Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@DrLo Αν είναι ίδια διάσταση με τη φωτογραφία που έβαλες, δύσκολο μου φαίνεται να είναι μόνο 1/2" που έγραψες νωρίτερα.

πιο πολύ για 3/4" ή και μεγαλύτερο.

Το καλύτερο πάντως, αναφέρθηκε και νωρίτερα από τον @Doubt είναι να πας σε κατάστημα. Και ακόμα καλύτερα αν μπορείς να πάρεις και το διακόπτη μαζί σου, αλλιώς μια φωτογραφία

Επεξ/σία από thodoris1985
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
56 λεπτά πριν, thodoris1985 είπε

@DrLo Αν είναι ίδια διάσταση με τη φωτογραφία που έβαλες, δύσκολο μου φαίνεται να είναι μόνο 1/2" που έγραψες νωρίτερα.

πιο πολύ για 3/4" ή και μεγαλύτερο.

Το καλύτερο πάντως, αναφέρθηκε και νωρίτερα από τον @Doubt είναι να πας σε κατάστημα. Και ακόμα καλύτερα αν μπορείς να πάρεις και το διακόπτη μαζί σου, αλλιώς μια φωτογραφία

Η βάνα είναι 1/2'' όπως άλλωστε σχεδόν σε όλα τα σώματα που έχω δει.

Το σημείο σύνδεση εκεί είναι ίσως διαφορετικό.

Θα πάω μάλλον με "δείγμα" το υπόλειμα/ξεραμένο άλλο o-ring

btw

επειδή έκατσα και το άδειασα το καλοριφερ ανοίγοντας την τάπα και γενικά όποτε αδειάζω σώμα πετάγονται και λίγα νερά, υπάρχει μικρό "βανάκι" αδειάσματος με το οποίο θα μπορούσα να αντικαταστήσω την τάπα ή να βάλω 2ο βανάκι εξαερισισμού κάτω για άδειασμα ; θα κάνει δουλειά ή είναι πολύ μικρό (και θα παίρνει και άπειρη ώρα)

Επεξ/σία από DrLo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 minutes ago, DrLo said:

Η βάνα είναι 1/2'' όπως άλλωστε σχεδόν σε όλα τα σώματα που έχω δει.

Από ότι βλέπω γενικά, έχεις δίκιο. Ίσως με μπέρδεψε το τρελό παξιμάδι που λες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, thodoris1985 είπε

Από ότι βλέπω γενικά, έχεις δίκιο. Ίσως με μπέρδεψε το τρελό παξιμάδι που λες

ναι το τρελλό παξιμάδι είναι περίπου 26mm (δηλαδή περίπου με 26mm κλειδί ανοίγει ... δε ξέρω ακριβώς γιατί το έκανα με γαλλικό)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας παιδια, μεσα στην επόμενη εβδομάδα τελειώνει ο ηλεκτρολόγος με σκαψίματα κτλ και θα κοιτάξω να βρω ενα κομπρεσερακι να βγαλω τις παλιες κόλλες απο το σαλόνι ισχύει κριμα να μείνουν τόση φασαρία έχω κανει εκει θα κολλήσω;

στην περιοχή που ειμαι ολοι λενε για την kerakol τα πλακακιανπου τα πηρα απο δίπλα πολη προτειναν mapei, περα απο την isomat θα δω και για durostick ομως αν και χωρίς να ξερω το λογο δε την είχα σε πολυ εκτίμηση..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, DrLo είπε

όχι δεν είναι τελικά αυτό

Με έβαλε σε αμιβολίες ο UK από πάνω και πηγα και είδα ένα μικρό αντίστοιχο σώμα που είχα για πέταμα και είχε όντως μέσα το "υπόλειμα" του oring του

Στεγανοοίηση δεν κανει το σπείρωμα έτσι κι αλλιώς (αν και είχα βάλει τεφλόν έτσι κι αλλιώς).

