Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 16,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, sphinxgr είπε

Έχει κανείς καμία ιδέα , με τι υλικό θα μπορούσα να φτιάξω καλούπι για τσιμεντο? Περίπου 1μ * 0,50μ με ύψος 40-50cm

Δύσκολο να βρω σανίδες οικοδομής και να τις κόψω

*Θέλω τις μπετοβέργες της αναμονής της ταράτσας, να τις εγκιβωτισω

Αφρολέξ το κλασικό άσπρο. Το ενώνεις το σοβατιζεις και το βάφεις και είναι έτοιμο. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, bobptz είπε

Σχετικά με τις λάμες αλουμινίου, νομίζω κατέληξα πως θα το κάνω.  

Θα τις βιδώσω κανονικά με μεγάλες ξυλόβιδες πάνω στην πόρτα.  Και μετά θα βάλω από πάνω μια σωλήνα, την οποία θα ΚΟΛΗΣΩ με κάποια δυνατή κόλα (πχ  https://www.motoraid.eu/md-mix-glue-with-two-ingredients-for-aluminium-parts  ).  Εκεί που είναι οι βίδες ίσως κάνω τρύπες στη σωλήνα για να γίνει τέλεια εφαρμογή σωλήνα - λάμες.

%5B%5D20x20x1.3_6M%20%5B800x800%5D_1-640

Από έξω (αλλά και από μέσα) δε θα φαίνεται καμία βίδα. Θα τις καλύπτει η σωλήνα, η οποία θα είναι τόσο γερά κολλημένη που δε θα κουνιέται με τίποτα.

Dude, τι φάση? Άμα έβαζες από πάνω μια λάμα θα μπορούσα να το φανταστώ και θα ήταν και αισθητικά οκ, αλλά σωλήνας πως θα μπει? Και το στρατζαριστό στην φωτογραφία που κολλάει?

Επίσης ο κλέφτης άμα καταλάβει τι έχεις κάνει σου ξεκολλάει αυτό που έβαλες με έναν λοστό τσακ μπαμ και μετά ξεβιδώνει τις βίδες

3 ώρες πριν, sphinxgr είπε

Έχει κανείς καμία ιδέα , με τι υλικό θα μπορούσα να φτιάξω καλούπι για τσιμεντο? Περίπου 1μ * 0,50μ με ύψος 40-50cm

Δύσκολο να βρω σανίδες οικοδομής και να τις κόψω

*Θέλω τις μπετοβέργες της αναμονής της ταράτσας, να τις εγκιβωτισω

Το πιο φτηνό ξύλο είναι μελαμίνη η άσπρη. Με λίγο προσοχή στο βάλε βγάλε να μην σπάσει.

1 ώρα πριν, mihanikos1 είπε

Αφρολέξ το κλασικό άσπρο. Το ενώνεις το σοβατιζεις και το βάφεις και είναι έτοιμο. 

Δεν θα σπάσει από το βάρος του τσιμέντου ?

Επεξ/σία από cthulhucarbide
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, cthulhucarbide είπε

Επίσης ο κλέφτης άμα καταλάβει τι έχεις κάνει σου ξεκολλάει αυτό που έβαλες με έναν λοστό τσακ μπαμ και μετά ξεβιδώνει τις βίδες

Με λοστό μπορεί να ξηλώσει τα πάντα.  Πρέπει να κάνω πολύ βαριά κατασκευή με ατσάλι για να αντέξει.  Και πάλι με μεγάλο λοστό θα σπάσει.  Έτσι κι αλλιώς, με μια κλωτσιά η πόρτα ανοίγει.  Ακριβώς δίπλα υπάρχει τζάμι, το σπάει, βάζει το χέρι και ανοίγει.  Αποτροπή πάμε να κάνουμε, όχι τεθωρακισμένο.

Εντάξει, βάζω και 2-3 βίδες από μέσα, να πιάσει και τη σωλήνα, αλλά να μη φαίνεται από έξω.

 

Επεξ/σία από bobptz
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, mihanikos1 είπε

Αφρολέξ το κλασικό άσπρο. Το ενώνεις το σοβατιζεις και το βάφεις και είναι έτοιμο. 

Το αφρολέξ είναι για μαξιλάρια, φελιζόλ εννοείς μάλλον.

37 λεπτά πριν, cthulhucarbide είπε

Το πιο φτηνό ξύλο είναι μελαμίνη η άσπρη. Με λίγο προσοχή στο βάλε βγάλε να μην σπάσει.

Εγώ δεν κατάλαβα τι ακριβώς θέλει..το "καλούπι" μένει ή φεύγει μετά το στέγνωμα του τσιμέντου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Doubt είπε

Εγώ δεν κατάλαβα τι ακριβώς θέλει..το "καλούπι" μένει ή φεύγει μετά το στέγνωμα του τσιμέντου;

Λογικά θα φύγει μετά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
45 λεπτά πριν, Doubt είπε

Το αφρολέξ είναι για μαξιλάρια, φελιζόλ εννοείς μάλλον.

1 ώρα πριν, cthulhucarbide είπε

 

Δεν θα σπάσει από το βάρος του τσιμέντου ?

