ πόρτες που θέλουν κόψιμο /μετατροπή.

Σωστό, αλλά τοποθέτηση πλακιδίων γίνεται και γίνεται απροβλημάτιστα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Doubt είπε

Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα, ακόμα και πάνω στο παλιό πλακάκι μπορείς να βάλεις κόλλα.

Για να ξηλώσεις τις παλιές που λες, θέλει κομπρεσέρ και πολλή σκόνη. Εγώ δεν θα το έκανα.

Τα εχει βγάλει ηδη. Οσους μαστορες εχω δει δεν αφηνουν τη παλαια κολλα. Δεν ειναι ευκολο να απλωσεις τη κολλα με οδοντωτη αν εχεις και παλαια κολλα. Αλλο να κολλήσεις πανω απο πλακάκι και αλλο να τα ξηλωσεις χωρις να βγαλεις σε ενα βαθμο τις παλιες κολλες

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, ΠάρηςΓ είπε

Τα εχει βγάλει ηδη. Οσους μαστορες εχω δει δεν αφηνουν τη παλαια κολλα. Δεν ειναι ευκολο να απλωσεις τη κολλα με οδοντωτη αν εχεις και παλαια κολλα. Αλλο να κολλήσεις πανω απο πλακάκι και αλλο να τα ξηλωσεις χωρις να βγαλεις σε ενα βαθμο τις παλιες κολλες

Συμφωνώ πρέπει οποσδήποτε να βγουν οι παλιές κόλες αλλιώς τα νέα πλακάκια δεν στρώνουν και θα έχουν κενά από κάτω. Είναι όντως λίγη φασαρία αλλά δεν γίνεται αλλιώς.

Άλλο να κολλάς πάνω σε παλιά πλακάκια ύστερα από προεργασία και άλλο να αφαιρείς τα πλακάκια και να αφήνεις τις παλιές κόλες. 

Και αν κάπου είναι σκληρές εργαλείο για κρουστικό και καθάρισες/

Επεξ/σία από papoys1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...