στεγανοποιηση γίνεται μεταξύ του πρόσωπου της βάνας απο πάνω και του προσωπου του "άλλου μισού" της βάνας που έχει μείνει πάνω στο καλοριφέρ

η σύνδεση δηλαδή είναι αυτή στο σημείο που έχω σημειώση με τη γραμμή στη παρόμοια βάνα που βρήκα στο νετ

products-diakoptis-kalorifer-eythias-225

το κομμάτι δεξιά έχει μείνει πάνω στο καλοριφέρ, το αριστερά στη σωλήνωση. το τρελλό παξιμάδι φαίρνει τα δυο μαζί (θυληκό και αρσενικό κωνικό) και υπάρχει ένα oring στο πρόσωπο

απλά δε ξέρω αν αυτό το o-ring είναι κάτι "στάνταρ"

χωντρικά που μέτρησα τη "πατούρα" που πατάει είναι 22mm και πρπεπει να έχει πάχος ~2

απλά βρίσκω κάτι σε αυτέ τις διαστάσεις και βάζω ; και είναι όλα ίδια ; ή είναι άλλα πχ γι καλοριφέρ, άλλα για κρύο κλπ

Τη στεγανοποίηση σε αυτά τα εξαρτήματα την κάνει το δαχτυλίδι που βλέπεις στην εικόνα ανάμεσα στα δύο.Δεν υπάρχουν λαστιχάκια και δεν μπαίνει τεφλόν για κανένα λόγο. Πρόβλημα θα δημιουργήσεις αν βάλεις.

https://www.kotsovos.gr/product/ρακορ-συνδεσησ-4/

Πήγαινε σε ένα κατάστημα υδραυλικών και πάρε ένα καινούργιο δαχτυλίδι στην διάσταση που θέλεις , όμως πριν το βάλεις θα καθαρίσεις καλά με γυαλόχαρτο σιδήρου τη σωλήνα πάνω στην οποία μπαίνει το δαχτυλίδι γιατί έχει βρωμιές και αν δεν γίνει καθαρισμός ενδέχεται να μην κάνει καλή στεγάνωση και να έχει διαρροές όπως πιθανόν έγινε με το δικό σου.

Επεξ/σία από papoys1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, DrLo είπε

όχι δεν είναι τελικά αυτό

Με έβαλε σε αμιβολίες ο UK από πάνω και πηγα και είδα ένα μικρό αντίστοιχο σώμα που είχα για πέταμα και είχε όντως μέσα το "υπόλειμα" του oring του

Στεγανοοίηση δεν κανει το σπείρωμα έτσι κι αλλιώς (αν και είχα βάλει τεφλόν έτσι κι αλλιώς).

στεγανοποιηση γίνεται μεταξύ του πρόσωπου της βάνας απο πάνω και του προσωπου του "άλλου μισού" της βάνας που έχει μείνει πάνω στο καλοριφέρ

η σύνδεση δηλαδή είναι αυτή στο σημείο που έχω σημειώση με τη γραμμή στη παρόμοια βάνα που βρήκα στο νετ

products-diakoptis-kalorifer-eythias-225

το κομμάτι δεξιά έχει μείνει πάνω στο καλοριφέρ, το αριστερά στη σωλήνωση. το τρελλό παξιμάδι φαίρνει τα δυο μαζί (θυληκό και αρσενικό κωνικό) και υπάρχει ένα oring στο πρόσωπο

απλά δε ξέρω αν αυτό το o-ring είναι κάτι "στάνταρ"

χωντρικά που μέτρησα τη "πατούρα" που πατάει είναι 22mm και πρπεπει να έχει πάχος ~2

απλά βρίσκω κάτι σε αυτέ τις διαστάσεις και βάζω ; και είναι όλα ίδια ; ή είναι άλλα πχ γι καλοριφέρ, άλλα για κρύο κλπ

Μήπως το o-ring που λες ήταν κάπως έτσι; https://www.xtools.gr/φλάντζες/1342-φλάντζα-φίμπερ-περμανίτη-έως-180οc-σετ-10τεμ-oem.html

Αλλιώς αυτό που λέει ο @papoys1 αν έχει δαχτυλίδι και έβαλες τεφλον ίσως να μην έσφιξε καλά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, Klausx είπε