 

Σωστά φελιζόλ. Από βιασύνη το έγραψα λάθος. 

Δεν θα βάλει τσιμέντο. Θα κάνει ένα κουτί από φελιζόλ που θα κλείσει μέσα τα σίδερα, θα σοβατισει το φελιζόλ και μετά θα το βάψει. Έχεις κλείσει μέσα τα σίδερα και σε περίπτωση που θες να τα χρησιμοποιήσεις τα εμφανίζεις πολύ εύκολα. 

Επεξ/σία από mihanikos1
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, sphinxgr είπε

Έχει κανείς καμία ιδέα , με τι υλικό θα μπορούσα να φτιάξω καλούπι για τσιμεντο? Περίπου 1μ * 0,50μ με ύψος 40-50cm

Δύσκολο να βρω σανίδες οικοδομής και να τις κόψω

*Θέλω τις μπετοβέργες της αναμονής της ταράτσας, να τις εγκιβωτισω

Πόσες κολώνες θες να τσιμεντώσεις;Γιατι με ένα καλούπι θα παιδευεσαι  να φτιάχνεις τσιμέντο ,να το ρίχνεις,να περιμένεις να στεγνώσει για να ξεκαλουπώσεις.Φτιάξε παραπανω καλούπια.Κοντρα πλακε/μελαμίνες/ότι έχεις και δεν χρειάζεσαι  και νταβίδια . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mihanikos1 είπε

Σωστά φελιζόλ. Από βιασύνη το έγραψα λάθος. 

Δεν θα βάλει τσιμέντο. Θα κάνει ένα κουτί από φελιζόλ που θα κλείσει μέσα τα σίδερα, θα σοβατισει το φελιζόλ και μετά θα το βάψει. Έχεις κλείσει μέσα τα σίδερα και σε περίπτωση που θες να τα χρησιμοποιήσεις τα εμφανίζεις πολύ εύκολα. 

Σοβατίζεται το φελιζόλ; Και με έτοιμο σοβά ας πούμε; Για πες μήπως κάνουμε καμιά diy μόνωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, Doubt είπε

Σοβατίζεται το φελιζόλ; Και με έτοιμο σοβά ας πούμε; Για πες μήπως κάνουμε καμιά diy μόνωση.

Σοβατιζεται. Βάζεις και πλαστικό δίχτυ για να κολλήσει ο σοβάς και στις γωνίες βάζεις την πλαστική γωνία σοβατισματος για να μην σου σπάσει το φελιζόλ. Για ευκολία βάζεις έτοιμο σοβά. 

Στις θερμομονωσεις αυτό κάνουν απλά με καλύτερα υλικά. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, mihanikos1 είπε

Βάζεις και πλαστικό δίχτυ για να κολλήσει ο σοβάς και στις γωνίες βάζεις την πλαστική γωνία σοβατισματος για να μην σου σπάσει το φελιζόλ

https://www.ypermarket.gr/plegmata-alysides/plegma-gia-sova-ble-25cm

http://anak.gr/shop/plastika-goniokrana/γωνιοκρανο-με-στενη-ακμη-2/

Τέτοια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, sphinxgr είπε

Έχει κανείς καμία ιδέα , με τι υλικό θα μπορούσα να φτιάξω καλούπι για τσιμεντο? Περίπου 1μ * 0,50μ με ύψος 40-50cm

Δύσκολο να βρω σανίδες οικοδομής και να τις κόψω

*Θέλω τις μπετοβέργες της αναμονής της ταράτσας, να τις εγκιβωτισω

αμα πας στο λ. μερλιν εχει μελαμινες 50αρες, τις κοβεις επι τοπου στο μετρο και κανεις την δουλεια σου αερα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, sphinxgr είπε

Έχει κανείς καμία ιδέα , με τι υλικό θα μπορούσα να φτιάξω καλούπι για τσιμεντο? Περίπου 1μ * 0,50μ με ύψος 40-50cm

Δύσκολο να βρω σανίδες οικοδομής και να τις κόψω

*Θέλω τις μπετοβέργες της αναμονής της ταράτσας, να τις εγκιβωτισω

Επειδή εχεις αναμονες στη ταρατσα δεν συμαινει οτι πρεπει να τις καλουπωσεις και να τις θαψεις στο τσιμέντο, ειναι αδόκιμο αυτο που πας να κάνεις

Βρες κάποιο πιο απλό τρόπο, δεν ξερω, ετσι πρόχειρα σκέφτηκα να τις περάσεις με σιλικόνη και απο πανω πέρασε ενα θερμοσυστελομενο, νομίζω για πολλά χρόνια θα είσαι οκ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, sphinxgr είπε

Έχει κανείς καμία ιδέα , με τι υλικό θα μπορούσα να φτιάξω καλούπι για τσιμεντο? Περίπου 1μ * 0,50μ με ύψος 40-50cm

Δύσκολο να βρω σανίδες οικοδομής και να τις κόψω

*Θέλω τις μπετοβέργες της αναμονής της ταράτσας, να τις εγκιβωτισω

μη τις τσιμεντώσεις, κανε καλυτερα ένα κουτι απο τσιμεντοσανιδες στην καθεμία...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...