Μήπως το o-ring που λες ήταν κάπως έτσι; https://www.xtools.gr/φλάντζες/1342-φλάντζα-φίμπερ-περμανίτη-έως-180οc-σετ-10τεμ-oem.html

Αλλιώς αυτό που λέει ο @papoys1 αν έχει δαχτυλίδι και έβαλες τεφλον ίσως να μην έσφιξε καλά

Όχι έχει κλασσικό o-ring μαύρο 

Έψαξα τελικά και βρήκα το ξεραμενο από το άλλο σώμα που είχα και πέταμα. Φαίνεται το κλασικό o-ring απλά είναι τόσο πιεσμένο τόσα χρόνια που έχει ψιλο-παρει το σχήμα του σημείου της ενωσης. Θα πάω με αυτό σαν "δείγμα".

Τα γκασκετ περμανιτη τα ξέρω αφού βάζουμε συχνά στα εργοτάξια που έχω κανει αλλά είναι κυρίως για ανάμεσα σε φλανζτες "κανονικές" . Δεν αποκλείεται βέβαια να κάνουν και αυτές αν τύχει να είναι στο καταλληλο μέγεθος.

Επεξ/σία από DrLo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, someone- είπε

σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας παιδια, μεσα στην επόμενη εβδομάδα τελειώνει ο ηλεκτρολόγος με σκαψίματα κτλ και θα κοιτάξω να βρω ενα κομπρεσερακι να βγαλω τις παλιες κόλλες απο το σαλόνι ισχύει κριμα να μείνουν τόση φασαρία έχω κανει εκει θα κολλήσω;

στην περιοχή που ειμαι ολοι λενε για την kerakol τα πλακακιανπου τα πηρα απο δίπλα πολη προτειναν mapei, περα απο την isomat θα δω και για durostick ομως αν και χωρίς να ξερω το λογο δε την είχα σε πολυ εκτίμηση..

Ο καθενας προτείνει αυτο που πουλάει. Αν παρεις καταλληλη κολλα δε νομιζω να εχεις θεμα εκτος αν παρεις καμια πολυ φτηνη.

Επεξ/σία από ΠάρηςΓ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, someone- είπε

σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας παιδια, μεσα στην επόμενη εβδομάδα τελειώνει ο ηλεκτρολόγος με σκαψίματα κτλ και θα κοιτάξω να βρω ενα κομπρεσερακι να βγαλω τις παλιες κόλλες απο το σαλόνι ισχύει κριμα να μείνουν τόση φασαρία έχω κανει εκει θα κολλήσω;

στην περιοχή που ειμαι ολοι λενε για την kerakol τα πλακακιανπου τα πηρα απο δίπλα πολη προτειναν mapei, περα απο την isomat θα δω και για durostick ομως αν και χωρίς να ξερω το λογο δε την είχα σε πολυ εκτίμηση..

Kerakoll H40 . Mapei Maxi S1. Isomat ak22. Durostick gold. Novamix Novacol flex. Ότι και να πάρεις από αυτές είσαι καλυμμένος. Όλες σωστές και καλές. Η διάφορες είναι στην κοκομετρια και στην εργασιμοτητα . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εβαλαν σωληνες Φυσικου Αεριου στην πολυκατοικια (κεντρικη γραμμη) και πλεον μοιαζει λιγο με διυλιστηριο. Οι σωληνες ειναι κλασσικοι γφκρι γαλβανιζε. Μπορω να τους βαψω στο χρωμα που θελω (αν θεωρησουμε οτι εχω την εγκριση των συνιδιοκτητων) ή χρειαζομαι καποιου ειδους αδεια απο την εταιρια παροχης του ΦΑ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα ιδια και σε εμάς. Δεν το είχα σκεφτεί αυτό που λες.

Θα με ενδιέφερε κι εμένα κάτι τέτοιο.

Επεξ/σία από thodoris1985
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, panos4tw είπε

Εβαλαν σωληνες Φυσικου Αεριου στην πολυκατοικια (κεντρικη γραμμη) και πλεον μοιαζει λιγο με διυλιστηριο. Οι σωληνες ειναι κλασσικοι γφκρι γαλβανιζε. Μπορω να τους βαψω στο χρωμα που θελω (αν θεωρησουμε οτι εχω την εγκριση των συνιδιοκτητων) ή χρειαζομαι καποιου ειδους αδεια απο την εταιρια παροχης του ΦΑ?

Σωλήνες αερίου αν βαφτούν θα πρέπει να βαφτούν ΚΙΤΡΙΝΟΙ.  Δε ξέρω αν είναι υποχρεωτικό αλλά κάθε άλλο χρώμα θα ήταν ανέυθυνο.

Δε ξέρω αν θα το ήθελες.

..

btw

Ξέρει κανείς πως ακριβώς λειτουργούν στο Leroy Merlin οι προσφορές "΄Μόνο για μέλη".

για παράδειγμα - τυχαίο προϊόν :

https://www.leroymerlin.gr/gr/ergaleia/ilektrika-ergaleia/goniakoi-trohoi/goniakos-trohos-dewalt-730w-me-disko-o115mm-81952406/

τον παραπάνω τροχό είτε τον προσθέσω στο καλάθι μου συνδεδεμένος ως μέλος

είτε από άλλο browser, στην ίδια τιμή τον βλέπω.

Δε καταλαβαίνω που είναι το "30%". 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, DrLo είπε

Σωλήνες αερίου αν βαφτούν θα πρέπει να βαφτούν ΚΙΤΡΙΝΟΙ.  Δε ξέρω αν είναι υποχρεωτικό αλλά κάθε άλλο χρώμα θα ήταν ανέυθυνο.

Δε ξέρω αν θα το ήθελες.

..

btw

Ξέρει κανείς πως ακριβώς λειτουργούν στο Leroy Merlin οι προσφορές "΄Μόνο για μέλη".

για παράδειγμα - τυχαίο προϊόν :

https://www.leroymerlin.gr/gr/ergaleia/ilektrika-ergaleia/goniakoi-trohoi/goniakos-trohos-dewalt-730w-me-disko-o115mm-81952406/

τον παραπάνω τροχό είτε τον προσθέσω στο καλάθι μου συνδεδεμένος ως μέλος

είτε από άλλο browser, στην ίδια τιμή τον βλέπω.

Δε καταλαβαίνω που είναι το "30%". 

ειναι λιγο οτι να ναι το συστημα τους, εαν πας στο επομενο στάδιο ωστόσο θα περασει την εκπ[τωση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, DrLo είπε

Σωλήνες αερίου αν βαφτούν θα πρέπει να βαφτούν ΚΙΤΡΙΝΟΙ.  Δε ξέρω αν είναι υποχρεωτικό αλλά κάθε άλλο χρώμα θα ήταν ανέυθυνο.

Δε ξέρω αν θα το ήθελες.

..

btw

Ξέρει κανείς πως ακριβώς λειτουργούν στο Leroy Merlin οι προσφορές "΄Μόνο για μέλη".

για παράδειγμα - τυχαίο προϊόν :

https://www.leroymerlin.gr/gr/ergaleia/ilektrika-ergaleia/goniakoi-trohoi/goniakos-trohos-dewalt-730w-me-disko-o115mm-81952406/

τον παραπάνω τροχό είτε τον προσθέσω στο καλάθι μου συνδεδεμένος ως μέλος

είτε από άλλο browser, στην ίδια τιμή τον βλέπω.

Δε καταλαβαίνω που είναι το "30%". 

Δηλαδη το να μεινουν γκρι (οπως ειναι σε πολλες πολυκατοικιες φανταζομαι απο εγκαταστασης τους) ειναι ΟΚ, αλλα το να βαφουν σε αλλο χρωμα ειναι ανευθυνο? Μαλλον μπορω να καταλαβω την χρησιμοτητα του κιτρινου, αλλα φανταζομαι αν ειναι αρκετα ασφαλες να μεινουν αβαφοι, ειναι αρκετα ασφαλες να βαφουν και κατι καλαισθητο~

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...